Domů     Smrtonosná nemoc z ozáření – jakým peklem si prošli lidé v Černobylu či Hirošimě?
Smrtonosná nemoc z ozáření – jakým peklem si prošli lidé v Černobylu či Hirošimě?
12.2.2020

Při výbuchu jaderné bomby se uvolní radioaktivní záření, které má devastující účinky na lidské tělo. Ničí tělní buňky, zejména ty, které se rychle dělí. Co si museli vytrpět lidé postižení nemocí z ozáření, než je vysvobodila milosrdná smrt?

V sobotu 26. dubna 1986 došlo v Černobylské jaderné elektrárně na severu Ukrajiny k explozi jejího 4. bloku. Do atmosféry uvolněný radioaktivní mrak s sebou přinesl zkázu v podobě nemoci z ozáření, která si vyžádala mnoho lidských životů. Především mezi tzv.

likvidátory, nejčastěji hasiči, kteří byli okamžitě vysláni na místo havárie, aby hasili požár reaktoru. Ti byli vystaveni radiaci o síle až 16 sievertů, což je jako by vám naráz zhotovili 160 000 rentgenových snímků.

Výbuch Černobylu patřil k nejhorším jaderným katastrofám.
Výbuch Černobylu patřil k nejhorším jaderným katastrofám.

Smrtonosná ionizace

Radioaktivní záření se v přírodě vyskytuje běžně. Když sníte banán, vstřebáte do těla 0,1 mikrosievertu (vyjadřuje ekvivalentní dávku ionizujícího záření), při rentgenu pak 0,1 milisievertu. Za rok celkem asi 3 milisieverty.

Likvidátoři však byli bez jakýchkoli ochranných pomůcek vystaveni ještě nebezpečnějším, tzv. gama paprskům, které způsobují ionizaci. Při ní jsou z atomů lidského těla odstraňovány elektrony, což vede k poškození tělesných tkání.

Při ionizaci se z atomů odstraňují elektrony.
Při ionizaci se z atomů odstraňují elektrony.

Jen bolest a utrpení

Po enormním ozáření se u černobylských pracovníků začaly projevovat zvracení, nevolnost a průjem. Vysoká radiace jim způsobila rovněž popáleniny a puchýře v obličeji, které následně zčernaly.

Sliznice trávicího traktu se jim zbortila a obsah střev se tak dostal do krevního oběhu. Kostní dřeň fungovala ještě několik dní, takže po akutní fází došlo ke zlepšení následovanému prudkým zhoršením stavu a ve většině případů smrtí.

Po havárii bylo hospitalizováno 237 lidí, u 134 z nich byl diagnostikován akutní radiační syndrom, přičemž všichni zemřeli.

Radiace způsobila pracovníkům popáleniny na obličeji.
Radiace způsobila pracovníkům popáleniny na obličeji.

Vypalování šatů do kůže obětí v Hirošimě

Na japonskou Hirošimu byla dne 6. srpna 1945 shozena atomová bomba „Little Boy“.

Její výbuch zabil 30 % populace města, tedy asi 80 000 lidí, na následky zranění jich poté zemřelo dalších 70 000. O tři dny později se stejná situace opakovala v Nagasaki, bomba „Fat Man“ zabila 40 000 obyvatel města, zraněním následně podlehlo ještě jednou tolik lidí.

V Hirošimě po dopadu bomby více než polovina zemřelých uhořela, 40 % jich podlehlo nemoci z ozáření. Uvolněná energie byla tak silná, že lidem vypalovala šatstvo do kůže jako jizvy.

Tisíce lidí po výbuchu ohluchly, také došlo k výraznému zvýšení výskytu rakoviny a leukémie v dalších letech.

Bomba v Nagasaki zabila celkem 40 000 lidí.
Bomba v Nagasaki zabila celkem 40 000 lidí.

Kde se léčí akutní radiační syndrom?

V Evropě existují jen dvě specializovaná zařízení, kde si s nemocí z ozáření poradí. Jedno se nachází v Moskvě (Nemocnice číslo 6), druhá v Paříži (Curie institut).

Kdyby u nás došlo k havárii Temelína nebo Dukovan, postižení by dle uzavřené dohody byli převezeni do Paříže. Před rokem 1992 by to bylo do Moskvy.

Obě nemocnice jsou pro boj s touto nemocí špičkově vybaveny, moskevská je například uzpůsobena k provádění hromadných transplantací kostní dřeně, disponuje také hermetizovanými prostorami pro pacienty s oslabenou imunitou.

Postižení v Japonsku.
Postižení v Japonsku.

Ozáření a jeho důsledky:

Do 0,5 Sv: Bez příznaků, dočasně dojde ke snížení počtu červených krvinek. Zvyšuje se riziko vzniku rakoviny v pozdějších letech.

0,5–1 Sv: Bolesti hlavy, zvýšené riziko infekce kvůli oslabení imunity, dočasná sterilita u mužů.

1–2 Sv:Mírná jednodenní nevolnost s občasným zvracení po 3 až 6 hodinách od ozáření, po asi 14denní klidové fázi se dostaví vyčerpanost, utlumení imunitního systému, pomalejší léčba nemocí a zvýšené riziko infekce, u těhotných dojde ke spontánnímu potratu.

2–4 Sv: Po 1 až 6 hodinách od ozáření nastupuje nevolnost se zvracením, která trvá až dva dny. Během následné klidové fáze dojde k vypadání všech vlasů a chlupů na těle, dostaví se únava.

Poté klesne počet bílých krvinek, což umožní rozvoj infekcí. U žen hrozí sterilita. Nad 3 Sv se přidává ještě nekontrolovatelné krvácení z úst, zpod kůže a z ledvin.

4–6 Sv: Objeví se po půl až 2 hodinách od ozáření, po 7 až 14 dnech se objeví podobné příznaky jako u dávky 3 až 4 Sv. U žen dochází ke vzniku sterility.

Při delšímu vystavení této dávce hrozí postiženému smrt v důsledku infekce a vnitřního krvácení.

6–10 Sv: Symptomy nemoci z ozáření se projeví během 15 minut a trvají asi dva dny.

Je nutná transplantace zničené kostní dřeně, vážně poškozená je také střevní tkáň.  Po 5 až 10denní latentní fázi většinou postižení umírají na infekci nebo vnitřní krvácení. Přežijí-li, nikdy se plně nezotaví.

10–50 Sv: Nevolnost a vyčerpání propuknou během 5 až 30 minut, po klidové fázi dojde k buněčné smrti střevní tkáně doprovázené masivními průjmy a krvácením ze střev.

Ke smrti dojde v důsledku selhání oběhu, pacient je v té chvíli v kómatu či deliriu.

50–80 Sv: V řádech sekund či minut dojde ke ztrátě orientace a postižený upadne do kómatu. Smrt nastane po několika hodinách kvůli zkolabování nervového systému. Nad 80 Sv dochází k letální (smrtelné) otravě a okamžitému úmrtí.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Zajímavosti
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
reklama
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
lifestyle
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný