Skip to content
reklama
reklama

Proč nehubnete, i když se zdravě stravujete a dostatečně sportujete?

Každý den se věnujete pohybu a na zákusky se ani nepodíváte. Přesto se ručička váhy nejen že nezastavila, ale povážlivě se posouvá doprava? Víme, co za tím vězí…

Je frustrující, když snaha není korunována úspěchem. Co může stát za tím, že nehubnete, i když pravidelně sportujete a stravujete se zdravě? Možná vás to překvapí, ale příčin neúspěchu může být hned několik.

V první řadě byste se ale měli znovu zamyslet nad svým jídelníčkem, protože při tvarování postavy závisí 80 % úspěchu právě na něm, a jen 20 % na pohybové aktivitě. Ideální je váš jídelníček zkonzultovat s odborníkem.

Při jeho sestavování je totiž třeba vzít v úvahu řadu faktorů včetně vaší fyzické aktivity a tělesné konstituce.

Když si tělo syslí do zásoby

Pokud si člověk sestavuje jídelníček sám, má tendenci dělat několik zásadních chyb. Hlavně ženy většinou sníží kalorický příjem natolik, že pak jejich tělo raději přepne do „šetřicího módu“ a nehubne, případně se po návratu od diety ke klasickému stravování dostaví jojo efekt, tedy přiberete vše zpět a ještě něco navíc, protože tělo si spoří na horší časy.

Problém může být také v nedostatku základních živin, především bílkovin, ale i sacharidů u diet založených na jejich radikálním omezení, případně jejich nevhodně rozvržený příjem během dne.

blank
Při hubnutí je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, ale i sacharidů.

Zvládnete při cvičení mluvit?

Špatně nastavený můžete mít překvapivě i trénink. Ač ke spalování tukových zásob dochází při takzvaném kardiu, tedy cvičení se střední intenzitou prováděném delší dobu při zvýšené tepové frekvenci, vynechávat byste neměli ani posilování.

Ideální je 3x týdně prováděný kardio trénink (běhání, procházky, aerobic) doplnit 2x za týden také cvičením se zátěží. Abyste při kardio tréninku hubli, měli byste být při něm schopni mluvit a dýchat nosem.

blank
Ideální délka jednoho tréninku je 45 až 60 minut, protože teprve po 30 minutách se začínají spalovat tuky.

Sportujte pravidelně, nejlépe ráno

Hlídejte si při tréninku rovněž tepovou frekvenci, měli byste se pohybovat na 60 až 80 % maxima. To si orientačně vypočítáte tak, že od čísla 220 (u málo trénovaných 200) odečtete svůj věk. Nejefektivnější je prý cvičení po ránu, mnohem důležitější je však jeho pravidelnost.

Pozor si také dejte na to, co před a po cvičení jíte. Není dobré si před sportováním dopřávat rychlé cukry, jinak nedojde ke spalování tuků. Pokud vám to nečiní potíže, cvičte nejlépe nalačno. Po tréninku vydržte hodinu nejíst, tím posílíte spalovací efekt.

Poté doplňte sacharidy a bílkoviny.

blank
Po tréninku je dobré hodinu nejíst.

Dlouhodobý stres postavě nesvědčí

Další faktory, které vám mohou stát v cestě za vysněnou postavou, už tak zřejmé být nemusejí. Významným blokátorem shazování přebytečných kil může být stres. V zátěžových situacích je vylučován hormon kortizol, který dostává naše tělo do pohotovostního režimu tím, že zvyšuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Při vystavení dlouhodobému stresu se však vysoký krevní tlak a zvýšená hladinu cukru v krvi stávají problémem.

blank
Stres hraje při hubnutí výraznou roli.

Zpropadený kortizol

Buňky začnou ztrácet svoji citlivost na inzulin, dojde ke snížení produkce testosteronu a růstového hormonu a sníží se imunita. Navíc začne docházet k překyselení žaludku a s tím souvisejícím trávicím obtížím, řídnou také kosti.

Tělo nejenže v této situaci přestane spalovat tuky, ale naopak si je začne více ukládat. Stresu se lze vyhnout jen těžko, přesto by se člověk, který chce zhubnout, měl naučit ho zvládat. Například pomocí meditace, masáží, poslechu hudby a podobně.

blank
Buňky kvůli kortizolu začínají více ukládat než spalovat.

Málo spánku, hodně přijatých kalorií

Blokovat shazování přebytečných kilogramů může překvapivě také nedostatek spánku. Každý člověk má sice jinou potřebu spánku, nicméně odborníci doporučují spát minimálně 7 hodin denně. Nedostatek spánku zvětšuje pravděpodobnost obezity u dětí o 89 %, u dospělých o 55 %.

Také zvyšuje chuť k jídlu, což je dáno vlivem spánku na produkci dvou důležitých hormonů, ghrelinu a leptinu. Zatímco ghrelin předává mozku informaci o tom, že máme hlad, leptin naopak signalizuje, že jsme sytí.

Když málo spíme, tělo produkuje více ghrelinu a méně leptinu.

blank
Za přibíráním může stát i nedostatek spánku.

Vychýlená rovnováha

Snahu o hubnutí může narušit také hormonální nerovnováha, která postihuje muže i ženy. Vliv na hubnutí má hned několik hormonů, vedle již zmiňovaných, jako je inzulin, leptin, kortizol nebo růstový hormon, mohou sehrát roli třeba hormony štítné žlázy, testosteron či estrogen.

Jak hormonální nerovnováhu poznáte? Projevit se může právě neschopností zhubnout, hromaděním tuku v oblasti břicha, zadržováním vody, špatným soustředěním i kvalitou pleti a vlasů či kruhy pod očima.

Zjistit se dá vyšetřením slin či krve. Na jejím odstranění je třeba spolupracovat s lékařem.

Za vším hledej střevní bakterie

Pokud máte jídelníček vychytaný, sportujete i spíte ukázkově a stres je vám také cizí, možná za vaším neúspěšným hubnutím stojí bakterie ve vašich střevech. Existuje na 160 druhů střevních bakterií, přičemž v sedmi metrech délky vašich střev jich žije asi 100 bilionů.

K nejznámějším patří Lactobacillus, Bifidobacterium, Eubacterium a Bacteroides. Ovšem to, kolik bakterií kterého druhu se ve střevech vyskytuje, se u každého člověka liší. Takže zatímco u jednoho může jediný druh představovat 90 % všech střevních bakterií, u druhého jen 5 %.

blank
Nejdůležitější jsou střevní bakterie.

Za tloustnutí mohou Bacteroides

Přítomnost bakterií ovlivňuje nejen naši imunitu, ale také sklony k tloustnutí. Menší náchylnost k němu mají lidé, jejichž střevní mikroflóra je rozmanitější. Nejde však jen o pestrost, záleží i na druhu, neboť každá bakterie je jiná.

Například Bacteroides pomáhají rozkládat i špatně stravitelné potraviny a umějí využít maximum energie z potravin. To pro hubnutí není příznivé. V dobách hladomorů byl vysoký výskyt této bakterie ve střevě žádoucí, v době hojnosti je nevýhodou, zvláště v kombinaci s přejídáním.

blank
Bakterie nám pomáhají rozkládat i špatně stravitelné potraviny.

Jak ovlivnit střevní mikroflóru?

Střeva novorozence jsou sterilní. O tom, jak bude jeho střevní bakteriom bohatý, rozhodnou první tři roky jeho života. Pozitivně se na tom podílí už klasický porod, během kterého dochází k přenosu bakterií od matky, dále kojení a následná výživa.

Negativně naopak působí příliš sterilní domácí prostředí a časté užívání léků včetně antibiotik. U dospělých je situace složitější, ve vyšším věku už není tak snadné zpestřit si střevní bakteriom.

blank
Ve střevní mikroflóře se nachází i bakterie E.coli.

Více probiotik, vlákniny a transplantace stolice

MUDr. Pavel Kohout z Centra výživy Thomayerovy nemocnice říká: „I přes výrazné zásahy, kterými je například léčba antibiotiky či střevní infekce, dochází po určité době rekonvalescence k návratu střevní mikroflóry do zhruba původního složení.

“ Přesto však lze pro správné fungování střev něco udělat. Pomoci mohou probiotika, konzumace potravin bohatých na vlákninu a v poslední době se hovoří také o poněkud kontroverzní transplantaci stolice.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Pro ženu s vysokými nároky
iluxus.cz

Pro ženu s vysokými nároky

Česká značka My (:máj) představuje novou řadu...
Je dálnice I-4 v Seminole County zónou smrti?
enigmaplus.cz

Je dálnice I-4 v Seminole...

Interstate 4, zkráceně I-4, je dálnice...
Kanovník vyšehradský: Odkud se vzal neznámý kronikář?
enigmaplus.cz

Kanovník vyšehradský: Odkud se...

Skutečné události Vyšehradu z let 1126–1142...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Pozor na to, čím se líčíte
21stoleti.cz

Pozor na to, čím se líčíte

Nejrůznější způsoby zkrášlování jsou vymýšleny již...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Náhle se mě zmocnila žárlivost
skutecnepribehy.cz

Náhle se mě zmocnila žárlivost

Ani nevím, kdy to začalo. Nepříjemný...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...