Skip to content

Masakr v Černové otevřel Slovákům dveře do světa!

„Kaplička, ve které jsem před šestnácti roky sloužil svoji první mši svatou, už tehdy nevyhovovala…,“ zdůvodňuje Andrej Hlinka, rodák z Černové, proč by v obci měl vyrůst nový svatostánek. Ani v nejbujnější fantazii si tehdy nedokáže představit, že svěcení kostela skončí patnácti mrtvými…

V kapličce ve slovenské obci Černová (dnes součást Ružomberoku) má 29. června 1889 primici (první bohoslužbu) Andrej Hlinka (1864–1938), zdejší rodák. Když v roce 1905 odchází ružomberocký farář Anton Kurimský jako kanovník ke spišské biskupské kapitule, na základě hlasování ružomberockého senátu dostává ze sedmi uchazečů uvolněnou faru právě Hlinka.

Spišský biskup Alexandr Párvy (1848–1919) jeho volbu potvrzuje. Na podzim obyvatelé Černové přivítají svého rodáka, který slibuje „za prvořadý úkol si kladu za povinnost s vaší pomocí vybudovat tady v Černové pro bohoslužby slušnou, účelu vyhovující budovu, tedy kostel.

“ Lidi tím okouzlí. Nikdo se neptá, kde na to vezmou peníze. Sám Hlinka hned zahájí sbírku a současně i veřejnou soutěž na kostel. Informace vychází 22. prosince 1905 v Katolických novinách. Přihlašují se dva stavitelé a zakázku získávají.

Rozpočet je stanoven na 80 000 korun.

Andrej Hlinka chce v Černové postavit nový kostel, aby jeho farníci nemuseli chodit do Ružomberku.

Zlomit se nenechá

Základní kámen se světí 12. dubna 1906 na Zelený čtvrtek. Nový farář sbírá peníze, kde se dá. Jeho přítel Vavro Šrobár (1867–1950) kandiduje v blížících se volbách do uherského sněmu. Společně chodí po okolních obcích a vedou protimaďarské řeči.

Maďarskému panstvu leží Hlinka a jeho aktivity v žaludku. „Panstvo se s touto skutečností (zvolením Hlinky farářem) nemohlo smířit, začalo intrikovat a hledat způsoby, jak ho z rožmberské fary odstranit,“ uvádí bývalý primátor Ružomberoku Julián Helko. Biskup Párvy vyslyší požadavky uherských pánů a 18. června 1906 Hlinkovi odebere farní úřad. 27. června následuje zatčení. Hlinka se ale nedá: „Mne nezlomíte… Až vyjdu ze žaláře, zase budu pokračovat, kde jsem přestal,“ prohlásí před soudem 26.

listopadu 1906.

Andreje Hlinku odvádějí po volbách v roce 1906 četníci.

Bez svého kněze slavit nechceme

Stavba kostela pokračuje navzdory jeho uvěznění. V červenci 1907 je konečně hotovo. Do Spišské kapituly putuje prosba o vysvěcení kostela. 6. října 1907 promluví k obyvatelům Černové děkan Martin Pazúrik (1859–1936). Biskup prý souhlasí s posvěcením. Vzápětí ale vstane rolník Štefan Kaliar-Klopta: „Žádáme, aby se posvěcení zúčastnil i náš rodák Andrej Hlinka, bez kterého bychom kostel neměli. Prosíme pana biskupa, aby zrušil suspendování a Hlinku vrátil na faru.

My bez Andreje Hlinky nechceme mít posvěcený kostel.“ Děkan uznává oprávněnost žádosti. Sám vesničanům radí, jak ji napsat. Biskup Párvy ale na požadavek nepřistoupí. Vzkáže, že na svěcení kostela nepřijde.

Nepomůže ani další prosba. Biskup místo toho deleguje posvěcení na svého kanovníka Antona Kurimského.

Spišská biskup Alexandr Párvy potvrzuje Hlinkovu volbu.

Četníci nezvládají situaci

Termín svěcení se nakonec stanoví na 27. října 1907. V Černové to vře. Dva dny před svěcením posílají Černované biskupovi telegram, že si svěcení nepřejí. Biskup i kanovník dostávají výhrůžné dopisy. Úřady posílají do vesnice četníky. 27.

října 1907 čekají obyvatelé u vstupu do obce. Chtějí přemluvit děkana Pazúrika, administrátora ružomberské farnosti Jozefa Fischera a sloužícího kněze Zoltána Pereszlényiho a 15 četníků, aby se svěcení nekonalo.

Dochází ale ke srážce. Velitel četníků Ján Ladiczky nezvládá situaci. „Střílejte,“ přikazuje. Po ostré střelbě umírá 15 lidí, je spousta raněných.

Vězni v Ružomberku 1906. Zleva sedí Vavro Šrobár a Andrej Hlinka.

Zinscenovaný proces

Masakr má velký ohlas. 30. října 1907 apeluje poslanec Milan Hodža (1878–1944) v uherském sněmu na uherského ministra vnitra Júlia Andrášiho (1860–1929). Tisk masakr odsuzuje, podporu Slovákům vysloví spousta známých osobností včetně nositele Nobelovy ceny za literaturu norského spisovatele Bjørnstjerne Bjørnson (1832–1910). Navzdory tomu uherské úřady označí akci za vzpouru a zinscenují ve dnech 2.-10. března 1908 proces s jejími účastníky. Obviněno je 59 lidí. 40 obžalovaných dostane trest 6-18 měsíců vazby, pokuty a zbavení majetku.

Oprávněnost rozsudků probírají soudy vyšší instance. Třinácti odsouzeným sníží trest, na žádost biskupa Párvyho dostanou od rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. (1830–1916) milost lidé s tresty nižšími než 4 měsíce.

Foto: dieceza.kapitula.sk, wikipedia.org, archiv Liptovského muzea
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Děsivá silnice Sedmi sester. Působí na auta i jejich řidiče?
enigmaplus.cz

Děsivá silnice Sedmi sester....

Ulice L, pod takovým jménem zná většina lidí...
Stínění s prvky luxusu
rezidenceonline.cz

Stínění s prvky luxusu

Luxusní vzhled dodá interiéru nejenom nábytkové...
5G sítě mu prý ničí zdraví. Brit se před nimi chrání speciálním nátěrem
enigmaplus.cz

5G sítě mu prý ničí zdraví. Brit...

Rok 2020 je plný témat, která budí kontroverzi a...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Stavbu silnice měla provázet záhadná zjevení. Prý na ní straší dodnes
enigmaplus.cz

Stavbu silnice měla provázet...

O silnici jménem Stocksbridge Bypass se říká, že...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...