Domů     Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
3.5.2024

Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali?

Muslimští poutníci při cestě na horu Arafat. Poutě mají tradici v náboženstvích a kulturách celého světa. FOTO: pxfuel
Muslimští poutníci při cestě na horu Arafat. Poutě mají tradici v náboženstvích a kulturách celého světa. FOTO: pxfuel

V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti necestovalo tak jako dnes, setkat se s poutníkem nebylo nic neobvyklého.

Lidé ale nemířili za zábavou, ani poznáním – cestovali na nějaké známé posvátné místo. Často šli pěšky a museli překonávat nepohodlí a nejrůznější strádání. Cestovali někdy jen den, ale klidně i týdny, měsíce nebo roky.

Poutě nebyly populární jen v Evropě mezi křesťany, ale jsou dodnes součástí různých náboženství po celém světě. Co lidi ke strastiplným cestám na duchovní místa vedlo (a pořád vede)?

Tradice už od starověku

Zprávy o poutnících máme už z antického Řecka. Zástupci měst i jednotliví lidé mířili do věštírny zvané Didyma nebo do té ještě slavnější v Delfách. Ptali se místních kněžek na politické otázky i na to, jak se mají rozhodnout v životě.

Nemocní se vydávali do svatyní boha Asklépia, léčitele, a doufali v uzdravení. Nejvíc se ale tento zvyk rozšířil ve středověku, a stal se dokonce významnou součástí života tehdejší společnosti.

Výjimkou nebylo ani dnešní Česko – zprávy o poutnících u nás jsou staré víc než tisíc let. Víme třeba, že Mlada, dcera knížete Boleslava, putovala do Říma k hrobům křesťanských apoštolů.

Zároveň měla důležitý diplomatický úkol – domluvit s papežem založení biskupství a kláštera v Praze. Právě Řím byl místem, kam středověcí poutníci mířili často. Proč?

Oblíbenou posvátnou destinací poutníků byl Jeruzalém. FOTO: pxfuel
Oblíbenou posvátnou destinací poutníků byl Jeruzalém. FOTO: pxfuel

Pěšky až do Jeruzaléma

Řím byl ve středověku hlavním městem evropské civilizace. Zároveň jsou tam pohřbeni svatí PetrPavel, první učedníci Ježíše. Právě nejvýznamnější místa spjatá s křesťanstvím poutníky přitahovala nejvíc.

Někteří, především šlechtici a duchovní, se vydávali až do Jeruzaléma. Cesta tam byla velmi dlouhá a kvůli politické situaci nebezpečná. Nezřídka se stávalo, že se z ní někdo nevrátil, nebo plán dojít až do Jeruzaléma vzdal.

Třetím důležitým místem bylo Santiago de Compostela v dnešním Španělsku, kam byly přeneseny ostatky apoštola Jakuba. Svatojakubská cesta je dodnes jednou z nejznámějších.

Později ale vznikalo i množství dalších poutních míst – lidé chodili do kostelů, kde byly uložené ostatky svatých, nebo na místa, kde se prý stal zázrak. V 17. a 18. století se pak na kratší poutě vydávala celá procesí a byly skoro společenskou událostí.

Putovalo se i v zastoupení

Proč byly poutě tak populární? Lidé v minulosti smýšleli jinak než my dnes – celý jejich život byl prodchnut vírou. Skrze putování usilovali o spásu duše, a především se snažili přiblížit Bohu.

Někteří se na náboženská místa vydávali, aby poděkovali za něco dobrého, co se jim v životě stalo. Jiní přicházeli naopak patrony, kterým bylo místo zasvěcené, o něco prosit. Nemocní světce často žádali o uzdravení, protože nic moc jiného jim tehdy nezbývalo.

Další museli pouť podniknout naopak za trest – měli tak odčinit špatný skutek, který spáchali, a prosit o odpuštění. Výjimkou nebylo ani chodit na pouť za někoho jiného.

Především zámožní lidé, kteří nemohli opustit své povinnosti doma nebo by cestu sami nezvládli, za sebe někdy posílali někoho, kdo by je zastoupil, a platili mu náklady na cestu.

Podstata poutí a motivace poutníků byla kdysi duchovní. Chtěli spasit duši nebo se přiblížit bohu. FOTO: pxfuel
Podstata poutí a motivace poutníků byla kdysi duchovní. Chtěli spasit duši nebo se přiblížit bohu. FOTO: pxfuel

Na cestu jen s dopisem od faráře

V době baroka, kdy bylo poutnictví nejrozšířenější, vznikla po celé Evropě síť stezek. Poutníci mohli na cestě často využívat církevní pohostinství.

Podle tehdejších pravidel si ale museli nejdřív opatřit doporučující dopis od místního kněze, ve kterém se za ně přimlouval. Po předložení dopisu pak mohli dostat nocleh i jídlo v klášterech a různých církevních ubytovnách, někdy i zadarmo.

Přesto se ale na daleké poutě vydávali spíš bohatší lidé. Ti úplně chudí neměli na cestu peníze, nebo byli poddanými místního šlechtice, který by je odejít nenechal.

Obyčejní lidé chodili nejčastěji na blízká poutní místa, kterých bylo především v Česku v té době spousta.

Nové kouzlo poutí

Po 18. století zlatý věk poutnictví skončil. Rozvíjela se věda, vzdělanost i medicína a lidé začali okolní svět i víru vnímat jinak. V technologickém světě přestávalo mít putování místo.

V Česku pak byl hřebíčkem do rakve poutnictví minulý režim, který odsuzoval všechno náboženské. Nedá se ale říct, že by poutě zmizely úplně, naopak. Zdá se, že dnes jejich popularita znovu roste.

Lidí, kteří dojdou do Santiaga de Compostela, v posledních letech (s výjimkou nešťastných covidových roků) pořád přibývá. Po Evropě i v Česku se znovu opravují a značí staré poutní stezky.

Obracejí se snad lidé zase k duchovnu, nebo to je pro většinu zkrátka sport a zábava? Můžeme jen hádat. Zdá se ale, že trmácet se pěšky do dáli má své kouzlo, které jen tak něco nezlomí.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Historie
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
reklama
záhady a tajemství
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
reklama
záhady a tajemství
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz