Domů     Zachránil Ottu Wichterleho před koncentrákem dopis kolegovi?
Zachránil Ottu Wichterleho před koncentrákem dopis kolegovi?
24.10.2020

„Díky autorství patentu na kontaktní čočky jste se mohl stát miliardářem,“ poznamenávají závistivci. „Měl bych problémy, co dělat s takovým množstvím dolarů.

Peněz nemusí být moc, stačí, když jsou furt,“ odporuje jim s úsměvem vynálezce, který změnil život spousty brýlatých lidí… 

 Rodina Wichterlových roku 1919 tráví léto ve svém letním bytě ve vile ve Stražisku u Prostějova.

Šestiletý Otto Wichterle (1913–1998) si jde hrát pod kamenolom, kde se nachází jezírko plné močůvky.  „Jednou jsem lez po prkně, které bylo opřeno o kámen na břehu, a když jsem byl asi uprostřed nad hladinou prkno se se mnou ponořilo.

Neuměl jsem ještě plavat, a tak jsem se chvíli topil a vydatně se nalokal močůvky,“ vzpomíná později. Nakonec se mu ale povede vyhrabat se na břeh.

Dostane horečky a lékař, který ho prohlédne, prohlásí, že „má mimořádně a předčasně vyvinuté srdce prorostlé žlázkami.“ Dává Ottovi rok života a zakazuje pohyb. Protože ale neumře ani po dvou letech a učí se doma, rodiče rozhodnou, že může jít do školy.

Po přezkoušení ho ředitel vezme rovnou do páté třídy, kde je ale Otto nejmenší. Jeho kondice se zlepší až v tercii na gymnáziu, když začne tajně hrát tenis.  

Otto Wichterle sám nosí brýle a mno brýlatým lidem svými čočkami podstatně ulehčí život.
Otto Wichterle sám nosí brýle a mno brýlatým lidem svými čočkami podstatně ulehčí život.

Zkorumpovaná strojařina 

„Když to prasklo a zjistilo se přitom, že mne to nesklátilo do hrobu, byl jsem přijat mezi normální zdravé děti a mému sportovnímu snažení byl i ze strany rodičů dán volný průchod,“ líčí. Na tenise tráví spoustu času, což má vliv i na prospěch.

Z latiny a řečtiny mívá pravidelně čtyřky. Přestože není žádný vzorňák, úspěšně odmaturuje a přemýšlí, kam jít na vysokou. Rád by do Prahy na fakultu strojního inženýrství. „Chcete jít na strojí inženýrství?

To je zkorumpovaný obor, kde se akorát prodávají školní práce. Běžte na chemii, v té je budoucnost,“ přesvědčuje ho ale na tenise podnikatel inženýr Souček a Otto si dá říct. Přihlásí se na chemickou fakultu pražské techniky.

S přehledem skládá zkoušky v prvních termínech na výbornou. Diplomovou práci dělá u uznávaného chemika Emila Votočka (1872–1950). Ještě před složením státnic se stane jeho asistentem.

Školní rok 1938/1939 znamená příchod studentů, mimo jiné i jistého Ivana Vavrečky, příbuzného prezidenta Václava Havla. Vavrečku dostane na starosti právě Wichterle a má svého prvního doktoranda.  

Vedoucím jeho diplomové práce je Emil Votoček, zakladatel českého chemického názvosloví.
Vedoucím jeho diplomové práce je Emil Votoček, zakladatel českého chemického názvosloví.

Výsledky práce tají 

Když se Vavrečka ve Zlíně zmíní o polymeru, který Otto vyrobil, okamžitě za ním přijíždí referent Výzkumných chemických dílen firmy Baťa. „Pojďte pracovat k nám,“ přemlouvá nadějného badatele. Ten ale odmítá. Zatím.

Čáru přes rozpočet mu ale udělá zavření vysokých škol 17. listopadu 1939. Poslední zkoušku má Wichterle až po tomto datu a naděje, že získá habilitaci a titul docenta mizí v nenávratnu.

Nakonec ještě rád podepisuje 2. ledna 1940 smlouvu v Baťových zlínských laboratořích. Věnuje se tam výzkumu polyamidů, a přitom se snaží utajit výsledky práce před Němci. V červnu roku 1941 už mají hotové umělé vlákno. Zhotoví z něj ponožky a dámské punčochy.

Odborníci na punčochy mu ale příliš nevěří a rozhodnou se paty a špičky zpevnit bavlnou. Jenže půl roku nošení ukáže kvality novinky: Zatímco bavlna se drolí, umělé vlákno nazvané silon vydrželo. Průmyslově se ale začne vyrábět až v roce 1950.  

Když se od pražské techniky oddělí chemická část a zrodí se Vysoká škola chemicko.technologická, stane se jejím děkanem.
Když se od pražské techniky oddělí chemická část a zrodí se Vysoká škola chemicko.technologická, stane se jejím děkanem.

Zatčení kvůli schůzkám 

Mladý chemik se ocitne v centru zájmu gestapa. Skupina kamarádů z laboratoří se schází po práci v bytech, poslouchá hudbu diskutuje o politice. Gestapo v prosinci sebere i inženýra Kouteckého, u něhož se také občas scházeli.

Nutí ho, aby řekl jména všech lidí, kteří k němu do bytu chodili. Koutecký odmítne a raději se oběsí v cele. Když ale jeho mrtvé tělo uvidí vyděšená novomanželka, všechny prozradí. Zatčen je i Wichterle. Má ale naštěstí v kapse dopis.

Profesoru Langebeckovi z drážďanské techniky v něm vytýká nesprávné údaje v jeho knihách, které se podařilo baťovským laboratořím experimentálně vyvrátit. „Svým způsobem tato korespondence přispěla k tomu, že jsem nebyl poslán do koncentračního tábora, jak se to v podobných případech zpravidla dělo,“ uvádí Otto. Zbytek války už mu dají pokoj. 

Ke zhotovení stroje na výrobu kontaktních čoček použije stavebnici Merkur.
Ke zhotovení stroje na výrobu kontaktních čoček použije stavebnici Merkur.

Náhodné setkání ve vlaku 

V roce 1945 dokončí habilitační řízení a chce se vrátit zpátky na akademickou půdu. Manželka Linda přesvědčena o tom, že v hlavním městě budou pro výzkum mnohem lepší podmínky, a tak se celá rodina stěhuje do Prahy.

Otto přednáší a když se v roce 1952 odděluje chemická část pražské techniky a rodí se Vysoká škola chemicko-technologická, stává se jedním ze tří jejích děkanů. Daří se mu i ve výzkumu. K největšímu vynálezu mu pomůže náhoda.

V roce 1952 jede vlakem z Olomouce do Prahy, kde si sedne vedle muže, který si čte časopis věnovaný očnímu lékařství. „Když jsem v něm zahlédl velkou reklamu na tantalové protézy pro náhradu enukleovaného očního bulbu, navázal jsem se sousedem hovor a vyslovil jsem přitom názor, že místo sebeušlechtilejšího kovu by bylo pro implantáty lepší vymyslet umělé hmoty, které by se s okolní tkání lépe snášely.“ Náhodným spolucestujícím je doktor Pur, tajemník komise pro aplikace plastů v lékařství při ministerstvu zdravotnictví. Cesta k experimentu směřujícím k výrobě kontaktních čoček je otevřená.  

 

Foto: Wikimedia Commons, radio.cz
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi