Skip to content

Stanislava Leszczynská: Ta, která se postavila Mengelemu!

Učebnice jsou plné válečných hrdinů, kteří zabili stovky lidí. Ve válce však existují i ti, kteří se stávají hrdiny protože zabíjet odmítnou. Jako třeba polská porodní asistentka Stanislava Leszczynská (1896–1974).

Děti se jejím osudem stávají v roce 1922, kdy absolvuje školu pro porodní asistentky a začne pracovat v nejchudších čtvrtích polského města Lodž. Po obsazení Polska nacisty se zapojí do odboje a využívá toho, že má jako porodní asistentka povolení pohybovat se po městě i v nočních hodinách.

S rodinou pomáhají zejména židům v lodžském ghettu, kterým dodávají potraviny i falešné doklady. Při zátahu 19. února 1943 je však zatčena gestapem a spolu s ní i její dcera Sylwia, a synové Stanisław a Henryk. Uniknout se podaří jen Bronisławům – nestaršímu synovi a manželovi. „Tátu už máma nikdy neviděla. Zahynul během Varšavského povstání,“ dodává Bronislaw. Zatímco synové putuji do koncentračního tábora Mauthausen, ona a Sylwia jsou poslány do Osvětimi.

Ani tady se Stanislawa nezastaví. Když jedna z žen přidělených do porodního oddělení onemocní, riskuje život a zastaví samotného dr. Josefa Mengeleho (1911–1979), aby mu ukázala potvrzení o své kvalifikaci a požádala o přidělení k personálu porodnice pro sebe i dceru, medičku.

Mengele, možná překvapený smělostí drobné ženy, svolí.

Těhotné ženy v Osvětimi. Jejich děti jsou určeny k likvidaci hned po narození.

Po narození je utopí

Zdejší porodní oddělení však není místem radosti, ale nezměrného utrpení. Děti, které se v Osvětimi narodí, jsou totiž považovány za nežádoucí, a hned po porodu vražděny. Což s potěšením provádí porodní asistentka Klára, odsouzená právě za zabití novorozence.

K ruce má další ochotnou vražedkyni, prostitutku Pfani. Ta Stanislawe oznamuje: „Podle rozkazu je každé novorozeně považováno za mrtvě narozené.“ Proto je hned po porodu odneseno do vedlejší místnosti a tam utopeno v sudu s vodou.

To však Stanislawa dělat odmítne. Jejím posláním je děti na svět přivádět. Neustoupí ani když ji Klára s Pfani mlátí za „nedodržování instrukcí“.

Postaví se i Mengelemu

Přestože je postavou drobná, pevná je jako skála. Nepohne s ní ani Mengele. „Osvětim není žádný penzion,“ řve a vyhrožuje, že jestli před jeho očima nezabije novorozeně, jako to právě udělala Klára, bude sama popravena.

„Nebudu zabíjet děti. Nikdy. Ani vy nemůžete. A vy to víte. Jste doktor, složil jste přísahu,“ říká a dívá se mu do očí. Ač se to zdá neuvěřitelné, z tohoto souboje vůlí drobná Polka vychází jako vítěz.

„Rozkaz je rozkaz,“ vykřikne nakonec Mengele jako by se chtěl bránit a práskne za sebou dveřmi. Stanislawa nejenže svou vzpouru přežije, ale dál si stojí na svém. Pomáhá rodičkám jak jen je to v nuzných podmínkách možné.

Zdá se neúnavná. Téměř nespí. Přivádí na svět děti, ošetřuje je i matky a pokud je to možné, také je chrání. Také shání ženy ochotné novorozeňata kojit, pokud je jejich matka příliš vysílená.

Dr. Mengele (uprostřed) je ďábel, který neváhá pro své experimenty vraýdfit ani děti.

Mengele je v šoku

V květnu 1943 se situace mění. Přichází nařízení, že děti árijského vzhledu mají být ponechávány naživu a odesílány do dětských domovů nebo k adopci do německých rodin. Stanislawa neváhá a organizuje další riskantní podnik.

Začne děti tajně a nenápadně tetovat tak, aby si toho nacisté nevšimli, ale matky měly naději své děti po válce znovu najít. Znovu navíc šokuje Mengeleho. Když po ní chce vypracovat zprávu o úmrtnosti matek a dětí, odpoví: „Ještě jsem neměla jediný případ úmrtí, ani u matky, ani u novorozenců.

“ To Mengelemu připadá nemožné. „Ani dokonale vybavené kliniky německých univerzit nemohou mluvit o takovém úspěchu.“ Ale pečlivě vedené záznamy její slova potvrzují. I když to vypadá jako pohádkový konec, zdaleka jím není.

Z 3000 dětí, které Stanislawa v Osvětimi odrodí, jich přes 2500 zemře. Podléhají nemocem, hladu, kolem 1500 jich Klára a Pfani utopí. Ty ostatní jsou většinou poslány ke germanizaci a adopci. Přímo v táboře jich přežije pouhých 30.

I tábor smrti se může stát místem zrození života. Stanislava Leszczynská: jich zachrání stovky.
Foto: https://historywench.com,http://seafoodnet.info, Archidiecezja Łódzka,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Satanistický gang Adolfa Constanzy: Vařil vnitřnosti svých obětí
enigmaplus.cz

Satanistický gang Adolfa...

V souvislosti s děsivými rituálními vraždy bývá...
Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial
epochanacestach.cz

Audio průvodce To je Brno III....

Třetí autentický...
Lomonosova univerzita: Chlouba Moskvy s tajemnou pověstí
enigmaplus.cz

Lomonosova univerzita:...

Ačkoliv mrakodrapy bývají spojovány především s...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Internet: Záhadná tajemství, která skrývá
enigmaplus.cz

Internet: Záhadná tajemství,...

Internet v dnešní době používá...
Smyslně elegantní stínění
rezidenceonline.cz

Smyslně elegantní stínění

Otázku, zda si pořídit roletu, nebo žaluzii, snadno...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
Revoluce v kosmetice: biologický růstový faktor
iluxus.cz

Revoluce v kosmetice:...

Přejeme si mít dokonalou pleť bez vrásek, žilek,...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...