Skip to content
reklama
reklama

Z Bastily vysvobodí zvrhlíka, padělatele i „boha“!

Když se rozlícený dav v červenci 1789 dostane za hradby pevnosti Bastily, počíná si mimořádně krutě. Členy zdejší posádky, kterou tvoří především vysloužilí veteráni, nemilosrdně lynčují a správci věznice rovnou uříznou hlavu.

Kdo je naopak z jejich útoku zahajujícího Velkou francouzskou revoluci nadšen, jsou zdejší vězni, které revolucionáři pustí na svobodu. Z temných kobek toho dne vyběhnou zloději, neřestníci i blázni.

Bastilu povstalci obklíčí před polednem dne 14. července 1789. „Vzdejte se a vydejte nám střelný prach,“ znějí jejich požadavky mířené na guvernéra pevnosti, markýze Bernarda-Reného Jourdana de Launaye (1740–1789). Jakožto vysloužilý voják ví, co je jeho povinností a nároky odmítne. Na to povstalci reagují útokem.

blank
Správce pevnosti markýze de Laynaye si povstalci krutě podají.

Posádka Bastily, která se v den jejího pádu sestává z asi 80 válečných veteránů posílených přibližně o 30 členů švýcarské gardy, pevnost brání dlouhé čtyři hodiny. Když se však revolucionářům podaří shodit padací most a proniknout za hradby, markýz de Launay ví, že je dobojováno.

Kolem páté hodiny odpolední nabídne útočníkům svou kapitulaci v naději, že jeho i bránící vojáky ušetří.

blank
Útočící Pařížané si pevnost velmi rychle podrobí.

Hlavu narazí na kopí

Spoléhat na smířlivost rozlíceného davu se ukáže jako špatná volba. Ačkoliv vůdci povstání markýze de Launaye původně zamýšlí odvézt do Invalidovny, během přepravy jim ho lidé doslova vytrhnou z područí a vykonají na něm vlastní spravedlnost.

Srocený dav jej bije, kope a bodá. „Dost! Nechte mě zemřít,“ vykřikne dle dobových výpovědí de Launay a rukou si kryje zakrvácený obličej. To mu útočníci rádi dopřejí. Jakýsi kuchař jménem Dénot poté vytáhne nůž a za nadšeného ryku přítomných bezbranného markýze probodne.

Z bezvládného těla pak odříznou hlavu, nabodnou ji na kopí a vítězoslavně nosí ulicemi. „Všude tekla jeho krev… Tento skvostný den nechť překvapí naše nepřátele a předznamená vítězství spravedlnosti a svobody,“ napíše následující den nově založený revoluční list Les Révolutions de Paris.

blank
Prominentní vězeň s maskou. Nalezli ho v bastilské kobce?

Věznice zeje prázdnotou

I některé další obránce Bastily útočníci pobijí, jiným se podaří uprchnout s pomocí vojáků, kteří ačkoliv se sami přidali k revoluci, snad z bývalé kolegiality je eskortují skrz dav vzbouřenců a poté propustí.

Hlavním cílem povstalců je beztak obsah pevnosti, ne tak ti, kdo ji střeží. A kromě hledání zbraní a střelného prachu jsou rozhodnuti odsud osvobodit i všechny vězněné, bez ohledu na druh provinění. K jejich překvapení se však v této „věznici věznic“ nachází všehovšudy pouze sedm trestanců!

Čtyři z nich jsou padělatelé, jeden je aristokrat uvězněný na žádost vlastní rodiny, neboť se prý oddával incestu s vlastní sestrou, a pak jsou tu dva blázni. O soudnosti jednoho z nich si lze udělat obrázek faktem, že o sobě údajně prohlašuje, že je bůh či dokonce římský vojevůdce Julius Caesar (100–44 př. n. l.). Dle oblíbené legendy povstalci v útrobách Bastily naleznou i ostatky proslulého muže se železnou maskou.

blank
Revoluční heslo: Svoboda, rovnost a bratrství… nebo smrt.

Konec starých časů

Pak už mají věci rychlý spád. Bastilu ještě toho dne začnou měšťané vlastníma rukama cihlu po cihle rozebírat až z ní nezbude téměř nic. Symbol starého režimu mizí a s ním i tradice francouzské monarchie.

„Rozchod s feudálním absolutistickým režimem byl završen rozhodnutím vypracování ústavy a přijetím Deklarace práv člověka a občana. Francie se stala konstituční monarchií dle vzoru osvícenského ideálu,“ píší Aubrecht s Kaderkou.

Ačkoliv cestu k tomuto „ideálu“ ještě několikrát přeruší mocenské intriky jednotlivých politických partají, Velkou francouzskou revolucí země učiní zásadní krok. Zcela totiž změní vnímání vztahu politické moci k občanům z poddanosti na rovnost.

Není divu, že právě tato transformace se stane jedním z hesel revoluce, které přetrvalo v dodnes uznávaném mottu Francouzské republiky: Svoboda, rovnost a bratrství.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Pro ženu s vysokými nároky
iluxus.cz

Pro ženu s vysokými nároky

Česká značka My (:máj) představuje novou řadu...
Je dálnice I-4 v Seminole County zónou smrti?
enigmaplus.cz

Je dálnice I-4 v Seminole...

Interstate 4, zkráceně I-4, je dálnice...
Kanovník vyšehradský: Odkud se vzal neznámý kronikář?
enigmaplus.cz

Kanovník vyšehradský: Odkud se...

Skutečné události Vyšehradu z let 1126–1142...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Pozor na to, čím se líčíte
21stoleti.cz

Pozor na to, čím se líčíte

Nejrůznější způsoby zkrášlování jsou vymýšleny již...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Náhle se mě zmocnila žárlivost
skutecnepribehy.cz

Náhle se mě zmocnila žárlivost

Ani nevím, kdy to začalo. Nepříjemný...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...