Domů     Kapesník: Věrný přítel, který neslouží jen nosu
Kapesník: Věrný přítel, který neslouží jen nosu
28.8.2020

Teče vám nosu nebo z vás teče pot? Často nedokážete zadržet slzy? Vynechává vám paměť? Anebo chcete jít s dobou, ale nemáte na nové šaty? Už celá staletí vyřeší všechny tyto problémy jedna obyčejná věc!

Co to mají ty staré čínské sochy na hlavách za podivné čtverce? Přeci kapesník! Už v době dynastie Čou (12. – 8. století př. n. l.) ho patrně lidé používají jako ochranu před sluncem.

Že je užitečné mít kapesník po ruce, když je horko, vědí i staří Římané a otírají si s ním pot z čela. Tehdy mu ale říkají sudarium, jak popisuje v jednom ze svých zápisů básník Catullus (84-54 př. n. l.) A kdy se člověk nejvíce potí?

Když sleduje něco napínavého, třeba gladiátorské zápasy! A jak už nervózní divák třímá kus látky v dlaních, zjistí, že se s ním dá dělat i něco jiného – třeba mávnout, a dát tak znamení k boji.

Utře slzy, vyzná lásku

Bez kapesníku se lidé neobejdou ani ve středověku. Ve Francii si s ním začnou otírat slzy, anglický král Jindřich II. Plantagenet (1133–1189) si ho oblíbí dokonce i na čištění zubů.

Šikovná látková věcička se stává i oblíbeným dárkem a rytíři si kapesník od ženy vážou jako talisman na zadní část přilby.

Vedle lásky ale může být i svědkem žárlivosti – právě kvůli kapesníku Othello v Shakespearově hře uškrtí svou ženu Desdemonu a potom zabije sám sebe. Obyčejný čtverec plátna se pomalu stává symbolem nejrůznějších hodnot.

Nosí se většinou přehozený přes předloktí, hlavně, aby byl vidět. Protože kdo má kapesník, ukazuje, že je z vyšších vrstev.

Kapesník se často nosí jako viditelná součást oděvu.
Kapesník se často nosí jako viditelná součást oděvu.

Kdo má luxusnější?

Hedvábí střídá benátskou krajku, ozdoby jsou vyšité zlatou či stříbrnou nití, a někdy jsou kapesníky dokonce tak cenné, že se odkazují i v poslední vůli.

Šlechtici se na portrétech nechávají zvěčnit i se svým kapesníkem, opatřeným monogramem, značku nebo rodovým erbem. Zkrátka čím honosnější kapesník, tím je člověk bohatší a mocnější.

Na dvoře krále Ludvíka XVI. (1754-1793) například existuje nařízení, že nikdo nesmí mít větší kapesník než on! Stylový doplněk je ale i vhodným prostředkem komunikace.

Dámy s ním mávají na pozdrav, a když se chtějí s někým seznámit, není nic jednoduššího, než kapesník nenápadně upustit na zem…

Dostupná móda

Ani ve 20. století ale věrný kapesník člověka neopustí. A tedy zejména muži bez něj nedají ani ránu. Co kdyby dáma v jejich společnosti náhle začala plakat? Hned jí jeden čistý a pečlivě vyžehlený musí podat!

Jenže kapesníky jsou většinou bílé a muži je nosí v kapse u kalhot, společně s klíči či penězi. Nemůže se tedy ušpinit? Hned po první světové válce se kapesník raději stěhuje do vnější náprsní kapsy. A tam mu to natolik sluší, že už se rozhodne zůstat.

Stává se de facto povinnou součástí společenského obleku a již ve 20. letech aby snad s prázdnou kapsou muži ani nevycházeli z domu! Ovšem ani ženy nepřijdou zkrátka.

Kapesníky nosí přes ruku či vykukující z boční kapsy kabelky a módní značky jim je nabízejí ve všemožných barvách a vzorech. Ve 30. letech, v době hospodářské krize, či poté během druhé světové války si ženy často nemohou dovolit kupovat nové šaty. Kapesník je ale dostupnější a dá se s ním tak krásně obměňovat outfit.

V pánském saku se kapesník usídlí po první světové válce. V kapse u kalhot se totiž snadno zašpinil.
V pánském saku se kapesník usídlí po první světové válce. V kapse u kalhot se totiž snadno zašpinil.

Konečně u nosu?

Tedy pořád samá paráda. Copak do kapesníku nikdo nesmrká? Ale ano, a údajně už anglický král Richard II (1367-1400), který je v tomto smyslu dokonce považován za jeho vynálezce.

Dalším důkazem je třeba i český výraz „čistonosoplena“, který se patrně používá již v 17. století. Ovšem hlavní funkcí kapesníku prostě hygiena nosu dlouhou dobu není. A ještě dřív než se tak stane, vyroste mu silná papírová konkurence!

První jednorázové kapesníky se objevují již ve 20. let 20. století. Nejprve tedy slouží k ošetřování ran, později k odstraňování make-upu a poté se uchytí právě při smrkání.

V západních zemích poměrně rychle, u nás jsme tedy látkovým pomocníkům věrni ještě dlouho. A kdo je vítězem dnes? Volba už je na každém z nás.

Látkové kapesníky na smrkání už dnes používá málokdo. Papírové jsou v mnohém praktičtější.
Látkové kapesníky na smrkání už dnes používá málokdo. Papírové jsou v mnohém praktičtější.
Foto: Pinterest, kingofdhaka.com, https://www.1tshu1tree.com
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v