Domů     Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
11.10.2024

Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu.

Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu se tak ze svatého Václava stal patron českých zemí a jejich státnosti. Skutečně svého bratra zabil?

Zřejmě na podzim roku 925 se ujímá vlády v přemyslovském knížectví Václav (907–935), později svatořečený.

Po smrti jeho otce Vratislava v roce 921 byla regentkou jeho matka či macecha Drahomíra, která je ve sporu s jeho babičkou Ludmilou, jež Václava vychovala.

Přou se o vliv na budoucího panovníka i o moc v knížectví. Podle pozdějších legend byla Ludmila (a později i Václav) zastánkyní křesťanství, kdežto Drahomíra pohanství.

Spor obou žen vyvrcholí zavražděním Ludmily Drahomířinými družiníky Tunnou a Gommonem dne 15. září 921.

Drahomíra a její synové. Freska na smíchovském domě.
Drahomíra a její synové. Freska na smíchovském domě.

Svatý Václav, vévoda České země

Po svém nástupu k moci nechává Václav převézt Ludmiliny ostatky z Tetína do Prahy a vyhnat matku Drahomíru. Později ji povolá zpět. Přemyslovské knížectví se v té době rozkládá na území středních Čech v okruhu asi 30 kilometrů kolem Prahy.

Ve zbývajících částech Čech jsou zřejmě další česká knížectví, někdy považovaná za samostatné kmeny. S těmi se Václav často dostává do vojenských konfliktů, v čemž mu pomáhá kvalitně vycvičená a vyzbrojená armáda. Podle všeho tak mezi nimi zaujímá výsadní postavení.

Socha Ludmily s malým Václavem na Karlově mostě.
Socha Ludmily s malým Václavem na Karlově mostě.

Poplatek z míru dobyvačnému Sasku

V zahraniční politice měly Čechy vždy blízko k Bavorsku, ovšem odtud se mocenské centrum nyní přenáší do Saska, kde je roku 919 zvolen Jindřich Ptáčník (876–936) východofranckým králem.

Nové uspořádání musí přijmou i bavorský vévoda Arnulf, na němž si uznání titulu vynutí Ptáčník vojenskou výpravou roku 921. Do Čech se Jindřich vojensky vypravuje v roce 929 a Václav s ním raději uzavírá strategické spojenectví.

Aby uchránil nově se rodící český stát před Jindřichovou dobyvačnou politikou, zavazuje se mu k placení tributu z míru.

Spor mezi bratry

Ten mu za to daruje relikvii, konkrétně paži svatého Víta, což znamená, že Václava uznává za svého politického a křesťanského partnera. Pro svatý ostatek nechává Václav podle legendy vystavět rotundu svatého Víta.

Politika podřízenosti Sasům se však nelíbí Václavovu mladšímu bratrovi Boleslavovi, který shledává placení poplatků říši za zbytečnou zátěž pro knížectví, jež nepřináší žádné výhody. Těžce také nese i bratrův autoritativní přístup. Tyto důvody ho zřejmě vedou k vytvoření opozice vůči vládnoucímu Přemyslovci.

Jak se zbavit Václava?

Její součástí je i kněžna Drahomíra, která straní Boleslavovi před Václavem. Odpůrci jsou však v menšině, takže otevřený odpor by je mohl stát některý z údů, případně život.

Záměr uskutečnit převrat proto zraje delší dobu, skupina kolem Boleslava a Drahomíry čeká na příhodný okamžik, kdy pobožného Václava odstranit.

Ten správný okamžik k vraždě

Dne 27. září, ve svátek Kosmy a Damiána, kterým je zasvěcen kostel ve Staré Boleslavi, se zde koná posvícení, na které Boleslav pozve Václava. Ten tou dobou objíždí se svojí družinou hradiště a kostely, aby nad nimi neztratil kontrolu.

S návštěvou Staré Boleslavi proto rád souhlasí. Zprvu zde nechce zůstat přes noc, ale bratr jej uprosí.

K Václavově vraždě má údajně dojít už na hostině, ale nakonec se to jeví jako příliš riskantní krok, neboť je tam kníže obklopen svojí družinou, a tak se spiklenci domlouvají, že k útoku dojde až následující den ráno při jeho cestě na bohoslužbu.

Zřejmě ho nechtěl zabít!

Podle historika Dušana Třeštíka Boleslav zřejmě Václava nechtěl zabít, protože ho udeřil naplocho a čepel meče sklouzla po Václavově kožichu. Líčí: „Václav se bránil, ale Boleslav jej po chvíli porazil na zem.

Jeho meč drží Václav a Boleslav volá na své lidi: ,Hejá, moji, kde jste!´ Přiběhnou Hněvsa a Česta a vidí pána, jak leží na zemi a nad ním stojí Václav s mečem…“ Proto na něj zaútočili.

Na základě tohoto líčení se historik domnívá, že Václavova vražda byla spíše náhodou než promyšleným činem. Ostatní historikové s tím ale nesouhlasí.

Vražda Václava ve Velislavově bibli.
Vražda Václava ve Velislavově bibli.

Stála za vraždou Václava jeho matka?

Ačkoliv se Boleslavovo jméno stalo synonymem pro bratrovraha, nutno říci, že smrtící rány Václavovi zasadili jiní.

Skutečně byla jeho smrt pouhou náhodou, nebo za jejím naplánováním stál Boleslav, který se chtěl dostat k moci, případně jeho matka Drahomíra, která se obdobným způsobem zbavila nenáviděné tchyně Ludmily?

Možná že za smrtí dokonce stála stejná skupina najatých vrahů. To se ale lze jen domnívat. Boleslavovi se každopádně bratrovou smrtí otevírá cesta k moci.

Ať žije kníže Boleslav

Ihned po vraždě se vydává do Prahy ke kamennému stolci. Aby zažehnal nebezpečí, zbavuje se Václavových věrných, mezi nimi i několika kněží. Následně je nastolen na kamenný stolec a uveden ke slavnostní mši v kostele svatého Jiří.

Saský král Jindřich Ptáčník sice roku 936 umírá, na jeho místo nastupuje jeho syn Ota I. (912–973). Boleslav okamžitě ukončuje placení tributu Sasům, v důsledku čehož se rozhoří čtrnáct let trvající válka mezi oběma muži.

V roce 950 obléhá Ota hrad Boleslavova syna, podle některých jde ohrad následníka trůnu Boleslava II. Proto se Boleslav rozhodne dále nebojovat a jít mírovou cestou. Musí však obnovit placení tributu a zůstat saskému králi nadosmrti věrný.

Boleslavova hostina.
Boleslavova hostina.

Z nepřítele spojenec

Svému slibu dostojí, když dochází roku 955 k bitvě na řece Lech, jedné z nejdůležitějších bitev Evropy raného středověku, vyšle Otovi na pomoc dobře vyzbrojenou legii, čítající 1000 Čechů, s jejíž pomocí se mu podaří zastavit postupu staromaďarských kmenů do západní Evropy.

Boleslav mezitím bojuje s jinou částí maďarského vojska na Moravě, což mu pomáhá ji ovládnout. Ostatně výpadů s cílem rozšíření svého knížectví podniká Boleslav během svého vládnutí hned několik.

Svědčí o tom archeologické prameny, vypovídající o systematické a důkladné likvidaci sousedních českých vévodů Boleslavem. S tím jde ostatně ruku v ruce i zánik téměř všech starých kmenových center.

A. Blaschka: Český stát za Boleslava I. a Boleslava II.
A. Blaschka: Český stát za Boleslava I. a Boleslava II.

Říše sahající ke Krakovu

Na dobytých územích se začínají objevovat hradiště nová, která tvoří tak zvanou hradskou soustavu, jakožto místní opěrné body přemyslovské moci.

Za svoji silnou armádu však Boleslav překvapivě vděčí svému bratrovi Václavovi, protože kdyby ji budoval od základů, nemohl by ihned poté, co se dostal k moci, vytáhnout do boje proti Sasům.

Zároveň mu pomáhá rychle a nekompromisně připojovat další území k přemyslovskému knížectví. Když v 60. letech 10. století navštíví Prahu kupec Ibráhím ibn Jákúb, podá svědectví, že hranice Boleslavovy říše sahají až ke Krakovu.

Mnich na trůnu

Bohatství a velikost jeho říše Boleslavovi umožnují, jako vůbec prvnímu Přemyslovci, dát si razit vlastní mince v evropské kvalitě. Postavení svého knížectví neupevňuje nejen vojensky a ekonomicky, ale i kulturně a duchovně.

Usiluje o to, aby bylo v Praze zřízeno biskupství. Možná i proto někteří historikové mluví o kajícím se Boleslavovi, jenž nechává tři roky po vraždě převézt Václavovo tělo ze Staré Boleslavi do pražské rotundy svatého Víta.

Už tehdy je totiž Václav uznáván jako světec a jsou mu legendami přisuzovány vykonané zázraky a jeho křesťanství je v nich dovedené až do těžko uvěřitelného ideálu „mnicha na trůnu“, který pěstoval vinnou révu a obilí na výrobu vína a hostií, vykupoval otroky a rušil tresty.

Denár Boleslava I.
Denár Boleslava I.

Sen o pražském biskupství

Na osobách svatého Václava a babičky svaté Ludmily zakládá Boleslav žádost o založení pražského biskupství a prvního kláštera na českém území, se kterou vysílá roku 966 poselstvo, vedené jeho dcerou Mladou, do Říma.

Zatímco ke založení benediktinského kláštera svatého Jiří na Pražském hradě, jehož první abatyší je právě Mlada, dochází prakticky obratem, biskupství je založeno roku 973, tedy až po Boleslavově smrti (buď roku 967 nebo roku 972).

Na sklonku své vlády uzavírá ještě prostřednictvím sňatku dvé dcery Doubravky pevné spojenectví s polským knížetem Měškem I. Piastovcem, čímž vytvoří významný středoevropský mocenský svazek.

Józef Peszka: Sňatek Měška a Doubravka.
Józef Peszka: Sňatek Měška a Doubravka.

Jeden z největších panovníků

Historikové se v hodnocení osobnosti Boleslava I. shodují. Ačkoliv mu nemohou odpustit vraždu Václava, představuje pro ně jednoho z největších panovníků, kteří kdy seděli na českém trůnu.

Jestliže Václav vybudoval základy přemyslovské moci, pak Boleslav na nich vystavěl pevný hrad. Ačkoliv nesouhlasil s bratrovou umírněnou politikou směrem k Sasům, v mnohém ho naopak napodobil a navázal na něj.

Byl to však až Boleslav, kdo vytvořil starý český stát.

Podle Kosmovy kroniky byl „krutější než Herodes, surovější než Nero, převyšující Decia nelidskostí zločinů, Diokleciána krvelačností, čímž si získal příjmení Boleslav Ukrutný.“ A zřejmě se zasloužil i o to, že se ze svatého Václava stal patron české země.

Zdroje informací: LUTOVSKÝ, Michal. Bratrovrah a tvůrce státu. Život a doba knížete Boleslava I. Praha: Set out, 1998. ISBN 80-902058-8-7. SOMMER, Petr; TŘEŠTÍK, Dušan; ŽEMLIČKA, Josef a kol. Přemyslovci. Budování českého státu. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2009. ISBN 978-80-7106-352-0. BLÁHOVÁ, Marie; FROLÍK, Jan; PROFANTOVÁ, Naďa. Velké dějiny zemí Koruny české I. Do roku 1197. Praha; Litomyšl: Paseka, 1999. ISBN 80-7185-265-1. DALIMIL. Kronika tak řečeného Dalimila. Přeložila Marie KRČMOVÁ. Praha; Litomyšl: Paseka, 2005. ISBN 80-7185-767-X
Titulní foto: : Acoma / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, 3.FOTO: Tilman2007 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, 4. FOTO: Acoma / Creative Commons / volné dílo, 5. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, 6. FOTO: Alfie983 / Creative Commons / volné dílo, 7. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0, 8. FOTO: BotMultichillT / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
V lednu 1920 se Spojené státy americké změnily. Začala tam totiž platit prohibice – tedy zákaz distribuce a spotřeby alkoholu, který znamenal pro mnohé zdroj zla. Prohibiční zákony měly vymýtit alkoholismus a snížit kriminalitu mezi chudými, oproti tomu ropný magnát Rockefeller z nich měl profitovat… První snahy o omezení prodeje alkoholu ve Spojených státech se […]
Historie
Hippokrates: Otec západní medicíny
Hippokrates (460 př. n. l.-cca 370 př. n. l.), nejslavnější lékař starověku, jehož přičiněním se lékařství stalo samostatným oborem, mimo jiné položil i základy klinického lékařství. Jeho jméno je spojováno rovněž s textem obsahujícím základní etické principy lékařského povolání. Hippokrates tak v podstatě sestavil etické zásady lékařů, takzvanou Hippokratovu přísahu, na kterou lékaři přísahají až […]
Historie
Židovského pianistu zachránil nacistický důstojník
Chopinovo Nocturno v cis moll mu zachránilo život. Unikal nemocem a hladu ve varšavském ghettu, vyhnul se transportu do vyhlazovacího tábora a přežil i srovnání Varšavy se zemí – paradoxně díky důstojníkovi wehrmachtu. Řeč je o Władysławu Szpilmanovi, známější je ovšem jako Pianista podle snímku režiséra Romana Polanského, který životní příběh polského skladatele a klavíristy […]
Historie
Nablýskaní krasavci: 5 legendárních mečů historie
Nebýt jich, dějiny by třeba vypadaly úplně jinak. Zbraně s nablýskaným ostřím se však navždy zapíší do historie. Některé umí přeseknout železo, další se pro změnu dostávají až na vlajky států. Jedno ale mají společné – jejich osud obepíná mlha tajemství. Excalibur Zajímavost: Záře čepele oslepí protivníky Slavnějšího zástupce bychom ve světě mečů pohledali. Vlastníkem je […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadné měděné mince a starobylé kladivo
Záhadné a navíc často nevysvětlitelné artefakty pocházející z pradávných dob se čas od času objevují po celém světě. Pro některé z nich se nakonec po důkladném bádání alespoň částečné vysvětlení najde, ale někdy zůstává tajemství jejich přesného původu neobjasněné až do dnešních dnů… Starobylá měděná mince Kupříkladu v roce 1871 oznámil William E. Dubois ze […]
Jeskyně v Margate: Tajemství, které bere dech
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje. Když se místní obyvatel James Newlove v roce 1835 pustí do hloubení jezírka […]
Mýtický Feng-chuang: Pestrobarevný ptačí král
Vrcholy pohoří Kchun-lun-šan na hranicích Tibetu a Ujgurska se sápou do závratné sedmikilometrové výšky. Právě zde má žít jedno z čínských čtyřech nebeských zvířat, která symbolizují dokonalost. Král 360 rodů ptáků, mýtický feng-chuang, obdoba fénixe. Pokud si vybavíte známou monádu – černobílé propojení principů jin a jang, tento tvor je jejich odrazem: Feng je mužskou […]
Poslední z templářů: Prokletí pátku třináctého
Podzemní místnost ozařuje jen blikotající plamen pochodní, s jejich čadivým kouřem se mísí i pach krve, výkalů a spáleného masa. „Líbal jsem kočku na řiť,“ je slyšet třesoucí se hlas. „Uctíval jsem hlavu Bafometa. Plival jsem na kříž. Sodomsky jsem smilnil se svými bratry.“ Píše se rok 1307 a odehrává se první ze tří dějství zániku […]
reklama
lifestyle
Po změně času svítíme více. Jak lépe spát a ještě uspořit?
S příchodem kratších dnů a delších tmavých večerů a rán je důležité udržet pravidelný spánkový režim. Pomoci může každodenní procházka, cvičení nebo teplá koupel. Odborníci doporučují používat v ložnici a dětském pokoji žárovky s teplou bílou barvou, které před spaním navodí pocit klidu a relaxace. Bude se svítit více, což znamená i vyšší účty za […]
Icon of the Seas: Na palubě giganta
Dlouhé tmavé vlasy, ležérní šaty a v očích jiskra, jakou už dlouho neviděl. „Co máte v plánu na odpoledne?“ ptá se jí s trochou ostychu. „Chci zkusit tobogán. Víte, že žádná loď na světě nemá delší? A pak si půjdu zaplavat,“ usměje se na něj. Sevře se mu žaludek. Ale kterého bazénu? Uvidí ji ještě? […]
Rýmy a další podzimní nemoci: Jak nastartovat svůj imunitní systém?
Podzim je obdobím, kdy naše imunita dostává opravdu zabrat. Jaké potraviny by nám rozhodně neměly chybět v jídelníčku, pokud chceme podpořit náš imunitní systém?    Antioxidanty – neviditelní hrdinové Antioxidanty pomáhají buňkám bojovat proti volným radikálům, které oslabují imunitní systém. Jedním z nejznámějších antioxidantů je vitamin C, který chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje […]
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz