Domů     Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
27.4.2024

Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů.

Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí přehrady odehrávalo a co strašlivou tragédii způsobilo?

Takto vypadaly pozůstatky přehrady v roce 2016. FOTO: Přemysl Otakar/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Takto vypadaly pozůstatky přehrady v roce 2016. FOTO: Přemysl Otakar/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Je 18. září roku 1916. Dvanáctiletá dcera majitele panské pily s hájovnou Marie Pelzeltová je sama doma. Ostatní děti jsou v lese na houbách. Krátce před 17. hodinou se z lesa začne ozývat temné dunění. Vše se chvěje.

Než si dívka uvědomí, co se děje, obrovská masa vody, řítící se údolím ,už je příliš blízko. Pila s hájovnou je prvním objektem, do kterého voda narazí a celý smete. Marie se stává její první obětí.

Voda s sebou dál bere velké klády dřeva, které jsou složené u pily. Ty společně s balvany unáší proud dál a ničí vše, co jim stojí v cestě.

Historie stavby

V červenci roku 1897 postihly střední Evropu velké povodně. Nejen v povodí řeky Desná tehdy způsobily značné škody. Deště se pak pravidelně opakovaly vždy po několika letech, a tak bylo rozhodnuto o stavbě přehrady.

V roce 1912 začala firma Schön a syn z Prahy se stavebními pracemi. Během výstavby, která trvala tři roky, udeřila první světová válka, jež si vynutila úsporná opatření, která se pak promítla v kvalitě stavby.

18. listopadu 1915 bylo hotovo a přehrada Bílá Desná byla zkolaudována. Dalších deset měsíců obyvatelé obce Desná věřili, že je pro ně nová přehrada požehnáním, které je uchrání před dalšími záplavami.

Naděje, které úžasná stavba vzbuzovala, se rozplynuly roku 1916. Foto krátce po protržení přehrady. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo
Naděje, které úžasná stavba vzbuzovala, se rozplynuly roku 1916. Foto krátce po protržení přehrady. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo

Osudný den

Přehrada Bílá Desná však nesloužila ani jeden celý rok. 18. září 1916 šli dva lesní dělníci kolem hráze. Všimli si, že z tělesa vytéká proud vody, a upozornili na to místního hlídače.

Ten se nejdřív marně snažil díru zacpat a pak utíkal k telefonu, aby zavolal správci stavby. Správce přikázal otevřít výpustě a varovat obyvatele Desné. Výpustní štolu se však podařilo otevřít jen částečně a prasklina v hrázi se navíc stále zvětšovala.

Z obavy o svůj život nakonec hlídač přehrady místo raději opustil. Sedmdesát minut poté, co dělníci zpozorovali první pramínek vytékající vody, se celá hráz přehrady protrhla. Všechna zadržovaná voda se vyvalila ven přímo do údolí obce Desná.

Po dobu půl hodiny sem každou vteřinu vytékalo 150 krychlových metrů vody, dokud nebyla přehrada prázdná.

Ničivá vlna

Vlna z přehrady smetla vzrostlý les a spolu s ním se dál valily tisíce kubíků zeminy, písku, štěrku a obrovských žulových balvanů. Poté, co spláchla pilu s hájovnou, následoval tříposchoďový dům, patřící firmě Eduard Dressler.

Z domu zůstaly jen trosky a většina jeho obyvatel zemřela. Dál vodě stála v cestě brusírna a obytný dům firmy Johann Umann. Tady bydlel dělník Šimek, který se sice zachránil, ale jeho manželka se čtyřletým synem bohužel ne.

Ani další tři děti, žijící tehdy v domě, devastující vlnu vody nepřežily. Podobná neštěstí následovala i u dalších domů firem Josef Schnettl a Josef Riedel, stejně jako u továrny na výrobu knoflíků.

Zničena byla i stará škola, dům starosty Barthela nebo restaurace. Vlna strhla i děti, hrající si před obytným domem firmy Schanbel.

Totální spoušť

Největší škody voda napáchala v městečku Desná, které leželo asi tři kilometry pod přehradním profilem. Místy se vytvářely bariéry ze zaklíněných stromů, větví a balvanů, které podle svědků zadržovaly vodu až do výšky 20 metrů.

Když se tyto bariéry provalily, vznikaly další ničivé vlny. Kromě Desné byly poškozeny také obce Kamenice, Potočná, Šumburk nad Desnou, ale i nedaleký Tanvald, kde byly zaplaveny pozemky a budovy, které nikdy předtím povodeň nezastihla.

V samotné Desné bylo zcela zničeno 40 objektů, velmi poškozeno bylo sedm budov a alespoň částečně ještě dalších 55 domů. Nejsmutnější však byla bilance lidských obětí.

Obec Desná poté, co se jí prohnala velká voda. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo
Obec Desná poté, co se jí prohnala velká voda. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo

Nejhorší přehradní katastrofa

Okamžitě po neštěstí začaly záchranné práce. Bylo povoláno vojsko i váleční zajatci, kteří pomáhali s uvolňováním cest a silnic, zřizovali pomocné přejezdy, odklízeli trosky a ze sutin domů vyhrabávali mrtvé.

Byla zřízena polní kuchyně, která poskytovala nejnutnější jídlo potřebným. Nakonec byly všechny trosky prohledány. Konečná bilance byla 65 lidských životů. 380 lidí pak přišlo o střechu nad hlavou a přes tisíc lidí přišlo o zaměstnání.

Zahynulo také mnoho domácích a hospodářských zvířat a ve skladech továren byla zničena spousta materiálu i hotového zboží. Škody byly mnohamilionové.

Poslední obětí katastrofy byl dvorní rada Karel Podhajský, který měl nad přehradou státní dozor. Když se o jejím protržení dozvěděl, spáchal sebevraždu.

Vyšetřování

Pohřeb obětí se konal 23. září, některé byly pohřbeny beze jména, protože nebylo možné je identifikovat. Pak se začalo pátrat po vinících tragédie. Soudní procesy se táhly po dlouhá léta.

Definitivní rozsudek padl až po sedmnácti letech, roku 1931. Krajský soud tehdy zrušil dřívější rozsudek z roku 1925 a všechny obviněné zprostil viny. Příčin protržení přehrady bylo totiž více.

Vše začalo nedostatečným geologickým průzkumem před počátkem samotné stavby. Po vypuknutí války se pak šetřilo na materiálu a spěchalo se při samotných pracích.

V poslední studii z roku 1996 byla za hlavní příčinu označena eroze v podloží hráze (či na kontaktu hráze s podložím) a také eroze vlastní hráze a výpustní štoly.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Huhulenik /Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř