Veškeré pokusy skoncovat s ní jsou marné. Výsledek úsilí parních čističů vydrží pokaždé jen chvíli. Pak se na ni jako vosy na med začnou znovu lepit kusy oslintané hmoty. Některé dokonce dohromady tvoří nejrůznější nápisy.
Nechutnost? Naopak! Turisté jsou u vytržení. Pro mnohé z nich je žvýkačková zeď při návštěvě amerického Seattlu cílem číslo jedna. Už během cesty skrz tržnici Pike Place Market poctivě „melou pantem“, aby následně i oni mohli přidat slavné atrakci na kráse.
Všechno začne žertem
Někteří nad ulepenou turistickou vábničkou ohrnují nos, popřípadě tiší bouřící se vnitřnosti. Daleko víc je ale těch, kteří se na její „stavbě“ aktivně podílejí.
A proto je kultovní, žvýkačkami polepená zeď hned vedle pokladny divadla Market Theater v podstatě nesmrtelná. Její vznik je přitom výsledkem obyčejné recese.
V roce 1993 přilepí členové komediální divadelní společnosti Unexpected Productions na zeď divadla žvýkačkou drobnou minci. Nevydrží tam dlouho. Místní údržbáři ji bez milosti seškrábou. Jenže druhý den je tam ozdoba znovu a není sama.
Lidé, čekající na představení, začnou postupně přikládat ruku k dílu a ze zdi se tak stane jakási obdoba kašny nebo studny. S tím rozdílem, že místo házení mincí je sem divadelní návštěvníci lepí hmotou, kterou předtím důkladně rozžvýkají.
Bez peněz, zato legálně
Ještě párkrát zkusí pracovníci divadla oslintané kratochvíli zabránit pomocí čistících prostředků. Tento souboj ale nemůžou vyhrát. Nová vrstva gumové hmoty tu vyroste dřív, než stačí zamést po představení jeviště.
V roce 1995 se už žvýkačková fasáda táhne v délce 16,5 metru. V tom roce tak ze žvýkaček odstraní alespoň většinu mincí a pak to vzdají.
V roce 1999 je nakonec zeď vedením divadla prohlášena za interaktivní veřejný umělecký projekt, čímž se její výzdoba v podstatě zlegalizuje. Drobné ovšem už zůstávají v kapse, pracuje se jen s kusem hmoty, vylovené z úst.
Kreativitě se meze nekladou, a tak turisté i místní popouští uzdu fantazii a někteří ze žvýkaček vytvářejí hotová umělecká díla.
Hollywoodská „hvězda“
K kurzu jsou hlavně nejrůznější malůvky, symboly a vzkazy pro ostatní, na které je tvárná hmota ideálním materiálem. Nouze není ani o vyznání lásky. Pravda, trochu oslizlá a ulepená, o to ale upřímnější. Někteří se tu kromě přidání žvýkačky také vyfotí.
A dost často na sobě mají oblek (on), respektive sněhobílé šaty (ona). Cihlová zeď přitahuje novomanžele jako magnet. Kde jinde by ostatně sehnali takový kaleidoskop barev.
A navíc, kdo může říct, že se nechal zvěčnit před jednou z pěti nejšpinavějších turistických atrakcí, mezi které je žvýkačková stěna v roce 2009 zařazena?
Ve stejný rok skončí v hledáčku kamer, když dostane „štěk“ v romantickém filmu Láska na druhý pohled s Jennifer Anistonovou (*1969) a Aaronem Eckhartem (*1968) v hlavních rolích.
Nic netrvá věčně. Kromě žvýkačkové zdi
Ani spolupráce s Hollywoodem ji ale neuchrání od rozhodnutí úřadů, které na zeď v listopadu 2015 z obavy, že cukr a další látky ze žvýkaček naruší její statiku, pošlou úklidovou četu s parními čističi.
Ti při několikadenní dřině i přes protesty okolí odstraní ze zdi skoro tunu lepivé hmoty. Čistá ale vydrží oblíbená atrakce jen pár hodin. Mezi prvními lepivými přírůstky jsou ty na počest obětí teroristického útoku v Paříži.