Domů     Švédskému králi Gustavovi III. se stal osudným boj se šlechtou
Švédskému králi Gustavovi III. se stal osudným boj se šlechtou
15.12.2023

„Nechť je mé panování vládou nové filozofie, spásné a blahodárné, jež respektuje jen to, co je opravdu svaté a útočí na předsudky, které jsou neštěstím národů.

Chci, aby má vláda přinesla lidem štěstí a bezpečí,“ říká švédský král Gustav III. po svém nástupu na trůn v roce 1771.

„Neklidný a vnímavý,“ tak charakterizují panovníkovu povahu jeho současníci. Po boku Gustava III. (1746–1792) stojí proslulá jasnovidka Anna Ulrika Arfvidsonová (1734–1801) a čte mu z kávové sedliny.

Při jednom setkání se zamračí a zneklidní… „Sire, jistého dne máte být zavražděn první osobou, se kterou se setkáte v severním městě, až teď budete odcházet,“ řekne mu. Při návratu do paláce král narazí na hraběte Ribbinga.

Syn člena státní rady, mladý Adolf Louis Ribbing (1765–1843), patří k oblíbencům Gustavovy matky, královny Louisy Ulriky Pruské (1720–1782), která vlastního syna s oblibou pomlouvá.

Svého krále odsuzují i další švédští představitelé. Šlechtici mu mají za zlé, že šlape po jejich politické moci. Mezi sebou bojují v zemi dvě frakce: „čapky“, které mají blízko k Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ s podporou Francie.

V zemi se rozmáhá anarchie. Sice zasedá parlament (Riksdag) a dědičnost koruny byla zrušena, ale věčné spory šlechty zabraňují jakýmkoli reformám. Gustav se obě frakce snaží usmířit. „Švédsko je jako nemocný, který nemůže ani žít, ani zemřít,“ stěžuje si matce. Smírnou cestou klid nenastolí, a proto sáhne k síle.

Gustav III. to nemá jednoduché. Vnitropolitická situace ve Švédsku je napjatá.
Gustav III. to nemá jednoduché. Vnitropolitická situace ve Švédsku je napjatá.

Převrat v režii krále

Dne 18. srpna 1772 si ještě ve Stockholmu stihne užít premiéru opery Thétis a Pélée a uspořádat večeři pro 80 hostů. Druhý den ráno má projev ke královské stráži, kterou získává na svou stranu. Během pár hodin si vojensky podřizuje město.

„Svévoli, s jakou se království až dosud vládlo, nahradím uspořádaným a důsledným režimem ve shodě s nezapomenutelnými zákony Švédska a po způsobu osvícených a nesmrtelných králů, jejichž žezlo teď třímám já,“ hřímá před shromážděným Riksdagem.

Stává se osvíceným absolutistickým vládcem. Jenom on může svolat parlament, který s jeho pomocí vytváří zákony nebo vyhlašuje válku. Země prosperuje.

Jenže aristokracie mu nezapomene, že to byl právě on, kdo ji připravil o moc… „Dokud byl v zemi klid, dokud královské reformy zajišťovaly prosperitu země, nemohli poražení zvednout hlavu,“ píše současný francouzský historik Philippe Delorme.

Král podlehne zdání, že má všechno pod kontrolou, a v roce 1778 dokonce rozpouští Riksdag. Nemůže unést, že hlasy, které odsud zaznívají, jsou vůči němu stále kritičtější.

O osm let později se ovšem rozhodne Riksdag svolat znovu, protože se chce postavit Rusku, jež ohrožuje Finské velkovévodství (součást švédského impéria). Na to potřebuje souhlas parlamentu. Nevybere si ale vhodnou dobu.

Tehdy je po tři roky malá úroda, což přispěje k nespokojenosti lidí. Král se přesto chce pustit do boje. K setkání ruské a švédské flotily dojde 5. července 1788. Část švédské armády se však vzbouří.

Setkání švédského krále Gustava III. s papežem Piem VI. FOTO: Bénigne Gagneraux/Creative Commons/Public domain
Setkání švédského krále Gustava III. s papežem Piem VI. FOTO: Bénigne Gagneraux/Creative Commons/Public domain

Paktuje se s lůzou

Po návratu do Stockholmu v prosinci 1788 rozzuřený Gustav obžaluje šlechtu z povstání. 21. ledna 1789 vydává Předpis jednoty a bezpečnosti, kterým si zajistí větší pravomoci a královskou korunu prohlašuje znovu dědičnou.

Osekává šlechtické výsady, přilévá další olej do ohně. Probíhající válka s Ruskem si navíc žádá spoustu peněz. Zatímco nižší vrstvy obyvatelstva je ochotně dávají výměnou za nové výsady, šlechta se brání.

Nechce si nechat schválit daně na dobu delší než dva roky. Králi se to nelíbí. Vtrhne proto s davem lůzy 27. dubna 1789 do Domu šlechty (de facto obdoba britské Sněmovny lordů). Přesvědčováním ale ničeho nedosáhne.

Chytne proto kladívko maršálka a udeří s ním o stůl. „Každý, kdo se postaví proti mně, je zrádcem vlasti!“ prohlásí. Rázem má spoustu nových nepřátel. Mezitím dojde k revoluci ve Francii.

„S jistou dávkou naivity si Gustav představoval, že se evropští panovníci spojí, aby hájili princip monarchie a onoho příliš křesťanského krále osvobodili,“ píše Delorme. Švédský král by nejraději vstoupil do války.

Doufá, že tím vylepší svoje vztahy se šlechtou. „Vidina tučné kořisti je uklidní. Naplníme královskou pokladnu,“ věří. Státní kasa zeje prázdnotou a Gustav musí Riksdagu vysvětlovat, jak je to se státním dluhem.

Gustav III. je se šlechtou na kordy. FOTO: Workshop of Alexander Roslin/Creative Commons/Public domain
Gustav III. je se šlechtou na kordy. FOTO: Workshop of Alexander Roslin/Creative Commons/Public domain

Varování neposlechne

Ve městě Gävle začíná 25. ledna 1792 zasedání parlamentu. Král se bojí. Co když dojde k další vzpouře? Všechno ale probíhá překvapivě klidně. Sněm schválí jeho návrhy.

„Udělám všechno, k čemu mne zavazuje moje poslání, povinnosti, láska k lidu a zákony cti,“ slibuje Gustav na závěr. Netuší, že jeho nepřátelé už osnují plán, jak se ho zbavit.

Krátká procházka parkem Haga na stockholmském předměstí, projížďka na koni a oběd ve zdejším paláci, tak vypadá Gustavův program dopoledne 16. března 1792. Odpoledne si nenechá ujít představení francouzských veseloher ve městě.

Večeří přímo v budově opery, kde má menší byt. Potom čeká na začátek maškarního plesu. Je deset hodin večer, když sluha doručí bílou obálku s poznámkou „Pro krále“. Gustav ji rychle otevře.

„Patřím ještě do řad vašich přátel, třebaže mám důvody, proč k nim nepatřit. Nechoďte dnes večer na ples. Půjde vám tam o život,“ přečte si panovník krátký vzkaz. Podpis samozřejmě chybí.

Později se pátráním zjistí, že list napsal velitel královské osobní stráže hrabě Lillienhorn. Král se jen pousměje a strčí text do kapsy kabátu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Alexander Roslin/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn