Domů     Ruce do kuchyně navíc: Uválí vám těsto a připraví stovky jídel!
Ruce do kuchyně navíc: Uválí vám těsto a připraví stovky jídel!
10.8.2020

Nová kuchyňská linka, nad niž ze stropu sestupují dvě dokonale tvarované umělé paže. Ty začnou po chvíli připravovat svěží zeleninový salát a míchat vaječnou omeletu. Seznamte se s kuchyňskými pomocníky, kteří možná už brzy budou běžnou součástí domácností.

Roboti vstupují do našich životů čím dál častěji. Někdy tento fakt záměrně ignorujeme, jindy by nás ani nenapadlo, že za vynaloženým úsilím mohou stát právě roboti. Nedávný britský výzkum firmy Anki, zaměřující se na roboty, však podává jasný vzkaz.

Přes 16 procent britské populace doufá, že roboti budou plnohodnotnými pomocníky při vaření a při přípravě nejrůznějších pochutin. Výhody takových pomocníků jsou jasné: Ušetří čas. Spoustu času.

Bot Chef se hlásí do služby.
Bot Chef se hlásí do služby.

Stop nudným úkonům

Seznamte se s novým počinem firmy Samsung. Ta na scénu přivádí speciálního robota Bot Chef. Můžeme mu jednoduše říkat Šéf. Šéf přesvědčivě připraví salát a neúnavně míchá omáčku. V ruce udrží lžičku a dá vám ochutnat. Není už náhodou hotová?

„Zvládne bez mrknutí oka všechny nudné části vaření, vy se zatím můžete soustředit na ty víc kreativní,“ chlubí se výtvorem sami tvůrci Šéfa.

Nejnovější technologie umožňuje Šéfovi činit i některá vlastní rozhodnutí a do budoucna se, jak jinak, počítá s dalším a dalším zdokonalováním robotického kuchtíka.

Nespornou výhodou tohoto Šéfa je skutečnost, že jej nemusíte ovládat z obrazovky vašeho mobilu nebo mačkat jedno z desítek tlačítek a čekat, co se stane. Na Šéfa můžete začít s jednoduchým hlasovým pokynem:

„Hele, Šéfe, připravme si salát!“ A jak se může robot učit? Jednoduše. Zkuste mu dát příkaz, který nezná. V tu chvíli začne stahovat potřebné informace ke splnění vašeho požadavku. „Šéfe, připrav mi kávu,“ zní váš požadavek. „Nevím jak,“ odpoví Šéf.

V tu chvíli musíte zasáhnout a pomoci šéfovi, aby došlo ke stažení potřebných informací.

Má přidat tofu, nebo raději sezamová semínka?
Má přidat tofu, nebo raději sezamová semínka?

Nekonečný seznam schopností

Robota Samsung představil na Veletrhu kuchyňského a koupelnového průmyslu začátkem tohoto roku s lákavou nabídkou, že šéf dokáže odstranit „každodenní nepříjemnosti“ v našem životě. Vy pak budete mít mnohem víc času na něco zábavnějšího a užitečnějšího.

Šéf s lehkostí jemu vlastní zvládne vzít do ruky nůž a nakrájet ovoce, nasekat zeleninu, přisypat koření, nalít mléko a spoustu dalšího. Ne vše musí umět hned, některé schopnosti se učí výše zmíněným způsobem.

Všechen jeho potenciál je uveden v jakési databázi schopností od Samsungu. Chcete-li zamíchat lžičkou polévku, stačí jen stáhnout míchací funkci.

Až si Šéf na vlastní ruce vyzkouší všechny schopnosti, postačí vám jen jasné hlasové příkazy.

„Bot Chef sám od sebe rozpozná lokaci jednotlivých objektů, stačí když uživatel řekne robotovi, kde najde lžičku a obsah kterého hrnce je třeba zamíchat,“ vysvětlují tvůrci kuchyňského robota. Spolupracující živí kuchaři se vedle Šéfa nemusejí ničeho obávat.

Stroj je totiž nastaven tak, aby k žádné nehodě s nožem nedošlo. Šéfovi jsou jasně stanovené jeho meze a rozhodně se nemůže stát, že by kuchyňskou linku dominantně opanoval.

Příslušné algoritmy se zkrátka postarají o to, aby kuchařské ručičky pracovaly vedle skutečného živého kuchaře zcela bezpečně i v momentu, kdy by snad vaše ruce neúmyslně narazily na ty Šéfovy.

Alfred by se mohl dostat i do běžných domácností.
Alfred by se mohl dostat i do běžných domácností.

Kouzelný Alfred k vašim službám

O zpříjemnění domácí pohody se stará i společnost Dexai Robotics z Cambridge. Její Alfred vás okouzlí. Jméno dostal po Alfredu Pennyworthovi, věrném služebníčkovi superhrdiny Batmana.

Alfred v robotím podání zvládne kde jaké rychlovky a z vás se na místo kuchaře stane spíše jeho lidský asistent.

Ačkoli robotickému průmyslu v oblasti stravování spíše dominují specificky sestrojené stroje pro konkrétní fastfood (zmiňme například start-upovou společnost Spyce Food Co., jejíž roboti pracují v síti fastfoodů nabízející hot dogy), Dexai jde mnohem dál.

Nebuduje své restaurace, ale vyvíjí technologii použitelnou v širokém spektru stravovacích zařízení, tedy i v běžných kuchyních. I Alfred podobně jako šéf disponuje modifikovanýma rukama, které se využívají ve stavebnictví a strojírenství dnes už zcela běžně. V Alfredovi je však navíc zabudovaná kamera, aby viděl, co dělá.

Robotická paže může fungovat třeba i jako naběračka.
Robotická paže může fungovat třeba i jako naběračka.

Dokáže pracovat i se zmrzlinou

Alfred se po svém dokáže vypořádat se širokou paletou pochutin různé struktury, tvaru a velikosti. Obzvlášť ceněná je jeho schopnost pracovat s měkkými materiály, které mění tvar – třeba se zmrzlinou nebo s měkkým ovocem.

Ručičky Alfreda jsou nastavené tak, aby žádné jídlo nepoškodily. Ruce mohou využívat mód naběračky a záhy přepnout do módu kleští a dalších nástrojů.

Vstup Alfreda na trh je na samotném startu, předpokládá se však, že by mohl zaplavit kuchyně těch nejlepších restaurací všude po světě. To už je jen krůček od toho, aby byl brzy i u vás doma. Alfred si však zatím netroufne sám uvařit celé jídlo.

Budoucí vylepšený Alfred ale brzy jistě zvládne i tento úkol. Robotické paže a robotičtí kuchaři se v posledních letech rojí jako houby po dešti napříč celým sektorem potravinářství a gastronomie. Roboty využívají i někteří inovátoři v oblasti řeznictví.

Robot zastane práci spojenou se zpracováním a porcováním masa díky robotickým manipulátorům a senzorům vidění. Takový pomocník dokáže maso i kosti řezat mnohem precizněji, bezpečněji a rychleji než kterýkoli řezník.

Velmi populárními se stávají i inteligentní pizza roboti.
Velmi populárními se stávají i inteligentní pizza roboti.

Lidští pomocníci nestíhají

Snad jediným nežádoucím efektem robotizace v oblasti gastronomie může být skutečnost, že někteří lidé, obzvlášť ve fastfoodech, přijdou o své místo. Právě v provozovnách s rychlým občerstvením hrozí nadvláda robotů nad lidmi nejvíc.

Seznamte se s panem Flippym. Flippy od společnosti Miso Robotics je autonomním pomocníkem, který se dokáže učit novým schopnostem.

Flippy se však primárně specializuje na přípravu burgerů, při své práci se v jeho rukou vystřídá obracečka na upečené i čerstvé maso, škrabka na čištění grilu a další potřebné nástroje.

Právě při testování tohoto umělého pomocníka se ukázal závažný nedostatek – Flippy svou rychlostí práce nechal daleko za sebou veškerý lidský personál, který zkrátka nestíhal. Je nám tedy stále blíž doba, kdy celou přípravu jídla dostanou za úkol jen roboti?

Americký profesor Martial Herbert z Institutu robotiky Univerzity Carnegie Mellon je přesvědčen, že brzy dojde k „explozi“ investic do robotů na poli gastronomie, ke které již dříve došlo v oblasti zemědělství.

A samozřejmě se může projevit i druhá nevýhoda, až budou robotičtí kuchaři skutečně dostupní v běžných kuchyních u nás doma – někteří lidští kuchtíci by mohli rázem zlenivět!

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h