Domů     Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
29.4.2024

Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život.

„Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá se, že měl pravdu. Rodina Kennedyů zažila tragédie, které by se daly popsat jako z nejhoršího hororu.

Smrt Johna F. Kennedyho v roce 1963 při atentátu v Dallasu otřásla celým světem.

Jeho bratr Robert, senátor a kandidát na prezidenta, byl zastřelen v roce 1968. Jejich sestra Kathleen zemřela při leteckém neštěstí v roce 1948. A to je jen zlomek tragédií, které stíhají Kennedyovy.

Rodina Kennedyů je poznamenána tragickými událostmi, včetně atentátů, leteckých neštěstí a předávkování drogami.
Rodina Kennedyů je poznamenána tragickými událostmi, včetně atentátů, leteckých neštěstí a předávkování drogami.

Edward Kennedy, ačkoliv se dožil 77 let, čelil smrti v letecké havárii v roce 1964 a jeho dcera Kara zemřela na infarkt v roce 2011. Synovi Edwardovi Jr. musela být v roce 1973 amputována noha kvůli rakovině.

Rodinné prokletí se nevyhnulo ani Rosemary Kennedy, sestře Johna F. Kennedyho. V roce 1941 podstoupila lobotomii, která ji na mentální úrovni odsoudila k životu dvouletého dítěte. Až mnohem později se pravda o zákroku dostala na veřejnost.

Stíny tragédií se prolínají i s milenkami Kennedyů. Marilyn Monroe, s níž měli poměry jak John, tak Robert, zemřela za podivných okolností v roce 1962. Dodnes se spekuluje, zda za její smrtí nestojí právě bratři Kennedyové.

Klan Kennedyů, ať už kvůli kletbě, nebo náhodě, nese těžké břemeno tragédií a tajemství. Jejich příběh je fascinujícím a zároveň smutným svědectvím o tom, že ani moc, bohatství a sláva neochrání před stíny osudu.

Existuje spekulace o
Existuje spekulace o „kletbě Kennedyů“, která stíhá rodinu.

„Šťastlivec rodiny“

A to zdaleka není vše. Další z bratrů Kennedyových, Edward (1932–2009), přezdívaný Teddy, dlouhodobý senátor za Massachussetts, sice skoná až v 77 letech v důsledku mozkového nádoru, ale v život ohrožující situaci se ocitá hned dvakrát.

V roce 1964 se zřítí v letounu do jabloňového sadu. Z vraku ho vytáhnou na poslední chvíli. Má těžce poraněná záda, proraženou plíci a množství zlomenin.

V nemocnici stráví půl roku a je to právě on, kdo o rodu Kennedyových prohlásí, že „tam nahoře nás někdo nemá rád.“ V roce 1969 pak sjede svým autem z mostu do vody a během nehody zahyne jeho osmadvacetiletá sekretářka.

Amputovaná noha, jízda pod vlivem a infarkt ve fitku

V roce 1980 Edward Kennedy neúspěšně kandiduje na amerického prezidenta. Ani jeho dětem se nevede nejlépe, co se rodinného prokletí týče. Synovi Edwardovi Jr. musí roku 1973 amputovat nohu v jeho pouhých 12 letech kvůli rakovině kostí.

Druhý syn Patrick, který je americkým kongresmanem za stát Rhode Island, to roku 2006 napálí pod vlivem alkoholu do betonových zábran v centru Washingtonu. Přežije, ale musí podstoupit léčení závislosti.

Jeho sestra Kara pak roku 2011 umírá ve svých 51 letech na infarkt, který dostane ve fitness centru.

Rosemary Kennedyová, sestra Johna F. Kennedyho, podstoupila lobotomii, která ji mentálně poškodila.
Rosemary Kennedyová, sestra Johna F. Kennedyho, podstoupila lobotomii, která ji mentálně poškodila.

Hrdinná smrt při službě vlasti

Útrapy se nevyhnou ani několika dalším z osmi sourozenců bývalého amerického prezidenta.

Jeho starší bratr, Joseph P. Kennedy Jr. (1915–1944), odchází v poslednímu ročníku ze studií práv na Harvardu, aby se přihlásil do amerických námořních rezerv.

Po absolvování 25 ostrých leteckých akcí v Atlantiku při obraně vlasti proti nacistickým ponorkám se vrací zpět do USA. Jako dobrovolník se v roce 1944 přihlásí k účasti na tajné operaci Afrodita, která má za cíl zničení kotviště německých ponorek na Helgolandu.

Předčasný výbuch bombardéru

Vzlétá k ní v bombardéru B-24 Liberator, který je přestavěn na dálkově naváděný dron, naložený téměř 10 tunami výbušnin. Primitivní technologie neumožňují letoun ovládat během vzletu. Ten tak musí být ručně pilotován Kennedym.

Po dosažený výšky 600 metrů je pak přepnut na dálkové ovládání a Kennedy spolu s druhým pilotem mají vyskočit s padákem. Start se zdaří, ale dříve, než stihnou oba piloti vyskočit, celý letoun předčasně ve vzduchu exploduje.

Při leteckém neštěstí na jihu Francie pak umírá v roce 1948 i Kennedyho sestra Kathleen.

Saoirse Kennedy Hill, vnučka Roberta Kennedyho, se předávkovala drogami v roce 2019.
Saoirse Kennedy Hill, vnučka Roberta Kennedyho, se předávkovala drogami v roce 2019.

Hloupá sestra v internátní škole

Dalším neštěstím v rodině, které alespoň nevede k předčasnému úmrtí, je nepovedená lobotomie prezidentovy mladší sestry Rosemary.

Protože u ní dojde k přidušení při porodu, od malička vykazuje pomalejší vývin a nižší inteligenci než její nadaní a úspěšní sourozenci. Vedle toho, že má horších studijní výsledky, u ní dochází k záchvatům a prudkým výkyvům nálad.

Rodiče ji proto posílají do dívčího konventu, kde ji vzdělávají a vychovávají řádové sestry. Rosemary odtud několikrát uteče.

Rodina Kennedyů je symbolem amerického snu a moci.
Rodina Kennedyů je symbolem amerického snu a moci.

Lobotomie pro Rosemary

Její odbojnost se zhoršuje v pubertě, rodiče se navíc obávají jejích kontaktů s muži, které by mohly vést k nechtěnému těhotenství, což by ohrozilo pověst rodiny a slibnou politickou budoucnost jejích bratrů.

V listopadu 1941 proto objednává Rosemary její otec na lobotomii, která má zmírnit její „nezvladatelnost“.

Při zákroku, který se nyní už neprovádí, dojde k přerušení nervových vláken, spojujících mozkový lalok s ostatními částmi mozku, což má léčit závažné duševní poruchy.

V USA provádějí tento zákrok ve 40. letech dva chirurgové, Walter Freeman a James Watts, ačkoli někteří neurologové zákrok kritizují a poukazují na to, že mění osobnost pacienta.

Neúspěšný zákrok a odhalené tajemství

Právě tito dva chirurgové provedou zákrok i u Rosemary Kennedy. Operace se však nezdaří a místo „omezení přílišné impulzivnosti a prostořekosti“ vede u dívky k výraznému snížení jejího intelektu. Po zákroku je Rosemary na úrovní dvouletého dítěte.

Není schopna chodit ani mluvit, pomočuje se. Rodina ji tedy odklidí do ústavu a vysvětluje její zmizení ze společenského života „vrozenou mentální vadou“. Až mnohem později vyjde najevo pravda. V ústraní se Rosemary dožije 86 let.

Postupně se k ní rodina začne opět hlásit. Spekuluje se, zda to nebyla právě ona, kdo před zákrokem rodinu proklel za to, co se jí chystala provést…

Edward Kennedy, další bratr Johna F. Kennedyho, se ocitl v několika život ohrožujících situacích.
Edward Kennedy, další bratr Johna F. Kennedyho, se ocitl v několika život ohrožujících situacích.

Podivná smrt Kennedyho milenky

* Reprezentativní vzhled a šarm Johna Fitzgeralda Kennedyho působí na mnoho žen. Se svojí budoucí manželkou Jacqueline Bouvier se seznamuje v květnu 1951 na večeři, ale k zásnubám dojde až o dva roky později.

Mezitím se JFK intimně sblíží s Audrey Hepburn i Marilyn Monroe.

* K nejslavnějšímu setkání mezi ním a Monroe dochází v roce 1962, kdy mu v poloprůsvitných šatech zpívá na velké společenské akci přání k narozeninám. O tři měsíce později je ve svém domě nalezena mrtvá.

John F. Kennedy Jr., syn Johna F. Kennedyho, zemřel při havárii letadla v roce 1999.
John F. Kennedy Jr., syn Johna F. Kennedyho, zemřel při havárii letadla v roce 1999.

* Marilyn Monroe umírá 4. srpna 1962 za podivných a dosud nevyjasněných okolností. Předpokládá se, že se neúmyslně předávkovala lékem Nembutalem, který užívala na nespavost, zkombinovaným se šampaňským.

* Spekuluje se však, zda za její smrtí nestojí právě bratři Kennedyovi, John a Robert, kteří s ní oba měli intimní poměr. Údajně se báli, aby nezpůsobila skandál. S její smrtí ale s velkou pravděpodobností neměli nic společného.

Foto: Creative Commons
Související články
Záhady a tajemství
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Záhady a tajemství
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Záhady a tajemství
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř