Domů     Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
27.4.2024

Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů.

Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí přehrady odehrávalo a co strašlivou tragédii způsobilo?

Takto vypadaly pozůstatky přehrady v roce 2016. FOTO: Přemysl Otakar/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Takto vypadaly pozůstatky přehrady v roce 2016. FOTO: Přemysl Otakar/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Je 18. září roku 1916. Dvanáctiletá dcera majitele panské pily s hájovnou Marie Pelzeltová je sama doma. Ostatní děti jsou v lese na houbách. Krátce před 17. hodinou se z lesa začne ozývat temné dunění. Vše se chvěje.

Než si dívka uvědomí, co se děje, obrovská masa vody, řítící se údolím ,už je příliš blízko. Pila s hájovnou je prvním objektem, do kterého voda narazí a celý smete. Marie se stává její první obětí.

Voda s sebou dál bere velké klády dřeva, které jsou složené u pily. Ty společně s balvany unáší proud dál a ničí vše, co jim stojí v cestě.

Historie stavby

V červenci roku 1897 postihly střední Evropu velké povodně. Nejen v povodí řeky Desná tehdy způsobily značné škody. Deště se pak pravidelně opakovaly vždy po několika letech, a tak bylo rozhodnuto o stavbě přehrady.

V roce 1912 začala firma Schön a syn z Prahy se stavebními pracemi. Během výstavby, která trvala tři roky, udeřila první světová válka, jež si vynutila úsporná opatření, která se pak promítla v kvalitě stavby.

18. listopadu 1915 bylo hotovo a přehrada Bílá Desná byla zkolaudována. Dalších deset měsíců obyvatelé obce Desná věřili, že je pro ně nová přehrada požehnáním, které je uchrání před dalšími záplavami.

Naděje, které úžasná stavba vzbuzovala, se rozplynuly roku 1916. Foto krátce po protržení přehrady. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo
Naděje, které úžasná stavba vzbuzovala, se rozplynuly roku 1916. Foto krátce po protržení přehrady. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo

Osudný den

Přehrada Bílá Desná však nesloužila ani jeden celý rok. 18. září 1916 šli dva lesní dělníci kolem hráze. Všimli si, že z tělesa vytéká proud vody, a upozornili na to místního hlídače.

Ten se nejdřív marně snažil díru zacpat a pak utíkal k telefonu, aby zavolal správci stavby. Správce přikázal otevřít výpustě a varovat obyvatele Desné. Výpustní štolu se však podařilo otevřít jen částečně a prasklina v hrázi se navíc stále zvětšovala.

Z obavy o svůj život nakonec hlídač přehrady místo raději opustil. Sedmdesát minut poté, co dělníci zpozorovali první pramínek vytékající vody, se celá hráz přehrady protrhla. Všechna zadržovaná voda se vyvalila ven přímo do údolí obce Desná.

Po dobu půl hodiny sem každou vteřinu vytékalo 150 krychlových metrů vody, dokud nebyla přehrada prázdná.

Ničivá vlna

Vlna z přehrady smetla vzrostlý les a spolu s ním se dál valily tisíce kubíků zeminy, písku, štěrku a obrovských žulových balvanů. Poté, co spláchla pilu s hájovnou, následoval tříposchoďový dům, patřící firmě Eduard Dressler.

Z domu zůstaly jen trosky a většina jeho obyvatel zemřela. Dál vodě stála v cestě brusírna a obytný dům firmy Johann Umann. Tady bydlel dělník Šimek, který se sice zachránil, ale jeho manželka se čtyřletým synem bohužel ne.

Ani další tři děti, žijící tehdy v domě, devastující vlnu vody nepřežily. Podobná neštěstí následovala i u dalších domů firem Josef Schnettl a Josef Riedel, stejně jako u továrny na výrobu knoflíků.

Zničena byla i stará škola, dům starosty Barthela nebo restaurace. Vlna strhla i děti, hrající si před obytným domem firmy Schanbel.

Totální spoušť

Největší škody voda napáchala v městečku Desná, které leželo asi tři kilometry pod přehradním profilem. Místy se vytvářely bariéry ze zaklíněných stromů, větví a balvanů, které podle svědků zadržovaly vodu až do výšky 20 metrů.

Když se tyto bariéry provalily, vznikaly další ničivé vlny. Kromě Desné byly poškozeny také obce Kamenice, Potočná, Šumburk nad Desnou, ale i nedaleký Tanvald, kde byly zaplaveny pozemky a budovy, které nikdy předtím povodeň nezastihla.

V samotné Desné bylo zcela zničeno 40 objektů, velmi poškozeno bylo sedm budov a alespoň částečně ještě dalších 55 domů. Nejsmutnější však byla bilance lidských obětí.

Obec Desná poté, co se jí prohnala velká voda. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo
Obec Desná poté, co se jí prohnala velká voda. FOTO: Anonymní/Creative Commons/Volné dílo

Nejhorší přehradní katastrofa

Okamžitě po neštěstí začaly záchranné práce. Bylo povoláno vojsko i váleční zajatci, kteří pomáhali s uvolňováním cest a silnic, zřizovali pomocné přejezdy, odklízeli trosky a ze sutin domů vyhrabávali mrtvé.

Byla zřízena polní kuchyně, která poskytovala nejnutnější jídlo potřebným. Nakonec byly všechny trosky prohledány. Konečná bilance byla 65 lidských životů. 380 lidí pak přišlo o střechu nad hlavou a přes tisíc lidí přišlo o zaměstnání.

Zahynulo také mnoho domácích a hospodářských zvířat a ve skladech továren byla zničena spousta materiálu i hotového zboží. Škody byly mnohamilionové.

Poslední obětí katastrofy byl dvorní rada Karel Podhajský, který měl nad přehradou státní dozor. Když se o jejím protržení dozvěděl, spáchal sebevraždu.

Vyšetřování

Pohřeb obětí se konal 23. září, některé byly pohřbeny beze jména, protože nebylo možné je identifikovat. Pak se začalo pátrat po vinících tragédie. Soudní procesy se táhly po dlouhá léta.

Definitivní rozsudek padl až po sedmnácti letech, roku 1931. Krajský soud tehdy zrušil dřívější rozsudek z roku 1925 a všechny obviněné zprostil viny. Příčin protržení přehrady bylo totiž více.

Vše začalo nedostatečným geologickým průzkumem před počátkem samotné stavby. Po vypuknutí války se pak šetřilo na materiálu a spěchalo se při samotných pracích.

V poslední studii z roku 1996 byla za hlavní příčinu označena eroze v podloží hráze (či na kontaktu hráze s podložím) a také eroze vlastní hráze a výpustní štoly.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Huhulenik /Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané