Domů     Freddie Mercury: Svou nemoc tají ze všech sil
Freddie Mercury: Svou nemoc tají ze všech sil
10.8.2020

Pomalu se ztrácí před očima a uzavírá se do sebe, přesto nikdo netuší, že se z něj vytrácí život. Vir HIV vyvolává spoustu otázek, jenže vědci a lékaři jsou prozatím schopni dát jen málo odpovědí.

Na počátku 90. let společností projede zpráva o nové zákeřné nemoci jako blesk z čistého nebe.

Nejprve nákaze virem HIV nikdo příliš velkou pozornost nevěnuje, jakmile ale vyjde najevo, jak málo toho o nové nemoci vědci vědí a jak fatální může mít následky, zájem roste.

Lék se nedaří najít a mezi lidmi se začne šuškat, že se jedná hlavně o nemoc homosexuálů. Navíc si nikdo nechce připustit, že zrovna on by se mohl zákeřným virem nakazit.

Když vydá jen pouhý den před svou smrtí prohlášení o svém zdravotním stavu Freddie Mercury (1946–1991), jako by se najednou něco zlomilo.

Frontman kapely Queen byl zvyklý ze sebe na pódiu vydat úplně vše.
Frontman kapely Queen byl zvyklý ze sebe na pódiu vydat úplně vše.

Hledání sebe sama

O svém hudebním talentu je Freddie, vlastním jménem Farrokh Bulsara, přesvědčený dlouho. Musí však vzbudit zájem ostatních. Pozornost poutá hlavně svým zjevem.

Barevné módní kreace, rozčepýřené hnízdo na hlavě a obrovský předkus nenapovídají, že se z něj stane jeden z nejlepších zpěváků všech dob.

Zpočátku tichý a snad i trochu prchlivý mladík zkouší své štěstí v liverpoolské skupině Ibex, když se však seznámí s kytaristou Brianem Mayem (*1947) a bubeníkem Rogerem Taylorem (*1949), hvězdné kariéře se pomalu otvírají dveře.

Nesmělost se vytrácí a Freddie se začíná seznamovat. Učaruje mu Mary Austinová (*1951) a bláznivě se do ní zamiluje. Ostatně i ona do něj. Jsou jako jedna duše.

Jenže Freddie brzy začne cítit, že rozhodně nejsou jedno tělo, a několikrát se přistihne, jak flirtuje s někým jiným – s muži, ostatní ženy mu nic neříkají.

Freddieho s Mary pojilo hluboké přátelství.
Freddieho s Mary pojilo hluboké přátelství.

Až do konce

Zpěvák Mary miluje a nechce o ni přijít, podvědomě ale cítí, že si Mary prostě vzít nemůže. I přes zrušené zásnuby jsou pro sebe oba těmi nejdůležitějšími osobami v životě a Mary bude stát Freddiemu po boku až do samotného konce.

Zpěvák kapely Queen si pozornost užívá plnými doušky a naprosto se ponoří do života známé rockové hvězdy. Zhýralé večírky jsou na denním pořádku, známosti na jednu noc za chvíli přestane počítat a morální kocovina se stává permanentním stavem.

Jeden z domů v Kensingtonu v západním Londýně se zase otřásá v základech. Alkohol teče proudem a bílý hvězdný prach na stolech napovídá, že večírek bude opět velkolepý. Jen pán domu chybí na scéně.

Freddie leží ve svém pokoji na posteli a společnost mu dělají jeho kočky. „Nikam se mi dnes nechce jít. Jsem tak unavený,“ vysvětluje „klukům“ z kapely a posílá je pryč.

Dny se vlečou, práce na nové desce sice pokračuje, ale ani ostatním členům skupiny Queen neunikne, že Freddie není ve své kůži.

„Bude to jen nějaká viróza, nebo hodně alkoholu,“ míní Mercury, jenž dobře ví, že by měl na chvíli zvolnit a dát si od večírků odstup. Únava se stále stupňuje a nedaří se ji překonat. V televizi se rojí stále více zpráv o stále ještě neprobádaném viru.

Když jednoho rána začne zpěvák vykašlávat krev, rozklepou se mu kolena. V hlavě mu proudí tisíce myšlenek, probírá všechny muže, kteří mu prošli náručí…

Koncert Live Aid se stal nezapomenutelným zážitkem pro všechny.
Koncert Live Aid se stal nezapomenutelným zážitkem pro všechny.

Nejlepší výkon všech dob

Píše se rok 1985 a chystá se velkolepý benefiční koncert Live Aid, jehož výtěžek poputuje na podporu Etiopie.

Účast mezi věhlasnými jmény, jako jsou David Bowie (1947–2016), U2, Paul McCartney (*1942), Madonna (*1958) a další, přislíbí i Queen. Stadion je vyprodaný.

Všichni jsou nabuzeni pocitem, že hrají pro dobrou věc, a hodlají si to pořádně užít. Ví to i Freddie, ale zase nemá nejlepší den. Únava se nastěhovala do jeho života jako nezvaný host a chuť na bujaré veselí se pomalu vytrácí.

Když ale nahlédne ze zákulisí na rozdováděný dav, tělem mu projede nekonečný příval energie. Vběhne na pódium a okamžitě spustí. Brian a Roger na sebe mrknou a pomyslí si, že dnes to bude jízda. Mají pravdu.

Freddieho hlas stoupá do výšek, které snad nikdo jiný nedokáže vyzpívat. Zpěvákovy taneční kreace celý zážitek ještě umocní. Nikdo v tu chvíli nechce, aby opustil pódium. „Byl to snad nejlepší výkon v dějinách skupiny Queen,“ hodnotí později hudební kritici.

Mary, Jim a Freddie
Mary, Jim a Freddie

Diagnóza potvrzena

Po koncertu Live Aid se vrací život do zaběhnutých kolejí. Jen Freddiemu je čím dál tím hůř. Z běžného nachlazení se nedokáže dostat a léčba trvá příliš dlouho. Hlas kdesi vzadu mu našeptává, aby byl obezřetný.

Sebere odvahu a zamíří na kliniku Harvey Street, samozřejmě tak, aby jej nikdo nepoznal. Sleduje, jak jeho krev svižně odkapává do zkumavky nesoucí speciální označení. Uplyne pár dní a Mercury opět sedí na ne zrovna příjemné židli na klinice v Harvey Street.

Zanedlouho jej lékař pozve k sobě. „Výsledky bohužel potvrdily, že jste nakažený virem HIV,“ pronese opatrně doktor a Freddiemu se zatočí hlava.

„Co jsem si myslel, vždyť to nemohlo dopadnout jinak,“ srovnává si sebemrskačsky myšlenky v hlavě a tuší, že to je velmi krutá odplata za jeho prostopášný způsob života.

Svou hudbou Freddie Mercury těšil miliony fanoušků, zpráva o jeho skonu přišla jako blesk z čistého nebe.
Svou hudbou Freddie Mercury těšil miliony fanoušků, zpráva o jeho skonu přišla jako blesk z čistého nebe.

Mlčení jako ochrana

„Mary, potřebuji tě. Hned,“ zanedlouho už se choulí v náruči ženě, která by mu byla schopná obětovat cokoli, a on by pro ni udělal to samé. V tuto chvíli ale potřebuje jen milující náruč, bezpečný přístav, který mu pomůže najít odpovědi na nepříjemné otázky.

„Doktor říkal, že nedokáže předpovědět, jak to skončí,“ sebere odvahu a vysloví nejistý verdikt nahlas.

Tím, že zpěvák varovné příznaky velmi dlouho ignoroval a nevyhledal léčbu, rozvinul se virus v AIDS. „Nebylo by rozumné, kdybys jim to řekl,“ naléhá na Freddieho Mary a on ví, že má pravdu.

Ona a jeho partner Jim Hutton (1949–2010) jsou jediní, kdo ji znají. Měsíce ubíhají a Mercuryho zdraví je jako na houpačce. Paparazzi mají čich na skandály a divné chování někdejšího bohéma a krále večírků je podezřelé.

Zároveň sílí informovanost o viru HIV a společnost dychtí po informacích. Později se ukáže, že Freddieho návštěva kliniky neproběhla bez povšimnutí a na jedné z tiskových konferencí se novináři zeptají přímo: „Máte AIDS?“ Zpěvák kroutí hlavou a říká rázné ne.

Ostatní hoši z kapely nic neřeší, jsou zvyklí na Freddieho výkyvy nálad a zbytečně se neptají.

Díky Freddieho osudu se začne o homosexualitě i o nemoci AIDS více mluvit.
Díky Freddieho osudu se začne o homosexualitě i o nemoci AIDS více mluvit.

S pravdou ven

Situace je postupně neúnosná. Tělesná schránka nefunguje tak, jak by si Freddie přál, a změn v jeho vzhledu i fungování si začínají všímat i ostatní členové kapely. „Mám to. Chytil jsem to také,“ nevydrží nápor a přizná se.

Rozhostí se ticho a nikdo nechce uvěřit. „Cokoli pro mě napíšete, to nazpívám. Udělám pro vás tolik materiálu, co budu schopen,“ vzpomíná na frontmana Brian May.

Freddieho čas se neúprosně blíží ke konci, a přestože se snaží své kolegy nenechat ve štychu, stav se horší. V listopadu 1991 se vše zlomí. Zpěvák je natolik vyčerpaný, že jen těžko vstane z postele, nedokáže jíst ani pít.

Lékaři se snaží, jak mohou, zmírnit utrpení, nikoli zachránit život. 23. listopadu je vydáno oficiální prohlášení o hudebníkově stavu. Následujícího dne vydechne naposled. Nejen ti, kteří jej milovali, zůstanou jako opaření. Najednou svět začne vnímat hrozbu zákeřného viru jinak.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
reklama
Související články
Lifestyle
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
reklama
zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec