Domů     Cenzura u nás: Prosazovali ji Habsburkové, jezuité i komunisté
Cenzura u nás: Prosazovali ji Habsburkové, jezuité i komunisté
11.10.2023

Většina z nás si pod cenzurou vybaví doby socialismu u nás. V kontrole obsahu tiskovin se ale zdaleka nevyžívali jenom komunisté. Jde o záležitost sahající mnohem dál do minulosti.

Píše se rok 1528. Na českém trůně už dva roky sedí Habsburk Ferdinand I. (1503–1564). Vydává dekret, který zakazuje tisk a prodávání kacířských knih. Určuje také komisi, která má minimálně jednou ročně kontrolovat sklady knihkupců.

Jenže ta může podle znění panovníkova nařízení pracovat jenom ve městech. Tiskaři toho využívají a některá díla vydávají anonymně nebo udávají falešná místa vydání. I s tím si ale Ferdinand ví rady. V roce 1541 vydá nařízení, že další výtisky vždy musí obsahovat jméno autora.

Arnošt Vojtěch z Harrachu za cenzorskou práci jezuitů sám ručí. FOTO: Frans Luycx/Creative Commons/Public domain
Arnošt Vojtěch z Harrachu za cenzorskou práci jezuitů sám ručí. FOTO: Frans Luycx/Creative Commons/Public domain

Za práci jezuitů ručí

Bitva na Bílé hoře, která se odehraje 8. listopadu 1620, přinese protestantům rozhodující porážku. Jezuité nelení a někteří z nich se již 22. listopadu téhož roku objeví v Praze.

Mezi nimi je i horlivý kněz, hrabě Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598–1667). „Pryč se všemi, kteří neuznávají naši katolickou víru,“ vzteká se rakouský císař Ferdinand II. (1578–1637).

Právě Harracha si v létě 1621 vybere jako nejvhodnějšího člověka, který má s nekatolíky v Čechách zatočit. Ukazuje se, že si zvolil toho pravého. 21. června 1621 dochází na pražském Staroměstském náměstí k popravě 27 vůdců stavovského povstání.

Tím ale pomsta katolíků nekončí. Harrach se činí. Měšťané a šlechtici, kteří se zapojili do povstání, přicházejí o majetek a odcházejí za hranice. Teď už jezuitům nikdo nestojí v cestě.

V srpnu 1621 spatří světlo světa nařízení, určující pravidla cenzury knih – těch vytištěných v českých zemích i přivezených ze zahraničí. „Cenzuru zajistí pražští jezuité,“ prohlašuje Harrach a dodává, že za její důslednost sám ručí.

Ty nejzávadnější publikace mohly skončit klidně i v plamenech. FOTO: Metropolitan Museum of Art/Creative Commons/CC0
Ty nejzávadnější publikace mohly skončit klidně i v plamenech. FOTO: Metropolitan Museum of Art/Creative Commons/CC0

Hledá pracovitého muže

„Odjedete do Prahy a uklidníte tamější cenzurní poměry,“ přikazuje 2. října 1779 Marie Terezie (1717–1780) svému přísedícímu ve Dvorské cenzurní komisi Františku Antonínu Meyerovi (1744–1819).

Během její vlády dochází v rakouské monarchii k zestátnění cenzury (do té doby má cenzurování tisku na starosti církev, u nás především jezuité).

Potřebuje někoho schopného a pracovitého, kdo by do zmatků vnesl pořádek, a to absolvent vídeňské univerzity v oboru historie a literární vědy nepochybně je. Autorovi divadelních her Meyerovi se podařilo získat přízeň panovnice.

V Praze ho ovšem čeká skutečně nelehká situace. Když vstoupí do kanceláře Zemské cenzurní komise, najde tam jediného písaře, který na všechnu práci rozhodně nestačí. Tento stav ale skončí v červnu 1781, kdy je Meyer jmenován přednostou nového C. k.

knižního a revizního úřadu. Přibírá čtyři další úředníky a zavádí systém kartotéky obsahující protokoly o autorech, cenzorech, rukopisech i knihkupcích a vede evidenci povolenek na zakázaná díla. Jezuitům končí éra, kdy si v cenzuře mohli dělat, co chtějí.

Seznam knih a písní zakázaných v Československu (1937). FOTO: Jiří Janíček/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Seznam knih a písní zakázaných v Československu (1937). FOTO: Jiří Janíček/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nevděčné povolání

Cenzor se ovšem brzy přesvědčí, jak nevděčné povolání zastává. V Nosticově divadle večer 27. září 1787 připravují kulisáci scénu a herci se chystají na jeviště.

Půl hodiny před začátkem představení hry Duel autora H. Schummela ale nařizuje posádkový velitel generál hrabě Josef František Wallis (1767–1818): „Hra musí být okamžitě stažena z repertoáru. Propaguje zakázané souboje“.

Divadelní kus totiž nápadně připomíná nedávný souboj dvou důstojníků o jednu ženu. „Nemohu znát všechny soukromé okolnosti,“ hájí se pak před vídeňskými úředníky zmatený Meyer.

Další kapkou je, když v roce 1793 povolí tisk brožury o sektě působící ve východních Čechách. „Prosté lidi může dílo inspirovat k rebelii,“ míní jeho nadřízení. Rádi by ho odsoudili, ale nakonec dostává po několika měsících milost.

Od téhle chvíle ovšem část jeho kompetencí přebírá pražské policejní komisařství a Meyer umírá zapomenutý v pětasedmdesáti letech. Od roku 1795 cenzorovi náleží plat 800 zlatých ročně (za tuto sumu by si mohl koupit pět domů na vesnici).

Jeho hlavním úkolem se stává zamezit rozšiřování zakázané literatury. Od roku 1801 potom cenzorní úřad patří pod Pergenův c. k. Nejvyšší policejní úřad.

Cenzurní agenda bobtná natolik, že už o deset let později se objevuje dokonce i v názvu jako Nejvyšší policejní a cenzurní úřad.

Komunistům vadily dokonce i knihy Julese Verna. FOTO: Jean Engel/Creative Commons/Public domain,
Komunistům vadily dokonce i knihy Julese Verna. FOTO: Jean Engel/Creative Commons/Public domain,

Závadné knihy mizí z regálů

Tvrdou cenzuru zavádějí u nás komunisté.

Tajným usnesením z 22. dubna 1953 nařizuje československá vláda vznik Hlavní správy tiskového dozoru, nechvalně známé pod zkratkou HSTD. Stává se samostatným útvarem ministerstva vnitra, který úzce spolupracuje se Státní bezpečností. Velice rychle bobtná.

V roce 1955 zaměstnává 149 lidí, o deset let později už se v ní kontrolou a škrtáním v článcích a knihách živí asi 400 lidí. Řádění cenzora už v červnu 1953 postihne i veřejné knihovny.

Při prověrkách jsou z regálů staženy také knihy Julese Verna (1828–1905) nebo Alexandra Dumase (1802–1870), protože je pracovníci HSTD označí jako „závadné“.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: British Museum/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn