Domů     4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
17.10.2024

Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou

Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní gotika,“ tvrdí průvodce a má pravdu.

Ve znamení čísla pět

Neobyčejná hra světla a stínu, kterou uvnitř rozehrávají sluneční paprsky, hvězdicový ambit i celkové pojetí stavby dává nevelkému kostelu zcela ojedinělou podobu.

Legenda praví, že místo, kde uvízlo do Vltavy tajně hozené tělo umučeného Jana Nepomuckého (1345-1393), označila na hladině pětice jasných hvězd. Proto stavitel Jan Blažej Santini (1677-1723) do stavby zakomponoval pětkovou symboliku na každém kroku.

Je tu pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Navíc má celá stavba půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy vytvořené průniky šesti kružnic.

Zcela unikátní je i tvar stavby, připomínající fraktály, složité geometrický obrazce vytvářené opakováním jednoduchých prvků a pravidel. Ty jsou však pojmenovány a zkoumány až ve druhé polovině 20. století.

Stavba je vůbec tak promyšlená a plná záhadných symbolů, že podle některých ukrývá bránu do jiných vesmírů, podle jiných zase poklad Templářů. Přitom chybí málo a unikátní stavba se vůbec nedochová.

Požár totiž 16. července 1784 zničí střechu kostela i ambitu a tehdejší opat místo žádosti o grant na novou střechu požádá o zrušení kláštera. A císař Josef II. (1741–1790) mu vyhoví.

Naštěstí se místní obyvatelé rozhodnou svůj kostel zachránit a uspořádají sbírku k financování jeho opravy.

Sloup nejsvětější trojice v Olomouci
Sloup nejsvětější trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

V srdci hanácké metropole stojí nejvyšší sousoší České republiky. Sloup vysoký 35 metrů, který se rodí jako oslava víry a církve, a také jako poděkování bohu za ukončení moru, který na Moravě řádí v letech 1714 až 1716.

Staví ho 38 let

Morové sloupy jsou módní vlnou typickou právě pro baroko.

Původně mají v Olomouci jeden menší na Dolním náměstí, ale jeho stavitel Václav Render (1669-1733) usoudí, že by to chtělo něco bytelnějšího a začne na Horním náměstí stavět sloup, do jehož základny se vejde dokonce i malá kaple.

Se stavbou si však olomoučtí dávají na čas, takže než je hotov, stihne zemřít nejen Render, ale také jeho následovníci František Thoneck (1701-1738), Jan Václav Rokycký (1692-1738) a Augustin Schulz (1718-?).

Výsledek však stojí za to a jeho vysvěcení se 9. září 1754 účastní i císařovna Marie Terezie (1717–1780) s manželem.

Sochařské výzdobě dominují na vrcholu pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice doprovázené archandělem Michaelem, a na dříku pod nimi Nanebevzetí Panny Marie. Dále tu najdete 18 pískovcových soch svatých, Josefem počínaje, Janem Nepomuckým konče.

Mezi sochami jsou vytesány reliéfy dvanácti apoštolů, na spodním je pak 12 figur světlonošů a nechybí ani reliéfy alegorií Víry, Lásky a Naděje.

Arcibiskupský palác v Kroměříži.
Arcibiskupský palác v Kroměříži.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

V roce 1261 povyšuje olomoucký biskup Bruno ze Schauenburgu (1245-1281) Kroměříž na město a převádí sem celou administrativní správu biskupství.

Staví gotický hrad, který se stává reprezentačním sídlem olomouckých biskupů a za episkopátu Stanislava I. Thurzo (1496–1554) je přestavěn na renesanční zámek.

Ničí ho Švédi i Němci

Po zničení Kroměříže švédskými vojsky za Třicetileté války je z iniciativy biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna (1624–1695) zámek přestavěn do dnešní raně barokní podoby.

Tu mu dávají dvorní architekti Filiberto Lucchese (1606–1666) a Giovanni Tencalla (1629–1702). Během požáru, který v roce 1752 zničí desítky kroměřížských domů, je poškozeno 2. patro zámku. Oheň několikrát poškodí také dominantu zámku, 84 metrů vysokou věž.

Hoří v letech 1643, 1752 a také 1945, kdy ji zapálí ustupující němečtí vojáci. V bohatě zdobených interiérech dnes najdete například obrazárnu s díly předních evropských malířů 15.-18. století, včetně Tiziana či Lucase Cranacha st.

Za pozornost stojí i přilehlá Podzámecká zahrada, přebudovaná nejprve v 17. století na barokní zahradu, a o 200 let později ve stylový park o rozloze 64 hektarů.

Holašovice
Holašovice

Vesnická památková rezervace Holašovice

Že baroko nejsou jen zámky a sochy svatých, dokazuje jihočeská vesnice Holašovice (okres České Budějovice), kterou UNESCO zapíše na svůj seznam jako unikátní ukázku tzv. Selského baroka.

Chvíli česká, chvíli německá

Od 13. století, z něhož pochází nejstarší zmínky o její existenci, zažijí Holašovice řadu dramatických momentů. Během morových epidemií v 16. století vymře téměř celé české osazenstvo a vesnice je zabrána německými osadníky.

Jejich potomci si za 2. světové války vymohou připojení obce k Německu a česká menšina je vyhnána. V roce 1946 jsou naopak téměř všichni její obyvatelé vystěhování v rámci odsunu a do prázdných stavení se vrací Češi.

Bydlet tu však není žádné terno, a tak se moc nestaví. Spíš jen udržuje to, co stojí. Jenže právě díky tomu se obec může stát architektonickým unikátem a památkovou rezervaci.

Ta zahrnuje téměř zcela dochovaný středověký systém domů, propojený ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi.

Tvoří ho statky (ten nejstarší z roku 1530) se stodolami, sýpkami, maštalemi i dochovaným štukovým dekorem na většině průčelí, ale také hostinec, dřevěná pístová pumpa či kaplička. Celkem jde o 23 chráněných usedlostí se 120 budovami.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, www.zelena-hora.cz, PERŮTKA, Marek, a kol. Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Olomouc: Statutární město Olomouc, 2001. ISBN 80-238-7403-9. www.zamek-kromeriz.cz,
Foto: 1) Jan Beránek, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org 2) Ondraness, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org 3) Marzper, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org 4) Andy Hawkins, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org T) Gampe, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Související články
Historie
Zákeřný útok na Pearl Harbor
Zatímco v Evropě se válčí už více než dva roky, Američané jsou zatím poměrně v klidu. A to i přesto, že už od poloviny 30. let císařské Japonsko významně expanduje do Tichomoří a dobývá jedno území za druhým. Cílem Japonců je rozšířit si přístup k nerostným surovinám v jihovýchodní Asii. Japonská generalita se však bojí, […]
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Historie
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
reklama
věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
reklama
historie
Konkláve: Jak se volí papež?
Sixtinská kaple se svým úchvatným stropem s biblickými výjevy přivítá ročně několik milionů návštěvníků. Ale během volby nového papeže se sem nikdo nepovolaný nedostane: je útočištěm pro kolegium kardinálů. Co se odehrává za zavřenými dveřmi, za extrémního utajení a přísných bezpečnostních opatření? Samotný termín konkláve má své kořeny v latinské frázi „clausum cum clave“, což […]
Kuarup a Famadihana: Tanec se smrtí napříč kontinenty
Zatímco brazilští Indiáni oživují dřevěné špalky na počest mrtvých, na Madagaskaru tančí s mumiemi předků. Objevte dva fascinující pohřební rituály, které proměňují smrt v oslavu života a hluboce zakořeněnou tradici, jež přesahuje pouhé smuteční obřady. Tyto praktiky odrážejí jedinečné kulturní perspektivy na smrt a posmrtný život, propojují současnost s minulostí a posilují sociální vazby komunit. […]
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz