Domů     Zachránil Ottu Wichterleho před koncentrákem dopis kolegovi?
Zachránil Ottu Wichterleho před koncentrákem dopis kolegovi?
24.10.2020

„Díky autorství patentu na kontaktní čočky jste se mohl stát miliardářem,“ poznamenávají závistivci. „Měl bych problémy, co dělat s takovým množstvím dolarů.

Peněz nemusí být moc, stačí, když jsou furt,“ odporuje jim s úsměvem vynálezce, který změnil život spousty brýlatých lidí… 

 Rodina Wichterlových roku 1919 tráví léto ve svém letním bytě ve vile ve Stražisku u Prostějova.

Šestiletý Otto Wichterle (1913–1998) si jde hrát pod kamenolom, kde se nachází jezírko plné močůvky.  „Jednou jsem lez po prkně, které bylo opřeno o kámen na břehu, a když jsem byl asi uprostřed nad hladinou prkno se se mnou ponořilo.

Neuměl jsem ještě plavat, a tak jsem se chvíli topil a vydatně se nalokal močůvky,“ vzpomíná později. Nakonec se mu ale povede vyhrabat se na břeh.

Dostane horečky a lékař, který ho prohlédne, prohlásí, že „má mimořádně a předčasně vyvinuté srdce prorostlé žlázkami.“ Dává Ottovi rok života a zakazuje pohyb. Protože ale neumře ani po dvou letech a učí se doma, rodiče rozhodnou, že může jít do školy.

Po přezkoušení ho ředitel vezme rovnou do páté třídy, kde je ale Otto nejmenší. Jeho kondice se zlepší až v tercii na gymnáziu, když začne tajně hrát tenis.  

Otto Wichterle sám nosí brýle a mno brýlatým lidem svými čočkami podstatně ulehčí život.
Otto Wichterle sám nosí brýle a mno brýlatým lidem svými čočkami podstatně ulehčí život.

Zkorumpovaná strojařina 

„Když to prasklo a zjistilo se přitom, že mne to nesklátilo do hrobu, byl jsem přijat mezi normální zdravé děti a mému sportovnímu snažení byl i ze strany rodičů dán volný průchod,“ líčí. Na tenise tráví spoustu času, což má vliv i na prospěch.

Z latiny a řečtiny mívá pravidelně čtyřky. Přestože není žádný vzorňák, úspěšně odmaturuje a přemýšlí, kam jít na vysokou. Rád by do Prahy na fakultu strojního inženýrství. „Chcete jít na strojí inženýrství?

To je zkorumpovaný obor, kde se akorát prodávají školní práce. Běžte na chemii, v té je budoucnost,“ přesvědčuje ho ale na tenise podnikatel inženýr Souček a Otto si dá říct. Přihlásí se na chemickou fakultu pražské techniky.

S přehledem skládá zkoušky v prvních termínech na výbornou. Diplomovou práci dělá u uznávaného chemika Emila Votočka (1872–1950). Ještě před složením státnic se stane jeho asistentem.

Školní rok 1938/1939 znamená příchod studentů, mimo jiné i jistého Ivana Vavrečky, příbuzného prezidenta Václava Havla. Vavrečku dostane na starosti právě Wichterle a má svého prvního doktoranda.  

Vedoucím jeho diplomové práce je Emil Votoček, zakladatel českého chemického názvosloví.
Vedoucím jeho diplomové práce je Emil Votoček, zakladatel českého chemického názvosloví.

Výsledky práce tají 

Když se Vavrečka ve Zlíně zmíní o polymeru, který Otto vyrobil, okamžitě za ním přijíždí referent Výzkumných chemických dílen firmy Baťa. „Pojďte pracovat k nám,“ přemlouvá nadějného badatele. Ten ale odmítá. Zatím.

Čáru přes rozpočet mu ale udělá zavření vysokých škol 17. listopadu 1939. Poslední zkoušku má Wichterle až po tomto datu a naděje, že získá habilitaci a titul docenta mizí v nenávratnu.

Nakonec ještě rád podepisuje 2. ledna 1940 smlouvu v Baťových zlínských laboratořích. Věnuje se tam výzkumu polyamidů, a přitom se snaží utajit výsledky práce před Němci. V červnu roku 1941 už mají hotové umělé vlákno. Zhotoví z něj ponožky a dámské punčochy.

Odborníci na punčochy mu ale příliš nevěří a rozhodnou se paty a špičky zpevnit bavlnou. Jenže půl roku nošení ukáže kvality novinky: Zatímco bavlna se drolí, umělé vlákno nazvané silon vydrželo. Průmyslově se ale začne vyrábět až v roce 1950.  

Když se od pražské techniky oddělí chemická část a zrodí se Vysoká škola chemicko.technologická, stane se jejím děkanem.
Když se od pražské techniky oddělí chemická část a zrodí se Vysoká škola chemicko.technologická, stane se jejím děkanem.

Zatčení kvůli schůzkám 

Mladý chemik se ocitne v centru zájmu gestapa. Skupina kamarádů z laboratoří se schází po práci v bytech, poslouchá hudbu diskutuje o politice. Gestapo v prosinci sebere i inženýra Kouteckého, u něhož se také občas scházeli.

Nutí ho, aby řekl jména všech lidí, kteří k němu do bytu chodili. Koutecký odmítne a raději se oběsí v cele. Když ale jeho mrtvé tělo uvidí vyděšená novomanželka, všechny prozradí. Zatčen je i Wichterle. Má ale naštěstí v kapse dopis.

Profesoru Langebeckovi z drážďanské techniky v něm vytýká nesprávné údaje v jeho knihách, které se podařilo baťovským laboratořím experimentálně vyvrátit. „Svým způsobem tato korespondence přispěla k tomu, že jsem nebyl poslán do koncentračního tábora, jak se to v podobných případech zpravidla dělo,“ uvádí Otto. Zbytek války už mu dají pokoj. 

Ke zhotovení stroje na výrobu kontaktních čoček použije stavebnici Merkur.
Ke zhotovení stroje na výrobu kontaktních čoček použije stavebnici Merkur.

Náhodné setkání ve vlaku 

V roce 1945 dokončí habilitační řízení a chce se vrátit zpátky na akademickou půdu. Manželka Linda přesvědčena o tom, že v hlavním městě budou pro výzkum mnohem lepší podmínky, a tak se celá rodina stěhuje do Prahy.

Otto přednáší a když se v roce 1952 odděluje chemická část pražské techniky a rodí se Vysoká škola chemicko-technologická, stává se jedním ze tří jejích děkanů. Daří se mu i ve výzkumu. K největšímu vynálezu mu pomůže náhoda.

V roce 1952 jede vlakem z Olomouce do Prahy, kde si sedne vedle muže, který si čte časopis věnovaný očnímu lékařství. „Když jsem v něm zahlédl velkou reklamu na tantalové protézy pro náhradu enukleovaného očního bulbu, navázal jsem se sousedem hovor a vyslovil jsem přitom názor, že místo sebeušlechtilejšího kovu by bylo pro implantáty lepší vymyslet umělé hmoty, které by se s okolní tkání lépe snášely.“ Náhodným spolucestujícím je doktor Pur, tajemník komise pro aplikace plastů v lékařství při ministerstvu zdravotnictví. Cesta k experimentu směřujícím k výrobě kontaktních čoček je otevřená.  

 

Foto: Wikimedia Commons, radio.cz
Související články
Věda a technika
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Věda a technika
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Věda a technika
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Věda a technika
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že… Archeologie Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese. […]
reklama
historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
Rukopis Copiale ukrývá tajný iniciační rituál
Příběh rukopisu Copiale nabídl světu opravdové tajemno. Až moderní počítače dokázaly prolomit záhadnou šifru v knize, původně zasazené do konce 18. století. Nádherný kodex v luxusní vazbě ze zeleného brokátu prošívaného zlatem se 75 tisíci ručně psaných znaků vydal své tajemství až po dlouhých desetiletích. Co ukrývá? Popisuje mimo jiné iniciační obřad nového člena tajné německé […]
4 naše nejznámější barokní památky: Sláva zdobnosti
Z dvanácti českých a moravských památek hmotného kulturního dědictví zapsaného na seznam UNESCO jsou čtyři barokní. Pojďte se na ně s Epochou podívat. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou Zřejmě neznámější českou barokní stavbu najdete v samotném srdci Českomoravské vysočiny, na kopci zvaném Zelená hora. „Jde o nejoriginálnější příklad slohu zvaného barokní […]
reklama
historie
Kdo chtěl zastavit řádění čarodějnic a kacířů?
Procesy s obviněnými jsou u nás stejně kruté jako ve světě. Kromě čarodějnic inkvizitoři trestají i nepravověrné křesťany, heretiky a sektáře. Mnohdy jsou metody inkvizitorů mnohem hroznější a krutější než činy, které připisují svým obětem. U nás nejkrvavější čarodějnické procesy zasáhly Šumpersko. Kolda z Koldic Je jedním z prvních doložených inkvizitorů u nás. Podrobně o […]
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím […]
Lidické děti možná dosud žijí. Svou identitu ale neznají
„Děti shromáždit a schopné poněmčení dát do rodin SS v Říši. Zbytek bude podroben jiné výchově,“ píše Karl Hermann Frank ve svém návrhu, jak má být naloženo s vesnicí nedaleko Kladna. Tu nacisté pod záminkou, že je někdo z jejích obyvatel spojený s atentátem na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, vybrali […]
Boleslav I.: Krutý bratrovrah, nebo otec českého státu?
Legenda praví, že moudrý a zbožný sv. Václav byl úkladně zabit svým mocichtivým a krutým bratrem Boleslavem. Ačkoliv se jeho jméno stalo symbolem pro bratrovraždu, nelze Boleslavu I.  upřít, že byl dobrým vládcem, který upevnil postavení českého státu. Ke konci života navíc přispěl k tomu, že se kolem jeho bratra vytvořil kult. I díky němu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz