Domů     Masakr v Černové otevřel Slovákům dveře do světa!
Masakr v Černové otevřel Slovákům dveře do světa!

„Kaplička, ve které jsem před šestnácti roky sloužil svoji první mši svatou, už tehdy nevyhovovala…,“ zdůvodňuje Andrej Hlinka, rodák z Černové, proč by v obci měl vyrůst nový svatostánek.

Ani v nejbujnější fantazii si tehdy nedokáže představit, že svěcení kostela skončí patnácti mrtvými…

 V kapličce ve slovenské obci Černová (dnes součást Ružomberoku) má 29. června 1889 primici (první bohoslužbu) Andrej Hlinka (1864–1938), zdejší rodák.

 Když v roce 1905 odchází ružomberocký farář Anton Kurimský jako kanovník ke spišské biskupské kapitule, na základě hlasování ružomberockého senátu dostává ze sedmi uchazečů uvolněnou faru právě Hlinka.

Spišský biskup Alexandr Párvy (1848–1919) jeho volbu potvrzuje.

Na podzim obyvatelé Černové přivítají svého rodáka, který slibuje „za prvořadý úkol si kladu za povinnost s vaší pomocí vybudovat tady v Černové pro bohoslužby slušnou, účelu vyhovující budovu, tedy kostel.“ Lidi tím okouzlí.

Nikdo se neptá, kde na to vezmou peníze. Sám Hlinka hned zahájí sbírku a současně i veřejnou soutěž na kostel. Informace vychází 22. prosince 1905 v Katolických novinách. Přihlašují se dva stavitelé a zakázku získávají. Rozpočet je stanoven na 80 000 korun.

Andrej Hlinka chce v Černové postavit nový kostel, aby jeho farníci nemuseli chodit do Ružomberku.
Andrej Hlinka chce v Černové postavit nový kostel, aby jeho farníci nemuseli chodit do Ružomberku.

Zlomit se nenechá

Základní kámen se světí 12. dubna 1906 na Zelený čtvrtek. Nový farář sbírá peníze, kde se dá. Jeho přítel Vavro Šrobár (1867–1950) kandiduje v blížících se volbách do uherského sněmu.

Společně chodí po okolních obcích a vedou protimaďarské řeči. Maďarskému panstvu leží Hlinka a jeho aktivity v žaludku.

„Panstvo se s touto skutečností (zvolením Hlinky farářem) nemohlo smířit, začalo intrikovat a hledat způsoby, jak ho z rožmberské fary odstranit,“ uvádí bývalý primátor Ružomberoku Julián Helko.

Biskup Párvy vyslyší požadavky uherských pánů a 18. června 1906 Hlinkovi odebere farní úřad. 27. června následuje zatčení. Hlinka se ale nedá: „Mne nezlomíte… Až vyjdu ze žaláře, zase budu pokračovat, kde jsem přestal,“ prohlásí před soudem 26. listopadu 1906.

Andreje Hlinku odvádějí po volbách v roce 1906 četníci.
Andreje Hlinku odvádějí po volbách v roce 1906 četníci.

Bez svého kněze slavit nechceme

Stavba kostela pokračuje navzdory jeho uvěznění. V červenci 1907 je konečně hotovo. Do Spišské kapituly putuje prosba o vysvěcení kostela. 6. října 1907 promluví k obyvatelům Černové děkan Martin Pazúrik (1859–1936).

Biskup prý souhlasí s posvěcením. Vzápětí ale vstane rolník Štefan Kaliar-Klopta: „Žádáme, aby se posvěcení zúčastnil i náš rodák Andrej Hlinka, bez kterého bychom kostel neměli.

Prosíme pana biskupa, aby zrušil suspendování a Hlinku vrátil na faru. My bez Andreje Hlinky nechceme mít posvěcený kostel.“ Děkan uznává oprávněnost žádosti. Sám vesničanům radí, jak ji napsat. Biskup Párvy ale na požadavek nepřistoupí.

Vzkáže, že na svěcení kostela nepřijde. Nepomůže ani další prosba. Biskup místo toho deleguje posvěcení na svého kanovníka Antona Kurimského.

Spišská biskup Alexandr Párvy potvrzuje Hlinkovu volbu.
Spišská biskup Alexandr Párvy potvrzuje Hlinkovu volbu.

Četníci nezvládají situaci

Termín svěcení se nakonec stanoví na 27. října 1907. V Černové to vře. Dva dny před svěcením posílají Černované biskupovi telegram, že si svěcení nepřejí. Biskup i kanovník dostávají výhrůžné dopisy. Úřady posílají do vesnice četníky.

27. října 1907 čekají obyvatelé u vstupu do obce. Chtějí přemluvit děkana Pazúrika, administrátora ružomberské farnosti Jozefa Fischera a sloužícího kněze Zoltána Pereszlényiho a 15 četníků, aby se svěcení nekonalo.

Dochází ale ke srážce. Velitel četníků Ján Ladiczky nezvládá situaci. „Střílejte,“ přikazuje. Po ostré střelbě umírá 15 lidí, je spousta raněných.

Vězni v Ružomberku 1906. Zleva sedí Vavro Šrobár a Andrej Hlinka.
Vězni v Ružomberku 1906. Zleva sedí Vavro Šrobár a Andrej Hlinka.

Zinscenovaný proces

Masakr má velký ohlas. 30. října 1907 apeluje poslanec Milan Hodža (1878–1944) v uherském sněmu na uherského ministra vnitra Júlia Andrášiho (1860–1929).

Tisk masakr odsuzuje, podporu Slovákům vysloví spousta známých osobností včetně nositele Nobelovy ceny za literaturu norského spisovatele Bjørnstjerne Bjørnson (1832–1910).

Navzdory tomu uherské úřady označí akci za vzpouru a zinscenují ve dnech 2.-10. března 1908 proces s jejími účastníky. Obviněno je 59 lidí. 40 obžalovaných dostane trest 6-18 měsíců vazby, pokuty a zbavení majetku.

Oprávněnost rozsudků probírají soudy vyšší instance. Třinácti odsouzeným sníží trest, na žádost biskupa Párvyho dostanou od rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. (1830–1916) milost lidé s tresty nižšími než 4 měsíce.

Foto: dieceza.kapitula.sk, wikipedia.org, archiv Liptovského muzea
Související články
Historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
reklama
věda a technika
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
reklama
věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
Český vědec přišel s testem, který odhalí rakovinu slinivky v raném stadiu
Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem nádorového onemocnění. Její zákeřnost spočívá v poměrně dlouhém bezpříznakovém období. Kvůli pozdnímu odhalení této rakovině podlehne až 87 % postižených. Nyní však přišel český vědec s testem, který umožní nemoc odhalit z krve ještě v jejím raném stadiu. Slinivka břišní je žláza v dutině břišní, nachází se mezi žaludkem a páteří, kterou obklopují játra, […]
Přepište učebnice: Z čeho byla stvořena Věstonická venuše?
Jako už tolikrát předtím seskočí do výkopu a vrhají se do práce. Dvojice mužů onoho července 1925 narazí na prehistorické tábořiště. A tam ji uvidí! Sice je rozlomena na dva kusy, to ale vůbec nevadí – Věstonická venuše je na světě. Dodnes platí za nejznámější keramickou památku z pravěku. Drobná Věstonická venuše ale i po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz