Domů     Ruce do kuchyně navíc: Uválí vám těsto a připraví stovky jídel!
Ruce do kuchyně navíc: Uválí vám těsto a připraví stovky jídel!
10.8.2020

Nová kuchyňská linka, nad niž ze stropu sestupují dvě dokonale tvarované umělé paže. Ty začnou po chvíli připravovat svěží zeleninový salát a míchat vaječnou omeletu. Seznamte se s kuchyňskými pomocníky, kteří možná už brzy budou běžnou součástí domácností.

Roboti vstupují do našich životů čím dál častěji. Někdy tento fakt záměrně ignorujeme, jindy by nás ani nenapadlo, že za vynaloženým úsilím mohou stát právě roboti. Nedávný britský výzkum firmy Anki, zaměřující se na roboty, však podává jasný vzkaz.

Přes 16 procent britské populace doufá, že roboti budou plnohodnotnými pomocníky při vaření a při přípravě nejrůznějších pochutin. Výhody takových pomocníků jsou jasné: Ušetří čas. Spoustu času.

Bot Chef se hlásí do služby.
Bot Chef se hlásí do služby.

Stop nudným úkonům

Seznamte se s novým počinem firmy Samsung. Ta na scénu přivádí speciálního robota Bot Chef. Můžeme mu jednoduše říkat Šéf. Šéf přesvědčivě připraví salát a neúnavně míchá omáčku. V ruce udrží lžičku a dá vám ochutnat. Není už náhodou hotová?

„Zvládne bez mrknutí oka všechny nudné části vaření, vy se zatím můžete soustředit na ty víc kreativní,“ chlubí se výtvorem sami tvůrci Šéfa.

Nejnovější technologie umožňuje Šéfovi činit i některá vlastní rozhodnutí a do budoucna se, jak jinak, počítá s dalším a dalším zdokonalováním robotického kuchtíka.

Nespornou výhodou tohoto Šéfa je skutečnost, že jej nemusíte ovládat z obrazovky vašeho mobilu nebo mačkat jedno z desítek tlačítek a čekat, co se stane. Na Šéfa můžete začít s jednoduchým hlasovým pokynem:

„Hele, Šéfe, připravme si salát!“ A jak se může robot učit? Jednoduše. Zkuste mu dát příkaz, který nezná. V tu chvíli začne stahovat potřebné informace ke splnění vašeho požadavku. „Šéfe, připrav mi kávu,“ zní váš požadavek. „Nevím jak,“ odpoví Šéf.

V tu chvíli musíte zasáhnout a pomoci šéfovi, aby došlo ke stažení potřebných informací.

Má přidat tofu, nebo raději sezamová semínka?
Má přidat tofu, nebo raději sezamová semínka?

Nekonečný seznam schopností

Robota Samsung představil na Veletrhu kuchyňského a koupelnového průmyslu začátkem tohoto roku s lákavou nabídkou, že šéf dokáže odstranit „každodenní nepříjemnosti“ v našem životě. Vy pak budete mít mnohem víc času na něco zábavnějšího a užitečnějšího.

Šéf s lehkostí jemu vlastní zvládne vzít do ruky nůž a nakrájet ovoce, nasekat zeleninu, přisypat koření, nalít mléko a spoustu dalšího. Ne vše musí umět hned, některé schopnosti se učí výše zmíněným způsobem.

Všechen jeho potenciál je uveden v jakési databázi schopností od Samsungu. Chcete-li zamíchat lžičkou polévku, stačí jen stáhnout míchací funkci.

Až si Šéf na vlastní ruce vyzkouší všechny schopnosti, postačí vám jen jasné hlasové příkazy.

„Bot Chef sám od sebe rozpozná lokaci jednotlivých objektů, stačí když uživatel řekne robotovi, kde najde lžičku a obsah kterého hrnce je třeba zamíchat,“ vysvětlují tvůrci kuchyňského robota. Spolupracující živí kuchaři se vedle Šéfa nemusejí ničeho obávat.

Stroj je totiž nastaven tak, aby k žádné nehodě s nožem nedošlo. Šéfovi jsou jasně stanovené jeho meze a rozhodně se nemůže stát, že by kuchyňskou linku dominantně opanoval.

Příslušné algoritmy se zkrátka postarají o to, aby kuchařské ručičky pracovaly vedle skutečného živého kuchaře zcela bezpečně i v momentu, kdy by snad vaše ruce neúmyslně narazily na ty Šéfovy.

Alfred by se mohl dostat i do běžných domácností.
Alfred by se mohl dostat i do běžných domácností.

Kouzelný Alfred k vašim službám

O zpříjemnění domácí pohody se stará i společnost Dexai Robotics z Cambridge. Její Alfred vás okouzlí. Jméno dostal po Alfredu Pennyworthovi, věrném služebníčkovi superhrdiny Batmana.

Alfred v robotím podání zvládne kde jaké rychlovky a z vás se na místo kuchaře stane spíše jeho lidský asistent.

Ačkoli robotickému průmyslu v oblasti stravování spíše dominují specificky sestrojené stroje pro konkrétní fastfood (zmiňme například start-upovou společnost Spyce Food Co., jejíž roboti pracují v síti fastfoodů nabízející hot dogy), Dexai jde mnohem dál.

Nebuduje své restaurace, ale vyvíjí technologii použitelnou v širokém spektru stravovacích zařízení, tedy i v běžných kuchyních. I Alfred podobně jako šéf disponuje modifikovanýma rukama, které se využívají ve stavebnictví a strojírenství dnes už zcela běžně. V Alfredovi je však navíc zabudovaná kamera, aby viděl, co dělá.

Robotická paže může fungovat třeba i jako naběračka.
Robotická paže může fungovat třeba i jako naběračka.

Dokáže pracovat i se zmrzlinou

Alfred se po svém dokáže vypořádat se širokou paletou pochutin různé struktury, tvaru a velikosti. Obzvlášť ceněná je jeho schopnost pracovat s měkkými materiály, které mění tvar – třeba se zmrzlinou nebo s měkkým ovocem.

Ručičky Alfreda jsou nastavené tak, aby žádné jídlo nepoškodily. Ruce mohou využívat mód naběračky a záhy přepnout do módu kleští a dalších nástrojů.

Vstup Alfreda na trh je na samotném startu, předpokládá se však, že by mohl zaplavit kuchyně těch nejlepších restaurací všude po světě. To už je jen krůček od toho, aby byl brzy i u vás doma. Alfred si však zatím netroufne sám uvařit celé jídlo.

Budoucí vylepšený Alfred ale brzy jistě zvládne i tento úkol. Robotické paže a robotičtí kuchaři se v posledních letech rojí jako houby po dešti napříč celým sektorem potravinářství a gastronomie. Roboty využívají i někteří inovátoři v oblasti řeznictví.

Robot zastane práci spojenou se zpracováním a porcováním masa díky robotickým manipulátorům a senzorům vidění. Takový pomocník dokáže maso i kosti řezat mnohem precizněji, bezpečněji a rychleji než kterýkoli řezník.

Velmi populárními se stávají i inteligentní pizza roboti.
Velmi populárními se stávají i inteligentní pizza roboti.

Lidští pomocníci nestíhají

Snad jediným nežádoucím efektem robotizace v oblasti gastronomie může být skutečnost, že někteří lidé, obzvlášť ve fastfoodech, přijdou o své místo. Právě v provozovnách s rychlým občerstvením hrozí nadvláda robotů nad lidmi nejvíc.

Seznamte se s panem Flippym. Flippy od společnosti Miso Robotics je autonomním pomocníkem, který se dokáže učit novým schopnostem.

Flippy se však primárně specializuje na přípravu burgerů, při své práci se v jeho rukou vystřídá obracečka na upečené i čerstvé maso, škrabka na čištění grilu a další potřebné nástroje.

Právě při testování tohoto umělého pomocníka se ukázal závažný nedostatek – Flippy svou rychlostí práce nechal daleko za sebou veškerý lidský personál, který zkrátka nestíhal. Je nám tedy stále blíž doba, kdy celou přípravu jídla dostanou za úkol jen roboti?

Americký profesor Martial Herbert z Institutu robotiky Univerzity Carnegie Mellon je přesvědčen, že brzy dojde k „explozi“ investic do robotů na poli gastronomie, ke které již dříve došlo v oblasti zemědělství.

A samozřejmě se může projevit i druhá nevýhoda, až budou robotičtí kuchaři skutečně dostupní v běžných kuchyních u nás doma – někteří lidští kuchtíci by mohli rázem zlenivět!

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Související články
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Věda a technika
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
reklama
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
věda a technika
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých