Domů     Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
25.10.2020

Císař se zálibně podívá na chlapce v kolébce. Ve svraštělé tvářičce hledá svoje rysy. Nebo je malý Julius César spíše po ní? Rudolf II. se ohlédne po krásné Kateřině. Rozkvetlá do půvabu svých osmnácti let trumfne i ty nejvznešenější šlechtičny. Tak proč by se vlastně měl ženit? 

Na přijetí do prestižního řádu zlatého rouna se habsburský císař Rudolf II. (1552–1612) opravdu těší.

Zároveň ale má nepříjemné tušení, že velkolepá slavnost v Praze roku 1585 bude mít i své stinné stránky. „Strýcové a bratři se jistě spojí se španělskými diplomaty a budou mne přemlouvat ke sňatku s infantkou,“ honí se mu hlavou a bohužel se nemýlí.

Všichni na něj tlačí, aby za svoji ženu už konečně pojal Isabelu Claru Eugenii (1566–1633), dceru španělského krále Filipa II. (1527–1598) a jednou pro vždy tak vyřešil otázku následnictví v monarchii.

Diskuse o sňatku ale pro něj vždycky končí záchvatem vzteku nebo v lepším případě rozmrzelostí.  

Rudolf II. má řadu milenek, do svatby se ale nehrne.
Rudolf II. má řadu milenek, do svatby se ale nehrne.

Důkaz plodnosti 

Někteří příbuzní dokonce chápou Rudolfovy pochybnosti, jestli je Isabela opravdu nejvhodnější nevěstou. Proč se ale o ženění úplně odmítá bavit? Třiatřicetiletý mladík má přece nejvyšší čas. V rukou navíc drží i nezpochybnitelný důkaz své plodnosti.

Na jaře 1585 mu jeho milenka Kateřina Stradová (asi 1567–1629), krásná dcera jeho antikváře Ottavia Strady st. (1550–1606), povije nemanželského syna Julia Césara d´Austria (1584–1609).

Krásnou dívku si vyhlédne už když je jí patnáct let a užívá si s ní každou volnou chvíli.  

Vilém z Rožmberka přemlouvá panovníka k sňatku.
Vilém z Rožmberka přemlouvá panovníka k sňatku.

Intriky arciknížete  

Při jakékoli debatě o svatbě se stahuje do sebe. Okolí tím ale neodradí. „V zájmu dynastie byste se měl oženit,“ přemlouvá ho už v lednu 1585 na sněmu českých stavů Vilém z Rožmberka (1535–1592).

Rudolf se zlobí. Ví, že v pozadí téhle akce stojí intrikánský arcikníže Ferdinand Tyrolský (1529–1595). Ačkoli je o 23 let starší než sám Rudolf, touží po říšské koruně a na politické scéně o sobě dává pořádně vědět.

Rudolf ale nechce přilévat olej do ohně tím, že by Rožmberka veřejně káral, že zasahuje do jeho záležitostí. „Císař se musí rozhodnout, jestli vstoupí do manželství se španělskou princeznou nebo ne. Nikdo neví, proč váhá.

Zda-li chce zůstat svobodný bez závazků, nebo chce-li od španělského krále velké věno…“ hlásí tyrolský agent Hans Albrecht ze Sprizensteinu vévodovi Vílémovi V. Bavorskému (1548–1626) krátce před pražskou slavností.   

Ottavio Strada starší pracuje na císařském dvoře jako antikvář.
Ottavio Strada starší pracuje na císařském dvoře jako antikvář.

Není jedinou milenkou  

Naléhání na uspíšení sňatku nabourává císařovo sebevědomí. „Jaký je to pocit, když mne nikdo nehoní před oltář,“ zasní se Rudolf a nechává se laskat půvabnou osmnáctiletou Kateřinou. Je právě ona tím důvodem, proč se zuby nehty brání svatbě?

A nemá v císařově nechuti ke svatbě dokonce svoje obratné prsty? „Bylo vysloveno podezření, že císaře zrazovala od sňatku jeho konkubína Kateřina Stradová, údajně z obavy, aby si zachovala vliv na jeho osobu, ale tento názor zůstává jen dohadem, který nelze nijak doložit,“ uvádí současný český historik Josef Janáček.

Poslechl by ji Rudolf, kdyby na něj naléhala, ať se nežení? Sotva. Je pravděpodobnější, že si Kateřina Rudolfa získala svojí tolerancí a ochotou být kdykoli nablízku pro jeho tělesné potřeby. V jeho ložnici ale není jediná. 

Dceru španělského krále Isabelu Claru Eugenii si vzít nechce. Podle rádce je příliš bystrá,
Dceru španělského krále Isabelu Claru Eugenii si vzít nechce. Podle rádce je příliš bystrá,

Pohoršení veřejnosti  

„Je pouze jisto, že Rudolf II. žil s Kateřinou Stradovou až do smrti, přitom však střídal další milenky až příliš často a nedělal si vůbec žádné starosti s nějakým problémem věrnosti,“ dodává Janáček.

Rudolfův bohatý erotický život vzbuzuje pohoršení mezi všemi vrstvami.

Spousta lidí skousne jeho konkubínu Kateřinu, ale ne spousty dam, které prošly jeho postelí. „A jako všichni vysocí pánové i císař holdoval smilstvu a různým rozkoším a měl (což se o jiných potentátech neslýchalo) své vlastní únosce (raptores), kteří úkladně zajímali panny a přiváděli mu je,“ uvádí saský vyslanec Melchior Goldast z Haiminsfeldu (1578–1635). Takhle otevřeně si ale dovolí mluvit až po císařově smrti. 

Julius César d´Austria svým rodičům čest nedělá. Zabije svoji milenku.
Julius César d´Austria svým rodičům čest nedělá. Zabije svoji milenku.

Rádce větří nebezpečí  

Nechuť císaře oženit se těžko můžeme připsat Kateřině, která patří mezi jednu z jeho jistot. Určitě by se nevzdal nevěsty, pokud by sám nechtěl. Podezření mnoha historiků proto padá na další osobu v císařově blízkosti, rádce Wolfganga Rumfa z Wuelrossu.

Díky svým stykům ve Španělsku dobře ví, že infantka Isabela Clara Eugenie není hloupá husička, ale naopak bystrá a nadaná dívka. „Znamená daleko větší nebezpečí než Stradová.“ uvědomuje si Rumpf, a proto intrikuje proti císařskému sňatku.

Nemá chuť dělit se o vliv s budoucí císařovnou. Ovšem ani pro tenhle předpoklad neexistuje jednoznačný důkaz. Stradová po Rudolfově boku vydrží až do jeho smrti. Zdá se, že u něj vítězí nad dalšími milenkami právě svojí otevřenou náručí a pochopením. 

Foto: Wikimedia Commons, europebetweeneastandwest.wordpress.com/
reklama
Související články
Lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
Lifestyle
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Lifestyle
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Lifestyle
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
reklama
věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
reklama
historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.