Domů     Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
30.4.2024

Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna.

Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.

Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu

Podle našeho kalendáře je právě 12. září 490 př. n. l. a do Athén vbíhá legendární posel Feidippidés. „Zvítězili jsme,“ předá zprávu o triumfu nad Peršany v bitvě u Marathónu a vzápětí umírá vyčerpáním.

Jeho památku si během o délce 42,195 připomínáme každoročním Maratonem.

A právě v této době se začíná 400 kilometrů západně od Teheránu rozrůstat stavební komplex Tacht-e Sulejmán, bašta zoroastrismu a později také Sásánovců, poslední předislámská dynastie v Persii vládnoucí v letech v letech 224 až 651. Zdejší místo je nevídanou syntézou různých vlivů vznikající během celých tisíciletí.

V době největší slávy tu nechybí Chrám ohně, rozlehlé sály paláců a na opulentním nádvoří je dokonce vyvýšené umělé jezero. Světlo se odráží od naleštěných kachlů zdobených hrdinskými výjevy.

Našli byste tu lotosové květy odkazující na buddhismus, ale i prvky z taoismu či konfuciánství. Čínská mytologie se tu hravě potká s výjevy z předislámského Íránu a nakonec i islámského světa.

Petra láká zástupy turistů. Foto: Pixabay
Petra láká zástupy turistů. Foto: Pixabay

Petra: Když se stezky odkloní

U vjezdu do alexandrijského přístavu na malém egyptském ostrůvku Faros je roku 280 př. n. l. dokončena stavba slavného majáku – ve své době zřejmě nejvyšší stavby světa.

A právě tou dobou se začíná stavět v krytém místě, kde se setkávají tři údolí, fascinující Petra. Téhož roku, kdy se v Turecku začíná stavět Nemrut, je Petra na vrcholu sil.

Nic na tom nezmění ani fakt, že do skal vytesávané obydlí sloužila původně jako pohřebiště. Žije tu mezi 30 000 až 40 000 lidmi a bují tu čilý obchod. Petra totiž leží na křižovatce obchodních cest.

O významnosti tohoto místa svědčí i to, že se o Petře dočtete dokonce i v Bibli. Říká se jí Selá, což označuje v hebrejštině skálu či kámen. Historie ale Petře nepřeje.

Nejdříve ji na kolena srazí vítězná muslimská invaze, kvůli které dojde k odklonu obchodních cest z Petry a poté ji postihne série silných zemětřesení. To se již píše přibližně rok 661 našeho letopočtu. V Petře brzy kromě beduínů nebude ani noha…

Palenque zatím ukazuje jen minimum svých tajemství... Foto: Pixabay
Palenque zatím ukazuje jen minimum svých tajemství… Foto: Pixabay

Palenque: Co říkají tajemné nápisy?

Nedaleko šplouchá řeka Usumacinta a my se zrovna nalézáme v mexickém státě Chiapas.

Pokud si sem koupíte letenku, čekají vás nádherná jezera obklopená porostlými skalními úbočími i čarokrásné kaňony… a také historické Palenque, které je sice menší archeologickou lokalitou, než slavnější Tikal nebo Chichén Itzá, ale za návštěvu rozhodně stojí – už kvůli tomu, že si tu genia loci díky menším davům lépe vychutnáte.

Palác tvoří tři propojené budovy s množstvím teras. Nestaví se tu všechno najednou, ale město vzrůstá po staletí. Přibude akvadukt s trojmetrovou klenbou i Chrám nápisů, který od roku 675 slouží jako mauzoleum. Komu? Vládci Kʼinich Janaabʼ Pakalovi (603–683).

Bohužel, sarkofág je bezpečně uchován v jinak přístupném Chrámu nápisů a turisté k němu nemají přístup.

Palenque je samé tajemství. Zdálo by se, že rozluštit nápisy na sarkofágu dnes nebude velký problém. Ale je! Významy si totiž natolik odporují, až lze záhrobní poselství označit za nerozluštěné. A to není vše.

Palenque se vám proti hlavním mezoamerickým archeologickým nalezištím může zdát malé. A zatím je… ovšem ne navždy! Archeologové odhadují, že mají zmapovaných jen kolem 10 procent lokality. Zbytek si zatím pro sebe pevně drží okolní džungle…

Trůny a hlavy soch na západní terase Foto: Klaus-Peter Simon / CC BY-SA 3.0
Trůny a hlavy soch na západní terase Foto: Klaus-Peter Simon / CC BY-SA 3.0

Nemrut: Kdo sesadil bohy z trůnu?

Najdete ji na jihovýchodě turecké Anatolie. Hora Nemrut se tyčí do výšky 2134 metrů a na její umělý vrcholek je zároveň pohřební mohylou. Vystavět ji nechá v roce 62 př. n. l. vládce království Kommagene, Antiochos I. (86 – 31 př. n. l.).

Slavnější jsou ale sochy bohů a samozřejmě i budovatele tohoto unikátu, které sedí stráženy zvířaty na vysokých trůnech.

Mezi lvy a orly tak trůní řečtí, arménští a perští bohové a jim rovný král Antiochos I. A nejde o žádné sošky – k mohyle, která má výšku 49 metrů a průměr 52, se hodí jen majestátní doplňky. V tomto případě osmimetrové. Ovšem… To by musely na svých trůnech setrvat.

Nemrut dnes představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Turecka. A to přes to, že posvátné hlavy ledabyle dlí před trůny. Svůj díl na tom mají hned dva faktory. V roce 72 pokoří Řím zdejší Kommagenskou říši. A druhý faktor? Zemětřesení.

S Nemrutem jich zatřáslo během jeho dlouhé historie již několik, a každé se alespoň trochu podepsalo na zdejší památce. A mimochodem, přes všechny otřesy stále něco chybí – vlastní hrobka, kvůli které celé toto unikátní místo vzniklo. Nalézá se pravděpodobně kdesi v hloubi vrcholku.

Nan Madol, slavné a tajemné ruiny. Foto: CT Snow / CC BY 2.0
Nan Madol, slavné a tajemné ruiny. Foto: CT Snow / CC BY 2.0

Nan Madol: Šup s vámi do pece!

Zatímco v našich končinách se pomalu ukládá Velkomoravská říše k rozkladu, v Mikronésii začíná unikátní stavební projekt, který leckomu asociuje moderní Dubaj: Jde o 92 umělých ostrůvků poblíž ostrova Pohnpei.

Přibližně v letech 1150 až 1600 zde bude dokonce náboženské a politické centrum. Vládnoucí Saudeleurové se ale netěší přízni ostrovanů. Na ostrůvku Pahn Kadira si hrají s poddanými mikronéskou pohádku o perníkové chaloupce.

Vybraného jedince nechají vykrmit, obětují jej a nakonec upečou v podzemní peci a v úzkém rodinném kruhu snědí. Když v 17. století přepadnou místní lid nájezdníci z ostrova Kosrae, nestačí se divit. Nanmadolští je oslavují jako osvoboditele!

Nan Madol se rozkládá na více než 18 km². A nejde jen o ostrůvky jako takové. Na korálových útesech dodnes stojí torza kamenných staveb, centrum ostrovní říše vymezuje zeď. Staví se tu z šestihranných čedičových kamenů. A co ještě je na ostrůvcích k vidění?

Například hrobky, stavby pro balzamovače mrtvol i obydlí kněžích. Najdeme tu také věznice. „Lidská kořist“ z jiných kmenů v nich čeká, než budou obětování některému z bohů.

Kilwa Kisiwani: Doktor pro tisíc lidí? Netřeba…

Jeden z nejvýznamnějších přístavů Afriky, a od 13. století nejdůležitější město východního pobřeží. Obchoduje se tu s drahými kovy, perlami i parfémy. Řeč je o Kilwě Kisiwani, ostrově ležícím za 1,5 kilometru širokým průlivem.

V roce 1331 se sem podívá i protřelý cestovatel a významný středověký kartograf Abú Abdallah ibn Battút (1304–1369). „Město Kilwa patří k nejhezčím a nejlépe vystavěným městům, i když je celé ze dřeva,“ poznamená si světoběžník do deníku.

V době největšího rozmachu tu žije na 100 000 lidí. Pokud sem zamíříte v současnosti, bude tu vylidněno. Žije zde už jen méně, než 1000 lidí, na ostrově je jedna škola a pozor – žádná ordinace lékaře…

Foto v úvodu: Petra, Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Záhady a tajemství
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Záhady a tajemství
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Záhady a tajemství
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
reklama
záhady a tajemství
Meluzína, co nám fouká do komína…
Meluzína je známá postava z evropských lidových pověstí, často zobrazovaná jako mořská panna, někdy s dvojitým ocasem či také jako tvor s hadím tělem od pasu dolů nebo dokonce rovněž jako drak. Všichni jsme asi někdy zaslechli její kvílení v komínech… Meluzína a Větrnice V našich zemích pak příběh Meluzíny zřejmě splynul s dávnou pohanskou […]
Karel Hynek Mácha: Zvrhlík, co cestoval v čase?
Patří k jedné z nejvýznamnějších postav české literatury. Všichni se o básníkovi řazeném do romantického období povinně učí a jeho Máj zná snad každý! Kým ale ve skutečnosti byl a jak vůbec vypadal? Dodnes je literát obestřen hustou sítí tajemství a často jsou mu připisovány i zázračné schopnosti! Životní pouť básníka Karla Hynka Máchy je […]
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
reklama
věda a technika
Největší vynálezy v dějinách lidstva
Věděli jste, že myšlenka, že Země obíhá kolem Slunce, byla považována za bláznivou? Přesto právě tento objev zásadně změnil naše chápání vesmíru. Ponořte se s námi do historie největších vědeckých objevů. Roku 3500 př. n. l. bylo objeveno kolo, jeho vynález je spojován se Sumery a Asyřany. Před jeho objevem byli lidé značně omezeni v tom, […]
Dobývání vesmíru: Astronautky versus astronauti
Do vesmíru dnes míří lidé z celého světa, a to téměř bez ohledu na to, jakého jsou pohlaví. Přesto je však často nutné přihlédnout k tomu, že se jejich těla a zdravotní předpoklady liší. V čem jsou největší rozdíly?   Astronautka Ženy trpí s postupujícím věkem méně ztrátou sluchu a nemají sklon ke ztrátě sluchu v levém uchu. […]
Sonické dělo: Zvuk, který zabíjí. Nebo ne?
Dav se pohne kupředu. Uši zaléhají od vykřikovaných hesel. Někdo má v rukou transparenty, jiní rovnou hole. Policejní kordon složený z těžkooděnců se najednou rozestoupí. Proti demonstrantům stojí americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device). Pruh protestujících se najednou válí na zemi a chytá se za hlavu, další, který stojí jen pár metrů vedle, tu […]
Suborbitální bombardér Silbervogel: Rychlost? 21 800 km/h!
Let ve výšce až 145 kilometrů a rychlost až 21 800 kilometrů v hodině. A v kokpitu jediný skvěle vycvičený nacistický pilot. Úkol? Překonat mezikontinentální vzdálenosti a shodit bombu o váze 3,6 tuny na New York…   Silbervogel, v překladu „Stříbrný pták“, má ambici stát se pod nálepkou mise Amerika Bomber revolucí ve válečném letectví. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz