Domů     Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
29.4.2024

Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice?

Marie Terezie byla silnou osobností po všech stránkách. Jen málokdo po sobě zanechal takový odkaz. FOTO: Martin van Meytens – Buchscan/Creative Commons/Volné dílo
Marie Terezie byla silnou osobností po všech stránkách. Jen málokdo po sobě zanechal takový odkaz. FOTO: Martin van Meytens – Buchscan/Creative Commons/Volné dílo

V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná změnit pravidla hry. Její jméno bylo Marie Terezie (1717–1780) a příběh, který za sebou zanechala, je výjimečný.

Vstoupila na scénu v období politického chaosu a nepochopení, kdy se zdálo, že osud habsburské monarchie visí na vlásku. Ale Marie Terezie odmítla být jen symbolickou figurou na trůnu. S odhodláním, sílou a vizí představila světu svůj vlastní příběh.

Je to příběh panovnice, která dokázala transformovat říši, přinést modernizaci a přetvořit společnost.

Marii Terezii vychovali jezuité

Marie Terezie, arcivévodkyně rakouská a královna uherská a česká, se narodila 13. května 1717 ve Vídni. Hned první den svého života byla pokřtěná jako Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna. Jejím otcem byl císař Svaté říše římské Karel VI.

(1685–1740). Měla staršího bratra Leopolda, který zemřel ve věku sedmi měsíců ještě před jejím narozením, a mladší sestry Marii Annu (1718–1744) a Marii Amálii (1724–1730).

Od dětství ji vychovávali jezuité, kteří ji učili především náboženství, ale také historii, jazykům, kreslení, hudbě a tanci.

Velmi přilnula ke své vychovatelce, kterou se v roce 1728 stala říšská hraběnka Karolina von Fuchs-Mollard (1675–1754), které se přezdívalo „liška“. Marie Terezie jí dokonce říkala „mami“.

Zůstala s ní až do její smrti v roce 1754 a dala ji pohřbít v rodinné Císařské hrobce, kde jinak leží jen členové habsburského rodu.

Veřejná vystoupení Marie Terezie

Už jako dívka byla Marie Terezie všestranně talentovaná. V sedmi letech společně se svou mladší sestrou Marií Annou tančila v opeře Euristeo. Ve třinácti letech veřejně zpívala v divadelní hře, a o dva roky později hrála v komedii Il cicisbeo consolato.

V roce 1733 spolu se svou sestrou zpívala při příležitosti otcových narozenin v opeře Il natale d’Augusto.

Mladá Marie Terezie. Na tomto portrétu je jí asi deset let. FOTO: Andreas Møller – Kunsthistorisches Museum Wien, Bilddatenbank/Creative Commons/Volné dílo
Mladá Marie Terezie. Na tomto portrétu je jí asi deset let. FOTO: Andreas Møller – Kunsthistorisches Museum Wien, Bilddatenbank/Creative Commons/Volné dílo

Svého manžela poznala už jako malá

Svého manžela, Františka Štěpána Lotrinského (1708–1765), poznala už ve věku šesti let, kdy přicestoval do Vídně z Nancy.

Byl jí sympatický od první chvíle, ale problém představoval jejich věkový rozdíl, protože František Štěpán byl o devět let starší, a tím pádem ho nebavilo si s malou Marií Terezií hrát.

Její otec, Karel VI., si ho ale hned oblíbil – nejspíš proto že v něm viděl syna, kterého sám neměl. Marie Terezie se do Františka Štěpána Lotrinského zamilovala a on ji 31. ledna 1736 požádal o ruku.

Jak vyžadovala tehdejší etiketa, v ten samý den od sebe byli odloučeni. Zatímco Marie Terezie zůstala ve Vídni, František Štěpán odjel do Prešpurku. Svatba se konala 12. února 1736 v Augustiniánském kostele ve Vídni. Své „ano“ si novomanželé řekli v latině.

Následující oslavy trvaly až do konce masopustu 14. února 1736. Měli spolu 16 dětí, ze kterých se deset dožilo dospělého věku.

Začátek vlády Marie Terezie byl bouřlivý

Protože Karel VI. neměl mužské potomky, byla Marie Terezie ztv. pragmatickou sankcí z roku 1713 ustanovena předpokládanou dědičkou habsburských zemí.

Po jeho smrti 20. října 1740 se Marie Terezie, tou dobou v pátém měsíci těhotenství, stala vládkyní habsburských zemí, rakouskou arcivévodkyní, vévodkyni lotrinskou a velkovévodkyni toskánskou.

Na začátku své vlády ale měla problémy jak s okolními zeměmi, tak s odporem uvnitř Rakouska, kde mnozí nepovažovali za vhodné, aby jim vládla žena. Vnitrostátní situace se ale během krátké doby uklidnila.

Války o rakouské dědictví

O to více problémů ale vyvolávali sousedé Rakouska. Jen po pouhých několika týdnech její vlády si Fridrich II.

(1712–1786), vládce Pruska, od Rakouska vyžádal celé Slezsko výměnou za dva miliony zlatých a příslib, že manžel Marie Terezie bude zvolen císařem. Fridrich II. čekal na reakci Marie Terezie měsíc a den, ale panovnice se ani neobtěžovala odpovědět.

Po této době pruská vojska postupně začala obsazovat celé Slezsko a začaly tzv. války o rakouské dědictví.

Celoživotní oponent Marie Terezie, Fridrich II. Antoine Pesne – Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Creative Commons/Volné dílo
Celoživotní oponent Marie Terezie, Fridrich II. Antoine Pesne – Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg/Creative Commons/Volné dílo

Dojemným projevem získala Uhry

První bitvu u Mollwitz Marie Terezie prohrála, což dodalo odvahu ostatním nepřátelským státům – Španělsku, Francii, Bavorsku a Sasku –, aby se s Pruskem proti ní spojily. Marie Terezie na to reagovala tím, že si zajistila podporu Uher.

Předstoupila před říšský sněm v černých šatech a půl ročním synkem v náručí a se slzami v očích Uhrům vysvětlovala, že je všemi opuštěná a zbývá jí pouze jejich podpora. Uherské šlechtice to dojalo a poslali jí peníze i vojáky.

Uhry také výměnou za větší samostatnost potvrdily pragmatickou sankci a postavily se na stranu Marie Terezie. Ta se poté stala královnou uherskou. Byla korunována 25. června roku 1741.

Korunovace českou královnou

V následujících válkách ztratila Marie Terezie země Koruny české, které pro sebe uchvátil Karel Albrecht (1697–1745), kurfiřt bavorský. Marie Terezie neochotně uzavřela s Pruskem mírovou dohodu a výměnou se vzdala Slezska.

Díky tomu se mohla soustředit na dobytí Čech, které bylo završeno 26. prosince 1742. Dne 12. května 1743 byla Marie Terezie korunována českou královnou.

Bitva u Prahy, 6. května 1757. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Bitva u Prahy, 6. května 1757. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo

Tereziánské reformy změnily budoucnost říše

Ve válkách o rakouské dědictví Marie Terezie ztratila Slezsko, což byla rána, se kterou se nehodlala smířit. Aby se ho mohla pokusit získat zpátky, potřebovala zmodernizovat armádu a získat peníze. Za tímto účelem zavedla reformy, později zvané tereziánské.

Změnila administrativní systém své říše s cílem zlepšit efektivitu státní správy. Rozdělila celé území na kraje, které byly spravovány zemskými hejtmany.

Tato decentralizace státní správy měla za cíl snížit byrokracii a umožnit rychlejší rozhodování na místní úrovni. Zavedla také nové daně a reformovala státní finance.

Jednou z klíčových reforem byl zemědělský patent, který byl povinný pro všechny zemědělce a zaručoval pravidelné příjmy pro státní pokladnu.

Spravedlnost a humanita

Vládkyně také zavedla jednotný trestní zákoník, který nahradil různorodé zákony v jednotlivých zemích monarchie. Tím se snažila zajistit rovnost před zákonem a odstranit korupci a zneužívání právního systému.

Vylepšila podmínky ve věznicích a odstranila některé kruté tresty, mj. pronásledování a mučení údajných čarodějnic, což přispělo k humanizaci trestního práva.

Zavedla regulaci pracovních podmínek a omezení nevolnictví, aby chránila práva a zlepšila situaci dělníků a chudých vrstev společnosti.

Dále podporovala zavádění moderních zemědělských technik a metod, aby zvýšila produktivitu zemědělství a pomohla rozvoji venkovského hospodářství. V modernizovaném zemědělství se jako nová plodina prosadily brambory.

První papírové bankovky

Marie Terezie zavedla i jednotnou měnu a první papírové bankovky – bankocetle. Byly sjednoceny i míry a váhy.

Nově vzniklo také číslování domů ve městech a vesnicích a zásady požární ochrany, jako stavba domu z nehořlavých materiálů nebo zvonička s nepřetržitou službou v každé vesnici. V roce 1773 se Marie Terezie rozhodla k velkému kroku a zrušila jezuitský řád.

To mělo omezit vliv katolické církve na politické a sociální záležitosti, a především na školství.

Marie Terezie s rodinou. Zcela vpravo je její syn a nástupce Josef II. FOTO: Friedrich Heinrich Füger/Creative Commons/Volné dílo
Marie Terezie s rodinou. Zcela vpravo je její syn a nástupce Josef II. FOTO: Friedrich Heinrich Füger/Creative Commons/Volné dílo

Všechny děti do školních lavic!

Nejznámější z tereziánskách reforem je zavedení vzdělávací povinnosti pro děti ve věku 6–12 let, což byl průlomový krok směrem k univerzálnímu vzdělání. Marie Terezie mu přikládala velký význam a rozhodla se investovat do rozvoje vzdělávacího systému.

Založila řadu škol a institucí a podporovala vzdělání ve své říši. Také podporovala vzdělání dívek, což bylo v té době neobvyklé. Tereziánské reformy, které byly ve své době velmi pokrokové a moderní, výrazně ovlivnily budoucnost habsburské monarchie.

Nešťastný konec života

I přes úspěšnou transformaci státu konec svého života Marie Terezie nedožila šťastně. Velice se trápila smrtí svého manžela a také stálými spory se synem Josefem II.

(1741–1790), který si místo hledání nevěsty užíval nevázaného života a lehkých žen. 8. listopadu 1780 se Marie Terezie nachladila na lovu bažantů a posléze 29. listopadu zemřela. Byla pohřbena v rodinné kryptě.

Po celém tehdejším Rakousku se konaly bohoslužby, a dokonce i její celoživotní nepřítel Fridrich II. jí vzdal čest. Jejím dědictvím bylo až na ztracené Slezsko jinak neporušené Rakousko a sedm potomků na sedmi evropských trůnech.

Foto: viz popisky
Související články
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti