Domů     Vídával William Blake duchy?
Vídával William Blake duchy?
12.10.2022

„Viděl jsem jeho osvobozeného ducha, jak stoupá k nebi a radostně tleská rukama!“ vzpomíná významný anglický umělec William Blake na smrt svého bratra. Ani během vlastní smrti nezůstane ušetřen podivných vidin a vizí.

Básník, malíř, grafik a průkopník surrealismu, to vše se spojuje v osobě anglického velikána Williama Blakea (1757–1827). Blake má však údajně jeden netypický dar navíc.

Dokáže prý nahlížet do paralelních světů a je jedním z nejznámějších vizionářů všech dob.

Mystika ho přitahuje

William se narodí jako druhé dítě z pěti potomků obchodníka s pleteným zbožím a velmi brzy se stane vášnivým obdivovatelem jistého švédského mystika Emanuela Swedenborga, který se k Williamově radosti na nějaký čas zabydlí v Londýně.

Chlapec je velmi aktivní a záhy se ukazuje, že je i mimořádně nadaný.

Zasmušilý v depresi

Většinu času skládá verše v obchůdku svého otce, rád také maluje a postupně se pouští i do složitějšího žánru filozofování.

Aby toho nebylo málo, William má hudební sluch a nadání, a tak se nejednou stane, že když složí nějakou píseň či báseň, rovnou k ní vymyslí i vhodný hudební doprovod.

Jestli si myslíte, že ho tyto schopnosti naplňují a on tak vede spokojený a šťastný život, nemohli byste se více mýlit. William Blake dozrává ve věčně smutného, melancholického a mystikou ovlivněného mladého muže.

Život mu začnou znepříjemňovat i všudypřítomné hlasy, které jako kdyby přicházely přímo z nebe.

V tomto domě ve Felphamu Blake žil na počátku 19. století. FOTO: Midnightblueowl / Creeative Commons / CC BY-SA 3.0
V tomto domě ve Felphamu Blake žil na počátku 19. století. FOTO: Midnightblueowl / Creeative Commons / CC BY-SA 3.0

S autoritami si nesedne

Mladík se nejprve vyučí rytcem, pak svou životní pouť nasměruje na Královskou akademii umění, kterou ovšem nedokončí. Může za to jeho vznětlivá povaha. Williama doslova rozčílí doběla, když se mu jeden z vedoucích malířů akademie snaží poradit.

„Uvolněte se, berte malování zlehka,“ zní údajně slova, kvůli kterým William na akademii skončí. V osobním životě se mu daří o něco víc, 18. srpna 1782 si vezme negramotnou dceru zahradníka Catherine Boucherovou.

Své manželství bere poměrně vážně a ihned po svatbě se rozhodne, že Catherine naučí číst i psát. Ona mu na oplátku pomáhá s jeho rytinami. Navíc je to právě Catherine, která jako první skutečně věří Blakeovým vidinám a nebojí se jej označit za proroka.

Duch bratra jej žene dál

S její podporou se kariéra rozervaného mládence pomalu, ale jistě rozjede tím správným směrem. Blake se stane originálním umělcem, který své schopnosti a vize promítá přímo do uměleckých děl. Navíc vynalezne novou metodu tisku svých sešitků s básněmi.

Ačkoli připouští, že je mimořádně nadaný, příčinu nehledá tak úplně u sebe. Často hovoří a píše o svém zesnulém bratrovi, respektive o jeho duchovi. Bratrův duch prý k Blakeovi často promlouvá a postupně mu odhaluje nová a nová tajemství umění.

Velikáni přicházejí

Záhadné vize ale přicházejí k Blakeovi už odmalička. Pamatuje si například, jak jej ještě jako malého chlapce navštívili andělé v čele s prorokem Ezechielem. Nějaká záhadná síla ho pak nutila vzít do ruky pero a skládat verše, malovat a psát.

Postupně jej v různých vizích navštívili taktéž velikáni jako Mojžíš, Homér, Vergilius, Dante Alighieri nebo John Milton. Všechny tyto významné osobnosti také k Blakeovi promlouvaly a inspirovaly jej.

Na stromech vidí anděly

Ještě než se vůbec naučí číst psát a počítat, Blake tvrdí, že smrt je jen jakýsi přechod z jedné místnosti do druhé. Dospělým říká, že na obloze vídává válečníky s meči a kopími a že na větvích obyčejných stromů vidí sedávat anděly se zářícími křídly.

Jednou dokonce prohlásí, že spatřil samotného Boha. Všechny tyto vize později Blake zvěční na papíře. Na něj přenese většinu vizí, které jej stihnou.

Mrazivá je zejména série jeho skic s portréty, jíž se říká Hlavy duchů, obavy vzbuzuje také malba Velký rudý drak.

Blakeův Velký rudý drak FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Blakeův Velký rudý drak FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo

Naučí se psát obráceně

Blake je přesvědčený o existenci paralelního světa, ve kterém je všechno úplně jinak, než jak se nám to jeví ve skutečném světě. Možná i proto se z vlastní vůle rozhodne naučit psát zprava doleva, unikat ze zjevné reality, která jej příliš nezajímala.

Umělec spíš často a rád uniká do sfér fantasy, postavami v jeho dílech se stávají Atlanťané, druidi a všichni ti, které potkává ve svých stavech alternativního vědomí.

Klidí se mu z cesty

Zuřivost a vztek, emoce, které zřejmě stály za tím, že Blake nedokončil akademii, se objevují vždy, když je někým vyrušován. Doslova záchvaty vzteku jej přepadnou zejména tehdy, když jej někdo „vzbudí“ z prožívání sfér druhého, paralelního světa.

Hlavním problémem ale je, že zasvěcených je málo a málokdo tak pozná, kdy se Blake plně nachází v realitě, a kdy „cestuje“. Jednou se dokonce stalo, že mladíka, jenž jej nevědomky vyrušil, dopálený Blake málem vyhodil z okna.

Ne, skutečně není příliš divu, že si okolí o Blakeovi vypráví všemožné historky, které mají jednoho společného jmenovatele – považují jej totiž za blázna.

Zrůda ho vyžene z domu

Umělec je přesvědčen, že svá díla může tvořit jen tehdy, když mu světlo z paralelního světa napoví, co má stvořit.

Umění vnímá skutečně jako něco transcendentního, přesahujícího malost člověka, který se nedokáže ponořit do své mysli a svou duši ponechává ve stavu pomyslného spánku. Ale to není Blakeův případ. Ten skrz svou duši proniká mnohem dál.

Blake si například vzpomíná, jak jednou ve svém domě spatřil šupinaté, skvrnité, hrůzně vypadající stvoření s lidským tělem, jež bylo zasypáno malými blechami. Stvůra sestupovala ze schodů, pomalu, přímo k němu.

Vyděšený tvůrce rychle vezme nohy na ramena a bezcílně uteče z doma. Později tento svůj děsivý zážitek ztvární v obrazu příznačně nazvaném Duch blechy. „Zeptal jsem se ho, jestli pro mě může namalovat to, co viděl. On na to řekl – vidím ho přímo před tebou.

Tak jsem mu dal papír a tužku a on začal kreslit portrét. Vypadalo to, jako by měl blechu přímo před sebou,“ vzpomíná na okolnosti vzniku díla astrolog a Blakeův přítel John Varley.

Podle Blakerova vidění vznikl obraz nazvaný Duch blechy. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo
Podle Blakerova vidění vznikl obraz nazvaný Duch blechy. FOTO: Directmedia / Creative Commons / volné dílo

Smrt s velkou parádou

Nebyl by to William Blake, aby s jeho smrtí nebyla spojena další záhada. Blake umírá v devětašedesáti letech, 12. srpna 1827, zrovna když pracuje na ilustracích pro Dantovu Božskou komedii.

Lékaři, přivolaní k posmrtné posteli, nejsou schopni říct, co je příčinou velikánovy smrti. Uspokojující odpověď by možná nabídly síly z onoho paralelního světa, na který se však v danou chvíli nikdo nedokáže napojit. Tedy s výjimkou umírajícího Blakea.

Ten se ani během vlastní smrti nebojí toho, co právě nastává. Když vydechuje naposledy, před svými přáteli začne zpívat o všem, co zrovna vidí v nebi. Jeho duše se pomyslně přesouvá z jedné „místnosti“, do té druhé.

Po manželově odchodu spatří vdova Catherine Blakea ještě jednou. Prý se jí zjeví jeho duch, který jí předá několik důležitých rad a doporučení.

Mezi lidmi se pak traduje, že vždy, když má někdo zájem o nějaký obraz zesnulého manžela, Catherine se s ním musí o koupi nejdřív poradit.

Foto: Thomas Phillips / Creative Commons / volné dílo, Directmedia / Creative Commons / volné dílo, Midnightblueowl / Creeative Commons / CC BY-SA 3.0,
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhady a tajemství
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.