Domů     Velký požár Smyrny 1922: Založí ho sami turečtí vojáci?
Velký požár Smyrny 1922: Založí ho sami turečtí vojáci?
10.8.2020

Píše se rok 1922 a v Malé Asii zuří válka mezi Turky a Řeky. Metropolitní město Smyrna je už tři roky pod nadvládou Řeků, když do něj v polovině září vtrhnou Turci.

Ti začnou terorizovat místní křesťanské menšiny, a když už se zdá, že situace nemůže být horší, vypuknou ve městě požáry, jež pohltí velkou část města. Za oběť jim padnou tisíce lidí.

Požár Smyrny je vyvrcholením tři a půl roku dlouhé řecko-turecké války. Příčiny sporu mezi těmito dvěma národy bychom ale hledali mnohem hlouběji, už v první polovině 19. století, kdy se Řekové toužili dostat z osmanského, tedy tureckého područí.

Bitva u Sakarye se stává pro Řeky krutou porážkou.
Bitva u Sakarye se stává pro Řeky krutou porážkou.

Nemocný muž na Bosporu

Po několika staletích úspěšných výbojů je na začátku 19. století osmanská říše v úpadku. Armáda je zdecimovaná, pokladna prázdná a nacionalistická povstání takřka na denním pořádku.

Bez povšimnutí tento stav neprojde u ostatních mocností a kdysi mocné říši už nikdo neřekne jinak než Nemocný muž na Bosporu. Situace se rozhodnou využít menšiny, které ze sebe touží konečně setřást osmanské jho.

Svobodu si jako první vybojují roku 1832 Řekové, následovaní dalšími národy. Mezi Osmany a Řeky pak jiskří vzájemná antipatie po další desítky let.

Na konci první světové války se Řecko přidá k dohodovým vojskům a situace, která hraje v jejich prospěch, se rozhodnou využít i po válce. V květnu 1919 se vyloďují v Malé Asii a obsazují Smyrnu, kde se v té době nachází početná řecká menšina.

Rychlý řecký postup je sice zpočátku úspěšný, dlouhým válčením unavení řečtí občané si ale ve volbách v roce 1920 zvolí novou royalistickou vládu, které se podaří opět dosadit na opuštěný trůn krále, a dobývání Malé Asie se zpomaluje.

Řecká armáda pochoduje Smyrnou. To se ještě píše rok 1919.
Řecká armáda pochoduje Smyrnou. To se ještě píše rok 1919.

Zvrat ve válce

Turci začnou téměř okamžitě slavit první úspěchy. Na konci srpna 1922 uštědří Řekům porážku u Dumlupınaru, která znamená zásadní obrat v konfliktu. Řekové v krvavé bitvě přijdou o polovinu armády, vláda rezignuje a král je donucen abdikovat.

Turci pak dobývají ztracená území kousek po kousku zpět, včetně starobylé Smyrny, známé v současnosti jako Izmir. Rušná metropole ležící na pobřeží Egejského moře byla už v roce 1922 multikulturním centrem.

Největšími skupinami zde byli Řekové a Turci, odborníci se však dodnes nemohou shodnout, koho bylo tehdy více. Kromě toho zde žili Arméni a také početná židovská menšina.

Pod řeckou nadvládou se město nacházelo už od roku 1919, kvůli narůstajícímu tureckému tlaku jsou však nyní řečtí vojáci donuceni se stáhnout.

Poslední z nich v rychlosti odcházejí ještě večer 8. září 1922, když už do Smyrny vstupují turecké vojenské jednotky pod velením Mürsela Bakû (1881–1945) a Nureddina Pashy (1873–1932).

Turci slaví vítězství. Malá Asie je jejich spolu se Smyrnou.
Turci slaví vítězství. Malá Asie je jejich spolu se Smyrnou.

Morálka vojáků upadá

Jakkoli místní neberou příchod armády na lehkou váhu, jistou zárukou bezpečí pro ně představuje flotila britských, amerických a francouzských lodí, kotvících v přístavu.

Už následujícího dne, 9. září, však začne morálka tureckých vojáků upadat a odnesou to hlavně Arméni. Turci rabují jejich domy, unášejí a znásilňují arménské ženy.

Řecko-ortodoxní biskup Chrysostomos (1867–1922) je mučen a nakonec ubit zvráceným davem. Ačkoli se ve stejnou chvíli na stejném místě nacházejí i francouzské jednotky, od svého velení mají nařízeno do věci nezasahovat.

To nejhorší má ale teprve přijít. Během pozdního odpoledne 13. září 1922 se obloha zbarví doruda. V arménské části Smyrny zaplanuly ohně, které nemilosrdně polykají i to málo, co Arménům po tureckém rabování ještě zbylo.

Nikdo se nesnaží je hasit a plameny se rychle šíří kvůli větrnému počasí. Až po nějaké době se své práce chopí hasiči, to už je ale oheň tak rozsáhlý, že je jeho uhašení takřka nemožné.

Ohně si vyžádají tisíce mrtvých.
Ohně si vyžádají tisíce mrtvých.

„Jen plním rozkazy…“

„Viděla jsem tureckého důstojníka, jak vchází do domu s malými plechovkami benzinu a za pět minut byl celý dům v ohni,“ vypráví Millie Mills, tehdejší ředitelka americké střední školy ve Smyrně.

Millie není jediným svědkem podobných událostí. Také další pamětníci vzpomínají na turecké vojáky i důstojníky, kteří zakládali ohně pomocí dlouhých tyčí s kusem hadru na konci, jež namáčeli v plechovkách s benzinem. Někteří z nich se snažili vojáky zastavit.

„Zeptal jsem se toho Turka, co si myslí, že dělá, ale on mi jen suše odvětil, že plní rozkazy svých nadřízených, podle kterých má zapálit všechny domy v této městské části,“ líčí bankovní úředník francouzského původu Francois Joubert.

Obrovské masy lidí se ve snaze utéct před ohněm kupí v přístavu, kde je z lodi pozoruje americký kapitán Arthur Hepburn (1877–1964):

„Byly tam desetitisíce lidí, stále ale přicházeli další, dokud celé přístaviště nevypadalo jako jedna obrovská, pevná lidská hmota.“

Zapálili si snad město sami obyvatelé?
Zapálili si snad město sami obyvatelé?

Přeživším pomůže americký pastor

Plameny se z arménské čtvrti rozšířily i do dalších částí města a ve Smyrně panuje nesnesitelný žár. Brzy ráno 14. září, kdy obvykle bývá ještě tma, celá Smyrna září na kilometry daleko.

„Tisíce lidí se z našeho pohledu vlnily v rozžhaveném přístavu, panika vzrůstala až k nepříčetnosti,“ popisuje situaci v přístavu britský důstojník A. S. Merrill (1890–1961) a dodává: „Bylo bolestivé slyšet nářky matek a dětí.

Na prahu šílenství se vrhaly do moře a některé se dostaly až k lodím.

Pokusy o nalodění obětí ale končily katastrofálně, na některých lodích se o to pokusili, museli ale pod náporem zuřivého davu přestat.“ Z druhé strany tlačí na uprchlíky turecké vojsko, které je tak drží na místě.

Dalšího dne však začíná oheň slábnout a nebohým obyvatelům Smyrny svítá nová naděje.

Z iniciativy amerického pastora Asy Jenningse (1877–1933) a s pomocí kapitána Hepburna i dalších přítomných je vyslána záchranná flotila, jejíž první plavidla připlouvají 24. září. Oheň je definitivně uhašen už o dva dny dříve.

Vojevůdce Neureddin Pasha je strůjcem dobytí přímořské Smyrny.
Vojevůdce Neureddin Pasha je strůjcem dobytí přímořské Smyrny.

Počet obětí zůstává neznámý

Evakuace je náročná, a i když se Britové a Američani snaží Smyrňany chránit, především turečtí dobrovolníci je mezitím dále okrádají a tyranizují.

Nakonec se podaří zachránit asi necelých 200 000 přeživších, mnoho z nich však umírá na následky prožitých utrpení. V počtu obětí nepanuje mezi odborníky shoda, odhady se tak pohybují mezi 10 000 až 100 000 mrtvých, pravda bude ale zřejmě někde uprostřed.

Tragický osud potkal dalších asi 30 000 Řeků a Arménů mezi 17. a 45. rokem života, které nechali Turci deportovat na nucené práce do vnitrozemí. Nejméně třetina z nich zahynula v mnohdy brutálních podmínkách.

Ostatním se sice podaří zachránit holý život, jejich domovy i veškerý majetek jsou ale zničeny. Řecká, arménská a levantská čtvrť města leží v troskách, bez větší úhony přežily jen turecká a židovská. Současný Izmir je tak doslova vybudován z popela.

I přes četná svědectví za založení požáru nebyl nikdo potrestán. Řekové a Arméni obviňují Turky, podle Turků ohně založili nebo nedopatřením způsobili ve svých čtvrtích samotní Řekové a Arméni.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Karolína Sýkorová
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Syfilis: Damoklův meč (nejen) šlechty
Dalo by se říci, že se Amerika Evropanům za jejich činy krutě pomstila. Podle jedné z teorií zavlekla vracející se posádka Kryštofa Kolumba do Evropy smrtící pohlavně přenosnou chorobu – obávaný syfilis. Šíření onemocnění bylo kladeno za vinu vojskům krále Karla VIII. (1470–1498) táhnoucím roku 1494 do Itálie. Tato vojska obsadila Neapol, ale v roce […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva