Domů     Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
6.5.2024

Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí.

Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče.

Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří v sedmdesátých letech z USA. Open Space, alias otevřený prostor.

Sdílená kancelář, kde pracují všichni společně v jednom velkém prostoru, odděleni maximálně nízkými přepážkami. Šéfové si pochvalují dokonalý přehled o zaměstnancích, spokojeni jsou i manažeři, kteří tvrdí:

„Open Space usnadnil komunikaci mezi zaměstnanci, zvýšil jejich motivaci i kreativitu, firmě snížil provozní náklady a zvýšil ziskovost.“ Zaměstnanců, kteří si v takovém pracovním prostředí stěžují na nedostatek klidu, stres a ztrátu soukromí, si nikdo nevšímá.

Postupně se však přece jen začínají objevovat pochybnosti, zda takové uspořádání je opravdu tím nejvhodnějším. Průzkumy totiž potvrzují, že v takovém prostředí je těžké se soustředit na práci.

Koncentraci ruší permanentní hluk, ale i periferně či mimoděk vnímaný pohyb lidí kolem.

Dnes už je prokázáno, že všichni společně prostě nefunguje. (Unsplash)
Dnes už je prokázáno, že všichni společně prostě nefunguje. (Unsplash)

Kancelář jako civilizační choroba

Průzkumy provedené ve více než dvaceti zemích navíc potvrzují, že v takovém prostředí se zhoršují vztahy mezi zaměstnanci a produktivita práce klesá, protože k odvedení stejné práce musí většina lidí vynaložit mnohem větší úsilí.

Narůstá i chybovost, která snižuje kvalitu. Lidé pracující v open space kancelářích také podle záznamů čerpají téměř dvakrát tolik dnů nemocenské jako ti, kteří mají izolovanou kancelář.

Lékaři poukazují na prokazatelné zdravotní obtíže způsobené tímto uspořádáním kanceláře. Mezi civilizační choroby je dokonce zařazen SOS čili syndrom open space.

K jeho typickým příznakům patří podrážděnost, zvýšený krevní tlak, bolest hlavy, žaludeční nevolnost a deprese.

„Open space už je dnes v podstatě mrtvým konceptem, byť to zatím mnohé firmy ignorují“ tvrdí odborník na pracovní prostředí Sean Murray a je přesvědčen, změna je jen otázkou času.

Na samotce to jde nejlíp

Výzkum Gallupova ústavu zjistil, že téměř dvě třetiny lidí v kancelářských profesích pracovní prostředí demotivuje. Mnohé podniky se proto snaží prostor otevřených kanceláří rozdělit na ostrůvky pracovních stolů oddělených různými bariérami.

Najímají interiérové designéry, kteří v open space kancelářích navrhují oddělené, domácky útulné bloky, i akusticky izolované buňky, kde je možno třeba vyřídit telefonát.

Mnohé firmy začínají chápat, že spokojený zaměstnanec rovná se vyšší zisk, investují do nadstandardního vybavení kanceláří a přemýšlí, jak pracovní prostředí proměnit v místo kde lze nejen pracovat, ale také relaxovat.

„Zasedačky v některých firmách začínají připomínat spíše obýváky než kanceláře,“ říká Murray.

Oprostit se od zažitých představ o kanceláři je však obtížné, proto jen málokterá firma akceptuje výzkumy, které dochází k závěru, že pracovním prostředím, kde zaměstnanec odvádí nejlepší výkon je buď práce z domova, nebo kancelář, kterou sdílí maximálně s jedním kolegou.

Spáše ne strohý kancelářský styl sázejí firmy na příjemné domácké prostředí (Unsplash)
Spáše ne strohý kancelářský styl sázejí firmy na příjemné domácké prostředí (Unsplash)

Vlastní stůl? Zbytečnost.

Moderní podniky, které chtějí přežít v současném konkurenčním prostředí, místo přísného režimu a dohledu sázejí na volnost a důvěru. Pro mladou generaci je totiž v práci stále důležitější flexibilita.

Řada firem také začíná chápat, že s rychlým rozvojem nových technologií už práce u stolu není nutností, a že v mnoha profesích lidé nejenže nemusí sedět ve stejné kanceláři, ale dokonce na stejném kontinentu, aniž by mělo vliv na výsledek jejich práce.

Že pracovat na zadaném úkolu, může, obrazně řečeno i zaměstnanec sedící pod palmou někde na pláži. Novému myšlení paradoxně napomáhá i ekonomická krize, která nutí firmy snižovat provozní náklady. Třeba snížením počtu pracovních stolů.

Přes 60 procent lidí v kancelářských profesích totiž pracuje v průměru až desetkrát měsíčně mimo svůj pracovní stůl nebo dokonce mimo kancelář.

„Flexibilními stoly, u kterých pracuje ten, kdo je právě přítomen, ušetřila naše firma 20 procent prostorů a tedy nákladů na pronájem,“ říká Fedja van Kooten z nizozemské IT firmy.

Stejný trend je patrný také v USA, kde se firmy v posledních dvaceti letech zbavily téměř třetiny své kancelářské plochy, a průzkumy naznačují, tento trend stále pokračuje.

Stálá kancelář? Koule na noze.

Stále oblíbenějšími se stávají flexibilní kanceláře. Plně vybavené pracovny i zasedací místnosti, které si lze pronajmout u specializované firmy na několik minut, hodin či dnů.

Lze se v nich připravit na jednání, projednat a podepsat s klientem smlouvu, nebo uspořádat poradu. Stačí se při příchodu přihlásit načtením QR kódu kanceláře a při odchodu stejným způsobem odhlásit. Cena se vypočítá z doby, po kterou je místnost obsazena.

Některé firmy přitom zkouší dotáhnout tento model na doraz. „Kancelářské budovy jsou jako koule na noze, jako bezedná díra polykající miliony. Nájemné, elektřina, topení, voda, úklid, údržba, hygienické prostředky, počítačové vybavení.

Toho všeho jsme se zbavili. Nemáme žádnou vlastní kancelářskou budovu, pouze archiv a sklady,“ říká majitel jedné z novátorských firem.

Mnohé firmy považují držení kancelářských budov za zbytečné náklady a prostě si jen jednou za týden pronajmou konferenční místnost. (Mnohé firmy považují držení kancelářských budov za zbytečné náklady. (Mnohé firmy považují držení kancelářských budov za zbytečné náklady. (Unsplash)
Mnohé firmy považují držení kancelářských budov za zbytečné náklady a prostě si jen jednou za týden pronajmou konferenční místnost. (Mnohé firmy považují držení kancelářských budov za zbytečné náklady. (Mnohé firmy považují držení kancelářských budov za zbytečné náklady. (Unsplash)

Doma jako v práci

Skřivan je na nohou za svítání a nejlepší výkon podává během dopoledne. Sova naopak k večeru a pracuje dlouho do noci. V běžné kanceláři tak oba zbytečně ztrácí čas.

Ten první promarní nejaktivnější dobu cestováním do zaměstnání, ten druhý si v kanceláři odsedí povinnou pracovní dobu, a pak jde domů, aby mohl udělat zadanou práci. Dojíždění do kanceláře a zpět je další zbytečnou ztrátou času.

Řada zaměstnanců dnes navíc odmítá používat služební počítač a telefon, protože jejich soukromé jsou modernější, výkonnější a lépe vyladěné než ty, které jim poskytuje firma.

Navíc řada lidí pracuje i doma a firemní počítač je komplikací nejen pro nutnost neustálé synchronizace dat. To jsou jen některé z důvodů proč přibývá těch, kteří vítají možnost pracovat z domova. Problémem přitom nejsou termíny, ani firemní porady.

Ty totiž stále častěji probíhají pomocí programů virtuálních konferencí. Existují také aplikace, které kolegům spolupracujícím na stejném úkolu umožňují být v trvalém kontaktu. „Scházíme se jednou týdně k poradě v zasedačce jedné flexifirmy.

A to jen proto, abychom se osobně setkali. Stejně tak bychom totiž mohli vše projednat videokonferencí,“ dodává zaměstnanec firmy, která se zkouší obejít bez vlastní kancelářské budovy. Díky moderním technologiím to lze a dokonce se to vyplácí.

Lidé, kteří nemusí trávit pracovní dobu v kanceláři, si mohou lépe rozvrhnout čas mezi práci a rodinu.

Mizí tak rozdíl mezi pracovní dobou a dobou volna neboť lidé si v pracovní době vyřizují soukromé záležitosti, ale jsou ochotni řešit pracovní úkoly do noci nebo během dovolené. Ve výsledku jsou pak nakonec výkonnější a kreativnější než kolegové z kanceláře.

Studie navíc prokázaly, že zaměstnanci, kteří pracují z domova, napracují týdně téměř o 5 hodin více, než ti, kteří musejí docházet do kanceláře.

Foto: Unsplash Titulka: Unsplash
Související články
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,