Domů     Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
23.10.2024

Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru.

Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i slané vodě, nebo třeba v aktivním vulkánu. Potkat je ale můžete i v mechu za vaším domem. 

Tito drobní tvorečci dokážou vydržet neuvěřitelné podmínky.

Můžete je zahřát na 150 stupňů Celsia, zmrazit až na teplotu blízkou absolutní nule (čili -273,15 stupně Celsia), můžou naprosto vyschnout, s klidem si zaplavou v kapalném heliu, zvládnou pobyt ve vzduchoprázdnu a přežijí tisíckrát vyšší úroveň radiace, než je ta, která by zabila člověka. Jak podobné neuvěřitelné schopnosti tito titěrní tvorečci získali?

Želvušky by nejspíš přežily i konec světa

Tajemství superschopností želvušek má název kryptobióza, nebo také anabióza. Je to stav, ve kterém se u želvušek prakticky přeruší všechny životní funkce. Jejich metabolismus se v tomto stavu zpomalí asi desettisíckrát.

Vyloučí ze svého těla všechnu vodu a naprosto vyschnou. Získají přitom tvar miniaturního pomačkaného sklovitého válce.

Místo vody se do jejich těla vyplaví speciální druh cukru, zvaný trehalóza, který drží jejich buňky v původním tvaru a chrání je jako nedobytné opevnění. Kryptobiózou se želvušky chrání před nepříznivými podmínkami, jako je extrémní sucho nebo hluboký mráz.

V tomto stavu dokážou strávit i desítky let, a jakmile se znovu dostanou do podmínek vhodných k existenci, znovu ožijí, jako by se nic nestalo. Podle vědců by teoreticky v kryptobióze mohly přežít až donekonečna.

Jeden z druhů želvušky: Milnesium tardigradum
Jeden z druhů želvušky: Milnesium tardigradum

Roztomilí „vodní medvídci“

Želvušky jsou baculatí, sotva půl milimetru velcí živočichové s článkovaným tělíčkem a osmi krátkými nožičkami, zakončenými drobnými drápky. S jejich pomocí se batolí v mechu, kde často žijí.

V angličtině se jim také říká „mechové prasátko“ nebo „vodní medvídek“. Opravdu trochu připomínají roztomilého medvídka, který se právě probudil ze zimního spánku. Stavba jejich těla odpovídá mnohem vyspělejším živočichům.

Jejich tělo se skládá z pěti článků a je pokryté povrchovou vrstvou nazývanou kutikula, kterou želvušky pravidelně svlékají. V okolním prostředí se orientují pomocí jednoduchých oček a hmatových štětinek.

Živí se tím, že pomocí ústního kruhového otvoru vysávají buňky rostlin, řas, bakterií, nebo jiných mikroskopických živočichů. Želvušky v poslední době získaly nesmírnou popularitu.

Lidé sdílejí jejich obrázky na sociálních sítích a rozplývají se jak nad jejich nezničitelností, tak nad jejich roztomilým vzhledem.

Přežily želvušky ztroskotání na Měsíci?

V roce 2019 Izrael vyslal na Měsíc sondu Berešit. Mimo jiné v sobě nesla více než tisíc želvušek ve stavu anabiózy. Sonda ale i se svým nákladem ztroskotala. A britští vědci začali uvažovat, jestli želvušky mohly toto přistání na Měsíci přežít.

Proto se rozhodli podniknout experiment, kdy želvušky vystřelí ze speciální pistole, aby simulovali rychlost, kterou sonda dopadla na povrch Měsíce.

Zjistili, že želvušky dokážou bez problému přežít rychlost, kterou sonda padala, a možná by dokázaly přežít i větší rychlost. Háček byl ale v tlaku, který jejich drobná tělíčka musela unést. Maximální tlak, který želvušky dokážou přežít, je 1,14 gigapascalu.

Náraz kovové sondy na povrch Měsíce je ale vystavil o mnoho většímu tlaku. A tak byla vyvrácena teorie, že želvušky teď na Měsíci žijí.

Tento experiment také poskytl silné argumenty proti teorii panspermie, která tvrdí, že živí tvorové se na planetu Zemi i jiné planety dostali z meteoritů, které na ni dopadaly, a mají původ jinde ve vesmíru. Rychlost nárazu meteoritu na zemský povrch by totiž želvušky nepřežily.

Budeme mít díky želvuškám zářící opalovací krém?

Vědci úplnou náhodou objevili, že jeden druh želvušek dokáže přežít silné UV záření. Vystavili dva druhy živočichů, želvušku a háďátko obecné, paprskům ultrafialové barvy, které mají na živočichy smrtící vliv.

Háďátko nepřežilo ani pět minut, zatímco želvuška zvládla celou hodinu.

Při dalším výzkumu vědci zjistili, že tento druh želvušky má takzvaný „fluorescenční štít“, což je složitá směs látek v jejich těle, která absorbuje UV záření a vyzařuje zpátky neškodné modré světlo.

Vědci teď zkoumají, z jakých látek se fluoresceční štít skládá. Pokud tuhle hádanku rozluští, mohly by se nově objevené látky začít používat například do opalovacích krémů. Jen si to představte: Opalovací krém, po jehož použití budete zářit ve tmě!

Zajímavosti o želvuškách

Želvušky byly objevené na konci 19. století francouzskými biology. Není jasné, proč jsou želvušky obdařeny schopnostmi přežít i velmi extrémní podmínky. Očividně jsou totiž odolné i vůči takovému prostředí, které se nikde na Zemi nevyskytuje.

V roce 2007 vědci želvušky vyslali na oběžnou dráhu. Ty bez problémů po deset dnů přežily kosmické záření i pobyt ve vakuu.

Při japonském experimentu byly dvě želvušky po 20 let zmrazené na teplotu minus 20 stupňů Celsia, a hned po rozmrazení se začaly čile krmit a rozmnožovat.

Zatím vědci zmapovali jen malý zlomek těchto neuvěřitelných organismů. Zatím popsali asi tisíc druhů želvušek, ale domnívají se, že jich může být až deset tisíc.

Různé druhy mohou mít různé unikátní schopnosti, a je proto možné, že želvušky dokážou věci, o kterých zatím nic ani netušíme!

Želvuška žijící v Antarktidě
Želvuška žijící v Antarktidě

Pomůžou nám želvušky přežít radioaktivní záření?

V roce 2016 byl japonskými vědci v těle želvušek objeven gen, který produkuje speciální protein. Ten želvušky ve stavu kryptobiózy chrání před radiací tím, že vytváří kolem jejich DNA strukturu podobnou cukrové vatě.

Díky této ochraně se DNA vystavená radioaktivnímu záření nerozpadá, ale zůstane pohromadě. Když protein vědci transplantovali do lidských buněk, poškození lidské DNA při vystavení radiaci se snížilo až o 40 procent.

Otevírají se tak nové možnosti ochrany lidského těla před radiací. To by mohlo pomoci například při cestách vesmírem, kdy jsou astronauti vystaveni kosmickému záření.

Želvušky zvládnou přežít neuvěřitelné množství radioaktivního záření. To sice jejich buňky poškozuje stejně tak jako buňky jiných živých tvorů – želvušky si je ale dokážou opravit.

A to tím způsobem, že „ukradnou“ DNA okolních organismů a nahradí jí svoji zničenou či poškozenou genetickou informaci. Mají v sobě díky tomu asi šestinu cizích genů – mechu, hub, rostlin i jiných živočichů.

Zdroje informací: SMRŽ, Jaroslav. Základy biologie, ekologie a systému bezobratlých živočichů. Praha: Karolinum Press, 2013. ISBN 978-80-246-2258-3; cs.wikipedia.org, ct24.ceskatelevize.cz
Titulní foto: Shutterstock, 2. FOTO: Epipelagic / Creative Commons / CC BY 2.5, 3. FOTO: Shutterstock, 4. FOTO: DL13246 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
reklama
historie
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz