Domů     Co jste netušili o výtazích?
Co jste netušili o výtazích?
23.4.2024

Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě…

Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, když potřebují z podzemních prostor pod Koloseem vytáhnout zvířata a gladiátory do ringu. Těžký náklad tahají otroci.

Ve středověku už výtahy spouští horníky do šachet a vytahují je zpět, přičemž pohonem jsou většinou zvířata.

První větší inovace přijde až s francouzským Králem Slunce Ludvíkem XIV. (1638-1715). Ten prý opravdu nerad chodí chodí pěšky a jeho dvorní stavitel Velayer (1607-1691) mu postaví vůbec první výtah s protizávažím!

Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.
Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.

Jízda smrti? Už ne!

Skutečná éra výtahů, které již pohání parní stroj či později elektřina, nastává v 19. století. Jízda je však zatím pořádný hazard – kabely, na kterých výtah visí, se snadno přetrhnou, a končí to pak tragédií!

Lidé se výtahů bojí, dokud nepřijde americký podnikatel a vynálezce Elisha Otis (1811-1861). Když v roce 1954 na světové výstavě v Crystal Palace v New Yorku vyjede vzhůru na výtahové plošině a nařídí přeříznout lano, dav šílí a očekává strmý pád…

Usměvavý Otis ale dál visí ve vzduchu a mává, plošinu zachytilo jeho nové bezpečnostní zařízení! Lidé konečně získají důvěru a výtahy mohou jezdit výš a výš!

Jak změnily svět?

V roce 1857 se v obchodním domě E. V. Haughwout Co. v New Yorku rozjede první výtah pro veřejnost! Pochází z Otisovy dílny a je na parní pohon. Pět podlaží nahoru a dolů překonává rychlostí 0,2 m/s (dnes jezdí výtahy běžně 2,5 m/s) a znamená velkou revoluci!

Bez výtahů by dnes města vypadala úplně jinak – nebyly by v nich žádné mrakodrapy, protože do 50. patra by se po schodech plahočit nikdo nechtěl.

A díky stavbě výškových budov (s výtahy!) zaznamenají světové metropole v době průmyslové revoluce obrovskou populační explozi!

Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Otče náš, svez nás taky!

Když se zavřou dveře, zmáčknete tlačítko patra, ve kterém má výtah zastavit. Některé výtahy ale v žádném nezastaví a dokonce i dveře jim schází! Musíte mít postřeh a naskočit za jízdy!

Pokud vám kabinka ujede žádný strach, je tu mnoho dalších, které neustále jezdí do kruhu. A protože to dříve lidem připomíná středověké modlitební šňůry, v nichž se odříkává Otčenáš (Pater noster), všichni je dnes znají jako páternostery!

První se rozjede v roce 1884 v Londýně a v řadě veřejných budov (i u nás) je najdeme dodnes.

Nejstarší, nejdelší, nejrychlejší

Aby mohli mniši z kláštera svaté Kateřiny na Sinaji v případě potřeby utéct do bezpečí, postaví si v roce 527 jednoduchý kladkový výtah. Zájemce vozí dodnes, a je tak suverénně nejstarším dosud fungujícím výtahem na světě!

A kolik lidí se vejde do jednoho výtahu?

Pokud máme na mysli ten s největší kapacitou na světě, vměstná se jich tam až 235! Vozí návštěvníky mezi pěti patry budovy Jio World Centre v Bombaji, a aby unesl slibovaných 16 tun, je vybaven devíti extra silnými lany.

632 metrů vysoká Shanghai Tower, zatím druhá nejvyšší budova světa, má 128 pater a nahoru vede celkem 97 výtahů. Vyberte si ten, který vás vyveze na vyhlídku ve 121. patře (578,5 metrů). S rychlostí 73,8 km/h jde o nejrychlejší výtah na planetě!

Pokud však budeme měřit na délku, rekordman nevede v nebesům, ale obráceným směrem, do podzemí! Absolutně nejdelší výtah jezdí do hlubinného zlatého dolu Mponeng v Jihoafrické republice. Měří 2283 metrů a cesta trvá 3 minuty.

Máte přeci jen raději pořádný výhled? Pak vás zaujme spíš nejvyšší venkovní výtah na světě. Jmenuje se Bailong neboli Sto draků, najdete ho v čínském národním parku Čang-ťia-ťie a za minutu a půl vás vyveze podél pískovcové skály do výšky 326 metrů.

Absolutně nejdelší a nejvyšší výtah by měl však v budoucnu vést do vesmíru! Jakési lano natažené ze Země až na oběžnou dráhu by velmi usnadnilo celé dobývání kosmu. Přestože ale myšlenka žije již od 60. let minulého století, realizace je zatím ve hvězdách…

A nestane se katastrofa?

O výtazích panuje mnoho mýtů. Například když je přetížený, může spadnout! Žádný strach, pokud nastoupené osoby překročí maximální nosnost, výtah se vůbec nerozjede. A nemůže prasknou tažné lano?

Ani to (většinou) nehrozí, lan je hned několik a každé by samotné uneslo celou kabinu!

A co když se výtah zastaví mezi patry a uvízneme vevnitř? Nemůžeme se udusit? Klid, ve výtahové šachtě dochází díky komínovému efektu k výměně vzduchu.

I tak má bohužel historie výtahů na kontě už dlouhý seznam katastrof. Když se například v září loňského roku přetrhne v hotelu na Bali jediné funkční lano (kvůli porušení předpisů), zemře 5 lidí!

Děsivý je i případ ženy z čínského města Si-an, která je v roce 2016 omylem zavřená ve výtahu určeného na opravu. Po měsíci je nalezeno jen bezvládné tělo.

Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.
Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.

Einstein padá dolů

Jedete ve výtahu nahoru…. a kabina se najednou utrhne! Ať vás taková představa děsí sebevíc, pokud výtah nebude mít okna a neuvidíte ven, pád dolů byste vůbec nepocítili! Budete ve stavu beztíže. Samozřejmě do chvíle, než zavadíte o zem.

Právě na příkladu výtahu vysvětluje Albert Einsten (1879-1955) princip ekvivalence, který je základem jeho teorie relativity. Zrychlení padající kabiny gravitační sílu jednoduše vyruší a pocit zemské přitažlivosti zmizí…

Dej přednost ženě!

Pokud muž doprovází ženu, kdo má vstupovat do výtahu jako první? Dlouho platilo pravidlo, že muž. Vycházelo z doby, kdy se výtahům nevěřilo – muž měl nejprve otestovat bezpečnost prostoru.

Dnes však etiketa praví, že do výtahu první vchází žena! Kdyby se náhodou nastupování zdrželo, tak aby nezůstala přivřená ve dveřích.

Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.

Na nic nesahat!

Zmáčkněte mi trojku, prosím!“ Kolik lidí už se jí ale dotklo před vámi? Řada vědeckých studií dokazuje, že výtahy jsou jedním z nejčastějších zdrojů přenosu infekčních onemocnění!

Stále více se tak dnes prosazuje myšlenka výtahů bezdotykových. Japonský designér Naoto Fukasawa (*1956) například navrhuje takové, které si přivoláte i rozjedete pouhým mávnutím rukou!

Singapurské designérské studio Stuck Design zas přijde v době koronavirové pandemie s konceptem výtahu s bezdotykovými tlačítky, které rozpoznají pohyb prstů.

Nic z toho však neřeší jiný problém, tedy že je několik lidí (a třeba nemocných) uzavřeno v malém prostoru.

Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

A co bude dál?

V čem mají být výtahy v budoucnosti ještě jiné než teď? Zmizí lana a jezdit budou po speciálních kolejnicích. A to nikoliv jen nahoru a dolů, ale i do stran! Směry budeme moct kombinovat, abychom i bez přestupování dojeli tam, kam potřebujeme.

Horizontálně-vertikální výtah s názvem Multi je dle tvůrců z německé společnosti ThyssenKrupp první velkou inovací po více než 160 letech!

Poprvé měl vyjet v nedávno dostavěném berlínském mrakodrapu OVG East Side Tower, nakonec aby byly zvoleny klasické dvoupatrové kabiny.

A výtahová historie tak na svou revoluci teprve čeká…

Foto: úvodní foto: 3093594 / Pixabay 1-5: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř