Domů     Švýcarská garda: Vděčil jí papež Klement VII. za svůj život?
Švýcarská garda: Vděčil jí papež Klement VII. za svůj život?

„Bojím se o svoje bezpečí,“ strachuje se na konci roku 1505 papež Julius II. Situace na italském území je tehdy velice nepřehledná. Proti sobě tu bojuje a intrikuje hned několik různých malých království, vévodství a republik. Ani sám Svatý otec si nemůže být jistý, zda mu někdo neusiluje o život…

Julius II. (1443–1513), muž, který byl zvolen na Petrův stolec, však nesedí jen tak s rukama v klíně. Dokáže se o sebe postarat. Na svoji ochranu povolává švýcarské žoldnéře.

150 nájemných vojáků vstoupí 22. ledna 1506 na území Papežského státu. Sám Julius jim žehná. Teď se konečně bude cítit o něco bezpečněji.

Vždyť je to pouhých 12 let, co do oblasti spravované Svatým otcem vtrhl se svými vojsky francouzský král Karel VIII. (1470–1498). Hlava církve nechce připustit, aby se něco podobného ještě někdy opakovalo.

Proč ale papež povolal právě švýcarské vojáky? Hornatá švýcarská krajina je sice skutečně malebná, ale svým obyvatelům již ve středověku nenabízí moc úrodné půdy. Lidé tedy musejí hledat různé způsoby obživy.

Mladí, silní a zdraví muži proto velmi často volí vojenskou kariéru v cizích službách a brzy si gardy jejich vojáků získají výbornou pověst. „Jsou stateční, odvážní a také věrní,“ šíří se o Švýcarech šeptanda mezi evropskými vojevůdci.

Stávají se proto velice žádaným zbožím. Ve Švýcarsku se rodí snad nejuniverzálnější vojáci na celém kontinentu.

Žádané zboží pro vojevůdce

Navíc nemají ve zvyku měnit strany, za které bojují, jenom kvůli tomu, že někde spadne do kapsy o pár mincí víc. Výše žoldu je samozřejmě důležitá, ale zradit kvůli ní? To není jejich zvykem.

Už v 15. století navíc ovládají obrannou taktiku, s níž si nepřátelé nevědí rady. „Vytvoříme čtverec,“ letí od úst k ústům rozkaz.

Švýcaři vyzbrojení halapartnami a píkami se dokážou bleskurychle zformovat do obranného čtverce a porazit je v téhle formaci není pro protivníka snadné.

Není proto divu, že již francouzský král Karel VII. (1403–1461) uzavře v roce 1453 se švýcarskými gardami smlouvu o vojenské pomoci.

Z jeho kroku si vezme příklad i papež Sixtus IV. (1414–1484), který se proslaví hlavně stavbou Sixtinské kaple.

Podobně se na počátku roku 1506 zachová i jeden z jeho následovníků, Julius II. Před římskou branou Porta del Popolo se 22. ledna 1506 ozývají ostré povely kapitána Kaspara von Silenena (asi 1467–1517).

Na „pochodem vchod“ pak vstoupí 150 švýcarských gardistů na území dnešního Vatikánu (vznikl až v roce 1929 jako nástupnický útvar po Papežském státu). Právě toto datum se dodnes považuje za vznik švýcarské papežské gardy.

Žold zaplatí nepřítel

Za nápad nechat se chránit mladými a pečlivě vybranými Švýcary poděkuje svým předchůdcům i papež Klement VII. (1478–1534). Habsburkové chtějí v první polovině 16. století ovládnout Evropu.

Vší silou se o to snaží hlavně římský císař Karel V. (1500–1558). I když je ze začátku na bojišti docela úspěšný a daří se mu porážet síly svého nepřítele, tzv.

Cognacké ligy (existovala v letech 1526–1530 a zahrnovala Francii, Anglii, Milánské vévodství, Benátskou a Florentskou republiku a papeže Klementa VII.), nemá na vyplacení žoldu svým vojákům.

„Vezmeme si ho od nepřítele,“ rozhodnou se proto vojáci před branami Říma. Jejich příští obětí se má stát papež.

Římané tehdy nemají zorganizovánu společnou obranu města a Francesco Guicciardini (1483–1540), který velí papežským jednotkám, nedokáže síle císařských vzdorovat.

Přežije jenom čtvrtina

Hradby Říma zahaluje mlha. Je ráno 6. května 1527. „Děla nemůžeme použít,“ vztekají se velitelé papežského dělostřelectva, umístěného na střeše pevnosti Andělského hradu. Přitom právě na jeho sílu papežští nejvíce spoléhají.

V mlze by ale nevěděli, kam vlastně pálí… Nepřízeň počasí naopak nahraje císařským vojákům, kteří prolomí hradby Říma. „Spas se kdo můžeš,“ vykřikne papež Klement VII. a prchá chodbou na vrchol hradby Borga.

Visutým chodníkem Passetto di Borgo zamíří do Andělského hradu. Aby získal co nejvíce času k útěku a zachránil se, gardisté se snaží zaměstnat nepřítele.

 „Ze 189 gardistů, kteří ten den papeže chránili, přežilo jen 42,“ uvádí současný britský autor a kněz Michael Collins. Císařským bojovníkům ovšem nejde ani tak o dobytí samotného hradu jako spíše o získání co největší válečné kořisti.

Proto rabují město. V bojích umírá asi 20 000 obyvatel Říma.

I když jsou papežské jednotky poraženy a hlava katolické církve musí zaplatit císaři Karlovi výkupné za svůj život, postoupit některá území ve své správě (například Parmu a Modenu) a zrušit různá církevní odsouzení, tresty nebo exkomunikace, statečnost švýcarských gardistů je příkladná.

Papež si je proto ponechává na svoji obranu, kterou Svatému stolci poskytují až do dnešních dnů.

Foto: pinterest.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Zajímavosti
Superhrdinové filmovým fenoménem
Filmoví kritici prskají, nemohou však popřít, že největším fenoménem současnosti jsou filmy o superhrdinech. Iron-Man, Spider-Man, Kapitán Amerika a Hulk jsou dnes slavnější než Beatles. Vyprodávají kina, vydělávají miliardy, jejich cesta na vrchol je však dlouhá a ne vždy jednoduchá. Pojďte si ji s Epochou prolétnout a ještě si zasoutěžit o vskutku superhrdinské ceny. Superman […]
Zajímavosti
Islandští Vikingové rozhodovali v parlamentu už v 10. století
Island má svoje kouzlo. Trochu tajuplná země. Skandinávská země prodchnutá mytologií. Činné sopky, které v návštěvnících dodnes budí pokoru a mají nesporný vliv na počasí. Kdy došlo k osídlení ostrova? Pravděpodobně kolem roku 1159 př. n. l. vybouchla na Islandu sopka Hekla, která je stará asi 6600 let. Už tehdy způsobila změny klimatu. V Irsku a Skotsku zmizely […]
Zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Zajímavosti
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
reklama
historie
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a […]
Příchod Slovanů k nám: Dorazili do Čech z bělorusko-ukrajinského pomezí?
Langobardi v 5. století proti proudu Labe projdou Čechami a zastaví se na Moravě. Roku 568 odsud odejdou a dorazí až do severní Itálie. A co je pro nás nejvýznamnější? Kolem roku 500 už v Čechách sídlí Slované! Je jich málo a doklady o nich jsou řídké. Za nejstarší nejspíše můžeme považovat zmínku byzantského dějepisce Prokopia (*490), […]
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel […]
4 nejstarší sportovní trofeje: Na jachtařské zápolení dohlíží samotná královna!
V kalendáři bychom sice nalistovali konec března, na fotbalovém stadionu poblíž Glasgow však vládne studený vítr. I tak diváci oděni v oblecích zvědavě sledují, jak skupinka fotbalistů křepčí a hrdě mává nablýskaným pohárem – kdyby jen věděli, že zrovna drží v rukou jednu z nejstarších trofejí sportovního světa. Carlisle Bells Rok:1599 Sport: Dostihy Ještě z […]
reklama
zajímavosti
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn