Domů     Zdravě, lehce, chutně: Pohled do historie salátů
Zdravě, lehce, chutně: Pohled do historie salátů

I když si na šťavnatých zelených listech pochutnávají lidé už v antice, trvá to ještě dost dlouho, než se zelenina stane oblíbenou součástí jídelníčku. Jakmile jí však přijde na chuť i aristokracie, začíná zlatý věk experimentů. Se vznikem známých salátů jsou spojeny také zajímavé příběhy.

Tak jako mnoho jiných skvělých věcí mají i saláty původ v antice. Tehdy se nejčastěji objevují ve formě syrové listové zeleniny, pokryté slanou, mastnou zálivkou a tato verze úpravy zahradního salátu s námi v různých obměnách žije dodnes.

Slavný řecký filozof Aristotelés (384-322 př.n.l.) se už tehdy ve svých pojednáních rozepisuje o skvělých vlastnostech mangoldu. A věhlasný starověký lékař a „otec“ medicíny Hippokratés (460-370 př.n.l.) doporučuje jíst zeleninu s každým hlavním jídlem.

Pochoutka vyšších vrstev

Zatímco během starověku obliba čerstvé zeleniny vzrůstá, po pádu římského impéria se nad saláty na čas stáhnou mračna, aby se mezi 11. a 15. stoletím opět vrátily na výsluní. Tehdy přijde éra syrové zeleniny, dochucené bylinkami.

Základní, jednoduché saláty se pak během renesance stanou předmětem experimentů a přibývá různých variant. Přidává se do nich například křen, který se v té době objevuje také v raných medicínských textech jako prostředek na mnohé zdravotní neduhy.

Anglický spisovatel a dramatik William Shakespeare (1564-1616) přichází v roce 1606 s frází „salátové dny“ (salad days), což znamená čas mladistvé nezkušenosti, související se zelenou barvou salátových listů. Ostatně, pojem „zelenáč“ známe i dnes.

Příkladem ostatním jde i sama královna Marie Skotská (1542-1587), která si ráda pochutná na vařeném celeru se zelenými salátovými listy, doplněném smetanovo-hořčičnou zálivkou, lanýži a plátky natvrdo uvařených vajec.

Pozor na červy a hnilobu!

Anglický spisovatel a přírodovědec John Evelyn (1620-1706) se v roce 1699 pokouší povzbudit své současníky, aby jedli čerstvou zeleninu. Ve svém díle Acetaria:

A Discourse of Sallets nabízí kompletní instrukce k přípravě chutných salátů i přehledný sezónní kalendář bylin a zeleniny.

Doporučuje také vyvážit poměr jednotlivých druhů zeleniny, dát si práci s jejím pečlivým očištěním, aby byla zbavena všech nečistot, červů, slimáků i suchých či shnilých částí a pak přidat bylinky v decentním množství.

Třešničkou na dortu je podle něj zálivka, složená z oleje, octu a soli. V 17. století se už na většině evropských královských dvorů podávají k masům velké mísy se zeleninovými saláty.

Salát coleslaw se připravuje v mnoha různých variantách.
Salát coleslaw se připravuje v mnoha různých variantách.

Tradice i novinky

V roce 1770 vychází v zámoří nizozemská kuchařská kniha s překvapivě sofistikovanými recepty, od pečení kuřecího masa s pomerančovou kůrou a skořicí až po nádivky do masa se směsí petrželky, zázvoru, cukru a rozinek.

Na jejích stránkách se také objevuje recept na zelný salát, kdy jsou tenké proužky zelí smíchány s rozpuštěným máslem, olejem a octem. Je nazván „koolsla“, což je nizozemský termín pro zelný salát a od něj je posléze odvozen anglický název „coleslaw“.

Později je do něj přidávána majonéza a dostává podobu, v jaké ho nejčastěji známe dnes. Existují však jeho různé varianty.

A dokonce pokud se podíváme zpět, pak počátky salátů se zelím vysledujeme až do starověkého Říma, kde se často jedly lahůdky, obsahující zelí, vejce, ocet a koření.

V polovině 19. století se objevují první záznamy o ovocných salátech, například v roce 1863 je v New Yorku vydán recept, který radí: „Dno misky poprašte cukrem, položte na něj v jedné vrstvě plátky meruněk, pomerančů, broskví nebo hrušek, znovu poprašte cukrem a opakujte to samé, dokud není mísa plná.

Pak vše posypejte vrstvou strouhaného muškátového oříšku a pokapejte brandy nebo rumem podle vaší chuti a podávejte.“

Čas pro fantazii

Jedna z prvních amerických verzí kuřecího salátu je podávána v roce 1863 ve Wakefieldu (stát Rhode Island). Tehdy místní řezník a uzenář Liam Gray smíchá zbytky pečených kuřat s majonézou, estragonem a hrozny.

Jeho výrobek se stane tak populární, že jej musí nabízet svým zákazníkům pravidelně. Také na opačném konci světa vědí, že kuřecí maso se zeleninou, případně ovocem je vysloveně lahůdka.

Na podobných dobrotách si pochutnávají například také na ruském carském dvoře. Speciální delikatesa, ve které se skvěle doplňují ovoce, zelenina, ořechy a majonéza, je Waldorfský salát.

Svou premiéru má v roce 1896 na charitativním plese newyorské dětské nemocnice, který se koná v tamním hotelu Waldorf-Astoria. Tradičně se dělá ze směsi čerstvého celeru, jablek, vlašských ořechů a hroznů s majonézou a podává se na salátovém lůžku. V původním receptu však byla jen jablka, celer a majonéza.

Dnes se do něj přidávají i další přísady, jako třeba pomeranče, citrony, sušené ovoce a krůtí nebo kuřecí maso.

Waldorfský salát je lehký a zdravý.
Waldorfský salát je lehký a zdravý.

Plná hospoda, prázdná spíž

I když je vznik oblíbené stálice jídelních lístků, salátu Caesar, obklopen řadou mýtů, u jeho zrodu stojí podle všeho americký restauratér s italskými kořeny Caesar Cardini (1896-1956).

Tomu u příležitosti oslav Dne nezávislosti 4. července 1924 při náporu hostů v jeho podniku, který provozuje v mexickém městě Tijuana, aby se vyhnul prohibici, dojdou v kuchyni některé suroviny.

Rozhodne se vytvořit salát z toho, co má k dispozici, pochoutku sám rozváží na vozíku mezi stoly a servíruje hostům a ti jsou nadšeni. Jiné verze příběhu jsou trochu odlišné, nicméně stopy stále vedou k tomu samému podniku.

Dnes existuje mnoho způsobů přípravy tohoto salátu včetně oblíbené varianty s kuřecím masem.

Originální receptura však obsahuje pouze celé listy římského salátu, parmazán, panenský olivový olej, worchesterskou omáčku, vejce, česnek, hrubě mletý černý pepř, citronovou šťávu, sůl a krutony.

Těstovinové saláty se těší velké oblibě.
Těstovinové saláty se těší velké oblibě.

Oblíbené hity

I když jsou některé podobné recepty známé už dříve, v 60. letech 20. století získávají na popularitě saláty s těstovinami. Toto jednoduché a ekonomicky nenáročné jídlo je propagováno hned ze dvou důvodů:

jde o originální a zároveň cenově dostupný pokrm a přitom lze při jeho přípravě využít různé zbytky. Potravinářské společnosti se nového hitu chytí a začnou prodávat těstovinové saláty ve velkém. Jejich obliba neklesá ani dnes.

Zcela samostatnou kapitolou je pak bramborový salát. Předpokládá se, že má svůj původ v Německu, odkud se v pozdním středověku rozšíří po celé Evropě a postupně dorazí až do evropských kolonií v zámoří. Dnes si na něm pochutnávají lidé v mnoha zemích světa.

Podává se teplý i studený, s majonézou nebo třeba octovým dresingem a i když se nejčastěji používá jako příloha, konzumuje se také jako samostatný pokrm.

Klasikou je bramborový salát. Co země, to jiný recept.
Klasikou je bramborový salát. Co země, to jiný recept.
Foto: https://pixabay.com
Související články
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla