Domů     Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
21.4.2024

Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se.

Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého bychom také nemohli žít.

Zajišťují nám ale třeba i stavební materiál – dřevo, oděvní látky – len a bavlnu, nebo léky vyráběné z bylin.

Rostlinná říše je nenahraditelná a ohromující, ať už se jedná o oku neviditelnou nejmenší rostlinu na světě, nebo naopak nejvyšší strom, tyčící se k nebi do výšky přes 100 metrů.

Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě. FOTO: pxfuel
Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě. FOTO: pxfuel

Rychlý jako bambus

Tak by mohlo znít pořekadlo mezi rostlinami. Bambus, mezi který se řadí množství rodů trav z čeledi lipnicovitých, vyznačujících se dřevnatými stébly, je totiž nejrychleji rostoucí rostlina na světě.

Za jeden jediný den dokáže vyrůst až o 91 centimetrů. Bambus je zároveň největší travinou na světě, některé druhy dokážou vyrůst do výšky téměř 50 metrů.

Stébla bambusu jsou dutá a využívají se jako materiál pro konstrukci staveb, výrobu nástrojů, nábytku, ale i papíru či oblečení. Kromě toho jsou bambusové výhonky součástí mnoha asijských pokrmů.

Obři rostlinné říše

Nejmohutnějším stromem na světě je sekvojovec obrovský. Tomuto stromu se právem přezdívá mamutí strom – může totiž vážit až přes 2000 tun. Jen hmotnost jeho kmene se odhaduje na 1256 tun.

Roste v kalifornském Národním parku Sequoia, který nejvíce proslavily právě lesy sekvojovců obrovských, zejména Obří les (Giant Forest). V tomto lese najdeme pět z deseti největších stromů na světě, pokud jde o objem dřeva.

Tím vůbec největším v Obřím lese je strom Generál Sherman. Objem jeho kmene je 1487 m³, což z něj dělá největší strom, co do objemu, na světě. Vysoký je přibližně 84 metrů a starý asi 2300 až 2700 let.

Pojmenován je po generálu americké občanské války Williamu Tecumsehu Shermanovi (1820–1891).

Král mezi stromy

Sekvojovce jsou sice nejmohutnější stromy, nedosahují však výšky sekvojí. Mezi vůbec nejvyšší stromy na světě patří sekvoj vždyzelená.

Mimochodem, název stromu „sekvoj“ byl odvozen od jména náčelníka indiánského kmene Čerokíjů Sequoyaha (asi 1770–1844), který je tvůrcem indiánského písma.

Sekvoje se dnes vyskytují jen na území USA, konkrétně na pobřeží jižního Oregonu a v Kalifornii. V Redwoodském národním parku v severní Kalifornii najdeme nejvyšší žijící strom na světě – byl objeven v roce 2006, měří takřka 116 metrů a nese jméno Hyperion.

Ke stromu je dnes omezen přístup, aby nedošlo k jeho poškození. Ještě v polovině 19. století tu pravděpodobně rostly sekvoje vysoké až 144 metrů, v období kalifornské zlaté horečky však byly velké plochy lesů vykáceny.

Sekvoj vždyzelená patří mezi nejvyšší stromy na světě. FOTO: Brian Gratwicke/Creative Commons/CC BY 2.0
Sekvoj vždyzelená patří mezi nejvyšší stromy na světě. FOTO: Brian Gratwicke/Creative Commons/CC BY 2.0

Menší než bakterie

Na rozdíl od obřích a majestátních sekvojí je nejmenší rostlina na světě pouhým okem neviditelná.  Jednobuněčná kulovitá zelená řasa Ostreococcus tauri je totiž velká jen cca jednu tisícinu milimetru, a je tedy menší než mnohé bakterie.

Tato jednobuněčná zelená řasa patří do jedné z nejstarších skupin, nazvané Prasinophyceae. Nejmenší řasa je součástí mořského planktonu, a hraje proto důležitou roli v ekosystému.

Mořský fytoplankton se totiž podílí z velké části na celkové fotosyntetické aktivitě planety, tvorbě biomasy a koloběhu uhlíku na Zemi. Miniaturní řasa byla objevena v roce 1994 v laguně Thau u francouzského pobřeží.

Podmořská louka

Vůbec největší organismus na Zemi najdeme rovněž v moři. Porost mořské trávy posidonie jižní se rozprostírá na dně australské Žraločí zátoky na rozloze neuvěřitelných 200 km² – tedy téměř takové plochy, jakou zaujímá město Ostrava.

Fakt, že jde o jednu rostlinu, potvrdilo zkoumání genetického materiálu těchto řas. Vzorky z oblastí vzdálené 180 km od sebe prokázaly stejný genetický původ.

Celých 200 km² řasy vzniklo z jediné rostliny pomocí podzemního šíření podobně jako v případě trávníků. Celá podmořská louka je tedy jedna jediná rostlina, která na dně oceánu rostla asi 4500 let. Objevena byla přitom relativně nedávno – na jaře loňského roku. Své rodové jméno posidonie má tato tráva od starořeckého boha Poseidona.

Třímetrový květ

V zahradách vídeňské univerzity vykvetla v květnu loňského roku největší květina světa – zmijovec titánský. Tato květina pochází původně z indonéského ostrova Sumatra. V zemi má hlízu, ze které každý rok vyroste buď list, anebo květenství.

Ve Vídni si museli počkat tři roky, než jim ukázala svůj rekordně velký květ. Zájem o jeho spatření byl obrovský, a to navzdory tomu, že květenství zmijovce titánského, které je vysoké až tři metry, vydává odporný zápach.

Ti, kdo chtěli tento prapodivný květ spatřit, si zároveň museli pospíšit – zmijovec totiž kvete jen 72 hodin. V letech, kdy nekvete, vytvoří jediný list. Ten dorůstá do výšky kolem pěti metrů a připomíná strom.

Vědci zmijovec popsali poprvé v roce 1878 a v současnosti je zařazen mezi ohrožené druhy.

Velikost květu zmijovce je skutečně úctyhodná. Ne nadarmo zní jeho celý název zmijovec titánský. FOTO: Lothar Grünz/Creative Commons/Volné dílo
Velikost květu zmijovce je skutečně úctyhodná. Ne nadarmo zní jeho celý název zmijovec titánský. FOTO: Lothar Grünz/Creative Commons/Volné dílo

Starý jako Metuzalém

Nejstarší neklonální rostlina na světě na svoji výjimečnost upozorňuje už svým jménem – je jí borovice dlouhověká.

Vůbec nejstarší z těchto borovic rostou v kalifornském pohoří White Mountains a vyznačují se velkou snášenlivostí k extrémním přírodním podmínkám. Oficiálně nejstarší je borovice dlouhověká, stará neuvěřitelných 4855 let.

Za svůj úctyhodný věk si vysloužila jméno Metuzalém, odkazující na jednoho z deseti patriarchů z První knihy Mojžíšovy, Metuzaléma, který se podle Bible dožil 969 let. Kvůli její ochraně drží americká lesní správa přesné umístění této borovice v tajnosti. Nachází se však mezi 2900 a 3000 metry nad mořem.

Tlusťoch mezi stromy

Titulem stromu s nejtlustším kmenem se může pyšnit tisovec, který roste u kostela v mexickém městečku Santa María del Tule.

Slavnému tisovci se proto říká tulský strom a denně přicházejí do malého města davy turistů, aby tohoto jedinečného velikána spatřili na vlastní oči. Obvod kmene tulského stromu dosahuje neuvěřitelných 44 metrů, jeho průměr pak činí 14 metrů. Pro srovnání:

nejmohutnější český strom Vejdova lípa nedaleko Klášterce nad Orlicí má obvod kmene 13,5 metru. Významný je tulský strom i svou výškou 35 metrů, přesto je širší než vyšší.

Jeho stáří se velmi obtížně stanovuje, usuzuje se však, že se pohybuje v rozmezí 1100 až 2000 let.

Kam až sahají kořeny?

Strom Boscia albitrunca, známý jako pastýřský strom, na první pohled ničím zvláštním nevyniká. Jeho výjimečnost se skrývá pod zemí, jelikož jeho kořeny sahají neuvěřitelně hluboko.

Tento chráněný strom pochází z Jižní Afriky, má výrazný robustní bílý kmen často s pruhy hrubé, tmavě zbarvené kůry. Je to jeden z nejdůležitějších krmných stromů pro zvířata v Kalahari. Může dorůst až do výšky deseti metrů, ale většinou je menší.

Zato kořeny má mnohem delší. Exemplář tohoto stromu, nalezený v Kalahari v roce 1974, měl kořeny sahající do hloubky 68 metrů, což z něj činí rostlinu s nejhlubšími známými kořeny, které byly dosud nalezeny.

Pojmenován je po francouzském botanikovi Louisi Boscovi, který žil na přelomu 18. a 19. století.

Boscia albitrunca skrývá svůj poklad v podzemí - obrovské kořeny, které sahají do neuvěřitelné hloubky. FOTO: Gideon Cornie Odendaal/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Boscia albitrunca skrývá svůj poklad v podzemí – obrovské kořeny, které sahají do neuvěřitelné hloubky. FOTO: Gideon Cornie Odendaal/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Dlouhý jako vagon

Také rostlinu s nejdelšími listy najdeme v Africe. Jedná se o palmu rafie, která je rozšířena zejména v rovníkové Africe, v menší míře pak v tropické Africe a na Madagaskaru.

Rod rafie zahrnuje 20 druhů palem – jedna z nich, Raphia regalis, je pak známá nejdelšími listy v rostlinné říši, které dosahují délky až 25 metrů (rekordní list byl dlouhý 25,11 metrů), tedy asi jako vagon.

Raphii regalis najdeme v Angole, Kamerunu, Konžské republice, Gabonu a Nigérii. Jeho přirozeným prostředím jsou subtropické nebo tropické vlhké nížinné lesy.

Rafie mají velký ekonomický význam zejména pro místní obyvatelstvo – z mladých listů se získávají vlákna, která slouží například k výrobě provazů. Z rostlin se také získává sladká šťáva, která je zkvašována na palmové víno.

Ochrana před požáry

Palma rafie má nejdelší listy, a který jehličnan má potom nejdelší jehličí? Je to opět jedna z borovic, konkrétně borovice bahenní. Délka jejích jehlic dosahuje až 45 centimetrů – jsou tedy delší než kovové jehlice na pletení.

Borovice bahenní je náročná na teplo, pochází z jižních oblastí USA. Díky svým dlouhým jehlicím je velmi odolná vůči požárům – dlouhé travinovité jehličí se při požáru kroutí tak, aby chránilo koncový pupen, a silná kůra stromu dobře izoluje od horka.

Ještě v polovině 20. století byla borovice bahenní velmi rozšířená, vlivem kácení lesů se však její rozlohy dramaticky snížily a dnes patří k ohroženým druhům stromů.

Jed, nebo kosmetický olej?

Náš řebříček rostlinných „nej“ uzavřeme nejjedovatější rostlinou na světě – za tu je považován skočec obecný. Jeho semena obsahují jeden z nejsilnějších rostlinných toxinů na světě – ricin.

Svou jedovatostí předčí 6000x kyanid a neexistuje na něj protijed.

Pro dospělého člověka je smrtelná dávka 15–20 semen, dítěti jich stačí jenom 3–5. Skočec pochází ze severovýchodní Afriky a jihozápadní Asie a navzdory své jedovatosti se u nás s oblibou pěstuje jako okrasná rostlina.

Povařením ve vodě ale semena svou jedovatost ztrácejí a vyrábí se z nich oblíbený kosmetický produkt – ricinový olej.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina