Domů     Kam až sahají chapadla mafie ‚Ndrangheta?
Kam až sahají chapadla mafie ‚Ndrangheta?
12.2.2020

Co vám říká název ´Ndrangheta? Nic? Vidíte, přitom možná bydlíte v jednom z bytů, v němž si „čistí“ peníze z celosvětového kšeftu s kokainem. Chapadla nejmocnější mafie současnosti už zasáhla i naši malou republiku.

Zmínky o její existenci se nicméně objevují už v druhé polovině 19. století. Tehdy se ale ještě jmenovala Piccioterria a operovala v blízkosti měst Platì a San Luca v jižní Itálii.

Její členové, s největší pravděpodobností uprchlí nebo propuštění trestanci, se tehdy soustřeďovali především na únosy a vydírání.

Mají pod palcem obchod s drogami

Podle zjištění evropských protidrogových orgánů je už delší dobu ´Ndrangheta nejmocnějším hráčem, alespoň co se evropského obchodu s kokainem týče. Kdysi tak mocné kolumbijské kartely vedle ní vypadají jako velmi chudí příbuzní.

Podle oficiální zprávy, kterou v roce 2014 vydala tzv. Antimafiánská komise, ale italští mafiáni dosahují skvělých výsledků, i co se týče vlivu na velké politické ryby.

Mafie má pod palcem hlavně obchod s kokainem.
Mafie má pod palcem hlavně obchod s kokainem.

Spolupracují úplně s každým

Co se obchodu s drogami týče, nemá ´Ndranghetta žádné nepřátele. Spolupracuje úspěšně s nejmocnějšími jihoamerickými kartely, stejně tak její členové uzavírají kontrakty s přáteli z americké odnože slavné mafie Cosa Nostra.

Při akci „Operation New Bridge“ (Operace nový most) bylo mimo jiné zjištěno spojení italského klanu Ursino z vyhledávaného kalábrijského letoviska Marina di Gioiosa Ionica s rodinou Gambino, sídlící v New York City.

Její členové uzavírají obchody i se slavnou mafií Cosa Nostra.
Její členové uzavírají obchody i se slavnou mafií Cosa Nostra.

Žádné pijatiky v ohromných palácích

V nejbližším okolí svého centra mafie neinvestovala ani neprala peníze. Její členové se navíc od samého počátku své existence chovali úplně jinak, než třeba vyhlášení bossové Camorry či Cosa nostry. Žádné pijatiky v exkluzivních palácích.

Žádné šperky, které by dávali na odiv. Žádné bouráky stojící před horským baráčkem v Platì.

Tato mafie nedává na odiv svoje bohatství jako jiné skupiny.
Tato mafie nedává na odiv svoje bohatství jako jiné skupiny.

Mafiáni? Tihle strýčkové v mikinách?

Když před pěti lety přinesli detektivové videozáznam z mafiánské oslavy, málem jejich nadřízené kleplo. Tohle jsou ti, kteří vládnou obchodu s kokainem?

Tihle strýčkové a tety „odvedle“ v mikinách, kteří svým potomkům na zahradě udělali piknik a přes týden si vyměňují se sousedy recept na vyšlechtění těch nejlepších rajčat? Komu to chcete vyprávět, páni detektivové?!

Kdyby je ale někdo dovnitř těch na první pohled chudých příbytků pustil, našli by zde bohatství neskutečné hodnoty.

Za špinavými penězi stojí uznávaní finančníci.
Za špinavými penězi stojí uznávaní finančníci.

Stamilionové obchody řídí kvalitní bílí koně

K vykonávání svých podnikatelských aktivit v naprosté většině případů využívají kvalitních bílých koní s bílými límečky i čistým trestním rejstříkem. Stamilionové obchody s nemovitostmi řídí špičkoví realitní makléři placení ´Ndranghetou.

Za dokonalé vyprání špinavých peněz stojí mnohdy uznávaní finančníci. Jediné, co mají údajně kalábrijští mafiáni pod kontrolou opravdu osobně, je obchod s drogami.

Osobně vykonávají pouze obchod s drogami.
Osobně vykonávají pouze obchod s drogami.

Stačilo pár let po revoluci

Ještě jednu neocenitelnou službu poskytují chytří bílí koně svým kalábrijským bossům. Vyhledávají jim další možné investiční příležitosti v bohatších zemích, kde nehrozí nebezpečí, že by o své výnosy z kriminální činnosti mohli zase přijít.

A tak pár let poté, co se Československem prohnala revoluce, se dostali italští vyslanci i k nám.

Staré paláce za hubičku

Obyčejné Čechy, kteří měli starost, jak se dostat z nejhoršího, by asi nenapadlo skupovat ve velkém chátrající nemovitosti v centru Prahy a dalších velkých východoevropských měst. Pro odborníky z ´Ndranghety to ovšem byla dokonalá investice.

Vždyť při jejich příjmech z prodeje kokainu a spol. byly tyto nemovitosti doslova za hubičku.

Mafie skoupila spoustu nemovitosti i našich končinách.
Mafie skoupila spoustu nemovitosti i našich končinách.

Na venkově byly k sehnání zámky i usedlosti

To, že spousta domů v historických centrech našich měst patří jakýmsi Italům, se vědělo. Zákony sice až do roku 2011 neumožňovaly cizincům nakupovat reality, jenže tak mohli učinit prostřednictvím firem, které tu založili.

A tak se do rukou ´Ndranghety dostaly staré paláce, modernější činžovní domy a na venkově i zámečky či jiné historické usedlosti.

Zabila mafie Jána Kuciaka?

O tom, že se na území bývalého Československa má právě ´Ndrangheta čile k světu, se začalo hodně mluvit po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka, který ve svém posledním nedokončeném článku rozkrýval síť kontaktů a líčil činnost organizace ’Ndrangheta na Slovensku.

Dokonce se v té souvislosti začalo mluvit o tom, že to bylo hlavním důvodem, proč musel přijít o život.

Za smrtí novináře Kuciaka údajně stojí tato mafie.
Za smrtí novináře Kuciaka údajně stojí tato mafie.

Popravy nejsou v jejich zájmu

Světově uznávaný odborník na ´Ndranghetu a autor několika knih s mafiánskou tematiku, kalábrijský profesor Antonio Nicaso, to ale vidí jinak. Popravy, jako byla ta Kuciakova, nemá podle něj ´Ndrangheta v popisu práce.

„Téměř nikdy nezabíjejí důležité, veřejně známé lidi,“ vysvětluje Nicaso a dodává, že by to mohlo vyvolat pozornost, o kterou Italové ze zásady nestojí. ´Ndrangheta je totiž vysloveně nenápadná mafie.

7 pravidel, podle kterých ´Ndrangheta funguje

Umilta – naprostá, bezpodmínečná pokora vůči váženým členům organizace

Fedelta – absolutní věrnost, porušení této zásady znamená rozsudek smrti

Politica – tajná řeč, kterou spolu hovoří ctihodní členové. Základní zásadou přitom je, že vždycky musejí říkat pravdu.

Falsa Politica – řeč, kterou členové ´Ndranghety používají při setkání s policisty nebo se zrádci. Ti naopak pravdu nikdy zjistit nesmějí.

La Carta – všechny důležité události musí být řádně zapsány

Il Lapis – Boss má za úkol vést tajnou kroniku

Il Coltello – italsky nůž nebo břit. Zájmy organizace jsou vždy na prvním místě a jsou vyžadovány pod pohrůžkou smrti.

Foto: Shutterstock,com, wikimedia.org
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se