Domů     Proč nehubnete, i když se zdravě stravujete a dostatečně sportujete?
Proč nehubnete, i když se zdravě stravujete a dostatečně sportujete?

Každý den se věnujete pohybu a na zákusky se ani nepodíváte. Přesto se ručička váhy nejen že nezastavila, ale povážlivě se posouvá doprava? Víme, co za tím vězí…

Je frustrující, když snaha není korunována úspěchem. Co může stát za tím, že nehubnete, i když pravidelně sportujete a stravujete se zdravě? Možná vás to překvapí, ale příčin neúspěchu může být hned několik.

V první řadě byste se ale měli znovu zamyslet nad svým jídelníčkem, protože při tvarování postavy závisí 80 % úspěchu právě na něm, a jen 20 % na pohybové aktivitě. Ideální je váš jídelníček zkonzultovat s odborníkem.

Při jeho sestavování je totiž třeba vzít v úvahu řadu faktorů včetně vaší fyzické aktivity a tělesné konstituce.

Když si tělo syslí do zásoby

Pokud si člověk sestavuje jídelníček sám, má tendenci dělat několik zásadních chyb.

Hlavně ženy většinou sníží kalorický příjem natolik, že pak jejich tělo raději přepne do „šetřicího módu“ a nehubne, případně se po návratu od diety ke klasickému stravování dostaví jojo efekt, tedy přiberete vše zpět a ještě něco navíc, protože tělo si spoří na horší časy.

Problém může být také v nedostatku základních živin, především bílkovin, ale i sacharidů u diet založených na jejich radikálním omezení, případně jejich nevhodně rozvržený příjem během dne.

Při hubnutí je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, ale i sacharidů.
Při hubnutí je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, ale i sacharidů.

Zvládnete při cvičení mluvit?

Špatně nastavený můžete mít překvapivě i trénink. Ač ke spalování tukových zásob dochází při takzvaném kardiu, tedy cvičení se střední intenzitou prováděném delší dobu při zvýšené tepové frekvenci, vynechávat byste neměli ani posilování.

Ideální je 3x týdně prováděný kardio trénink (běhání, procházky, aerobic) doplnit 2x za týden také cvičením se zátěží. Abyste při kardio tréninku hubli, měli byste být při něm schopni mluvit a dýchat nosem.

Ideální délka jednoho tréninku je 45 až 60 minut, protože teprve po 30 minutách se začínají spalovat tuky.
Ideální délka jednoho tréninku je 45 až 60 minut, protože teprve po 30 minutách se začínají spalovat tuky.

Sportujte pravidelně, nejlépe ráno

Hlídejte si při tréninku rovněž tepovou frekvenci, měli byste se pohybovat na 60 až 80 % maxima. To si orientačně vypočítáte tak, že od čísla 220 (u málo trénovaných 200) odečtete svůj věk.

Nejefektivnější je prý cvičení po ránu, mnohem důležitější je však jeho pravidelnost. Pozor si také dejte na to, co před a po cvičení jíte. Není dobré si před sportováním dopřávat rychlé cukry, jinak nedojde ke spalování tuků.

Pokud vám to nečiní potíže, cvičte nejlépe nalačno. Po tréninku vydržte hodinu nejíst, tím posílíte spalovací efekt. Poté doplňte sacharidy a bílkoviny.

Po tréninku je dobré hodinu nejíst.
Po tréninku je dobré hodinu nejíst.

Dlouhodobý stres postavě nesvědčí

Další faktory, které vám mohou stát v cestě za vysněnou postavou, už tak zřejmé být nemusejí. Významným blokátorem shazování přebytečných kil může být stres.

V zátěžových situacích je vylučován hormon kortizol, který dostává naše tělo do pohotovostního režimu tím, že zvyšuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Při vystavení dlouhodobému stresu se však vysoký krevní tlak a zvýšená hladinu cukru v krvi stávají problémem.

Stres hraje při hubnutí výraznou roli.
Stres hraje při hubnutí výraznou roli.

Zpropadený kortizol

Buňky začnou ztrácet svoji citlivost na inzulin, dojde ke snížení produkce testosteronu a růstového hormonu a sníží se imunita. Navíc začne docházet k překyselení žaludku a s tím souvisejícím trávicím obtížím, řídnou také kosti.

Tělo nejenže v této situaci přestane spalovat tuky, ale naopak si je začne více ukládat. Stresu se lze vyhnout jen těžko, přesto by se člověk, který chce zhubnout, měl naučit ho zvládat. Například pomocí meditace, masáží, poslechu hudby a podobně.

Buňky kvůli kortizolu začínají více ukládat než spalovat.
Buňky kvůli kortizolu začínají více ukládat než spalovat.

Málo spánku, hodně přijatých kalorií

Blokovat shazování přebytečných kilogramů může překvapivě také nedostatek spánku. Každý člověk má sice jinou potřebu spánku, nicméně odborníci doporučují spát minimálně 7 hodin denně.

Nedostatek spánku zvětšuje pravděpodobnost obezity u dětí o 89 %, u dospělých o 55 %. Také zvyšuje chuť k jídlu, což je dáno vlivem spánku na produkci dvou důležitých hormonů, ghrelinu a leptinu.

Zatímco ghrelin předává mozku informaci o tom, že máme hlad, leptin naopak signalizuje, že jsme sytí. Když málo spíme, tělo produkuje více ghrelinu a méně leptinu.

Za přibíráním může stát i nedostatek spánku.
Za přibíráním může stát i nedostatek spánku.

Vychýlená rovnováha

Snahu o hubnutí může narušit také hormonální nerovnováha, která postihuje muže i ženy.

Vliv na hubnutí má hned několik hormonů, vedle již zmiňovaných, jako je inzulin, leptin, kortizol nebo růstový hormon, mohou sehrát roli třeba hormony štítné žlázy, testosteron či estrogen. Jak hormonální nerovnováhu poznáte?

Projevit se může právě neschopností zhubnout, hromaděním tuku v oblasti břicha, zadržováním vody, špatným soustředěním i kvalitou pleti a vlasů či kruhy pod očima. Zjistit se dá vyšetřením slin či krve. Na jejím odstranění je třeba spolupracovat s lékařem.

Za vším hledej střevní bakterie

Pokud máte jídelníček vychytaný, sportujete i spíte ukázkově a stres je vám také cizí, možná za vaším neúspěšným hubnutím stojí bakterie ve vašich střevech.

Existuje na 160 druhů střevních bakterií, přičemž v sedmi metrech délky vašich střev jich žije asi 100 bilionů. K nejznámějším patří Lactobacillus, Bifidobacterium, Eubacterium a Bacteroides.

Ovšem to, kolik bakterií kterého druhu se ve střevech vyskytuje, se u každého člověka liší. Takže zatímco u jednoho může jediný druh představovat 90 % všech střevních bakterií, u druhého jen 5 %.

Nejdůležitější jsou střevní bakterie.
Nejdůležitější jsou střevní bakterie.

Za tloustnutí mohou Bacteroides

Přítomnost bakterií ovlivňuje nejen naši imunitu, ale také sklony k tloustnutí. Menší náchylnost k němu mají lidé, jejichž střevní mikroflóra je rozmanitější. Nejde však jen o pestrost, záleží i na druhu, neboť každá bakterie je jiná.

Například Bacteroides pomáhají rozkládat i špatně stravitelné potraviny a umějí využít maximum energie z potravin. To pro hubnutí není příznivé.

V dobách hladomorů byl vysoký výskyt této bakterie ve střevě žádoucí, v době hojnosti je nevýhodou, zvláště v kombinaci s přejídáním.

Bakterie nám pomáhají rozkládat i špatně stravitelné potraviny.
Bakterie nám pomáhají rozkládat i špatně stravitelné potraviny.

Jak ovlivnit střevní mikroflóru?

Střeva novorozence jsou sterilní. O tom, jak bude jeho střevní bakteriom bohatý, rozhodnou první tři roky jeho života. Pozitivně se na tom podílí už klasický porod, během kterého dochází k přenosu bakterií od matky, dále kojení a následná výživa.

Negativně naopak působí příliš sterilní domácí prostředí a časté užívání léků včetně antibiotik. U dospělých je situace složitější, ve vyšším věku už není tak snadné zpestřit si střevní bakteriom.

Ve střevní mikroflóře se nachází i bakterie E.coli.
Ve střevní mikroflóře se nachází i bakterie E.coli.

Více probiotik, vlákniny a transplantace stolice

MUDr. Pavel Kohout z Centra výživy Thomayerovy nemocnice říká:

„I přes výrazné zásahy, kterými je například léčba antibiotiky či střevní infekce, dochází po určité době rekonvalescence k návratu střevní mikroflóry do zhruba původního složení.“ Přesto však lze pro správné fungování střev něco udělat.

Pomoci mohou probiotika, konzumace potravin bohatých na vlákninu a v poslední době se hovoří také o poněkud kontroverzní transplantaci stolice.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia commons
Související články
Lifestyle
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Lifestyle
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Lifestyle
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
reklama
historie
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný