Domů     Proč Ladislava Pohrobka korunovali uherským králem bez svatoštěpánské koruny?
Proč Ladislava Pohrobka korunovali uherským králem bez svatoštěpánské koruny?

Ani ne po skončení šestinedělí vezme 27. března 1440 královna Alžběty Lucemburské malého Ladislava Pohrobka do hradní kaple v Komárnu. Po boku má neustále svého příbuzného, hraběte Oldřicha II. Celjského, a objevují se i další šlechtici.

„Přišel i jeden český pán, který se jmenoval Šmykovský.

Když v kolébce uviděl mladého krále, přešel k ní, poklekl a pozvedl dva prsty pravé ruky a přísahal, že bude věrně stát při mladém králi a jeho matce,“ vypráví Helena Kottanerová (asi 1400–po r.

1470), Alžbětina dvorní dáma, která pro jejího syna Ladislava Pohrobka ukradla uherskou korunu. Královna Alžběty Lucemburské (1409–1442).  čeká delegaci uherských pánů, kteří se vrátili z polských námluv.

Během jednání na hradě obě strany přednesou svoje návrhy. Magnáti nechtějí novorozence za krále. „I kdybyste měla desetiletého syna, i tak bychom ho nepřijali za svého pána, protože by nás nemohl vést proti Turkům,“ prohlašují. Královna se jde poradit, co podniknout dál…

Alžběta chce prosadit synovu korunovaci uherským pánům navzdory. FOTO: Josef Kriehuber/Creative Commons/Public domain
Alžběta chce prosadit synovu korunovaci uherským pánům navzdory. FOTO: Josef Kriehuber/Creative Commons/Public domain

Odpůrci ve vězení

Rádci nabádají Alžbětu, aby své hlavní odpůrce nechala uvěznit. Poslechne je. Vězni poté žádají, aby za nimi přišel do žaláře Oldřich II. Celjský (1406-1456).

„Ať dá malého Ladislava korunovat, potom ho nikdo nepřipraví o jeho říši,“ vzkážou jí po něm. Nikdo netuší, že Alžběta má korunu u sebe. Královnini odpůrci předpokládají, že klenot ve Visegrádu hlídá jejich stoupenec, bán Ladislav z Gorjan.

Když Oldřich tlumočí návrh Alžbětě, ta souhlasí. Na oko pošle svého kancléře Matěje za Ladislavem z Gorjan s žádostí o vydání koruny. „Rád to udělám, ale vzkažte své paní, ať propustí vězně,“ odpovídá bán. Co teď?

Vždyť se zjistí, že korunu má ona! Alžběta se proto opět obrací na svoji důvěrnici: „Kottannerová, co mi poradíte? Bán Ladislav svolil, že mi korunu vydá. Jak teď zařídit, aby se vrátila do Visegrádu?“ Helena se rozčílí. Takový nápad jí mohl našeptat jedině ďábel!

Legendy vyprávějí, že k ohnutí křížku došlo právě během krádeže. FOTO: Johannes Maximilian/Creative Commons/GFDL 1.2
Legendy vyprávějí, že k ohnutí křížku došlo právě během krádeže. FOTO: Johannes Maximilian/Creative Commons/GFDL 1.2

Rychlá improvizace

„Paní, na to zapomeňte, to nikdy neudělám a už nikdy nebudu takto riskovat svůj život…  Vrátit se dá kdykoli, ale z toho, kdo je dnes váš přítel, se může brzy stát nepřítel,“ rozmlouvá Alžbětě nápad na vrácení koruny.

Královna už neřekne ani slovo. „Kdyby byla koruna ještě ve Visegrádu, jistě by se dostala do rukou toho Poláka,“ nedělá si iluze dvorní dáma o postupu uherských magnátů. Krátce poté opravdu dostanou zprávu, že polský král je na cestě a brzy dorazí do Budína.

Je třeba jednat. Potají připravit Ladislavovu korunovaci. Posel, který měl přivézt látku na korunovační roucho, se ale nevrací, a proto nezbývá než improvizovat.

„Měli jsme pěkné mešní roucho, kdysi to byl plášť císaře Zikmunda, červeno-zlatý, protkávaný stříbrnými vzory,“ vysvětluje Kottanerová.

Považuje za symbolické, že chlapec bude korunován v plášti svého mocného děda Zikmunda Lucemburského (1368–1437).

„Ušila jsem tedy v malém všechno potřebné, albu, humerál, štolu, manipulus, rukavičky a botky,“ popisuje jednotlivé části korunovačního oděvu. Dvorní dáma pilně pracuje za zamčenými dveřmi, aby nedošlo k prozrazení celé akce.

Zikmund Lucemburský, Ladislavův dědeček. Vnuk má být korunován v jeho plášti. FOTO. Formerly attributed to Pisanello/Creative Commons/Public domain
Zikmund Lucemburský, Ladislavův dědeček. Vnuk má být korunován v jeho plášti. FOTO. Formerly attributed to Pisanello/Creative Commons/Public domain

Nebezpečná cesta

Když je všechno hotovo, Alžběta pošle svého kancléře Matěje za bánem Ladislavem, aby ji doprovodil do Stoličného Bělehradu ke korunovaci jejího syna. Prozradí, že má svatoštěpánskou korunu u sebe, což Ladislava rozzuří a on odmítne dorazit.

Královna Alžběta navzdory tomu shromáždí své dvořany a pošle žádost ostřihomskému arcibiskupovi, aby se dostavil ke korunovaci aspoň on.

Po poledni 12. května 1440 vyráží korunovační průvod do Stoličného Bělehradu, tradičního korunovačního města uherských králů. Připojí se k němu i palatin Vavřinec Hédervári. Všichni nastoupí na velkou pramici.

Loď vyčnívá nad hladinu řeky Dunaj sotva na dlaň a nebezpečně se pohupuje. Když se k tomu přidruží i silný vítr, jedná se o nebezpečnou plavbu. Naštěstí se šťastně dostanou na druhý břeh. Mladého krále v kolébce nesou po vylodění čtyři rytíři v brnění.

Kojenec ale vytrvale pláče a Heleně nezbude, než ho vzít do náruče. „Byl tam jeden oddaný rytíř jménem Hans Pielacher, ten mě osobně převedl přes močál,“ vzpomíná na krušnou cestu a dodává, že přespali v Taty.

Ladislav jako mladík s korunou. Při korunovaci se ale musel obejít bez ní. FOTO: László magyar király/Creative Commons/Public Domain
Ladislav jako mladík s korunou. Při korunovaci se ale musel obejít bez ní. FOTO: László magyar király/Creative Commons/Public Domain

Vítání krále

Druhý den ráno vyráží Helena s malým Ladislavem dříve, královna zůstane vzadu, protože si chce promluvit s palatinem. Ten je v Uhrách po panovníkovi tradičně druhým nejdůležitějším mužem a nyní se hodlá od jejího průvodu oddělit.

Má v úmyslu vrátit se do Budína a čekat na polského krále, to jí ale samozřejmě neprozradí… Tentokrát korunovační výprava přenocuje v malém loveckém dvorci a vydá se na další cestu.

Kousek před Stoličným Bělehradem jí vyjíždí naproti vévoda Mikuláš z Hlohovce asi s pětistovkou koní. Když průvod vstoupí do města, doprovází ho kruh rytířů v brnění. Ráno 15. května 1440 Helena vstává brzy.

Vykoupe a obleče malého krále a potom průvod zamíří do kostela. „Před začátkem mše jsem musela mladého krále zvednout, aby jeho milost biřmovali,“ líčí dvorní dáma. Mikuláš ho potom pasuje na rytíře.

Arcibiskup pomaže dítě na krále, oblečou mu zlaté roucho a vloží korunu na hlavu. Po celou dobu obřadu ho Kottannerová drží na rukou.

Ještě nemají vyhráno

Do ceremoniálu se ale vloudí jedna chybička. Nikde není zlatá přikrývka, na které má král sedět při předčítání korunovační přísahy. Kottannerová proto duchapřítomně vezme deku z Ladislavovy kolébky.

„Vznešený mladý král se ale z korunovace moc netěšil, protože celou dobu plakal tak silně, že ho bylo slyšet v celém kostele,“ vzpomíná Helena. Po skončení mše se přesouvají ještě do kostela svatého Petra, kde ho posadí na stolec uherských králů, jak je zvykem.

Po skončení obřadu dorazí poslové se zprávou, že polský král je v Pešti a chce překročit Dunaj a vtrhnout do Budína. Kottannerová večer poklekne před královnou a připomene jí svoje zásluhy. Vždyť všechno až dosud šlo podle plánu. „Vstaňte.

Jestli Bůh dá a všechno se podaří a bude klid, povýším celý váš rod,“ slíbí jí Alžběta. Vyhráno ale ještě není…

Úkryt v kolébce

Vavřinec Hédervári vpouští polského krále do budínského hradu. Alžběta žádá svoji dvorní dámu o radu, kam by měla odvést malého krále a kde ukrýt svatoštěpánskou korunu. Vždyť je všude tolik nepřátel! „Milostivá paní, zahrabeme ji na zahradě.

I kdyby město padlo, najdeme způsob, jak se přes zdi dostat do zahrady,“ napadne Helenu, protože rozhovor probíhá na zahradě proboštství ve Stoličném Bělehradě. Nakonec se ale rozhodnou korunu ukrýt do kolébky s malým Ladislavem.

Toho po poradě se svými věrnými královna posílá do Šoproně. Vytvoří mu dvůr, který se skládá ze tří oddaných šlechticů, dvou komorníků a čtyř žen včetně Heleny.

Obřad bez klenotu

Cesta není příliš bezpečná. Vyhnou se vesnici, která patří palatinovi. Poprvé nocují v Óváru, podruhé v Nezideru. Když konečně dorazí do Šoproně, lidé jim ale vyjdou vstříc s oltářní svátostí a zvony vyzvánějí na jejich počest.

Vše provází vytrvalý déšť a v noci přijde povodeň, jakou zdejší obyvatelé léta nepamatují. Mladý král celou noc propláče. Brzy poslové hlásí, že polský král zajal Oldřicha II. Celjského.

Později se také zmocní ostřihomského arcibiskupa i bána Ladislava z Gorjan. Chce, aby mu pomohli stát se uherským králem. „Domníval se, že svatá koruna je ještě ve Visegrádu, protože pečetě byly na dveřích a zámek také,“ vypráví Kottannerová.

17. července 1440 se nakonec Vladislav nechává korunovat uherským králem, ovšem bez svatoštěpánské koruny. V Uhrách vypuká občanská válka mezi ním a Alžbětinými stoupenci.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Zairon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Historie
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Historie
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Historie
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
reklama
svět zločinu
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro […]
Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
Možná jen byly ve špatnou chvíli na špatném místě. Jenže co je to „špatné místo“? Hailey se právě vracela domů od kamarádky, Yuliana si hrála před obydlím svých rodičů v chudinské čtvrti Bogoty. A Kelsey ještě stačila před obchoďákem zatelefonovat své matce, než usedla za volant svého auta. Jenže pak si k ní přisedl její vrah. Únosci […]
Pod vlivem komiksu zabil učitelku angličtiny
Je na útěku už celé dny, ale ví, co má udělat. Nedostanou ho, i když si nevzal doma ani boty. Schová se na ostrově Ohajima, kde hledají lidi na stavbu a něco k jídlu se tam najde. Až si našetří peníze, dá si upravit obličej a nadobro zmizí. Jednou o tom třeba ještě napíše knihu, […]
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.