Domů     Cenzura u nás: Prosazovali ji Habsburkové, jezuité i komunisté
Cenzura u nás: Prosazovali ji Habsburkové, jezuité i komunisté
11.10.2023

Většina z nás si pod cenzurou vybaví doby socialismu u nás. V kontrole obsahu tiskovin se ale zdaleka nevyžívali jenom komunisté. Jde o záležitost sahající mnohem dál do minulosti.

Píše se rok 1528. Na českém trůně už dva roky sedí Habsburk Ferdinand I. (1503–1564). Vydává dekret, který zakazuje tisk a prodávání kacířských knih. Určuje také komisi, která má minimálně jednou ročně kontrolovat sklady knihkupců.

Jenže ta může podle znění panovníkova nařízení pracovat jenom ve městech. Tiskaři toho využívají a některá díla vydávají anonymně nebo udávají falešná místa vydání. I s tím si ale Ferdinand ví rady. V roce 1541 vydá nařízení, že další výtisky vždy musí obsahovat jméno autora.

Arnošt Vojtěch z Harrachu za cenzorskou práci jezuitů sám ručí. FOTO: Frans Luycx/Creative Commons/Public domain
Arnošt Vojtěch z Harrachu za cenzorskou práci jezuitů sám ručí. FOTO: Frans Luycx/Creative Commons/Public domain

Za práci jezuitů ručí

Bitva na Bílé hoře, která se odehraje 8. listopadu 1620, přinese protestantům rozhodující porážku. Jezuité nelení a někteří z nich se již 22. listopadu téhož roku objeví v Praze.

Mezi nimi je i horlivý kněz, hrabě Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598–1667). „Pryč se všemi, kteří neuznávají naši katolickou víru,“ vzteká se rakouský císař Ferdinand II. (1578–1637).

Právě Harracha si v létě 1621 vybere jako nejvhodnějšího člověka, který má s nekatolíky v Čechách zatočit. Ukazuje se, že si zvolil toho pravého. 21. června 1621 dochází na pražském Staroměstském náměstí k popravě 27 vůdců stavovského povstání.

Tím ale pomsta katolíků nekončí. Harrach se činí. Měšťané a šlechtici, kteří se zapojili do povstání, přicházejí o majetek a odcházejí za hranice. Teď už jezuitům nikdo nestojí v cestě.

V srpnu 1621 spatří světlo světa nařízení, určující pravidla cenzury knih – těch vytištěných v českých zemích i přivezených ze zahraničí. „Cenzuru zajistí pražští jezuité,“ prohlašuje Harrach a dodává, že za její důslednost sám ručí.

Ty nejzávadnější publikace mohly skončit klidně i v plamenech. FOTO: Metropolitan Museum of Art/Creative Commons/CC0
Ty nejzávadnější publikace mohly skončit klidně i v plamenech. FOTO: Metropolitan Museum of Art/Creative Commons/CC0

Hledá pracovitého muže

„Odjedete do Prahy a uklidníte tamější cenzurní poměry,“ přikazuje 2. října 1779 Marie Terezie (1717–1780) svému přísedícímu ve Dvorské cenzurní komisi Františku Antonínu Meyerovi (1744–1819).

Během její vlády dochází v rakouské monarchii k zestátnění cenzury (do té doby má cenzurování tisku na starosti církev, u nás především jezuité).

Potřebuje někoho schopného a pracovitého, kdo by do zmatků vnesl pořádek, a to absolvent vídeňské univerzity v oboru historie a literární vědy nepochybně je. Autorovi divadelních her Meyerovi se podařilo získat přízeň panovnice.

V Praze ho ovšem čeká skutečně nelehká situace. Když vstoupí do kanceláře Zemské cenzurní komise, najde tam jediného písaře, který na všechnu práci rozhodně nestačí. Tento stav ale skončí v červnu 1781, kdy je Meyer jmenován přednostou nového C. k.

knižního a revizního úřadu. Přibírá čtyři další úředníky a zavádí systém kartotéky obsahující protokoly o autorech, cenzorech, rukopisech i knihkupcích a vede evidenci povolenek na zakázaná díla. Jezuitům končí éra, kdy si v cenzuře mohli dělat, co chtějí.

Seznam knih a písní zakázaných v Československu (1937). FOTO: Jiří Janíček/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Seznam knih a písní zakázaných v Československu (1937). FOTO: Jiří Janíček/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nevděčné povolání

Cenzor se ovšem brzy přesvědčí, jak nevděčné povolání zastává. V Nosticově divadle večer 27. září 1787 připravují kulisáci scénu a herci se chystají na jeviště.

Půl hodiny před začátkem představení hry Duel autora H. Schummela ale nařizuje posádkový velitel generál hrabě Josef František Wallis (1767–1818): „Hra musí být okamžitě stažena z repertoáru. Propaguje zakázané souboje“.

Divadelní kus totiž nápadně připomíná nedávný souboj dvou důstojníků o jednu ženu. „Nemohu znát všechny soukromé okolnosti,“ hájí se pak před vídeňskými úředníky zmatený Meyer.

Další kapkou je, když v roce 1793 povolí tisk brožury o sektě působící ve východních Čechách. „Prosté lidi může dílo inspirovat k rebelii,“ míní jeho nadřízení. Rádi by ho odsoudili, ale nakonec dostává po několika měsících milost.

Od téhle chvíle ovšem část jeho kompetencí přebírá pražské policejní komisařství a Meyer umírá zapomenutý v pětasedmdesáti letech. Od roku 1795 cenzorovi náleží plat 800 zlatých ročně (za tuto sumu by si mohl koupit pět domů na vesnici).

Jeho hlavním úkolem se stává zamezit rozšiřování zakázané literatury. Od roku 1801 potom cenzorní úřad patří pod Pergenův c. k. Nejvyšší policejní úřad.

Cenzurní agenda bobtná natolik, že už o deset let později se objevuje dokonce i v názvu jako Nejvyšší policejní a cenzurní úřad.

Komunistům vadily dokonce i knihy Julese Verna. FOTO: Jean Engel/Creative Commons/Public domain,
Komunistům vadily dokonce i knihy Julese Verna. FOTO: Jean Engel/Creative Commons/Public domain,

Závadné knihy mizí z regálů

Tvrdou cenzuru zavádějí u nás komunisté.

Tajným usnesením z 22. dubna 1953 nařizuje československá vláda vznik Hlavní správy tiskového dozoru, nechvalně známé pod zkratkou HSTD. Stává se samostatným útvarem ministerstva vnitra, který úzce spolupracuje se Státní bezpečností. Velice rychle bobtná.

V roce 1955 zaměstnává 149 lidí, o deset let později už se v ní kontrolou a škrtáním v článcích a knihách živí asi 400 lidí. Řádění cenzora už v červnu 1953 postihne i veřejné knihovny.

Při prověrkách jsou z regálů staženy také knihy Julese Verna (1828–1905) nebo Alexandra Dumase (1802–1870), protože je pracovníci HSTD označí jako „závadné“.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: British Museum/Creative Commons/Public domain
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva