Domů     Trojský kůň Hitlera od Jihlavy
Trojský kůň Hitlera od Jihlavy
11.7.2023

Kdo by byl řekl, že si představitel „užitečné páté kolony“ Hitlera v Rakousku vybuduje v řadách nacistického vedení skutečný respekt. Dopomohou mu k němu kruté manažerské postupy v dobytém Polsku i jeho působení v Říšském komisariátu Nizozemsko.

A i když mu do hlavy sláva stoupne, situaci na bitevním poli vidí rozhodně reálněji než Hitler.

Ještě v roce 1936 je Rakousko svobodnou nezávislou zemí, která má jen pramálo společného s po moci lačnícím Německem, které zbrojí a indoktrinuje společnost na plné obrátky.

Že jde o zdánlivý klid před bouří, napovídá složení rakouské vládní elity, v níž figuruje relativně početná skupina nacistů. Mezi nimi vyniká  Arthur Seyss-Inquart (1892–1946), rodák z městyse Stonařov poblíž Jihlavy.

Ten zpočátku působí jako nestranický referent svazu Katolické akce, kde si nasadí masku přívětivého dobráka. Co na tom, že se kolem něj začínají srocovat tajní členové strany NSDAP, toho si přece nikdo nevšimne…

Rakušané jdou do ulic

Všímat by si však měli. Už na počátku roku 1938 je situace v ulicích rakouských měst o poznání jiná. Nálada v zemi se začíná podobat té německé.

„Prodělal jsem první pogrom ve Vídni – ze zvědavosti, žízni po vědění a taky zřejmě ze zcela  prostého živočišného neklidu jsem se odvážil na ulici a pozoroval reakci Vídeňanů, kteří jistě všichni nebyli nacisté. Slyšel jsem jen lhostejná klišé:

Když se kácí les, létají třísky! Nevinní holt musí trpět s vinnými. Nejdřív byli nahoře oni, teď jsme my – tak to zkrátka ve světě chodí. Ani to všechno nebylo míněno zle.

Je to prostě stanovisko průměrného člověka… O sviňárnách, kterých se dopouštěli horliví profesoři a docenti na univerzitách, když vytlačovali své židovské kolegy, o všech těch případech, o nichž až do detailu vím, chci raději zcela pomlčet,“ popíše rakouské nálady realisticky spisovatel Hermann Broch (1926–1951).

To už si na rozbouřenou alpskou zemičku brousí zuby Adolf Hitler (1889–1945). Ostatně jedním z jeho primárních cílů bylo soustředit všechny německy hovořící obyvatele střední Evropy pod svou nadvládu.

Po Hitlerově boku v roce 1938 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Po Hitlerově boku v roce 1938 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Němci na hranicích

V čele Rakouska stojí umírněný kancléř Kurt Schuschnigg (1897–1977), který se sice netěší příliš velké oblibě, pro mnohé je však právě on zárukou toho, že země zůstane svébytným státem na evropské mapě.

Situaci má změnit schůzka v německém Berchtesgadenu z 11. února 1938, kam si Hitler kancléře předvolá. S úsměvem, ale hlavně výhružkami podepřenými přítomností generality armády mu vnutí ultimátum o sedmi bodech, z nichž hned ten první zní:

„Rakouská spolková vláda se zavazuje, že jmenuje ihned dr. Arthura Seyss-Inquarta ministrem bezpečnosti s plnou a neomezenou policejní pravomocí.“

Vše je nakonec potupně schváleno, do ulic vyrážejí nacistické průvody a oslavy, které se postupně mění v nepokoje.

Kancléř se ještě zmůže na hrdinnou řeč o nezávislosti a nakonec vypíše na 13. března plebiscit, ve kterém se má stvrdit vůle občanů zachovat suverénní Rakousko. Průzkumy mu dávají osmdesátiprocentní šanci na úspěch!

Hitler zuří a tlačí na Rakušany, aby plebiscit okamžitě přeložili na neurčito. Zároveň pohrozí vysláním 200 000 vojáků na bavorsko-rakouské hranice.

Seyss-Inquart v roce 1940 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Seyss-Inquart v roce 1940 FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Zmanipulovaný anšlus

Na scénu se opět vrátí Hitlerův pohůnek, nyní ministr Seyss-Inquart, který dostává pravidelnou várku instrukcí z Německa. Úkol je jasný: donutit kancléře odvolat plebiscit. To se ani ne po hodině od obdržení instrukce opravdu stává.

Plebiscit je z „technických důvodů“ zrušen. Za 15 minut přichází další požadavek: kancléř musí odstoupit! „Uplyne-li lhůta (dvouhodinová) bezvýsledně, vtrhne německé vojsko do Rakouska!“ tlumočí nátlak Seyss-Inquart.

Vláda výhrůžkám podléhá, Schuschnigg je odvolán a do čela loutkové prozatímní vlády je dosazen trojský kůň Seyss-Inquart, kterému telefonicky diktuje Herman Göring prohlášení nové vlády.

„Prozatímní rakouská vláda vidí svůj úkol v tom, aby v Rakousku zase obnovila klid a pořádek. (…) Prosí německou vládu, aby co nejrychleji vyslala německá vojska,“ zní první slova nového kancléře. To, co vejde do dějin jako anšlus Rakouska, se stává skutečností.

Němci vpadnou do země a kancléř 13. března vyhlásí zákon o připojení Rakouska k Německu. Stát se stává Východní markou, což občané potvrdí ve zmanipulovaném plebiscitu 99,7procentní většinou.

Potencionální odpůrce nacisté preventivně odvlečou do koncentračního tábora v Dachau.

S chutí do práce

Loutkový kancléř (jakožto zkušený právník) v okupované zemi ihned zavede norimberské zákony, Křišťálová noc z 9. na 10. listopadu dokonce překoná německý berlínský vzor – ve Vídni je zničeno na 40 synagog a pozatýkáno je 6500 Židů.

Hněv se následně obrátí i proti Romům, ti mají ideálně odejít na nucené práce, pak být sterilizovaní a nakonec zcela vysídlení.

Svými schopnostmi Hitlera mladý kancléř překvapí, proto se rozhodne, že je poznají i tisíce obětí v Polsku a poté od května 1940 také lidé v okupovaném Nizozemsku.

Hitler zdravící své vojáky. Foto: PX FUEL
Hitler zdravící své vojáky. Foto: PX FUEL

V Polsku se osvědčí

Hitler jej brzy odmění generálskou hodností SS-Obergrupenführer, navíc získá post ministra bez portfeje v Hitlerově vládě! Až poté je převelen do Polska.

Seyss-Inquart je odpovědný za ekonomické vysávání země, za zatýkání polské inteligence a za internaci Židů do ghett. Se vším si poradí bravurně, a proto není divu, že další trafiku získá v původně neutrálním Nizozemsku, kam Němci vtrhnou v roce 1940.

Klíčovým momentem je vybombardování strategického Rotterdamu, po němž 19. května 1940 Němci Nizozemsko zcela ovládnou. Hitler by ze země rád učinil součást Německa, podobně jako se jí stalo Rakousko, proto sáhne po osvědčeném Seyss-Inquartovi. Ten je jako říšský komisař přímo odpovědný Hitlerovi.

Židy nechte být!

Že Seyss-Inquart není žádný amatér, dokáže změnou strategie. Je si vědom toho, že společnost v Nizozemsku je naladěná zcela odlišně, než byla ta rakouská. Lidé tak zpočátku téměř nevnímají žádné změny, noviny dál vycházejí, odborové organizace fungují.

I ve svém květnovém projevu k nizozemskému národu mluví umírněně. Německá říše prý nehodlá vnucovat svou ideologii násilím. Nizozemci prý sami opustí „své falešné anglofilství a začnou se podílet na budování nové Evropy“.

Nacistům hraje do karet skutečnost, že i Nizozemci jsou před válkou dlouhodobě nespokojení s parlamentním handrkováním a touží po změně. Klid dodá  Seyss-Inquartovi čas na spřádání plánů k vyřešení nizozemské židovské otázky. A úkol to je vskutku těžký.

Židé jsou totiž v zemi běžnou součástí společnosti, neshlukují se do ghett a synagogu mají snad v každém větším městě. První represe proti nim proto vyvolají okamžité masivní protesty!

Tolerantním obyvatelům země tulipánů se nelíbí ani hromadné propouštění nizozemských učitelů a úředníků.

Symbol svastiky měl v minulosti zcela jiný význam. Foto: PX FUEL
Symbol svastiky měl v minulosti zcela jiný význam. Foto: PX FUEL

Vzpurný Amsterodam

Seyss-Inquart přesto dráždí hada bosou nohou. Zakáže Židům navštěvovat restaurace a veřejné podniky, židovské děti musejí pryč z běžných škol a od roku 1942 se musí každý Žid „pyšnit“ žlutou hvězdou.

V únoru 1941 navíc nařídí velkou zatýkací akci, po níž jsou stovky židovských mladíků odvedeny do Buchenwaldu a Mauthausenu.

Teror vzbudí nové protesty a stávky, z nichž největší se koná v Amsterodamu. To už ale  Seyss-Inquartovi dochází trpělivost a sahá k biči. Iniciátory stávek čeká poprava a město dostává milionovou pokutu a nového s nacisty spřízněného starostu navrch.

Na jiných frontách ale hlava podmaněného státu poněkud selhává. Například k úspěšné nacifikaci denního tisku vůbec nedojde, ukazuje se, že Nizozemci jsou pyšný a nepoddajný národ.

Hitler se proto opět vzteká. Seyss-Inquart alespoň pozatýká přední osobnosti veřejného života a zavře je do izolovaného kláštera jako rukojmí. Navíc se pustí do výstavby nových koncentračních táborů přímo na okupovaném území.

Hitler svým charismatem uhranul davy. Foto: PX FUEL
Hitler svým charismatem uhranul davy. Foto: PX FUEL

Život na vysoké noze

I když velká část vězňů a nepohodlných živlů míří transporty do Německa a Polska, umírá se i v Nizozemsku. Němci zde pochytají 74 procent židovského obyvatelstva země, což je největší procento hned po Polsku!

Proslulý je zejména tábor Schoorl hned vedle Amsterodamu či Amersfoort pověstný krutým zacházením s Židy i komunisty. Tábor Ommen u německých hranic je zase primárně určen pro asociální živly, podvodníky a bezdomovce.

Seyss-Inquart si za tuto píli vyslouží pochvalu od Hitlera i Heinricha Himmlera (1900–1945).

Téměř neomezená moc stoupá Seyss-Inquartovi do hlavy.

Začíná se obklopovat nesmírným luxusem, za sídlo si vybere palác Clingendael ze 17. století, kde v současnosti sídlí Institut mezinárodních vztahů.

Pohlavár má k dispozici několik finančních kont, které všechny vytuneluje! Berlín si toho všímá poprvé až v polovině roku 1944 a mhouří oči. Typické je pro  Seyss-Inquarta i rozkrádání obrazů vlámských mistrů z nizozemských sbírek.

Některé kousky si od něj následně objedná i vášnivý sběratel Göring. Když v roce 1945 Američané vstoupí do  Seyss-Inquartovy tajné skrýše poblíž Norimberku, objeví 5 milionů marek, které si „vydělal“ prodejem ukradených malířských pláten…

Hladomor v moderní zemi

Zatímco se topí v blahobytu, situace běžných Nizozemců je čím dál horší. Seyss-Inquart iniciuje zavedení přídělového systému a zemi hospodářsky vykořisťuje, výstavba západního Atlantického valu zkrátka něco stojí.

Ze země odčerpá na 500 000 Nizozemců na nucené práce do Říše, dobrovolně jich tam odejde jen nepatrný zlomek.

Zahraniční obchod, ze kterého země dlouhá desetiletí těží a v podstatě i žije, je zcela utlumen, což se projevuje nedostatkem základního zboží v obchodech.

Situace se vyhrotí v době takzvané hladové zimy 1944–1945, kdy vlivem podchlazení a hladovění umírá na 10 000 lidí, což je v moderní průmyslové zemi v polovině 20. století věc zcela nevídaná.

Seyss-Inquart v nové roli jako obžalovaný v Norimberku FOTO: ushmm / Creative Com.mons / volné dílo
Seyss-Inquart v nové roli jako obžalovaný v Norimberku FOTO: ushmm / Creative Com.mons / volné dílo

Šéf diplomacie. Ale jen nakrátko

První etapu nacistické nadvlády Nizozemci přežívají bez větších snah o revoltu a odboj, na což reaguje smířlivě také Seyss-Inquart, který se proto nezatěžuje hromadnými vraždami.

Situace se pomalu obrací na přelomu let 1943 a 1944, kdy se nizozemské území stále častěji stane místem náletů Spojenců. Nizozemci přistupují k sabotážním akcím, lidé hromadně utíkají za potravou na venkov.

Už v září 1944 vstupují první američtí vojáci na půdu pokořeného království, jeho osvobození ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Zuřivé boje probíhají zejména v městech na severu země. Seyss-Inquart už ví, že je zle.

Doslechne se i o sebevraždě Hitlera. Ten ve své závěti na dávného sluhu nezapomíná.

Jmenuje ho ministrem zahraničí ve vládě velkoadmirála Karla Dönitze!  Seyss-Inquart se tuto zprávu dozvídá ve chvíli, kdy Nizozemci vyjednávají o bezpodmínečné kapitulaci německých sil. Ta vejde v platnost 5. května 1945.

Seyss-Inquart na nic nečeká a vyslechne volání nového vůdce Dönitze. Prchá z Nizozemska, ale moc daleko se nedostává. Ještě před Hamburkem jeho vůz zastaví britsko-kanadská hlídka. Vlivného muže okamžitě poznají a zadrží.

V následném norimberském procesu si za zločiny v Rakousku, Polsku a Nizozemsku (kde hrůzovládu nacistů zaplatí životem 150 000 lidí) vyslouží trest smrti i přesto, že svou vinu svaluje na armádu a jednotky SS. Trest smrti oběšením je vykonán v roce 1946.

Foto: Nationaal Archief / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, ushmm / Creative Com.mons / volné dílo
Související články
Historie
Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
V lednu 1920 se Spojené státy americké změnily. Začala tam totiž platit prohibice – tedy zákaz distribuce a spotřeby alkoholu, který znamenal pro mnohé zdroj zla. Prohibiční zákony měly vymýtit alkoholismus a snížit kriminalitu mezi chudými, oproti tomu ropný magnát Rockefeller z nich měl profitovat… První snahy o omezení prodeje alkoholu ve Spojených státech se […]
Historie
Hippokrates: Otec západní medicíny
Hippokrates (460 př. n. l.-cca 370 př. n. l.), nejslavnější lékař starověku, jehož přičiněním se lékařství stalo samostatným oborem, mimo jiné položil i základy klinického lékařství. Jeho jméno je spojováno rovněž s textem obsahujícím základní etické principy lékařského povolání. Hippokrates tak v podstatě sestavil etické zásady lékařů, takzvanou Hippokratovu přísahu, na kterou lékaři přísahají až […]
Historie
Židovského pianistu zachránil nacistický důstojník
Chopinovo Nocturno v cis moll mu zachránilo život. Unikal nemocem a hladu ve varšavském ghettu, vyhnul se transportu do vyhlazovacího tábora a přežil i srovnání Varšavy se zemí – paradoxně díky důstojníkovi wehrmachtu. Řeč je o Władysławu Szpilmanovi, známější je ovšem jako Pianista podle snímku režiséra Romana Polanského, který životní příběh polského skladatele a klavíristy […]
Historie
Nablýskaní krasavci: 5 legendárních mečů historie
Nebýt jich, dějiny by třeba vypadaly úplně jinak. Zbraně s nablýskaným ostřím se však navždy zapíší do historie. Některé umí přeseknout železo, další se pro změnu dostávají až na vlajky států. Jedno ale mají společné – jejich osud obepíná mlha tajemství. Excalibur Zajímavost: Záře čepele oslepí protivníky Slavnějšího zástupce bychom ve světě mečů pohledali. Vlastníkem je […]
reklama
svět zločinu
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Frank Freshwaters: Muž, který utekl z „věznice Shawshank“
K dalším vězňům, jejichž příběh sloužil jako předloha k filmovému zpracování, patří Frank Freshwaters. Tomu se totiž v roce 1959 podařilo uprchnout z věznice v Ohiu a spravedlnosti unikal celých 56 let. Jeho příběh později inspiroval tvůrce dechberoucího snímku Vykoupení z věznice Shawshank, který měl premiéru v roce 1994. Jenže zatímco si filmový Andy v […]
reklama
historie
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je […]
Henry Ford: Vizionář i podivín
Rok 1875 je pro dvanáctiletého mladíka víc než významný. Ne že by viděl premiéru opery Carmen, ani není svědkem okamžiku, kdy první Angličan přeplave kanál La Manche. Kdepak: dostane kapesní hodinky a vidí první parní traktor. Díky hodinkám se naučí jemnou mechanickou práci, když je rozebírá a skládá. Během pár měsíců opravuje hodinky všem sousedům. […]
Beton, ocel a chlad! Evropské valy, které měly zabránit válce
Jatka první světové války, a zvláště nasazení kulometů zcela proměnily vojenské a strategické myšlení. Většina evropských států v meziválečném období začala budovat systémy hraničních opevnění, které měly potenciálního útočníka zastavit. Jenže, každá válka je zcela jiná než ta předchozí. Obranné taktiky nepočítaly se strategií bleskové války a masivního nasazení letectva nebo s postupem z nečekaných míst… 1. […]
Franklinova expedice: Kanibalismus, olovo i tubera
Už chvíli po 14. narozeninách slouží Královskému námořnictvu. V letech 1801 až 1803 míří pod vedením úspěšného mořeplavce Matthewa Flinderse (1774–1814) ke břehům Austrálie, aby zažil její vůbec historicky první obeplutí a identifikování ji coby kontinentu.   21. října 1805 se hrdinně účastní poslední velké námořní bitvy plachetnic u Trafalgaru a v letech 1819 až […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz