Domů     Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění

Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho!

Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení.

Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů existují propastné rozdíly, ani striptýz nenabídne vždy stejný zážitek. Amatérská show v tělocvičně a vystoupení s propracovanou choreografií, nasvícením a hudbou jsou zkrátka každé jiná liga!

V druhém případě vystoupení vyžaduje tvrdou přípravu a dá se považovat za osobitý druh umění. A víte, kdy to všechno začalo?

K poctě bohyním

I když nám historikové potvrzují, že ve starověku nejenom vzkvétají velké filozofické myšlenky, ale lidé se také umějí pořádně bavit, určité formy striptýzu se podle badatelů dají vystopovat už k pravěkým jeskynním malbám na jihu Francie.

Ty pocházejí z období před více než 20 000 lety. Podobné stopy našli archeologové také v přímořských oblastech Rumunska a Bulharska, avšak tentokrát se jedná o sochy staré přes 9000 let.

Erotický tanec je původně starodávný rituál, který má získat přízeň bohyně plodnosti a mateřství a zajistit tak úspěšnou reprodukci lidí i úrodnost plodin.

Tanečnice zahalené do zvířecí srsti předvádějí pomalé smyslné tance, při kterých pomalu odhalují svá těla. Původ striptýzu jako uměleckého představení je nejistý a různé zdroje uvádějí odlišná data, místa i příležitosti.

Na konci 6. století před naším letopočtem však existuje ve starověkém Řecku několik tříd prostitutek. Jednou z nich jsou takzvané aleutridy, které nahé tančí před mužským publikem.

Ve starověkém Římě je tanec se svlékáním součástí zábavy na dubnových oslavách na počest bohyně květů a jara Flory.

Zřejmě nejstarší vyobrazení striptýzu pochází z roku 1720 z Německa.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Zřejmě nejstarší vyobrazení striptýzu pochází z roku 1720 z Německa.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

V soukromých komnatách

Několik starověkých dokumentů uvádí, že byzantská císařovna Theodora (asi 490-548) předtím, než se stane manželkou císaře Justiniána I. (482-565), je kurtizána a herečka, která vystupuje v představeních inspirovaných mytologickými tématy.

V nich se svléká a proslaví ji kromě jiného striptýzová hra Léda a labuť. Podle dochovaných zpráv se zdá, že v té době nejde o novou ani výjimečnou zábavu.

Později se proti podobným kratochvílím postaví křesťanská církev, která se snaží prosadit omezující zákony. Středověk nefandí podobným zábavám, rozhodně ne veřejně. Erotická pobavení jsou vyhrazena pro soukromé komnaty a tajná setkání.

Podobně to funguje i během renesance, kdy bohatí mecenáši včetně šlechticů a obchodníků pořádají uzavřené akce, kdy tanečnice baví hosty smyslnými tanci.

V Itálii se v tomto období objevuje Commedia dell’arte, forma divadla, zahrnující provokativní témata. Zatímco primární zaměření je na komedii a improvizaci, některé soubory do nich zařadí erotické tance a představení.

Mata Hari na jevišti často odkládala oděv, až měla na těle jen podprsenku a šperky.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Mata Hari na jevišti často odkládala oděv, až měla na těle jen podprsenku a šperky.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Tanec sedmi závojů

Striptýz se rozmůže v 18. století v londýnských nevěstincích, kde se ženy svlékají do naha na stolech. Tato zábava se pak šíří i v jiných zemích, bývá kombinována s hudbou, jak popisuje

německý text z roku 1720, ve kterém se skupina vysokých aristokratů baví lovem, hrou a hudbou na malém zámečku a těší je také tanec dívek bez oděvů.

Někteří historikové tvrdí, že původ moderního striptýzu lze hledat ve hře Salome (1893) od irského básníka a dramatika Oscara Wilda (1854-1900), kde herečka tančí pro krále Heroda a pomalu si sundává závoje, dokud není úplně nahá.

Po uvedení této hry a její operní verzi německého skladatele Richarda Strausse (1864-1949), poprvé provedené v roce 1905, se erotický „tanec sedmi závojů“ stane předlohou pro tanečníky v opeře, filmu i kabaretech.

Slavnou protagonistkou je ve své době kanadská tanečnice Maud Allanová (1873-1956), která 2 roky po premiéře opery předvede soukromé představení pro britského krále Eduarda VII. (1841-1910).

Kam zalezla ta blecha?!

V 80. a 90. letech 19. století se v pařížských kabaretech jako je Moulin Rouge a Folies Bergère objevují spoře oděné tanečnice a v tomto prostředí se objeví dnes už slavná scéna, kdy si žena pomalu svléká šaty v marném hledání blechy lezoucí po jejím těle.

Rozmach nočních podniků je spojený s rozšířením striptýzu. Ten přitahuje větší počet hostů a protože rozdovádění muži obvykle utratí více peněz, striptýz se stane prostředkem k vyšším tržbám.

V zámoří se objevuje tento druh umění nejprve v kočovných divadlech a cirkusech.

Později se přestěhuje do speciálních divadel a jedna z raných svlékacích scén je dokonce zachycena ve zhruba dvouminutovém filmu z roku 1901 Trapeze Disrobing Act z produkce studia Thomase A. Edisona (1847-1931). Ale přicházejí zákazy.

V New Yorku je v roce 1937 zapovězeno provozovat striptýzová představení. A ve stejném desetiletí zakáže cenzura v Londýně nahým ženám pohyb, pokud se objeví na jevišti. Jenomže striptérky si vědí rady:

objíždějí jiná města a pokud chtějí vystoupit tam, kde jim to zakazuje předpis, používají například pohyblivé plošiny anebo tanec diváků, při kterém jejich těla skrývají nahou tanečnici až do konce jejího vystoupení.

Striptýz může být umělecké vystoupení – anebo také ne.(Foto: Michael Albov / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Striptýz může být umělecké vystoupení – anebo také ne.(Foto: Michael Albov / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Tanec u tyče

Na vrcholu Velké hospodářské krize vznikne v USA tanec u tyče (pole dance). V těchto těžkých časech putují kočovné společnosti od města k městu a aby se uživily, přidávají různé neobyčejné zážitky k přilákání diváků.

Tato představení se obvykle odehrávají v uzavřených stanech. Při nich se ženy svlékají na malém pódiu a do svého vystoupení začlení tyč, podpírající stan.

Obliba striptýzu se dostane i do Asie, například velmi populární je tato zábava v Japonsku po skončení 2. světové války. Během 50. let jsou tam však tato vystoupení stále méně orientována na tanec, dokud se z nich jednoduše nestanou živé sexshow.

Ve zbytku světa se také ledacos mění, přesto striptýz zůstává striptýzem. V 60. a 70. letech pak dojde k prudkému nárůstu striptýzových klubů, protože během éry hippies prochází společnost sexuální revolucí.

Zábava pro dospělé a profese striptérky přežijí navzdory zákazům, městským předpisům, veřejným protestům i nesmiřitelným aktivistům také poslední dekády 20. století a úspěšně vstoupí i do nového tisíciletí.

Dreamboys jsou první čistě mužskou striptýzovou skupinou ve Spojeném království. Vznikla v roce 1987.(Foto: Trixy6R4C3/ commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Dreamboys jsou první čistě mužskou striptýzovou skupinou ve Spojeném království. Vznikla v roce 1987.(Foto: Trixy6R4C3/ commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Záleží na úhlu pohledu

Ale dnes to nemá striptýz úplně jednoduché. Tvrdou konkurencí se mu stal internet se širokou nabídkou erotických zážitků a také některé země nově vyhlašují odhalování na pódiu otevřenou válku. Někde je striptýz regulován prostřednictvím různých nařízení.

V některých městech se striptérky mohou přiblížit k divákům jen na určitou vzdálenost, jinde je vyžadováno zakrytí prsních bradavek u žen speciálními nálepkami. A někde je striptýz zakázán přímo, jako třeba na Islandu, kde je v roce 2010 postaven mimo zákon.

Ale v nedalekém Norsku rozhodne o 4 roky dříve soud, že striptýzové vystoupení je uměleckou formou a poskytne takovým podnikům daňové úlevy.

Vyhrazeno pro dámy

Před koncem 70. let 20. století existuje jen pár kusých zpráv o mužských striptérech. Více než publikum zajímají ochránce zákona.

Avšak na konci této dekády jsou již mužští tanečníci běžnou součástí striptýzových klubů, některé podniky přitom vyhradí každý měsíc několik večerů pro jejich show.

Publikum je při nich omezeno na ženy a v roce 1979 přichází slavná americká skupina Chippendales, jejichž poznávacím znamením se stane motýlek na krku. Mužský striptýz má zelenou!

První oficiální „odhalená show“ v socialistickém Československu se uskuteční v roce 1968 v Jablonci nad Nisou v hotelu Praha v rámci mezinárodní výstavy bižuterie. Vstupenka na striptýzové vystoupení tehdy stojí 100 korun, což je v té době docela vysoká částka.

Víte, že…

… termín striptease (striptýz) je poprvé zaznamenán v roce 1932? Objevuje se však už od konce 20. let. Je složen z anglických slov „strip“, tedy svlékat se, a „tease“ neboli škádlit či pokoušet.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Self-camera / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Lifestyle
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
věda a technika
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského