Domů     Steve Jobs: Muž, který změnil počítačovou technologii!
Steve Jobs: Muž, který změnil počítačovou technologii!
11.7.2023

Počítače, mobilní telefony, tablety, ale i animované filmy! Za tím vším stojí jeden člověk. Steve Jobs, kterého mnozí považují za Edisona minulého století. Co jste o tomto technologickém průkopníkovi ještě nevěděli?

Steve Jobs se narodil 25. února 1955 v San Franciscu. Už jeho příchod na svět provázely problémy, protože ho jeho matka, americká vysokoškolačka, a otec, syrský student politologie, hned po narození opustili.

Měl štěstí, protože ještě ten samý den našel domov u Paula a Clary Jobsových, kteří se ho ujali.

V sedmnácti letech nastoupil na kvalitní školu, Reed College v Oregonu. Jeho rodiče neměli příliš peněz a stálo je to velkou část úspor. Mladý Steve však se školou skončil již po prvním semestru. Na jídlo si v té době vydělával vracením láhví od coly.

Mladý Jobs měl krušné a tak trochu divoké mládí. Díky své genialitě se však brzy prosadil.
Mladý Jobs měl krušné a tak trochu divoké mládí. Díky své genialitě se však brzy prosadil.

Jobs hippiesákem

Ze školy odešel hlavně kvůli hnutí hippies a nebylo mu vzdálené ani experimentování s drogami. V té době si vysnil, že odjede na spirituální cestu do Indie. K vytouženému cíli mu scházel pouze dostatek finančních prostředků.

Proto začal pracovat ve společnosti Atari, jež působila v oblasti herního průmyslu. Z Indie se pak vrátil jako buddhista s oholenou hlavou a v tradičním tamním oděvu.

Osudové setkání

Následně se vrátil do společnosti Atari, ve které pracoval se Stevem Wozniakem, se kterým se seznámil už během brigády v Hewlett-Packard.

Tato dvojice spolupracovala od roku 1975, nejprve v pokoji Jobsovy sestry, poté se přesunuli do otcovy garáže, kde začali vyvíjet nový prototyp počítače.

Oba toužili po tom dostat tehdejší obří stroje k běžným uživatelům. Výsledkem se stal model Apple I. Ten se skládal jen ze základní desky a sloužil spíše hlavně nadšencům do elektroniky.

Se svým společníkem vyvinul nový prototyp počítače a první Apple byl na světě.
Se svým společníkem vyvinul nový prototyp počítače a první Apple byl na světě.

Vznik nakousnutého jablka

I přesto se jim podařilo prodat přibližně dvě stovky přístrojů a dvojice mohla založit firmu Apple. Finance získali prodejem Jobsova mikrobusu a Wozniakovy vědecké kalkulačky. První logo nakreslil v roce 1976 Ronald Wayne.

Ukazovalo Isaaca Newtona sedícího pod jabloní, přičemž celý obraz byl ovinutý stuhou a bylo na něm napsáno Apple Computer Co. Jobs ho však chtěl upravit a vznikla podoba nakousnutého jablka, vyplněného barevnými pruhy. Od té doby jako jedna z mála firmě neuvádí nikde svůj název.

Reklama útočí

Když přišel na řadu nový počítač Macintosh, dostalo se mu obrovské reklamy, a to v roce 1984 během vysílání Super Bowlu. Reklama se inspirovala románem George Orwella s názvem 1984. Na jejím úspěchu se podílel známý režisér Ridley Scott.

O propagaci se postaral sám Jobs i Steve Wozniak, když ji zaplatili. Druhý den se Macintoshe prodaly v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů.

Vyhozen z vlastní firmy

Zásadní okamžik pro Jobse nastal v roce 1985, když společnost Apple přetáhla šéfa Pepsi, Johna Sculleyho. Ten si s Jobsem ovšem vůbec neseděl a došlo k bizarní situaci, že Jobse společně s představenstvem vyhodil. Jako důvod uvedl jeho neekonomické jednání.

Jobs totiž raději upřednostňoval drahé inovace a vzhled výrobků a nehleděl na finance.

Světoznámé logo úspěšné firmy Apple. Jobs z ní byl na čas vyhozen.
Světoznámé logo úspěšné firmy Apple. Jobs z ní byl na čas vyhozen.

Cesta do světa filmu

Jenže zakladatel Apple nelenil a okamžitě si založil novou firmu s názvem NeXT computer. Ta se zaměřovala na vývoj technicky vyspělých strojů.

V roce 1986 odkoupil od režiséra George Lucase za 10 milionů dolarů filmovou společnost a udělal z ní počítačové studio Pixar.

První počítačově animovaný film „Příběh hraček“, v němž Jobs působil jako výkonný producent, se stal kasovním trhákem a studio se pod jeho vedením vyhouplo vzhůru raketovou rychlostí.

Když pak v roce 2006 byl Pixar koupen studiem Disney za 7,4 miliardy dolarů, Jobs získal 7 % akcií Disney a místo v představenstvu společnosti.

Zpátky na scéně

Jobsovi se dařilo i dále. V roce 1996 Apple odkoupil za 400 milionů firmu NeXT a Jobs se vrátil do čela společnosti. V té době firma bojovala s konkurenčním IBM. A Jobs chtěl samozřejmě Apple vrátit zpátky na výsluní.

To se mu podařilo uvedením nového modelu iMac a použitím některých technologií z NeXT, jako byl třeba operační systém NeXTSTEP, základ systému Mac OS X. Obchod začal vzkvétat a svou pozici si ještě více upevnil uvedením novinek, jako byl hudební přehrávač iPod, telefon iPhone nebo tabled iPad.

O Jobsovi se hovoří jako o geniálním vizionáři, zároveň se však šíří zvěsti, že se pod ním nedalo pracovat.
O Jobsovi se hovoří jako o geniálním vizionáři, zároveň se však šíří zvěsti, že se pod ním nedalo pracovat.

Nesnesitelný nadřízený

Jobs byl skvělým řečníkem a dokázal o své vizi přesvědčit i ostatní. Za jeho úspěchem stálo především to, že dokázal vycítit aktuální potřeby trhu a kladl důraz hlavně na jednoduché používání přístrojů.

Velmi dbal i na design výrobků, za které si zákazníci rádi připlatí, když budou mít pocit výjimečnosti. Ale o jeho manažerských schopnostech by se dalo pochybovat.

Často si zaměstnanci stěžovali na to, že je Jobs terorizuje a že chce mít pod kontrolou každý firemní proces.

Podcenění situace

V roce 2004 přišel další zásadní okamžik s krutým ortelem. Lékaři Steveu Jobsovi diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. I když se jednalo o vzácnou neagresivní formu, Jobs nemoc podcenil a chirurgický zákrok téměř tři čtvrtě roku odkládal. Bojoval s ní pomocí alternativní medicíny.

Poté, co se jeho stav zhoršil, ale svého rozhodnutí litoval a v roce 2009 ze zdravotních důvodů pozastavil funkci ředitele společnosti. Ještě tentýž rok absolvoval transplantaci jater, jenže rakovina se již rozšířila dál. Steve Jobs zemřel v říjnu 2011.

Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina