Domů     Co jste netušili o paměti?
Co jste netušili o paměti?
27.10.2022

Nevěděli bychom co je za den, jak se jmenujeme, ani jak začínala tato věta. Zkrátka nic by nefungovalo, kdyby náš mozek nevytvářel vzpomínky! Jak to vlastně dělá?

Když naše smyslové receptory něco vidí, slyší nebo cítí, předají to dalším kolegům z nervové soustavy a informace putuje dál. Dokud se nedostane do té části mozku, která je za daný typ paměti (zrakové, čichové, hmatové…) zodpovědná. Pak vzniká vjem.

A co s ním se potom stane? Někdy zůstane v mozku jen pár vteřin nebo minut (krátkodobá paměť), zanikne a zmizí po něm všechny stopy.

Anebo, když nás něčím zaujme, věnujeme mu více pozornosti nebo si ho v duchu opakujeme, asi po 45 minutách se uloží do paměti dlouhodobé. Kde vydrží třeba celý život.

Co se do ní vejde?

Paměť mají nejen lidé, ale i počítače. Kdo je na tom lépe? Jak velký prostor by naše paměť zabrala na úložném disku?

Vědci na to jdou přes počet propojení nervových buněk – jedno odpovídá jednomu bitu informace. Mozek obsahuje miliardy neuronů, každý z nich může vytvořit tisíce spojení.

Jeden z nejnovějších výpočtů, zveřejněný letos v časopise Scientific American, odhaduje paměťovou kapacitu mozku na 2,5 petabytů (2,5 milionů gigabytů) informací. Pokud máte v počítači disk o velikosti 500 GB, paměť ve vaší hlavě je teoreticky 5 000krát větší!

Kdybychom obsah naší paměti převedli do počítačových dat, kapacita běžného disku by nám na to zdaleka nestačila! Foto: GDJ / Pixabay.
Kdybychom obsah naší paměti převedli do počítačových dat, kapacita běžného disku by nám na to zdaleka nestačila! Foto: GDJ / Pixabay.

Pozor na vetřelce!

Paměť nás umí oklamat! I když máme pocit, že vzpomínky držíme pěkně pod zámkem, dějí se s nimi velké věci.

Někdy zapomeneme na podstatné detaily, jindy to náš mozek zcela poplete a vzpomínky jsou zkreslené. Anebo si vytvoříme falešné!

Skutečně si ten příběh pamatujeme, nebo ho známe jen z vyprávění? Zatímco my jsme v koncích, vědci zkouší metodu magnetické rezonance. Lidé s falešnými vzpomínkami prý skutečně mají změny na jistých částech mozku.

Proč zapomínáme na dětství?

Pamatujete si na svoje první krůčky? Oslavu prvních narozenin? Asi ne. Všechno, co se nám přihodí zhruba do 3 let života, zpravidla zapomeneme! Proč?

Podle jedné z teorií si děti neuchovají vzpomínky z doby, kdy ještě neuměly mluvit a nedokázaly si tedy zážitky pojmenovat.

Když však kanadští neurovědci zkoumají paměť mladých myší, neunikne jim obrovský růst mozkových buněk. Stejně tak mozek malých dětí se nejspíš tak rychle vyvíjí a tvoří nové struktury, že všechno staré rozmetá!

Děti mezi pěti a sedmi lety prý mají až 60 % lepší paměť než dospělí! U devítiletých už je to jen o 40 %. Foto: Victoria_rt / Pixabay.
Děti mezi pěti a sedmi lety prý mají až 60 % lepší paměť než dospělí! U devítiletých už je to jen o 40 %. Foto: Victoria_rt / Pixabay.

Jak ji přelstít?

Když vám někdo nadiktuje telefon po číslech, okamžitě ho zapomenete. Pokud ale z čísel udělá tři trojice, šance na zapamatování je vyšší! Jak je to možné? Tzv. pracovní paměť je totiž omezena na 4 až 5 položek. 3 skupiny údajů ale zvládne hravě!

Patříte k pravákům? Při čtení či poslouchání čehokoliv stiskněte pravou ruku v pěst. Když si to pak budete chtít všechno zapamatovat, sevřete v pěst levou! Takovéto „přepnutí“ vytvoří v mozku nové neuronové sítě. A paměť bude čilejší…

Paměť miluje vůně! Připravujete si prezentaci, kterou budete říkat zpaměti? Při fázi učení použijte výraznější parfém. Pak po něm sáhněte znovu, až přijde okamžik vašeho výstupu. Paměť si vůni snadno spojí s informacemi, u kterých jste ji cítili naposledy.

Žvýkejte! Řada výzkumů již potvrdila, že při žvýkání žvýkačky dochází k většímu prokrvení jistých částí mozku. Pokud jste žvýkali během učení, žvýkačku se stejnou příchutí si opět vezměte i na zkoušku.

Potřebujete si zapamatovat seznam informací? Z každé si vytvořte příběh. Dejte jim lidská jména, legrační oblečení, nebo je v duchu rozmístěte po bytě. Pomáhá také sepsat si je do seznamu a očíslovat.

Kdo nás trumfne?

Ve vizuální paměti by nás nejspíš porazili šimpanzi! Když jim při experimentu vědci ukazují obrázek s různě rozmístěnými čísly, okamžitě si zapamatují, kde které leží. A nemusí se na to nijak soustředit, jak bychom se snažili my.

Dávné události si zase skvěle pamatují lachtani. Mořští biologové z Kalifornie na to přijdou už na konci 20. století – když lachtanům ukážou kartu s určitými symboly, vzpomenou si na ně ještě za 10 let!

I lachtany by prý ale porazili delfíni, kteří třeba nejrůznější zvuky vydávané ostatními jedinci poznají i za 20 let!

Ohromnou kapacitou paměti se zas pyšní pták ořešník americký. Přesně si zapamatuje polohu až 30 000 předmětů, které si poschovával různě po okolí.

Mít tak paměť jako delfín! Pro mnohé z nás by to rozhodně nebylo špatné! Delfín Foto / mikakaptur / Pixabay.
Mít tak paměť jako delfín! Pro mnohé z nás by to rozhodně nebylo špatné! Delfín Foto / mikakaptur / Pixabay.

Zrádné dveře

Znáte to – pro něco jdete do vedlejší místnosti, ale jen co tam dorazíte, netušíte, co jste chtěli! Jak jste to mohli tak rychle zapomenout?

Podle psychologů za to možná mohou dveře. Pro mozek jsou signálem něčeho nového Nová místnost, nová kapitola. Všechno z té staré vypadne z paměti!

Vzpomínky a anti-vzpomínky

Každá vzpomínka v našem mozku v podstatě není nic jiného než soubor elektrických impulzů. Co by se ale stalo, kdyby tyto impulzy neustále jiskřily? Asi jako kdybyste spustili všechny programy v počítači. Dojde ke kolapsu!

Oxfordští vědci proto v roce 2016 docházejí k názoru, že elektrický náboj vzpomínek musí něco tlumit – takzvané anti-vzpomínky. Neznamená to však, že by nám anti-vzpomínky ty skutečné vzpomínky mazaly, pouze uklidňují části mozku, které zrovna nepotřebujeme. Aby zbylo dost energie na něco nového.

Nejlepší paměť nechtějte!

Přáli byste si nikdy na nic nezapomenout? Buďte za svou děravou paměť rádi. Schopnost pamatovat si naprosto všechno je totiž téměř nemocí – jmenuje se hypertymézie a lidé, kteří jí trpí, rozhodně lehký život nemají.

Pamatují si každý den svého života do nejmenších detailů, stále se jim všechno znovu přehrává a neskutečně je to vyčerpává.

Přestože se již vědci u nich všimli jistých abnormalit v mozku, zatím je hypertymézie spíš velkou záhadou.

Jak naše paměť funguje, je pro nás spíš záhadou. Ukládání vzpomínek ale ovlivňuje řada faktorů – geny, náš věk, a dokonce i to, co jíme nebo pijeme. Foto: GDFJ / Pixabay.
Jak naše paměť funguje, je pro nás spíš záhadou. Ukládání vzpomínek ale ovlivňuje řada faktorů – geny, náš věk, a dokonce i to, co jíme nebo pijeme. Foto: GDFJ / Pixabay.

Pomůže nám protéza?

Jste na tom s pamětí spíš dost bídně? Už brzy by vám mohla pomoci tzv. paměťová protéza. Postup je však trochu radikální – je třeba ji implantovat do mozku!

Poprvé tyto paměťové pomocníčky zkoušejí američtí vědci v Severní Karolíně v roce 2018. Prozatím tedy na pacientech, kteří již mají zavedeny elektrody kvůli léčbě Alzheimerovy choroby.

Když se stejné elektrody využijí pro sledování paměťové činnosti mozku, a poté naprogramují pacientům na míru, jejich paměť se zázračně zlepší téměř o polovinu!

Foto: Úvodní foto: ColiN00B/ Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Věda a technika
Fascinující vynálezy: Co nám přineslo dobývání vesmíru?
Aniž bychom to tušili, spousta běžných přístrojů, věcí a vychytávek je výsledkem kosmického výzkumu a letů do vesmíru. Samozřejmě se nám jako první vybaví satelity, mobilní sítě a internet. Ale co třeba mobilní fotoaparát, paměťová pěna v matracích nebo plastová sklíčka brýlí? A co dalšího nám přinesly výlety za hranici našeho světa? Občas si někteří postesknou, […]
reklama
historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
reklama
lifestyle
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Dort: Sladký hřích zdobí svatby a funguje jako afrodiziakum
Rozklepnout několik vajíček a pořádně je vyšlehat společně s cukrem. Do mísy míří také mouka, v níž se schovává kypřící prášek. Kuchtík nesmí zapomenout na kakao, poté směs nalije do vymazané formy a strčí ji do trouby. Základ sladké tečky bude 45 minut odpočívat v horké výhni! Lidé mlsají ve všech historických epochách, dezerty ale projdou rapidní proměnou. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz