Carevna si zoufá. Její syn Alexej stále krvácí a lékaři mu nedávají šanci na přežití. Dokáže mu pomoci mystik Rasputin, který prý má léčitelské schopnosti? Záhadný muž přichází k carevičově lůžku a hluboce se modlí.
K úžasu všech se chlapec probouzí a krvácení ustává. Toto uzdravení však rozhodně není jediným důkazem mystikových pozoruhodných schopností.
Grigorije Jemifoviče Rasputina (1869 – 1916) obklopuje pěkná řádka tajemství. Jak se stalo, že se z alkoholika a prostopášníka stal zbožný muž, který proslul svými léčitelskými schopnostmi? Byl jenom mazaným podvodníkem, jenž se vetřel do přízně carské rodiny?
Vždyť rodina i lékaři mnohokrát potvrdili Rasputinův blahodárný vliv na zdravotní stav malého careviče Alexeje. A tento tajemný mystik prý neovládal pouze léčitelství. Někteří záhadologové tvrdí, že dovedl předpovídat budoucnost.
Jsou všechna vyprávění o jeho tajuplných činech pravdivá?

Carevnin miláček
V roce 1904 se ruský car Mikuláš II. (1868 – 1918) konečně dočká narození vytouženého dědice. Syna pojmenuje Alexej ( 1904 – 1918). Radost jeho rodičů však netrvá dlouho, neboť se brzy zjistí, že chlapeček trpí hemofilií – závažnou poruchou srážlivosti krve.
Závažnost onemocnění se naplno prokáže, když se malý carevič v roce 1909 zraní a doslova bojuje o život. Zoufalá carevna dá poslat pro vyhlášeného léčitele Rasputina. Naštěstí se ukáže, že pověst, jež mystika obklopuje, je zasloužená.
Carevič se jako zázrakem uzdraví, což potvrdí i rodinný lékař Romanovců (ruského vládnoucího rodu). Od té chvíle nedá zvláště carevna na Rasputina dopustit. Když car v roce 1914 vytáhne do války, chopí se mystik moci a říká manželce ruského panovníka, co má dělat.
Právě tento vliv na carovu rodinu však léčiteli zlomí vaz.

Proč neumírá?
Kníže Felix Jusupov (1887 – 1967) se radí se spiklenci. „Proč pořád neumírá?“ptají se muži. Jusupov se spolu s dalšími šlechtici rozhodne Rasputina odstranit (jedním z důvodů má být i skutečnost, že mystik carovi radil, aby uzavřel mír s Německem).
Kníže pozve léčitele do svého paláce, kde mu vrazi naservírují otrávené koláče a víno. Jed, konkrétně šlo o cyankáli, však na Rasputina z neznámého důvodu neúčinkuje. „Nebuďte tak ustrašení,“ pohrdavě si odfrkne Jusupov.
Vrátí se do sklepení, kde nechali carevnina oblíbence čekat, a vstřelí mu kulku do zad. Rasputin se skácí k zemi. Když se kníže sklání nad jeho bezvládným tělem, léčitel se najednou pohne a popadne knížete za krk.
Ten se s hrůzou Rasputinovi vytrhne. Zraněný mystik vyskočí. Prchá z paláce. Šlechtici jsou mu však v patách. Padnou další dva výstřely, jeden z nich zasáhne léčitele přímo doprostřed těla. Vyděšení spiklenci pro jistotu Rasputinovo tělo ovážou řetězy a vhodí ho do řeky.
Následná pitva prokáže, že dobře učinili. Podle lékařské zprávy totiž léčitel neumírá po střelbě, ale utopí se. Vše svědčí o tom, že se pokoušel vymanit z řetězů. Proč bylo Rasputina tak těžké zabít?

Rasputinovo proroctví
Smrt tajemného mystika se stala doslova legendou. Rasputin ji prý předvídal a napsal carovi dopis prorockého charakteru. V něm ruského panovníka varuje, že pokud zahyne rukou šlechticů, bude to znamenat konec šlechty v Rusku.
Zvláště mrazivě působí následující slova: „Care ruské země, až uslyšíš zvuk zvonu, jenž ti poví, že Grigorij byl zabit, musíš vědět tohle: jestliže to bylo tvé příbuzenstvo, které připravilo mou smrt, pak nikdo z tvé rodiny, to jest ani žádné z tvých děti či příbuzný, nezůstane naživu déle než dva roky.
Ruský národ je zahubí.“ Jusupov byl manželem carevniny neteře a Rasputinova varovná slova se naplní. Celá carská rodina je v noci z 16. na 17. července 1918 nemilosrdně postřílena. Bylo snad mystikovo varování ve skutečnosti kletbou?
Nebo se krvavý scénář naplnil jen shodou okolností?
