Domů     Karel Absolon: Král moravské archeologie!
Karel Absolon: Král moravské archeologie!
2.1.2018

Nejvýznamnější archeologické objevy na českém území? Zcela jistě mezi ně patří kamenná hlava Kelta z Mšeckých Žehrovic a samozřejmě také moravská kráska z Věstonic.

Jméno Věstonické Venuše je neodmyslitelně spojeno s českým archeologem a zoologem Karlem Absolonem.

Karel Absolon, který se narodil 16. června 1877 v Boskovicích, byl od svého dětství k archeologii směřován. Jeho dědečkem byl totiž lékař a ve volných chvílích jeskynní badatel Jindřich Wankel.

Navíc, malý Karel brzy přišel o svého otce, takže děda na něj měl ještě větší vliv, než bývá obvyklé. A výpravy do tajemných jeskyň Moravského krasu na hochovi nemohly nezanechat hluboký dojem…

Nejznámější objev spojený s Absolonem: Věstonická Venuše
Nejznámější objev spojený s Absolonem: Věstonická Venuše

Gymnázium vystudoval Karel Absolon v Brně, vysokoškolská studia však již strávil na staroslavné pražské univerzitě, která ještě před první světovou válkou nesla jméno Karlo-Ferdinandova.

Byť si odtud odnesl doktorát z filozofie, tak těžištěm jeho zaměření už během studií byla zoologie. Samostatná přírodovědecká fakulta totiž tehdy v rámci pražské univerzity ještě neexistovala.

Asi nepřekvapí, že Absolon se zoologií úzce propojil svůj zájem o jeskyni. Zpočátku se tedy zaměřoval na výzkum jeskynního hmyzu. Do roku 1908 probádal a zdokumentoval většinu jeskyní severní části Moravského krasu a Rudického propadání.

Několikrát sestoupil s přáteli na dno propasti Macocha, v mnohých známých jeskyních se mu podařilo proniknout do nových dosud netušených prostor. Řada prehistorických nálezů z těchto míst obrátila Absolonovu pozornost k archeologii.

V roce 1909 Absolon objevil soubor Punkevních jeskyní a jejich propojení s Macochou.

Později, během první československé republiky, byly pomocí trhavin místní chodby rozšířeny, a tak se návštěvníci mohou pokochat vnitřkem těchto jeskyní a dnem Macochy přímo z loděk.

Byť je říčka Punkva krátká, měří jen 29 kilometrů, patří dodnes mezi nejnavštěvovanější české řeky.

Karel Absolon
Karel Absolon

Ne vždy se Absolonovi v Moravském krasu vše podařilo. Na zdejší ostrovské náhorní plošině se nachází závrt Městikáď. Ten patří k největším v Moravském krasu, jeho průměr činí 106 metrů a hloubka dosahuje metrů šestnácti.

V roce 1934 se na jeho dně Absolon pokusil o průnik do předpokládaných podzemních prostor. Šachtu však zachvátil oheň a tak byla zničena požárem výdřevy. O tom, jak je závrt propojen s dalšími komplexy, se v současnosti můžeme jen dohadovat. Pravděpodobně má spojení s Říceným dómem v Amatérské jeskyni.

Nejen Moravským krasem však byl Absolon živ. Jeho zájem o archeologii jej nasměroval do Dolních Věstonic. Právě zde se nacházelo pravěké sídliště lovců mamutů. A právě zde došlo k nálezu, který Absolona proslavil po celém světě.

On sám paradoxně přímo při objevu nebyl, ostatně archeologických prací se ve dvacátých letech účastnil již jen minimálně.

Nálezci sošky Věstonické Venuše byli dělník Josef Seidl a Absolonův asistent a technický vedoucí výzkumů Emanuel Dania.

Zcela ojedinělý nález vzbudil světovou senzaci. Což o to, sošek z doby paleolitu se pár našlo, ale ta Věstonic vyniká svým provedením i tím, že je pálená z hlíny. Jiná podobná dílka totiž byla vyřezána do kosti nebo do měkčích kamenů.

Kromě Věstonické venuše vydalo toto naleziště mnoho dalších uměleckých artefaktů i předmětů denní potřeby. Našly se tu třeba unikátní doklady o tom, že lovci mamutů uměli tkát látky.

Moravský Kras
Moravský Kras

Už od roku 1916 Absolon pracoval pro Moravské zemské muzeum a jeho přičiněním byl v roce 1928 zřízen v jeho rámci pavilon Anthropos, zabývající se životem pravěkých lidí.

Jeho věhlas mu zajistil v akademické obci velkou autoritu, avšak některé Absolonovy závěry z výzkumů byly přinejmenším problematické. Podle jeho teorií neexistovalo na českém území žádné osídlení ze staršího paleolitu ani z mezolitu.

Jen málokdo z českých vědců si proti těmto tvrzením dovolil vystoupit, Absolonovy teorie byly postupně opouštěny až v pozdějších letech.

Inu, nikdo není neomylný, Absolon však přese vše zůstal nesmírně důležitou postavou české archeologie. Jeho velkým snem bylo vybudování vědeckého ústavu, který by se zabýval výzkumem pravěkých lidí.

V roce 1939 obsadili české země nacisté a Absolon byl předčasně penzionován. Navíc přišel o svou soukromou knihovnu, která byla umístěna v prostorách Moravského zemského muzea, a kterou nacisté zkonfiskovali.

Jeden z odkrytých hrobů v Dolních Věstonicích.
Jeden z odkrytých hrobů v Dolních Věstonicích.

V Dolních Věstonicích, které byly přičleněny k Německu již po mnichovské konferenci v roce 1938, probíhaly výzkumy i během války. Prováděly je však vědci napojení na nechvalně proslulou organizaci SS. Její šéf Heinrich Himmler byl posedlý hledáním předků tzv.

árijské rasy nadlidí, a proto archeologii podporoval. Netřeba dodávat, že v tomto ohledu se v Dolních Věstonicích žádné objevy nekonaly.

Absolon se po válce dočkal navrácení své milované knihovny a poté se věnoval už především jen psaní vědeckých prací, mimo jiné světového atlasu chvostoskoků.

Bohužel, většinou se pouštěl do velmi objemných svazků, svá díla totiž chtěl mít komplexní a málokdy se mu podařilo je dokončit. Vydání se tak dočkal jen zlomek z nich, zvláště poutavá je dvojdílná publikace Moravský kras. Karel Absolon zemřel v Brně 6. října 1960.

Foto: The Broom Closet, University College London, Flickr, Wikimedia
Související články
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami