Domů     Freddie Mercury: Svou nemoc tají ze všech sil
Freddie Mercury: Svou nemoc tají ze všech sil
10.8.2020

Pomalu se ztrácí před očima a uzavírá se do sebe, přesto nikdo netuší, že se z něj vytrácí život. Vir HIV vyvolává spoustu otázek, jenže vědci a lékaři jsou prozatím schopni dát jen málo odpovědí.

Na počátku 90. let společností projede zpráva o nové zákeřné nemoci jako blesk z čistého nebe.

Nejprve nákaze virem HIV nikdo příliš velkou pozornost nevěnuje, jakmile ale vyjde najevo, jak málo toho o nové nemoci vědci vědí a jak fatální může mít následky, zájem roste.

Lék se nedaří najít a mezi lidmi se začne šuškat, že se jedná hlavně o nemoc homosexuálů. Navíc si nikdo nechce připustit, že zrovna on by se mohl zákeřným virem nakazit.

Když vydá jen pouhý den před svou smrtí prohlášení o svém zdravotním stavu Freddie Mercury (1946–1991), jako by se najednou něco zlomilo.

Frontman kapely Queen byl zvyklý ze sebe na pódiu vydat úplně vše.
Frontman kapely Queen byl zvyklý ze sebe na pódiu vydat úplně vše.

Hledání sebe sama

O svém hudebním talentu je Freddie, vlastním jménem Farrokh Bulsara, přesvědčený dlouho. Musí však vzbudit zájem ostatních. Pozornost poutá hlavně svým zjevem.

Barevné módní kreace, rozčepýřené hnízdo na hlavě a obrovský předkus nenapovídají, že se z něj stane jeden z nejlepších zpěváků všech dob.

Zpočátku tichý a snad i trochu prchlivý mladík zkouší své štěstí v liverpoolské skupině Ibex, když se však seznámí s kytaristou Brianem Mayem (*1947) a bubeníkem Rogerem Taylorem (*1949), hvězdné kariéře se pomalu otvírají dveře.

Nesmělost se vytrácí a Freddie se začíná seznamovat. Učaruje mu Mary Austinová (*1951) a bláznivě se do ní zamiluje. Ostatně i ona do něj. Jsou jako jedna duše.

Jenže Freddie brzy začne cítit, že rozhodně nejsou jedno tělo, a několikrát se přistihne, jak flirtuje s někým jiným – s muži, ostatní ženy mu nic neříkají.

Freddieho s Mary pojilo hluboké přátelství.
Freddieho s Mary pojilo hluboké přátelství.

Až do konce

Zpěvák Mary miluje a nechce o ni přijít, podvědomě ale cítí, že si Mary prostě vzít nemůže. I přes zrušené zásnuby jsou pro sebe oba těmi nejdůležitějšími osobami v životě a Mary bude stát Freddiemu po boku až do samotného konce.

Zpěvák kapely Queen si pozornost užívá plnými doušky a naprosto se ponoří do života známé rockové hvězdy. Zhýralé večírky jsou na denním pořádku, známosti na jednu noc za chvíli přestane počítat a morální kocovina se stává permanentním stavem.

Jeden z domů v Kensingtonu v západním Londýně se zase otřásá v základech. Alkohol teče proudem a bílý hvězdný prach na stolech napovídá, že večírek bude opět velkolepý. Jen pán domu chybí na scéně.

Freddie leží ve svém pokoji na posteli a společnost mu dělají jeho kočky. „Nikam se mi dnes nechce jít. Jsem tak unavený,“ vysvětluje „klukům“ z kapely a posílá je pryč.

Dny se vlečou, práce na nové desce sice pokračuje, ale ani ostatním členům skupiny Queen neunikne, že Freddie není ve své kůži.

„Bude to jen nějaká viróza, nebo hodně alkoholu,“ míní Mercury, jenž dobře ví, že by měl na chvíli zvolnit a dát si od večírků odstup. Únava se stále stupňuje a nedaří se ji překonat. V televizi se rojí stále více zpráv o stále ještě neprobádaném viru.

Když jednoho rána začne zpěvák vykašlávat krev, rozklepou se mu kolena. V hlavě mu proudí tisíce myšlenek, probírá všechny muže, kteří mu prošli náručí…

Koncert Live Aid se stal nezapomenutelným zážitkem pro všechny.
Koncert Live Aid se stal nezapomenutelným zážitkem pro všechny.

Nejlepší výkon všech dob

Píše se rok 1985 a chystá se velkolepý benefiční koncert Live Aid, jehož výtěžek poputuje na podporu Etiopie.

Účast mezi věhlasnými jmény, jako jsou David Bowie (1947–2016), U2, Paul McCartney (*1942), Madonna (*1958) a další, přislíbí i Queen. Stadion je vyprodaný.

Všichni jsou nabuzeni pocitem, že hrají pro dobrou věc, a hodlají si to pořádně užít. Ví to i Freddie, ale zase nemá nejlepší den. Únava se nastěhovala do jeho života jako nezvaný host a chuť na bujaré veselí se pomalu vytrácí.

Když ale nahlédne ze zákulisí na rozdováděný dav, tělem mu projede nekonečný příval energie. Vběhne na pódium a okamžitě spustí. Brian a Roger na sebe mrknou a pomyslí si, že dnes to bude jízda. Mají pravdu.

Freddieho hlas stoupá do výšek, které snad nikdo jiný nedokáže vyzpívat. Zpěvákovy taneční kreace celý zážitek ještě umocní. Nikdo v tu chvíli nechce, aby opustil pódium. „Byl to snad nejlepší výkon v dějinách skupiny Queen,“ hodnotí později hudební kritici.

Mary, Jim a Freddie
Mary, Jim a Freddie

Diagnóza potvrzena

Po koncertu Live Aid se vrací život do zaběhnutých kolejí. Jen Freddiemu je čím dál tím hůř. Z běžného nachlazení se nedokáže dostat a léčba trvá příliš dlouho. Hlas kdesi vzadu mu našeptává, aby byl obezřetný.

Sebere odvahu a zamíří na kliniku Harvey Street, samozřejmě tak, aby jej nikdo nepoznal. Sleduje, jak jeho krev svižně odkapává do zkumavky nesoucí speciální označení. Uplyne pár dní a Mercury opět sedí na ne zrovna příjemné židli na klinice v Harvey Street.

Zanedlouho jej lékař pozve k sobě. „Výsledky bohužel potvrdily, že jste nakažený virem HIV,“ pronese opatrně doktor a Freddiemu se zatočí hlava.

„Co jsem si myslel, vždyť to nemohlo dopadnout jinak,“ srovnává si sebemrskačsky myšlenky v hlavě a tuší, že to je velmi krutá odplata za jeho prostopášný způsob života.

Svou hudbou Freddie Mercury těšil miliony fanoušků, zpráva o jeho skonu přišla jako blesk z čistého nebe.
Svou hudbou Freddie Mercury těšil miliony fanoušků, zpráva o jeho skonu přišla jako blesk z čistého nebe.

Mlčení jako ochrana

„Mary, potřebuji tě. Hned,“ zanedlouho už se choulí v náruči ženě, která by mu byla schopná obětovat cokoli, a on by pro ni udělal to samé. V tuto chvíli ale potřebuje jen milující náruč, bezpečný přístav, který mu pomůže najít odpovědi na nepříjemné otázky.

„Doktor říkal, že nedokáže předpovědět, jak to skončí,“ sebere odvahu a vysloví nejistý verdikt nahlas.

Tím, že zpěvák varovné příznaky velmi dlouho ignoroval a nevyhledal léčbu, rozvinul se virus v AIDS. „Nebylo by rozumné, kdybys jim to řekl,“ naléhá na Freddieho Mary a on ví, že má pravdu.

Ona a jeho partner Jim Hutton (1949–2010) jsou jediní, kdo ji znají. Měsíce ubíhají a Mercuryho zdraví je jako na houpačce. Paparazzi mají čich na skandály a divné chování někdejšího bohéma a krále večírků je podezřelé.

Zároveň sílí informovanost o viru HIV a společnost dychtí po informacích. Později se ukáže, že Freddieho návštěva kliniky neproběhla bez povšimnutí a na jedné z tiskových konferencí se novináři zeptají přímo: „Máte AIDS?“ Zpěvák kroutí hlavou a říká rázné ne.

Ostatní hoši z kapely nic neřeší, jsou zvyklí na Freddieho výkyvy nálad a zbytečně se neptají.

Díky Freddieho osudu se začne o homosexualitě i o nemoci AIDS více mluvit.
Díky Freddieho osudu se začne o homosexualitě i o nemoci AIDS více mluvit.

S pravdou ven

Situace je postupně neúnosná. Tělesná schránka nefunguje tak, jak by si Freddie přál, a změn v jeho vzhledu i fungování si začínají všímat i ostatní členové kapely. „Mám to. Chytil jsem to také,“ nevydrží nápor a přizná se.

Rozhostí se ticho a nikdo nechce uvěřit. „Cokoli pro mě napíšete, to nazpívám. Udělám pro vás tolik materiálu, co budu schopen,“ vzpomíná na frontmana Brian May.

Freddieho čas se neúprosně blíží ke konci, a přestože se snaží své kolegy nenechat ve štychu, stav se horší. V listopadu 1991 se vše zlomí. Zpěvák je natolik vyčerpaný, že jen těžko vstane z postele, nedokáže jíst ani pít.

Lékaři se snaží, jak mohou, zmírnit utrpení, nikoli zachránit život. 23. listopadu je vydáno oficiální prohlášení o hudebníkově stavu. Následujícího dne vydechne naposled. Nejen ti, kteří jej milovali, zůstanou jako opaření. Najednou svět začne vnímat hrozbu zákeřného viru jinak.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h