Domů     Co je diamantové malování?
Co je diamantové malování?
komerční sdělení

Podobně jako u křížkového stehu a malování podle čísel je diamantové malování novým kreativním koníčkem, který vzal svět útokem.

Amatérští umělci po celém světě si tuto činnost zamilovali, protože se snadno učí a je neuvěřitelně obohacující. Dokonce i nováčci a lidé, kteří bojují s jinými uměleckými aktivitami, považují malování diamanty za uvolňující a příjemné.

Zvládnutí základů je hračka a lidé všech věkových kategorií a úrovní dovedností mohou vytvářet dechberoucí umělecká díla.

Co je diamantová malba?

Diamantové malování je jednoduchý a návykový koníček, který je na celosvětovém vzestupu. Vytvoření třpytivého mistrovského díla je stejně snadné jako připevnění zářivě zbarvených pryskyřičných kamínků na samolepicí plátno pomocí diamantové umělecké sady.

Plátno je potištěno designem a symboly, abyste přesně věděli, jakou barvu na každé místo umístit.

Relativně nová umělecká forma – diamantové malování – se rychle stalo oblíbeným mezi začátečníky i zkušenými fandy.

Nevyžaduje žádné speciální dovednosti a každý může vyrobit krásná diamantová umělecká díla, která se při malování diamanty třpytí, blýskají a lesknou.

Proč byste měli vyzkoušet diamantové malování

Zaujalo vás malování diamanty, ale nejste si jisti, zda je to pro vás to pravé? Nebojte se!

Existuje mnoho skvělých důvodů, proč ho miliony milovníků diamantového umění doporučují vyzkoušet. Přeměna drobných diamantů na barevné, trojrozměrné mistrovské dílo je neuvěřitelně obohacující.

A protože je celé diamantové malování dostatečně snadné na to, aby jej zvládl kdokoli, dokončení díla může být dosaženo s velmi malým úsilím i pro ty, kteří mají tendenci bojovat s jinými ručními pracemi a technikami.

Diamantové malování je nový koníček vhodný pro začátečníky i zkušené řemeslníky. Je také skvělé pro lidi všech věkových kategorií.

Od malých dětí po starší dospělé může každý nasměrovat svou kreativitu k vytvoření třpytivého diamantového umění. Tento proces je snadné zvládnout, a po dokončení obvykle není potřeba uklidit ani žádný nepořádek.

Malíři popisují diamantovou malbu jako relaxační a uklidňující. Ve skutečnosti většina říká, že to odbourává stres více než jakékoli jiné způsoby. Umístění diamantů jeden po druhém je extrémně uklidňující a umožňuje mnoha lidem vstoupit do meditativního stavu.

Když se soustředíte na projekt, hodiny letí. Nebuďte tedy překvapeni, pokud se z hodiny, kterou si vyhradíte na práci na svém nejnovějším mistrovském díle, stane celonoční řemeslná seance!

Pokud vaše pokusy o malování nebo kreslení mají tendenci zanechávat ve vás spíše frustraci než uspokojení, diamantové malování by mohlo být řešením, které jste hledali.

Je to skvělý způsob, jak si odpočinout při vytváření krásných uměleckých děl, která budete hrdě vystavovat – i když se nepovažujete za umělce.

Jak začít

Zakoupení sady pro malování diamanty je nejlepší způsob, jak začít malovat diamanty, protože vše, co potřebujete, je součástí sady.

Provedeme vás jednoduchým šestikrokovým procesem, ve kterém

Krok první

Z předtištěného plátna sloupněte průhlednou ochrannou fólii. Odkryjte ale jen tu část, kterou chcete zrovna malovat.

Krok druhý

Vyberte si jeden symbol z plátna, který byste chtěli osázet diamanty.

Krok třetí

Spojte symbol s odpovídajícím kódem barvy diamantu pomocí tabulky na plátně, a poté najděte správný sáček s diamanty.

Krok čtvrtý

Zatlačte špičku aplikačního pera do vosku. Trochu vosku naberete.

Krok pátý

Dotkněte se perem s voskem fazetové čili horní strany diamantu, abyste jej zvedli.

Krok šestý

Zarovnejte diamant s odpovídajícím symbolem na plátně a jemně jej zatlačte na místo. Diamant zůstane na samolepicí vrstvě plátna.

Je to opravdu tak snadné! Opakujte tyto kroky, dokud neumístíte barevné diamanty na všechny odpovídající místa na plátno a nebudete mít oslnivý hotový obraz.

Co je součástí sady pro diamantové malování?

Každá sada je plně vybavena vším, co potřebujete k dokončení diamantové malby. Například v sadě od Diamondi, předního výrobce a dodavatele sad pro diamantové malování, najdete:

Předtištěné plátno se samolepicí vrstvou a krycí folií

Všechny potřebné různobarevné diamanty

Ergonomické pero na podávání diamantů

Trochu vosku pro nabírání diamantů

Misku pro nasypání diamantů, kterými zrovna malujete

Pinzetu

Vytištěný obraz pro představu o konečném výsledku

Šablona na plátně v prémiové kvalitě

Diamondi plátna jsou krásně hladká a obsahují vysoce kvalitní lité lepidlo namísto oboustranné lepicí pásky, kterou používá mnoho jiných dodavatelů. Použití high-tech litého lepidla má za následek lepší přilnavost a zajišťuje, že diamanty nespadnou z plátna.

Plátna Diamondi byla také pečlivě navržena tak, aby nedocházelo k jeho pomačkání a třepení. Díky povrchové úpravě je každé plátno hladké na dotek a umožňuje kvalitní tisk předlohy i kódů.

Někdy použití LED světelné podložky usnadňuje práci, zejména v tmavších oblastech předlohy. Světlo prosvítá přes plátno a vy jasněji vidíte, kam umístit diamanty.

Zářivé, extra reflexní diamanty přizpůsobené barevným kódům plátna

Diamanty používané při malování nejsou všechny vytvořeny stejně. Na trhu je několik různých typů a mohou být vyrobeny z pryskyřice nebo akrylu, či jiného tvrdého a průhledného materiálu.

U diamantů by měla být zajištěna stálá barva a odolnost, aby se nelámaly ani nepraskaly. Mohou mít různý počet faset. Například 13, 26 apod. Představa, že čím více faset, tím větší lesk, ale úplně neplatí. Tedy spíše jen do určitého množství. Jakmile je faset příliš, lesk se zase začne ztrácet.

Diamanty se také vyrábějí v několika tvarech. Buď do kruhu nebo do čtverce.

Aplikační pero, miska a vosk pro snadné umístění diamantů na plátno

Není nic horšího, než když se rozhodnete vyzkoušet nový koníček, jen abyste si uvědomili, že nemáte všechno potřebné.

Proto je skvělé, že v každé sadě Diamondi najdete aplikátor – neboli malířské pero – s pohodlným úchopem, tácek, vosk a všechny potřebné pytlíky s diamanty! Ve všech diamantových sadách najdete také pinzetu, která vám pomůže s usazením diamantu.

Takže jakmile otevřete krabici, budete mít vše, co potřebujete k vytvoření svého prvního blýskavého mistrovského díla.

Jednoduché pokyny a tabulka barev

Diamantové malování by mělo být snadným a dostupným koníčkem pro umělce všech úrovní. To je důvod, proč každá sada obsahuje snadno srozumitelné pokyny a tabulku barev, která vám pomůže vizualizovat, kde by měla být každá barva umístěna na plátně.

Při objednávce si jednoduše vyberte umělecké dílo, které se vám líbí. Designéři už navrhli nejlepší velikost plátna a tvar diamantu, aby diamantová malba co nejvíce odpovídala původnímu uměleckému dílu, které slouží jako vzor.

Rozdíl mezi kulatými a čtvercovými diamanty

Při procházení diamantových sad od různých dodavatelů si všimnete, že některé sady jsou dodávány s kulatými diamanty, zatímco jiné obsahují čtvercové diamanty. Oba mohou být vynikající kvality, takže jejich výběr záleží na osobních preferencích. Každý z nich má jisté výhody a nevýhody při vzájemném porovnání.

Kulaté diamanty

Sady obsahující kulaté diamanty se snáze a rychleji dokončují. Jsou skvělé pro začátečníky, protože se nemusíte starat o správnou orientaci každého diamantu. Nevýhodou však je, že u kulatých diamantů uvidíte barvy plátna mezi diamanty na hotovém díle.

Jejich hrany k sobě totiž nepřiléhají. Mnoho malířů miluje tento vzhled, ale měli byste si toho být vědomi, když se rozhodujete, se kterým tvarem diamantu pracovat.

Čtvercové diamanty

Umístění čtvercových diamantů trvá o něco déle a musíte věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby byl každý umístěn rovně. Jediný křivý čtvercový diamant naruší celou řadu!

To je důvod, proč použít pinzetu a již umístěný diamant ještě správně pootočit, aby hrany seděly. Když jsou správně umístěny, zapadají do sebe od okraje k okraji a vytvářejí uspokojivý vzhled.

Protože na hotových dílech neprosvítá ani kousek plátna, umělecká díla vytvořená pomocí čtvercových diamantů mají kompletní mozaikový vzhled.

Diamanty Aurora Borealis (AB)

Někteří dodavatelé používají diamanty Aurora Borealis neboli AB. Tyto duhové diamanty mají speciální povlak, který simuluje barvy polární záře. Jsou ještě více třpytivé, éterické a krásnější než normální diamanty.

Diamanty AB vytvářejí zářivý efekt na hotovém obrazu a musíte je vidět osobně, abyste uvěřili.

Plně osázené plátno vs. částečně osázené plátno

Jak již bylo uvedeno dříve, diamanty jsou pryskyřicové nebo akrylátové korálky používané k dokončení diamantových maleb. Při nákupu sad si všimnete, že některé jsou dodávány s plným označením, takže každičké místo na plátně má kód, odpovídající barvě diamantu. Jiné obrazy jsou vyplněny kódy jen zčásti, přičemž část plátna je nepotištěna.

Plná plátna jsou po dokončení zcela pokryta diamanty. Částečná plátna jsou naproti tomu pokryta diamanty jen částečně. Částečné osázení je navrženo tak, aby některé části obrazu vyskakovaly do výše, zatímco úplné pokrytí vytváří celkový hladký mozaikový efekt.

Částečná plátna jsou vynikající volbou pro začátečníky, protože jejich dokončení zabere méně času. Pokud jde o to, který typ plátna je lepší, je to věc osobní volby.

Jako začátečníkovi v diamantovém malování vám doporučujeme vyzkoušet oba typy, abyste zjistili, který z nich se vám více líbí.

Diamantové malování tipy a triky

Jakmile zvládnete základní techniky a stanete se diamantovým malířem, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste svůj první diamantový obraz posunuli na další úroveň a dokončili projekty rychleji.

Zde je několik užitečných návrhů:

Uspořádejte všechny své materiály na rovný povrch, vše na dosah ruky a rozhodněte se, kterou část obrazu zpracujete jako první.

Prohlédněte si barevně odlišenou tabulku na plátně a zjistěte, které barvy budete muset pro danou sekci použít.

Opatrně vložte balíček diamantů do přiloženého zásobníku. Jemně podnosem zatřeste tam a zpět. To umožňuje diamantům usadit se plochými stranami směrem dolů, takže je mnohem snazší nabrat je aplikátorem.

Pomalu odstraňte plastovou fólii z oblasti plátna, kde budete pracovat. Zbytek plátna mějte zakrytý, aby byl design chráněn před prachem.

Po dokončení malby položte plastovou fólii na plátno. Poté pomocí knihy nebo válečku jemně a opatrně zatlačte. To zajistí diamanty na místě.

Někdy je těžké si představit, jak bude hotový produkt vypadat, když jste v průběhu projektu. Pokračujte a budete se divit, jak to dopadne.

Zapojte své přátele. Tvoření je zábavnější s ostatními lidmi a malování pomocí diamantů je skvělý projekt, na kterém můžete společně pracovat!

Zarámujte svůj hotový obraz

Jakmile dokončíte své mistrovské dílo, je čas se s ním pochlubit! A jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je zarámování. Rámování diamantových uměleckých děl je snadné a je dokonalým završením vašeho výtvoru.

Existuje několik různých možností pro rámování diamantového obrazu. Nejjednodušší je použít standardní rám z obchodu už při objednávce. Své umělecké dílo můžete také připevnit na umělecké plátno nebo si je nechat profesionálně zarámovat.

Ať už si vyberete kteroukoli možnost, rámování je nejlepší způsob, jak připravit své mistrovské dílo k vystavení doma nebo v kanceláři. Přidání pěkného rámečku je perfektní, když plánujete darovat také dokončený obraz někomu blízkému.

Ne všechny sady diamantového umění jsou stejné. Kompletování nekvalitních sad vám bude připadat spíš jako fuška než jako relaxační koníček. A pokud se diamanty netřpytí nebo barvy nejsou živé, budete po hodinách strávených prací na projektu zklamáni.

Doporučujeme tedy sady od Diamondi. V nich najdete pouze prémiová plátna a nejreflexnější diamanty. Podívejte se na web www.diamantove-malovani.cz ještě dnes!

Pokud nakupujete ze Slovenska nebo z Polska, můžete využít e-shop diamantove maľovanie, resp. haft diamentowy. Začněte s tímto skvělým koníčkem i vy!

Foto: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Zajímavosti
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
záhady a tajemství
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých