Domů     Je snad rod Kennedyů prokletý?
Je snad rod Kennedyů prokletý?
5.5.2024

Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy.

Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv.

Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), druhý nejmladší muž v historii tohoto úřadu.

Právě na něj je během předvolební kampaně pro jeho druhé funkční období spáchán 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu atentát.

Během slavnostního průjezdu městem ho v otevřené limuzíně doprovázejí manželka Jacqueline a texaský guvernér John Connaly s manželkou Nellie.

Chvíli před půl jednou odpoledne vjíždí vůz na lidmi zaplněné náměstí Dealey Plaza, míjí budovu Texaského knižního velkoskladu a chystá se vjet do ulice Elm Street.

Pár sekund před smrtí JFK sedí vedle manželky.
Pár sekund před smrtí JFK sedí vedle manželky.

Atentát na prezidenta

Najednou se ozve několik výstřelů. První střela nikoho nezasáhne, Kennedy a Connally se jen zmateně rozhlížejí kolem sebe. Další kulka už však prezidenta trefí do vrchní části zad, projde mu krkem a vyjde ven jícnem. On se chytí za krk a zavrávorá.

Jacqueline ho v šoku objímá a nevěřícně šeptá: „Ach ne, můj Bože, zastřelili mi manžela… miluji tě, Jacku.“ Guvernéra zasáhne tatáž kulka. Zřejmě poslední střela trefí pravou část Kennedyho hlavy, ze které vytrhne kus tkáně o velikosti lidské pěsti. Krev a kusy mozku jsou všude kolem.

Bez naděje na přežití

Auto okamžitě míří k místní nemocnici, kde však již lékaři pro prezidenta USA nemohou mnoho udělat. Jeho zranění hlavy je neslučitelné se životem. Vážně zraněný guvernér atentát přežije.

Kennedyho tělo je naloženo do letounu Air Force One, na jehož palubě ve 14:38 složí prezidentskou přísahu tehdejší viceprezident USA, Lyndon B. Johnson (1908–1973).

Z vraždy je obviněn bývalý ostřelovač Námořní pěchoty Spojených států, Lee Harvey Oswald (1939–1963). On však veškerá obvinění odmítá.

Dva dny po svém zadržení je při transportu zastřelen Jacobem Leonem Rubinsteinem (1911–1967), majitelem dallaského nočního klubu.

Za úspěchem svých chlapců stojí přísný otec Joseph Kennedy.
Za úspěchem svých chlapců stojí přísný otec Joseph Kennedy.

Mrtvý novorozenec

S velkou ztrátou se ale John Fitzgerald Kennedy alias JFK musí vyrovnat už před svojí smrtí. Jen měsíc před atentátem porodí jeho manželka Jacqueline syna Patricka, který však po dvou dnech umírá na poporodní komplikace.

V roce 1956 se přitom manželům narodila mrtvá již dcera Arabella. Po ní následovala Caroline, která zůstává jediným žijícím potomkem prezidenta.

Krutý osud totiž stíhá i druhého syna JFK, Johna Fitzgeralda Kennedyho mladšího.

Letecká havárie prezidentova syna

Dne 16. července 1999 v půl deváté večer odlétá z malého letiště kousek od Manhattanu malé letadlo Piper Saratoga. Na jeho palubě se nachází osmatřicetiletý John F. Kennedy mladší, jeho žena Carolyn a její sestra Lauren.

Podle plánu letí na Martha’s Vineyard, kde vysadí Lauren a poté budou pokračovat do Massachusetts, na svatbu Kennedyho sestřenice. V deset večer vysílá dispečer z letiště na Martha ‘s Vineyard zprávu, že letadlo nedorazilo dle plánu.

Ve čtvrt na tři ráno je upozorněna pobřežní stráž. Až 19. července nalézá loď Rudy díky sonaru trosky Saratogy, o dva dny později se potápěči potopí k vraku letadla, aby vyzvedli těla všech tří pasažérů.

Slavný bratr - Robert F. Kennedy.
Slavný bratr – Robert F. Kennedy.

Atentát na Bobbyho Kennedyho

Stejně smutný osud jako JFK stíhá i jeho mladšího bratra Roberta Kennedyho (1925–1968) neboli Bobbyho. Působí jako ministr spravedlnosti ve vládě svého bratra.

V roce 1964 je dokonce zvolen do Senátu za stát New York a o čtyři roky později kandiduje na prezidenta. Dne 4. června 1968 zvítězí v primárkách v Jižní Dakotě a Kalifornii.

Poté, co přednese následující den časně zrána proslov ke svým shromážděným příznivcům v hotelu Ambassador v Los Angeles, smrtelně postřelí ho palestinský radikál Sirhan Bishara Sirhan. Dne 6. června Robert svým zraněním podlehne.

Drogy, náraz do stromu i utonutí

Kletba rodu Kennedyů se však nevyhne ani Robertovým potomkům, kterých má s manželkou Ethel jedenáct. Poslední se narodí až po jeho smrti. Roku 1984 umírá Bobbyho syn David na předávkování směsí kokainu, demerolu a mellerilu.

Jeho další syn Michael umírá roku 1997 ve věku 39 let, když během lyžování v Aspenu narazí do stromu. V roce 2012 zase spáchá sebevraždu manželka jeho syna Roberta Jr., Mary Richardson.

V pouhých 22 letech se pak roku 2019 předávkuje drogami Bobbyho vnučka Saoirse Kennedy Hill. O rok později utone jeho další vnučka, Maeve Kennedy McKean, a to společně se svým osmiletým synem.

Foto: Creative Commons - volná díla
Související články
Historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř