Domů     Trojský kůň Hitlera od Jihlavy
Trojský kůň Hitlera od Jihlavy
11.7.2023

Kdo by byl řekl, že si představitel „užitečné páté kolony“ Hitlera v Rakousku vybuduje v řadách nacistického vedení skutečný respekt. Dopomohou mu k němu kruté manažerské postupy v dobytém Polsku i jeho působení v Říšském komisariátu Nizozemsko.

A i když mu do hlavy sláva stoupne, situaci na bitevním poli vidí rozhodně reálněji než Hitler.

Ještě v roce 1936 je Rakousko svobodnou nezávislou zemí, která má jen pramálo společného s po moci lačnícím Německem, které zbrojí a indoktrinuje společnost na plné obrátky.

Že jde o zdánlivý klid před bouří, napovídá složení rakouské vládní elity, v níž figuruje relativně početná skupina nacistů. Mezi nimi vyniká  Arthur Seyss-Inquart (1892–1946), rodák z městyse Stonařov poblíž Jihlavy.

Ten zpočátku působí jako nestranický referent svazu Katolické akce, kde si nasadí masku přívětivého dobráka. Co na tom, že se kolem něj začínají srocovat tajní členové strany NSDAP, toho si přece nikdo nevšimne…

Rakušané jdou do ulic

Všímat by si však měli. Už na počátku roku 1938 je situace v ulicích rakouských měst o poznání jiná. Nálada v zemi se začíná podobat té německé.

„Prodělal jsem první pogrom ve Vídni – ze zvědavosti, žízni po vědění a taky zřejmě ze zcela  prostého živočišného neklidu jsem se odvážil na ulici a pozoroval reakci Vídeňanů, kteří jistě všichni nebyli nacisté. Slyšel jsem jen lhostejná klišé:

Když se kácí les, létají třísky! Nevinní holt musí trpět s vinnými. Nejdřív byli nahoře oni, teď jsme my – tak to zkrátka ve světě chodí. Ani to všechno nebylo míněno zle.

Je to prostě stanovisko průměrného člověka… O sviňárnách, kterých se dopouštěli horliví profesoři a docenti na univerzitách, když vytlačovali své židovské kolegy, o všech těch případech, o nichž až do detailu vím, chci raději zcela pomlčet,“ popíše rakouské nálady realisticky spisovatel Hermann Broch (1926–1951).

To už si na rozbouřenou alpskou zemičku brousí zuby Adolf Hitler (1889–1945). Ostatně jedním z jeho primárních cílů bylo soustředit všechny německy hovořící obyvatele střední Evropy pod svou nadvládu.

Po Hitlerově boku v roce 1938 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Po Hitlerově boku v roce 1938 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Němci na hranicích

V čele Rakouska stojí umírněný kancléř Kurt Schuschnigg (1897–1977), který se sice netěší příliš velké oblibě, pro mnohé je však právě on zárukou toho, že země zůstane svébytným státem na evropské mapě.

Situaci má změnit schůzka v německém Berchtesgadenu z 11. února 1938, kam si Hitler kancléře předvolá. S úsměvem, ale hlavně výhružkami podepřenými přítomností generality armády mu vnutí ultimátum o sedmi bodech, z nichž hned ten první zní:

„Rakouská spolková vláda se zavazuje, že jmenuje ihned dr. Arthura Seyss-Inquarta ministrem bezpečnosti s plnou a neomezenou policejní pravomocí.“

Vše je nakonec potupně schváleno, do ulic vyrážejí nacistické průvody a oslavy, které se postupně mění v nepokoje.

Kancléř se ještě zmůže na hrdinnou řeč o nezávislosti a nakonec vypíše na 13. března plebiscit, ve kterém se má stvrdit vůle občanů zachovat suverénní Rakousko. Průzkumy mu dávají osmdesátiprocentní šanci na úspěch!

Hitler zuří a tlačí na Rakušany, aby plebiscit okamžitě přeložili na neurčito. Zároveň pohrozí vysláním 200 000 vojáků na bavorsko-rakouské hranice.

Seyss-Inquart v roce 1940 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Seyss-Inquart v roce 1940 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Zmanipulovaný anšlus

Na scénu se opět vrátí Hitlerův pohůnek, nyní ministr Seyss-Inquart, který dostává pravidelnou várku instrukcí z Německa. Úkol je jasný: donutit kancléře odvolat plebiscit. To se ani ne po hodině od obdržení instrukce opravdu stává.

Plebiscit je z „technických důvodů“ zrušen. Za 15 minut přichází další požadavek: kancléř musí odstoupit! „Uplyne-li lhůta (dvouhodinová) bezvýsledně, vtrhne německé vojsko do Rakouska!“ tlumočí nátlak Seyss-Inquart.

Vláda výhrůžkám podléhá, Schuschnigg je odvolán a do čela loutkové prozatímní vlády je dosazen trojský kůň Seyss-Inquart, kterému telefonicky diktuje Herman Göring prohlášení nové vlády.

„Prozatímní rakouská vláda vidí svůj úkol v tom, aby v Rakousku zase obnovila klid a pořádek. (…) Prosí německou vládu, aby co nejrychleji vyslala německá vojska,“ zní první slova nového kancléře. To, co vejde do dějin jako anšlus Rakouska, se stává skutečností.

Němci vpadnou do země a kancléř 13. března vyhlásí zákon o připojení Rakouska k Německu. Stát se stává Východní markou, což občané potvrdí ve zmanipulovaném plebiscitu 99,7procentní většinou.

Potencionální odpůrce nacisté preventivně odvlečou do koncentračního tábora v Dachau.

S chutí do práce

Loutkový kancléř (jakožto zkušený právník) v okupované zemi ihned zavede norimberské zákony, Křišťálová noc z 9. na 10. listopadu dokonce překoná německý berlínský vzor – ve Vídni je zničeno na 40 synagog a pozatýkáno je 6500 Židů.

Hněv se následně obrátí i proti Romům, ti mají ideálně odejít na nucené práce, pak být sterilizovaní a nakonec zcela vysídlení.

Svými schopnostmi Hitlera mladý kancléř překvapí, proto se rozhodne, že je poznají i tisíce obětí v Polsku a poté od května 1940 také lidé v okupovaném Nizozemsku.

Hitler zdravící své vojáky. Foto: PX FUEL
Hitler zdravící své vojáky. Foto: PX FUEL

V Polsku se osvědčí

Hitler jej brzy odmění generálskou hodností SS-Obergrupenführer, navíc získá post ministra bez portfeje v Hitlerově vládě! Až poté je převelen do Polska.

Seyss-Inquart je odpovědný za ekonomické vysávání země, za zatýkání polské inteligence a za internaci Židů do ghett. Se vším si poradí bravurně, a proto není divu, že další trafiku získá v původně neutrálním Nizozemsku, kam Němci vtrhnou v roce 1940.

Klíčovým momentem je vybombardování strategického Rotterdamu, po němž 19. května 1940 Němci Nizozemsko zcela ovládnou. Hitler by ze země rád učinil součást Německa, podobně jako se jí stalo Rakousko, proto sáhne po osvědčeném Seyss-Inquartovi. Ten je jako říšský komisař přímo odpovědný Hitlerovi.

Židy nechte být!

Že Seyss-Inquart není žádný amatér, dokáže změnou strategie. Je si vědom toho, že společnost v Nizozemsku je naladěná zcela odlišně, než byla ta rakouská. Lidé tak zpočátku téměř nevnímají žádné změny, noviny dál vycházejí, odborové organizace fungují.

I ve svém květnovém projevu k nizozemskému národu mluví umírněně. Německá říše prý nehodlá vnucovat svou ideologii násilím. Nizozemci prý sami opustí „své falešné anglofilství a začnou se podílet na budování nové Evropy“.

Nacistům hraje do karet skutečnost, že i Nizozemci jsou před válkou dlouhodobě nespokojení s parlamentním handrkováním a touží po změně. Klid dodá  Seyss-Inquartovi čas na spřádání plánů k vyřešení nizozemské židovské otázky. A úkol to je vskutku těžký.

Židé jsou totiž v zemi běžnou součástí společnosti, neshlukují se do ghett a synagogu mají snad v každém větším městě. První represe proti nim proto vyvolají okamžité masivní protesty!

Tolerantním obyvatelům země tulipánů se nelíbí ani hromadné propouštění nizozemských učitelů a úředníků.

Symbol svastiky měl v minulosti zcela jiný význam. Foto: PX FUEL
Symbol svastiky měl v minulosti zcela jiný význam. Foto: PX FUEL

Vzpurný Amsterodam

Seyss-Inquart přesto dráždí hada bosou nohou. Zakáže Židům navštěvovat restaurace a veřejné podniky, židovské děti musejí pryč z běžných škol a od roku 1942 se musí každý Žid „pyšnit“ žlutou hvězdou.

V únoru 1941 navíc nařídí velkou zatýkací akci, po níž jsou stovky židovských mladíků odvedeny do Buchenwaldu a Mauthausenu.

Teror vzbudí nové protesty a stávky, z nichž největší se koná v Amsterodamu. To už ale  Seyss-Inquartovi dochází trpělivost a sahá k biči. Iniciátory stávek čeká poprava a město dostává milionovou pokutu a nového s nacisty spřízněného starostu navrch.

Na jiných frontách ale hlava podmaněného státu poněkud selhává. Například k úspěšné nacifikaci denního tisku vůbec nedojde, ukazuje se, že Nizozemci jsou pyšný a nepoddajný národ.

Hitler se proto opět vzteká. Seyss-Inquart alespoň pozatýká přední osobnosti veřejného života a zavře je do izolovaného kláštera jako rukojmí. Navíc se pustí do výstavby nových koncentračních táborů přímo na okupovaném území.

Hitler svým charismatem uhranul davy. Foto: PX FUEL
Hitler svým charismatem uhranul davy. Foto: PX FUEL

Život na vysoké noze

I když velká část vězňů a nepohodlných živlů míří transporty do Německa a Polska, umírá se i v Nizozemsku. Němci zde pochytají 74 procent židovského obyvatelstva země, což je největší procento hned po Polsku!

Proslulý je zejména tábor Schoorl hned vedle Amsterodamu či Amersfoort pověstný krutým zacházením s Židy i komunisty. Tábor Ommen u německých hranic je zase primárně určen pro asociální živly, podvodníky a bezdomovce.

Seyss-Inquart si za tuto píli vyslouží pochvalu od Hitlera i Heinricha Himmlera (1900–1945).

Téměř neomezená moc stoupá Seyss-Inquartovi do hlavy.

Začíná se obklopovat nesmírným luxusem, za sídlo si vybere palác Clingendael ze 17. století, kde v současnosti sídlí Institut mezinárodních vztahů.

Pohlavár má k dispozici několik finančních kont, které všechny vytuneluje! Berlín si toho všímá poprvé až v polovině roku 1944 a mhouří oči. Typické je pro  Seyss-Inquarta i rozkrádání obrazů vlámských mistrů z nizozemských sbírek.

Některé kousky si od něj následně objedná i vášnivý sběratel Göring. Když v roce 1945 Američané vstoupí do  Seyss-Inquartovy tajné skrýše poblíž Norimberku, objeví 5 milionů marek, které si „vydělal“ prodejem ukradených malířských pláten…

Hladomor v moderní zemi

Zatímco se topí v blahobytu, situace běžných Nizozemců je čím dál horší. Seyss-Inquart iniciuje zavedení přídělového systému a zemi hospodářsky vykořisťuje, výstavba západního Atlantického valu zkrátka něco stojí.

Ze země odčerpá na 500 000 Nizozemců na nucené práce do Říše, dobrovolně jich tam odejde jen nepatrný zlomek.

Zahraniční obchod, ze kterého země dlouhá desetiletí těží a v podstatě i žije, je zcela utlumen, což se projevuje nedostatkem základního zboží v obchodech.

Situace se vyhrotí v době takzvané hladové zimy 1944–1945, kdy vlivem podchlazení a hladovění umírá na 10 000 lidí, což je v moderní průmyslové zemi v polovině 20. století věc zcela nevídaná.

Seyss-Inquart v nové roli jako obžalovaný v Norimberku FOTO: ushmm / Creative Com.mons / volné dílo
Seyss-Inquart v nové roli jako obžalovaný v Norimberku FOTO: ushmm / Creative Com.mons / volné dílo

Šéf diplomacie. Ale jen nakrátko

První etapu nacistické nadvlády Nizozemci přežívají bez větších snah o revoltu a odboj, na což reaguje smířlivě také Seyss-Inquart, který se proto nezatěžuje hromadnými vraždami.

Situace se pomalu obrací na přelomu let 1943 a 1944, kdy se nizozemské území stále častěji stane místem náletů Spojenců. Nizozemci přistupují k sabotážním akcím, lidé hromadně utíkají za potravou na venkov.

Už v září 1944 vstupují první američtí vojáci na půdu pokořeného království, jeho osvobození ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Zuřivé boje probíhají zejména v městech na severu země. Seyss-Inquart už ví, že je zle.

Doslechne se i o sebevraždě Hitlera. Ten ve své závěti na dávného sluhu nezapomíná.

Jmenuje ho ministrem zahraničí ve vládě velkoadmirála Karla Dönitze!  Seyss-Inquart se tuto zprávu dozvídá ve chvíli, kdy Nizozemci vyjednávají o bezpodmínečné kapitulaci německých sil. Ta vejde v platnost 5. května 1945.

Seyss-Inquart na nic nečeká a vyslechne volání nového vůdce Dönitze. Prchá z Nizozemska, ale moc daleko se nedostává. Ještě před Hamburkem jeho vůz zastaví britsko-kanadská hlídka. Vlivného muže okamžitě poznají a zadrží.

V následném norimberském procesu si za zločiny v Rakousku, Polsku a Nizozemsku (kde hrůzovládu nacistů zaplatí životem 150 000 lidí) vyslouží trest smrti i přesto, že svou vinu svaluje na armádu a jednotky SS. Trest smrti oběšením je vykonán v roce 1946.

Foto: Nationaal Archief / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, ushmm / Creative Com.mons / volné dílo
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané