Domů     Ambicióznímu Konrádovi II. Otovi Morava nestačila
Ambicióznímu Konrádovi II. Otovi Morava nestačila

S vládou nad znojemským údělem, který mu připadne v roce 1162, se Konrád II. Ota nespokojí. Když mu o jedenáct let později spadne do klína i brněnský úděl, ani to mu nestačí. 

Konrád II. Ota (1136/1141–1191) zatouží i po Olomoucku a v roce 1178 se s podporou rakouského vévody Leopolda V. Babenberského (1157–1194) pokouší dobýt Olomoucký hrad.

Neúspěšně, proto se rozhodne využit svých znalostí poměrů na pražském dvoře a sáhne k intrikám.  „Za vnitřních bojů jeho cena stoupala, byl jazýčkem na vahách mezi Soběslavem a Bedřichem,“ vysvětluje současný historik Josef Žemlička. Rivality mezi přemyslovskými knížaty Soběslavem II. (asi 1128–1180) a Bedřichem (1141/1142–1189) soupeřícími o vládu v Praze využívá ve svůj prospěch.  „Podpořím tě,“ slíbí Bedřichovi.

Za odměnu chce získat Olomoucko, jenže Bedřich se zalekne Konrádovy rostoucí moci a o olomoucký úděl se nenechá připravit. V Konrádovi to vře.

Příležitost k odplatě přichází brzy, už v roce 1182. Velmoži povstanou proti Bedřichovi a Konrád se nenechá dvakrát pobízet, aby usedl na pražský stolec.

Sesazený kníže si ale ponížení nenechá líbit a utíká pro pomoc do říše k císaři Fridrichovi I. Barbarossovi (1120–1190). „Připravili mne o trůn,“ stěžuje si.  

Leopold V. Babenberský pomáhá Konrádovi dobývat Olomouc.
Leopold V. Babenberský pomáhá Konrádovi dobývat Olomouc.

Smírný konec 

Takové zprávy Fridrichovi vysloveně lahodí. „Lepší záminku pro vměšování do poměrů Čech by císař stěží nalezl. Vždyť Bedřicha sám nastolil, takže odboj směřoval i proti císaři,“ popisuje Barbarossův postoj Žemlička.

Císař pozve obě znepřátelené strany na říšský sněm do Řezna. „Širočin (sekery – pozn. red.) veliké množství rozkázal přinésti, jako by je chtěl odpraviti,” líčí kronikář Jarloch, jak Fridrich coby lenní pán nad českými zeměmi straší odbojníky.

Spor ale končí smírem. Podle Jarlocha: Tak moudrý císař spiknutí odbojných moudře potlačil a onomu Čechy navrátil, tomuto však s Moravou za vděk vzíti poručil.“ Čechy dostane Bedřich, Moravu Konrád.  

Fridricha I. Barbarossu žádá Čech o pomoc.
Fridricha I. Barbarossu žádá Čech o pomoc.

Dvacet mrtvol v hrobě 

Když ale Barbarossa prohlásí Moravu za samostatné markrabství nezávislé na Čechách, přiživí tím spory mezi Přemyslovci. Oslabit český stát se stává jeho cílem. Bedřichovi vadí Konrádovo ambiciózní chování a rozhodne se ho zkrotit.

Vojsko vedené jeho nevlastním bratrem, knížetem a pozdějším králem Přemyslem Otakarem I. (1155/1167–1230) se vydá na Moravu udělat pořádek. Vyplení jižní část země, ale Konrád srdnatě brání svoje území.

Rozmíšky skončí roku 1185 krveprolitím v bitvě u Loděnice v okrese Brno-venkov, kde za cenu velkých ztrát vítězí Přemysl. „Válečný ryk slyšeli až v klášteře v Kounicích,“ tvrdí očití svědkové o největší řežbě jakou mezi sebou Češi s Moravany dosud svedli. Do hromadných hrobů se ukládá až dvacet mrtvol najednou. 

Konrád II. Ota svoje území srdnatě brání.
Konrád II. Ota svoje území srdnatě brání.

Ze soků přátelé  

Konrád konečně dostává rozum. Před bojem dá přednost diplomatickému jednání a s Bedřichem se schází ve středočeském Kníně. „Uznávám tě, jako vládce celé země,“ praví pokorně. „Tobě náleží správa Morava i titul moravského markraběte.

Až zemřu, usedneš na můj stolec,“ oceňuje sokovo vstřícné gesto Bedřich. „Zabránil rozdělení českého státu tím, že roku 1186 uznal svrchovanost českého knížete,“ hodnotí Konrádovy ústupky Moravec.  Bývalí soupeři se rozcházejí se jako přátelé.  Po Bedřichově smrti nový pražský kníže napravuje svoje dřívější horkokrevná rozhodnutí.

Snaží se vycházet s příbuznými, vyzařuje přirozenou autoritu, nechybí mu diplomatické schopnosti i zdatnost na válečném poli. Vydává zákoník, Konrádova statuta. Jeho platnost vyhlašuje roku 1189 na sněmu velmožů v Sadské u Nymburka. Z nepsaných zvykových práv v trestní oblasti vytvoří kodex. 

Jindřicha IV. Štaufského doprovodí na korunovační jízdě.
Jindřicha IV. Štaufského doprovodí na korunovační jízdě.

Oběť morové nákazy  

Stihne založit klášter Louka u Znojma a aktivně si počíná i v říšské politice. S Barbarossovým synem Jindřichem VI. Štaufským (1165–1197) se v roce 1189 vydává do Míšeňska řešit spory mezi Wettiny.

Zúčastní se třetí křížové výpravy, na které se roku 1190 utopí císař Fridrich Barbarossa.  O rok později si nenechá ujít Jindřichovu korunovační jízdu. Když se ale usadí poblíž Neapole, v táboře propukne mor.

Nakazí se i Konrád. Císař Jindřich také, když se mu zprvu po korunovačním pomazání dařilo, oblehl konečně Neapol, což jej zaměstnalo na delší dobu, a ztratil mnohé ze svých knížat, totiž kolínského arcibiskupa a českého knížete Otu… píše kronikář Ansbert. Měkké části Konrádova těla pohřbí v italském klášteře Monte Cassino, kosti převezou do Prahy. 

Foto: Wikimedia Commons
Související články
Historie
Krvavý konec Romanovců: Poslední noc cara Mikuláše II.
V noci ze 16. na 17. července 1918 se v Jekatěrinburgu odehrála tragédie, která definitivně ukončila vládu Romanovců. Car Mikuláš II., jeho rodina a nejbližší služebnictvo byli brutálně popraveni bolševickou popravčí četou. Tento čin se stal krvavou tečkou za carskou érou v Rusku. Rusko je v plamenech. V závěrečné fázi první světové války v zemi probíhají krvavé revoluce, […]
Historie
Čeští národní buditelé: Co skrývali pod límcem a čím trpěli?
Jejich jména najdete v učebnicích literatury a dějepisu. Jejich život ale byl mnohem pestřejší než pár řádek, které tam o nich kdosi napsal. Pojďme se na ně podívat podrobněji. Jací ve skutečnosti byli? „Já, co jsem Palackého poznal, nový život jsem žíti počal,“ uvádí původem slovenský, ale česky píšící historik a jazykovědec Pavel Josef Šafařík (1795–1861) […]
Historie
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
Osvětim, Mauthausen, Buchenwald, Treblinka. Tato jména, která jsou symboly utrpení, zná každý. Ale existují i jiné pojmy, které možná tak známé nejsou. Vorkuta, Kolyma, Solovecké ostrovy – i zde existovala inferna, která se od nacistických koncentračních táborů příliš nelišila. Glavnoje upravlenije lagerej, zkráceně tedy Gulag – název pro správní orgán, dohlížející na systém sovětských koncentračních […]
Historie
Vietnamská válka: Následky a eskalace
Situace ve Vietnamu připomíná po druhé světové válce soudek s prachem, který čeká na výbuch. Aby k němu nedošlo, je v roce 1954 rozhodnuto, že dojde k rozdělení země na Severní Vietnam a Jižní Vietnam. Do čela Jižního Vietnamu se staví politik Ngo Dinh Diem, který ale vládne autoritářským způsobem, provádí represe proti svým odpůrcům […]
reklama
zajímavosti
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Mount Rushmore: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Pelmel zajímavostí! Proč je zebra černobílá? A vidí psi černobíle?
Existuje spousta informací, bez kterých se v klidu obejdeme, ale na druhou stranu může být jejich znalost pro nás obohacením. Proč je zebra černobílá? A je víc bílá, nebo černá? Zebru, které se často přezdívá také „koník v pyžamu“, snadno poznají i nejmenší děti. A právě její typické pruhované zabarvení vyvolává otázku, jestli je bílá […]
reklama
zajímavosti
Aquahealing aneb když voda skutečně uzdravuje
Když je nám těžko na duši, hledáme psychologa. Když bolí tělo, zajdeme k fyzioterapeutovi. Pro hlubší práci s tělem a duší zároveň slouží bodyterapie. Když se ale k terapeutovi přidá ještě teplá voda, dostáváme novou dimenzi léčení. Aquahealing je nejkomplexnější forma práce s tělem i duší. Voda je nositelkou života. Vyplavuje emoce, skrývá stíny našeho […]
I esemesky již mají svou historii
Do značné míry změnily způsob mezilidské komunikace. Krátké textové zprávy neboli SMS mají své nejlepší období zřejmě již za sebou, ale na smetiště dějin se ještě nechystají. Za historicky první SMS (Short Message Servise – krátká textová zpráva) zprávu bývá považován text ve znění „Veselé Vánoce“, který 3. prosince 1992 zprostředkoval britský mobilní operátor Vodafone. […]
Kdy žili obři? Právě teď!
„Ty můj kluku!“ raduje se babička, jen co zaklapnou dveře jeho auta. V péřovce už čeká před brankou. Vnuk ji láskyplně obejme. „Nejsi vy všichni nakonec nějací velicí?“ směje se žena, když zvedne hlavu z jeho hrudníku. Přerostl ji o dobrých 30 centimetrů…   Také se vám zdá, že babičky a dědečkové nevyrostli tolik, jako […]
Největší ženy v historii: Hrdinky své doby
Jana z Arku vedla francouzská vojska v boji proti Angličanům během stoleté války. Mladá, údajně krásná Jana z Arku (1412-1431), nadaná schopností učarovat davům i mocným, neohrožená bojovnice a skvělá velitelka, kterou vedla pevná víra v Boha a vlastní přesvědčení o správnosti svých činů. Nakonec ji však zničilo to stejné, co ji vyneslo vzhůru. Narozena […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz