Domů     Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
27.4.2024

Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží.

Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice.

Walt Disney (1901–1966)

Kdo to je: americký filmový producent, režisér, scenárista, dabér, animátor, podnikatel a filantrop

Čím se proslavil: Byl to inovátor animovaného filmu a zakladatel zábavních parků.

Zajímavost: Vyhrál 26 Oscarů z 59 nominací, jeho hlasem promlouval Mickey Mouse.

Podle zaměstnavatele Walta Disneyho měl Walt málo představivosti a špatné nápady. Později svých slov nejspíš litoval. FOTO: Boy Scouts of America/Creative Commons/Volné dílo
Podle zaměstnavatele Walta Disneyho měl Walt málo představivosti a špatné nápady. Později svých slov nejspíš litoval. FOTO: Boy Scouts of America/Creative Commons/Volné dílo

V šestnácti letech, když vypukla první světová válka, chtěl vstoupit do armády. Pro nízký věk ho odmítli, jezdil proto alespoň ve Francii se sanitkou pro Červený kříž.

Roku 1919, když pracoval jako karikaturista v novinách Kansas City Star, ho editor vyhodil pro „nedostatečnou představivost a minimum dobrých nápadů“.

Hollywoodský sen

S kamarádem založil grafické studio, které ale zkrachovalo. Dařit se mu začalo, až když v roce 1923 odešel do Hollywoodu, kde se s pomocí svého bratra Roye prosadil.

V roce 1925 se oženil s jednou ze svých prvních zaměstnankyň, Lillian Boundsovou. V roce 1928 vytvořil Mickeyho Mouse, kterému propůjčil až do roku 1946 svůj hlas.

Jeho prvním úspěšným animovaným filmem byla Sněhurka, na její úspěch později navázala Popelka a řada dalších snímků.

První Disneyland zahájil svůj provoz v roce 1955. Na konci života trpěl Walt Disney rakovinou plic, v jejímž důsledku dne 15. prosince 1966 ve věku 65 let.

Víte, že

Disneyho proslavil Mickey Mouse. Postava myšáka ho napadla, protože jednu myš vlastnil jako domácího mazlíčka. Pojmenoval ji Mortimer, ale jeho manželce se jméno nelíbilo, a tak z něj udělala Mickeyho.

Thomas Alva Edison (1847–1931)

Kdo to je: americký vynálezce a obchodník

Čím se proslavil: Mezi jeho nejznámější vynálezy patří fonograf, předchůdce gramofonu. Mylně je za něj považována i žárovka, kterou ovšem nevynalezl, pouze zdokonalil a nechal si ji patentovat.

Zajímavost: V den jeho pohřbu, 21. října 1931, byly na jeho počest v USA zhasnuty všechny žárovky.

Thomase Alvu Edisona dnes znají všichni. Když byl ale ještě školák, domnívali se učitelé, že nemá ani na základní školu. FOTO: Louis Bachrach/Creative Commons/Volné dílo
Thomase Alvu Edisona dnes znají všichni. Když byl ale ještě školák, domnívali se učitelé, že nemá ani na základní školu. FOTO: Louis Bachrach/Creative Commons/Volné dílo

Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma.

Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější experimenty.

Od 12 let ho trápily problémy se sluchem, zřejmě v důsledku v dětství prodělané spály a opakovaných neléčených zánětů středního ucha. Podle odborníků mohl trpět ADHD, ztráta sluchu mu tak zřejmě pomáhala vyhnout se rozptýlení a snáze se soustředit na práci.

Dva vyhazovy z práce

Zpočátku se mu příliš nedařilo. Prodával vlastní noviny ve vlacích, než se vznítila jeho laboratoř v zavazadlovém voze a přístup na stanici mu byl zakázán. Při práci pro Western Union požádal o noční směnu, aby se během ní mohl věnovat experimentům.

Když se mu při jednom vylila na zem kyselina sírová a prkny podlahy prosákla na stůl jeho nadřízeného v místnosti o patro níž, byl opět vyhozen.

V roce 1869 však vytvořil tiskací telegraf pro potřeby burzy v New Yorku, což mu poskytlo finance na zbudování laboratoře v Menlo Park, kde vznikla řada jeho vynálezů.

Na jeho jméno je vedeno 1093 patentů, některé vynálezy mu však nepříslušely, pouze je zdokonalil a nechal si patentovat.

Víte, že

Při zavádění elektrické energie do běžného života se diskutovalo o vhodnosti použití stejnosměrného nebo střídavého elektrického proudu. Edison byl stoupencem první možnosti, zastáncem druhé byl například Nikola Tesla (1856–1943).

K. Rowlingová (*1965)

Kdo to je: britská spisovatelka

Čím se proslavila: Slávu ji vynesla sedmidílná sága o Harrym Potterovi.

Zajímavost: Vydavatelství trvalo na tom, aby se její křestní jméno objevilo na obálce knihy ve formě dvou iniciál. Protože neměla žádné prostřední jméno, zvolila jako druhou iniciálu K. jako Kathleen, po své babičce.

J. K. Rowling se splnil sen mnoha spisovatelů. Když dnes slavného Harryho Pottera psala, nejspíš budoucí pohádkový úspěch vůbec nečekala. FOTO: Daniel Ogren/Creative Commons/CC BY 2.0
J. K. Rowling se splnil sen mnoha spisovatelů. Když dnes slavného Harryho Pottera psala, nejspíš budoucí pohádkový úspěch vůbec nečekala. FOTO: Daniel Ogren/Creative Commons/CC BY 2.0

Dnes je Joanne K. Rowlingová známá jako autorka legendární série knih o Harry Potterovi, vydávané mezi roky 1997 až 2007, které se prodalo více než 600 milionů kopií a která byla přeložena do 84 jazyků.

Než se však proslavila, prošla si doslova peklem. Nápad na knihu dostala roku 1990, když trávila hodně času ve vlaku mezi Londýnem a Manchesterem.

Když měl jednou vlak čtyřhodinové zpoždění, přišly jí na mysl postavy Harry Potter, Ron Weasley a Hermiona Grangerová.

Neměla s sebou tužku ani papír, a tak dlouze rozpracovávala postavy a jejích příběh ve své představivosti, než dorazila do svého bytu a začala psát.

Odmítlo ji 12 vydavatelů

Pak jí štěstí opustilo, zemřela jí matka, rozešla s přítelem a vyhodili ji z práce. Odstěhovala se proto do portugalského Porta, kde v noci učila angličtinu a přes den psala.

Seznámila se s televizním publicistou Jorgem Arantesem, kterého si vzala a narodila se jim dcera Jessica. Manžel ji ovšem týral, Rowlingová se proto s dcerou přestěhovala do Skotska k sestře.

Dostávala sociální dávky, díky kterým si mohla pořídit byt, který později popsala jako myší díru. Knihu psala po kavárnách. Když dokončila první díl Harryho Pottera, byl její rukopis předložen dvanácti vydavatelům, kteří jej všichni odmítli. Nakonec jej vydalo Bloomsburry Publishing.

Víte, že

Pod pseudonymem Robert Galbraith píše Rowlingová sérii kriminálních románů s detektivem Cormoranem Strikem v hlavní roli. Zatím jich vyšlo šest.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
reklama
věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř