Domů     Rozhledny Česka: Pohlédnout co nejdál
Rozhledny Česka: Pohlédnout co nejdál
26.6.2022

Rostou jako pomyslné houby po dešti… Rozhledny. Staré historické z kamene, designově vyšperkované a moderní ze dřeva. S výtahem, žebříkem nebo nekonečnými schody. Češi výstupy na hory milují a milují zejména nádherné výhledy daleko do krajiny.

Popularita vyhlídek a rozhleden je už záležitostí tradiční. Nevěříte? Tak se dívejte…

Romantické putování po české krajině jako vystřižené z dob básníka Karla Hynka Máchy dávalo postupně vzniknout desítkám unikátních rozhleden a vyhlídkových míst, která se od začátku 19. století skutečně „rozesely“ napříč naším územím.

Možná překvapivě je nezakládali nadšení cestovatelé a první „profesionální turisté“, ale místní šlechta.

Dokladem je jedna z prvních vyhlídkových věží na území Česka, minaret v Lednicko-valtickém areálu na jihu Moravy, jež vznikla v roce 1802. Jedna z prvních horských rozhleden stanula v roce 1825 na vrchu Kleť – jedná se o Josefovu věž, která se zároveň pyšní titulem nejstarší kamenná rozhledna na území Čech.

Zlaté 19. století

Vyhlídkové věže vyrůstaly z různých důvodů. Některé sloužily zeměměřičům, lázeňským hostům (lázně Karlovy Vary jsou téměř obklíčené rozhlednami) nebo prvním turistům.

Turistika jako taková zažívala rozkvět až na konci 19. století, zato však měla skutečně fenomenální nástup, spojený se vznikem organizovaných turistických spolků. Začalo se stavět obrovské množství zejména dřevěných rozhleden.

Druhé pomyslné žně zažily rozhledny v období první republiky díky Klubu československých turistů. S válkou a komunistickým obdobím došlo k útlumu a renesanci zažily vyhlídkové věže až po roce 1991.

Navštivte Hitlerovu věž

Naše putování po kopcích začneme na Karlovarsku. Ačkoli nejznámější rozhlednou regionu je jistě právě ta karlovarská na Výšině přátelství – Diana, ke které se lze nechat dovézt lanovkou, my zamíříme do nedaleké obce Krásno.

Nejenže tady k návštěvě vybízí hornické muzeum v přírodě, ale jistě vás zaujme volně přístupná rozhledna na blízkém Krásenském vrchu.

Válcová věž vznikala v době hospodářské krize ve 30. letech 20. století a zdejším lidem měla její stavba poskytnout nějaký ten peníz navíc na obživu. Předpokládá se, že se stavitelé inspirovali minaretem z irácké Samary.

V době Protektorátu nesla rozhledna jméno po Adolfu Hitlerovi, po válce chátrala až do roku 1980, kdy byla opravena. Dnes se z ní pokocháte výhledem na Slavkovský les, Doupovské a Krušné hory.

Inspirací pro rozhlednu na Krásenském vrchu byl minaret v irácké Samaře. FOTO: Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Inspirací pro rozhlednu na Krásenském vrchu byl minaret v irácké Samaře. FOTO: Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vojenský pozůstatek

Na Plzeňsku nelze vynechat architektonicky originální betonovou rozhlednu na Poledníku (1315 m n. m.). Tato rulová hora nabízí jedinečný pohled na Šumavu. A nejen ten, navíc i zajímavou historii.

Po roce 1945 zde totiž vznikl vojenský výcvikový prostor a zároveň šlo o střežené nepřístupné pásmo. Tehdy vznikla i dnešní rozhledna. Šlo o základnu protivzdušné obrany a odposlechovou stanici v jednom.

Radarová věž začala po roce 1989 chátrat, přebudovat na rozhlednu se ji podařilo o 9 let později. Obdivovat z ní můžete nejen vrcholky Šumavy, ale též Bavorský les a za dobrého počasí dohlédnete dokonce až k Alpám! Navíc se na rozhledně můžete i občerstvit.

Výhled, lyže, stříbro

Jiný kraj, jiný styl. V ústeckém kraji se na výrazném znělcovém vrcholku Lužických hor nachází krásná rozhledna Jedlová.

Kamenná vyhlídka zde nestojí sama, sousední turistickou chatu ještě doplňuje památník německého romantického básníka Friedricha Schillera.

Rozhledna samotná vyrostla na popud Horského spolku pro nejsevernější Čechy v roce 1891 a nabídne výhled na Šluknovsko, Lužické hory a České Švýcarsko. Za dobré viditelnosti spatříte též Ještěd, Trosky nebo Děčínský Sněžník.

Rozhledna je otevřena celoročně a kdyby vám pozorování panoramat nestačilo, v zimě navštivte na severním svahu kopce lyžařský areál a na jaře například Jiřetínské muzeum pod kopcem věnující se historii těžby stříbra v oblasti.

Dřevěný skvost připomíná husity

Ve středních Čechách se vydejte do chráněné krajinné oblasti Blaník a vystoupejte na vrch Velký Blaník (638 m n. m.). Oceníte tady majestátní dřevěnou rozhlednu, tvarovanou do podoby husitské hlásky.

Vyhlídka vznikla v době tuhé nacistické okupace a je jen s podivem, že husitské období připomínající stavba tehdy dostala zelenou. V současnosti je otevřená celoročně, občerstvení je samozřejmostí.

Pokud přijedete v tu správnou dobu, můžete návštěvu spojit s jedním z pravidelných organizovaných turistických pochodů na Velký Blaník.

Možná, že při něm najdete tajemný vstup do podzemí hory, odkud, až bude národu nejhůř, prý vyjede svatý Václav se svými bojovníky.

Rozhledna na Blaníku má tvar husitské hlásky. FOTO: RomanM82 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Rozhledna na Blaníku má tvar husitské hlásky. FOTO: RomanM82 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Hvězdy z Kleti

Na jihu Čech nezapomeňte navštívit onu zmíněnou Josefovu vyhlídku na nejvyšším bodě Blanského lesa. Poblíž Českého Krumlova se nacházející Kleť z dálky nepřehlédnete.

Pozornost na sebe totiž poutá vysokým televizním vysílačem, viditelným ze vzdálenosti desítek kilometrů. K rozhledně vede cyklostezka, turistická stezka, a dokonce i lanovka.

Za výstavbou rozhledny stojí šlechtic Josef Jan Schwarzenberg s úmyslem vybudovat nejen vyhlídkové místo, ale předně hvězdárnu (dnes se zabývá zejména výzkumem komet a planetek).

Na její vrcholek vás zavede 120 dřevěných schodů, po jejichž zdolání se vám rozprostře výhled na Šumavu, Novohradské hory, daleké vrcholky Brd či Alp.

Ukryté poklady severu

Liberecko nenabízí jen dominantu Ještědu, navštivte proto vrch, který opěvují předně paraglidisté. V roce 1994 na vrchu Kozákov vznikla 48 m vysoká víceúčelová kovová věž s výhledem na Český ráj, Krkonoše a České středohoří.

Kopec je znám pro svou historickou těžbu drahých kamenů, dojet se dá až na vrchol přímo autem. Téměř skrytá je pro poutníky Krkonošemi originální rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda.

Stavba se dvěma vyhlídkovými plošinami vznikla na konci 19. století a už tehdy nabízela výhled na malebný východ Slunce. V současnosti se zde pořádá i pravidelný Novoroční výstup na Štěpánku.

Trojkou, kterou byste neměli na severu Čech vynechat, je rozhledna na Černostudničním hřbetu, nejjižnější části Jizerských hor. Z původem prosté skalní vyhlídky zde byla v roce 1905 vystavěna kamenná rozhledna s turistickou chatou. Vidět z ní můžete Jablonec nad Nisou, ale i Krkonoše.

Vyhlídky u Brna

Na nejjižnějších okrajích Vysočiny se nachází rozhledna s tajemným názvem Babylon. Jedná se o nejstarší rozhlednu na Českomoravské vrchovině vůbec, dnes stojící naproti jaderné elektrárně Dukovany.

Empírová rozhledna vznikla v roce 1831 a nabízí výhled na přehradu Dalešice, Pavlovské vrchy a na Brno. Ačkoli jih Moravy nenabízí desítky hor a vrchovin, i tak tady můžete narazit na romantická vyhlídková místa.

Vyzkoušejte třeba to na Kraví hoře. Jeho návštěvu spojte s návštěvou blízké vinařské obce Bořetice ve Velkopavlovské oblasti.

Dřevěná rozhledna zde byla otevřená v roce 2006 a kochat se z ní můžete rozsáhlým vinařským krajem, navíc je volně přístupná. Vystoupat budete muset jen 65 schodů. V okolní lokalitě se jako bonus nachází kolem 300 vinných sklípků.

Sudetská panoramata

Rozhledna Háj u Šumperka na Olomoucku se pyšní dřevěnou nosnou konstrukcí, obestírá ji ale také poměrně temná minulost.

Po záboru Sudet v roce 1938 sloužila německým vojákům jako letecká pozorovatelna a v roce 1953 se kopec Háj stal svědkem tragédie – rozhledna po zásahu bleskem do základů vyhořela. Volná replika věže vznikla až v roce 1996 a dnes se tak tyčí do výšky 29 metrů.

Výhledem na Rychlebské hory, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník se vám odmění až po zdolání 134 schodů. Rozhledna je otevřena celoročně, chcete-li se k ní dostat co nejblíž autem, nechte jej zaparkované na kraji lesa nad horním koncem ulice Jana Žižky v Bludově.

Rozhledna Cvilín byla otevřena v roce 1903. FOTO: BíláVrána / Creative Commons / volné dílo
Rozhledna Cvilín byla otevřena v roce 1903. FOTO: BíláVrána / Creative Commons / volné dílo

Moravské kopce

Z jednoho z nejsevernějších měst Moravy je to k rozhledně Cvilín co by kamenem dohodil. Areál krnovského poutního místa je v podstatě součástí města.

Říká se mu „Slezský krnovský Kopeček“, nachází se tu totiž dvouvěžový barokní kostel Panny Marie Sedmibolestné, křížová cesta, poutní dům a konečně také kamenná rozhledna, jež umožnila výhled do dáli v roce 1903. V současnosti je otevřená od května do září a ve zbytku roku dle počasí.

Za prohlídku stojí i samotný Krnov, ve kterém stojí i svébytná pseudorománská synagoga. Hory na Zlínsku zdobí 40 m vysoká rozhledna Čarták. Jde o původní věž mobilního operátora z betonu, jež je obložená smrkovými prkny.

Není lepšího místa, odkud by byly vidět Beskydy, Javorníky a Malá a Velká Fatra jako na dlani. Čarták najdete nad hraničním přechodem Bumbálka v Beskydech.

Foto: Marzper / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, RomanM82 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, BíláVrána / Creative Commons / volné dílo
Související články
Zajímavosti
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského […]
Zajímavosti
Příběhy symbolů: Proč je kříž někdy obráceně?
Není vždycky třeba slov. Stačí nakreslit symbol a všichni vědí! Nebo alespoň většinou… Historie některých symbolů je trochu složitější. Osvojí si je hned několik kultur, skupin či organizací, a získají tak více významů. Znáte ty nejslavnější? V dobrém i ve zlém symbol: SVASTIKA stáří: 12 000 let Ne, tohle náhodné čáry rozhodně nejsou! Když v […]
Zajímavosti
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Zajímavosti
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
reklama
historie
Unesla českého krále Václava IV. z vězení lazebnice Zuzana?
Královský vězeň si užívá v lázni se ženou. Konečně po dlouhé době koupel. Opilí strážci už moc nevnímají. Nakonec kývnou, že se může jít nadýchat čerstvého vzduchu k řece. Skvělá příležitost uprchnout. Než se stráže vzpamatují, dvojice odplouvá v loďce. Pravda nebo bohapustá lež? Král se špatnou pověstí, tak se dá nejlépe charakterizovat Václav IV. (1361–1419). Miluje lov […]
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí […]
Starosti s Leninem: Ani po smrti nedá pokoj
Německý agent, který v Rusku rozpoutal bolševickou revoluci, je bezpochyby nejslavnější novodobou mumií a současně nejslavnější z mumií bývalého socialistického bloku.  Když Vladimír Iljič Lenin (1870-1924) zemře, rozhodnou se ho soudruzi uchovat pro budoucí generace soudruhů. Jenže v typicky ruském zmatku mrtvý Lenin tu polehává u ledu, tu jen tak v rakvi. A to jeho […]
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne […]
reklama
záhady a tajemství
Peter Underwood: Okultní Sherlock Holmes
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Duchové jsou součástí života Petera Underwooda (1923–2014) od dětství. Už jako devítiletý kluk totiž prožívá první paranormální zážitek. „Tatínek stál u mé postele,“ […]
Fenomén jménem troll: Co o něm vlastně víme?
Trollové jsou nadpřirozené bytosti ze severské mytologie, které žijí v horách, skalách nebo jeskyních. Jen velice zřídka pomáhají lidem a často jsou vnímáni zejména i jako přímo nebezpeční… Různorodý vzhled S příchodem křesťanství se změnil pohled na ně – stali se pohanskými bytostmi, žijícími daleko od lidí. Vzhled trollů je prý různý, někdy jsou popisováni […]
Harry Price: Lovec duchů a podvodníků
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Leviatan: Velryba i jeden ze čtyř princů pekla
Na přídi moderní výletní lodi se tlačí několik rodin. O pár desítek metrů níž šplouchají vlnky Středozemního moře, když dobře zaostříte zrak, uvidíte izraelské břehy. „Leviatan!“ vykřikne najednou jeden z chlapců nadšeným hlasem. „Leviatan!“ přidávají se další. Zahraniční turisté jsou zmateni. Jede s nimi na lodi nějaká sekta? Nebo se vážně vynořuje z vod biblická […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz