Domů     Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
27.4.2024

Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží.

Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice.

Walt Disney (1901–1966)

Kdo to je: americký filmový producent, režisér, scenárista, dabér, animátor, podnikatel a filantrop

Čím se proslavil: Byl to inovátor animovaného filmu a zakladatel zábavních parků.

Zajímavost: Vyhrál 26 Oscarů z 59 nominací, jeho hlasem promlouval Mickey Mouse.

Podle zaměstnavatele Walta Disneyho měl Walt málo představivosti a špatné nápady. Později svých slov nejspíš litoval. FOTO: Boy Scouts of America/Creative Commons/Volné dílo
Podle zaměstnavatele Walta Disneyho měl Walt málo představivosti a špatné nápady. Později svých slov nejspíš litoval. FOTO: Boy Scouts of America/Creative Commons/Volné dílo

V šestnácti letech, když vypukla první světová válka, chtěl vstoupit do armády. Pro nízký věk ho odmítli, jezdil proto alespoň ve Francii se sanitkou pro Červený kříž.

Roku 1919, když pracoval jako karikaturista v novinách Kansas City Star, ho editor vyhodil pro „nedostatečnou představivost a minimum dobrých nápadů“.

Hollywoodský sen

S kamarádem založil grafické studio, které ale zkrachovalo. Dařit se mu začalo, až když v roce 1923 odešel do Hollywoodu, kde se s pomocí svého bratra Roye prosadil.

V roce 1925 se oženil s jednou ze svých prvních zaměstnankyň, Lillian Boundsovou. V roce 1928 vytvořil Mickeyho Mouse, kterému propůjčil až do roku 1946 svůj hlas.

Jeho prvním úspěšným animovaným filmem byla Sněhurka, na její úspěch později navázala Popelka a řada dalších snímků.

První Disneyland zahájil svůj provoz v roce 1955. Na konci života trpěl Walt Disney rakovinou plic, v jejímž důsledku dne 15. prosince 1966 ve věku 65 let.

Víte, že

Disneyho proslavil Mickey Mouse. Postava myšáka ho napadla, protože jednu myš vlastnil jako domácího mazlíčka. Pojmenoval ji Mortimer, ale jeho manželce se jméno nelíbilo, a tak z něj udělala Mickeyho.

Thomas Alva Edison (1847–1931)

Kdo to je: americký vynálezce a obchodník

Čím se proslavil: Mezi jeho nejznámější vynálezy patří fonograf, předchůdce gramofonu. Mylně je za něj považována i žárovka, kterou ovšem nevynalezl, pouze zdokonalil a nechal si ji patentovat.

Zajímavost: V den jeho pohřbu, 21. října 1931, byly na jeho počest v USA zhasnuty všechny žárovky.

Thomase Alvu Edisona dnes znají všichni. Když byl ale ještě školák, domnívali se učitelé, že nemá ani na základní školu. FOTO: Louis Bachrach/Creative Commons/Volné dílo
Thomase Alvu Edisona dnes znají všichni. Když byl ale ještě školák, domnívali se učitelé, že nemá ani na základní školu. FOTO: Louis Bachrach/Creative Commons/Volné dílo

Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma.

Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější experimenty.

Od 12 let ho trápily problémy se sluchem, zřejmě v důsledku v dětství prodělané spály a opakovaných neléčených zánětů středního ucha. Podle odborníků mohl trpět ADHD, ztráta sluchu mu tak zřejmě pomáhala vyhnout se rozptýlení a snáze se soustředit na práci.

Dva vyhazovy z práce

Zpočátku se mu příliš nedařilo. Prodával vlastní noviny ve vlacích, než se vznítila jeho laboratoř v zavazadlovém voze a přístup na stanici mu byl zakázán. Při práci pro Western Union požádal o noční směnu, aby se během ní mohl věnovat experimentům.

Když se mu při jednom vylila na zem kyselina sírová a prkny podlahy prosákla na stůl jeho nadřízeného v místnosti o patro níž, byl opět vyhozen.

V roce 1869 však vytvořil tiskací telegraf pro potřeby burzy v New Yorku, což mu poskytlo finance na zbudování laboratoře v Menlo Park, kde vznikla řada jeho vynálezů.

Na jeho jméno je vedeno 1093 patentů, některé vynálezy mu však nepříslušely, pouze je zdokonalil a nechal si patentovat.

Víte, že

Při zavádění elektrické energie do běžného života se diskutovalo o vhodnosti použití stejnosměrného nebo střídavého elektrického proudu. Edison byl stoupencem první možnosti, zastáncem druhé byl například Nikola Tesla (1856–1943).

K. Rowlingová (*1965)

Kdo to je: britská spisovatelka

Čím se proslavila: Slávu ji vynesla sedmidílná sága o Harrym Potterovi.

Zajímavost: Vydavatelství trvalo na tom, aby se její křestní jméno objevilo na obálce knihy ve formě dvou iniciál. Protože neměla žádné prostřední jméno, zvolila jako druhou iniciálu K. jako Kathleen, po své babičce.

J. K. Rowling se splnil sen mnoha spisovatelů. Když dnes slavného Harryho Pottera psala, nejspíš budoucí pohádkový úspěch vůbec nečekala. FOTO: Daniel Ogren/Creative Commons/CC BY 2.0
J. K. Rowling se splnil sen mnoha spisovatelů. Když dnes slavného Harryho Pottera psala, nejspíš budoucí pohádkový úspěch vůbec nečekala. FOTO: Daniel Ogren/Creative Commons/CC BY 2.0

Dnes je Joanne K. Rowlingová známá jako autorka legendární série knih o Harry Potterovi, vydávané mezi roky 1997 až 2007, které se prodalo více než 600 milionů kopií a která byla přeložena do 84 jazyků.

Než se však proslavila, prošla si doslova peklem. Nápad na knihu dostala roku 1990, když trávila hodně času ve vlaku mezi Londýnem a Manchesterem.

Když měl jednou vlak čtyřhodinové zpoždění, přišly jí na mysl postavy Harry Potter, Ron Weasley a Hermiona Grangerová.

Neměla s sebou tužku ani papír, a tak dlouze rozpracovávala postavy a jejích příběh ve své představivosti, než dorazila do svého bytu a začala psát.

Odmítlo ji 12 vydavatelů

Pak jí štěstí opustilo, zemřela jí matka, rozešla s přítelem a vyhodili ji z práce. Odstěhovala se proto do portugalského Porta, kde v noci učila angličtinu a přes den psala.

Seznámila se s televizním publicistou Jorgem Arantesem, kterého si vzala a narodila se jim dcera Jessica. Manžel ji ovšem týral, Rowlingová se proto s dcerou přestěhovala do Skotska k sestře.

Dostávala sociální dávky, díky kterým si mohla pořídit byt, který později popsala jako myší díru. Knihu psala po kavárnách. Když dokončila první díl Harryho Pottera, byl její rukopis předložen dvanácti vydavatelům, kteří jej všichni odmítli. Nakonec jej vydalo Bloomsburry Publishing.

Víte, že

Pod pseudonymem Robert Galbraith píše Rowlingová sérii kriminálních románů s detektivem Cormoranem Strikem v hlavní roli. Zatím jich vyšlo šest.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan