Domů     Co jste netušili o výtazích?
Co jste netušili o výtazích?
23.4.2024

Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě…

Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, když potřebují z podzemních prostor pod Koloseem vytáhnout zvířata a gladiátory do ringu. Těžký náklad tahají otroci.

Ve středověku už výtahy spouští horníky do šachet a vytahují je zpět, přičemž pohonem jsou většinou zvířata.

První větší inovace přijde až s francouzským Králem Slunce Ludvíkem XIV. (1638-1715). Ten prý opravdu nerad chodí chodí pěšky a jeho dvorní stavitel Velayer (1607-1691) mu postaví vůbec první výtah s protizávažím!

Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.
Elisha Otis lidem dokáže, že se cestování výtahem nemusí bát. Foto: Rosenfeld Media / Creative Commons / CC BY 2.0.

Jízda smrti? Už ne!

Skutečná éra výtahů, které již pohání parní stroj či později elektřina, nastává v 19. století. Jízda je však zatím pořádný hazard – kabely, na kterých výtah visí, se snadno přetrhnou, a končí to pak tragédií!

Lidé se výtahů bojí, dokud nepřijde americký podnikatel a vynálezce Elisha Otis (1811-1861). Když v roce 1954 na světové výstavě v Crystal Palace v New Yorku vyjede vzhůru na výtahové plošině a nařídí přeříznout lano, dav šílí a očekává strmý pád…

Usměvavý Otis ale dál visí ve vzduchu a mává, plošinu zachytilo jeho nové bezpečnostní zařízení! Lidé konečně získají důvěru a výtahy mohou jezdit výš a výš!

Jak změnily svět?

V roce 1857 se v obchodním domě E. V. Haughwout Co. v New Yorku rozjede první výtah pro veřejnost! Pochází z Otisovy dílny a je na parní pohon. Pět podlaží nahoru a dolů překonává rychlostí 0,2 m/s (dnes jezdí výtahy běžně 2,5 m/s) a znamená velkou revoluci!

Bez výtahů by dnes města vypadala úplně jinak – nebyly by v nich žádné mrakodrapy, protože do 50. patra by se po schodech plahočit nikdo nechtěl.

A díky stavbě výškových budov (s výtahy!) zaznamenají světové metropole v době průmyslové revoluce obrovskou populační explozi!

Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Páternostery jsou dnes spíš raritou. Většina jich už není zvela bezpečná. Foto: JanneM Cerative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Otče náš, svez nás taky!

Když se zavřou dveře, zmáčknete tlačítko patra, ve kterém má výtah zastavit. Některé výtahy ale v žádném nezastaví a dokonce i dveře jim schází! Musíte mít postřeh a naskočit za jízdy!

Pokud vám kabinka ujede žádný strach, je tu mnoho dalších, které neustále jezdí do kruhu. A protože to dříve lidem připomíná středověké modlitební šňůry, v nichž se odříkává Otčenáš (Pater noster), všichni je dnes znají jako páternostery!

První se rozjede v roce 1884 v Londýně a v řadě veřejných budov (i u nás) je najdeme dodnes.

Nejstarší, nejdelší, nejrychlejší

Aby mohli mniši z kláštera svaté Kateřiny na Sinaji v případě potřeby utéct do bezpečí, postaví si v roce 527 jednoduchý kladkový výtah. Zájemce vozí dodnes, a je tak suverénně nejstarším dosud fungujícím výtahem na světě!

A kolik lidí se vejde do jednoho výtahu?

Pokud máme na mysli ten s největší kapacitou na světě, vměstná se jich tam až 235! Vozí návštěvníky mezi pěti patry budovy Jio World Centre v Bombaji, a aby unesl slibovaných 16 tun, je vybaven devíti extra silnými lany.

632 metrů vysoká Shanghai Tower, zatím druhá nejvyšší budova světa, má 128 pater a nahoru vede celkem 97 výtahů. Vyberte si ten, který vás vyveze na vyhlídku ve 121. patře (578,5 metrů). S rychlostí 73,8 km/h jde o nejrychlejší výtah na planetě!

Pokud však budeme měřit na délku, rekordman nevede v nebesům, ale obráceným směrem, do podzemí! Absolutně nejdelší výtah jezdí do hlubinného zlatého dolu Mponeng v Jihoafrické republice. Měří 2283 metrů a cesta trvá 3 minuty.

Máte přeci jen raději pořádný výhled? Pak vás zaujme spíš nejvyšší venkovní výtah na světě. Jmenuje se Bailong neboli Sto draků, najdete ho v čínském národním parku Čang-ťia-ťie a za minutu a půl vás vyveze podél pískovcové skály do výšky 326 metrů.

Absolutně nejdelší a nejvyšší výtah by měl však v budoucnu vést do vesmíru! Jakési lano natažené ze Země až na oběžnou dráhu by velmi usnadnilo celé dobývání kosmu. Přestože ale myšlenka žije již od 60. let minulého století, realizace je zatím ve hvězdách…

A nestane se katastrofa?

O výtazích panuje mnoho mýtů. Například když je přetížený, může spadnout! Žádný strach, pokud nastoupené osoby překročí maximální nosnost, výtah se vůbec nerozjede. A nemůže prasknou tažné lano?

Ani to (většinou) nehrozí, lan je hned několik a každé by samotné uneslo celou kabinu!

A co když se výtah zastaví mezi patry a uvízneme vevnitř? Nemůžeme se udusit? Klid, ve výtahové šachtě dochází díky komínovému efektu k výměně vzduchu.

I tak má bohužel historie výtahů na kontě už dlouhý seznam katastrof. Když se například v září loňského roku přetrhne v hotelu na Bali jediné funkční lano (kvůli porušení předpisů), zemře 5 lidí!

Děsivý je i případ ženy z čínského města Si-an, která je v roce 2016 omylem zavřená ve výtahu určeného na opravu. Po měsíci je nalezeno jen bezvládné tělo.

Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.
Nejrychlejší výtah světa vás vyveze (téměř) na vrchol šanghajské věže. Foto: Baycrest / Creative Commons / CC BY-SA 2.5.

Einstein padá dolů

Jedete ve výtahu nahoru…. a kabina se najednou utrhne! Ať vás taková představa děsí sebevíc, pokud výtah nebude mít okna a neuvidíte ven, pád dolů byste vůbec nepocítili! Budete ve stavu beztíže. Samozřejmě do chvíle, než zavadíte o zem.

Právě na příkladu výtahu vysvětluje Albert Einsten (1879-1955) princip ekvivalence, který je základem jeho teorie relativity. Zrychlení padající kabiny gravitační sílu jednoduše vyruší a pocit zemské přitažlivosti zmizí…

Dej přednost ženě!

Pokud muž doprovází ženu, kdo má vstupovat do výtahu jako první? Dlouho platilo pravidlo, že muž. Vycházelo z doby, kdy se výtahům nevěřilo – muž měl nejprve otestovat bezpečnost prostoru.

Dnes však etiketa praví, že do výtahu první vchází žena! Kdyby se náhodou nastupování zdrželo, tak aby nezůstala přivřená ve dveřích.

Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.
Kdo trpí závratí, toho asi cesta nejvyšším venkovním výtahem Bailong moc nepotěší. Foto: Kazuhito Kidachi / Creative Commons / CC BY 2.0.

Na nic nesahat!

Zmáčkněte mi trojku, prosím!“ Kolik lidí už se jí ale dotklo před vámi? Řada vědeckých studií dokazuje, že výtahy jsou jedním z nejčastějších zdrojů přenosu infekčních onemocnění!

Stále více se tak dnes prosazuje myšlenka výtahů bezdotykových. Japonský designér Naoto Fukasawa (*1956) například navrhuje takové, které si přivoláte i rozjedete pouhým mávnutím rukou!

Singapurské designérské studio Stuck Design zas přijde v době koronavirové pandemie s konceptem výtahu s bezdotykovými tlačítky, které rozpoznají pohyb prstů.

Nic z toho však neřeší jiný problém, tedy že je několik lidí (a třeba nemocných) uzavřeno v malém prostoru.

Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Kdy se svezeme výtahem až do vesmíru, zatím nikdo netuší. Foto: FlyingSinger / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

A co bude dál?

V čem mají být výtahy v budoucnosti ještě jiné než teď? Zmizí lana a jezdit budou po speciálních kolejnicích. A to nikoliv jen nahoru a dolů, ale i do stran! Směry budeme moct kombinovat, abychom i bez přestupování dojeli tam, kam potřebujeme.

Horizontálně-vertikální výtah s názvem Multi je dle tvůrců z německé společnosti ThyssenKrupp první velkou inovací po více než 160 letech!

Poprvé měl vyjet v nedávno dostavěném berlínském mrakodrapu OVG East Side Tower, nakonec aby byly zvoleny klasické dvoupatrové kabiny.

A výtahová historie tak na svou revoluci teprve čeká…

Foto: úvodní foto: 3093594 / Pixabay 1-5: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h