Domů     Rozhledny Česka: Pohlédnout co nejdál
Rozhledny Česka: Pohlédnout co nejdál
26.6.2022

Rostou jako pomyslné houby po dešti… Rozhledny. Staré historické z kamene, designově vyšperkované a moderní ze dřeva. S výtahem, žebříkem nebo nekonečnými schody. Češi výstupy na hory milují a milují zejména nádherné výhledy daleko do krajiny.

Popularita vyhlídek a rozhleden je už záležitostí tradiční. Nevěříte? Tak se dívejte…

Romantické putování po české krajině jako vystřižené z dob básníka Karla Hynka Máchy dávalo postupně vzniknout desítkám unikátních rozhleden a vyhlídkových míst, která se od začátku 19. století skutečně „rozesely“ napříč naším územím.

Možná překvapivě je nezakládali nadšení cestovatelé a první „profesionální turisté“, ale místní šlechta.

Dokladem je jedna z prvních vyhlídkových věží na území Česka, minaret v Lednicko-valtickém areálu na jihu Moravy, jež vznikla v roce 1802. Jedna z prvních horských rozhleden stanula v roce 1825 na vrchu Kleť – jedná se o Josefovu věž, která se zároveň pyšní titulem nejstarší kamenná rozhledna na území Čech.

Zlaté 19. století

Vyhlídkové věže vyrůstaly z různých důvodů. Některé sloužily zeměměřičům, lázeňským hostům (lázně Karlovy Vary jsou téměř obklíčené rozhlednami) nebo prvním turistům.

Turistika jako taková zažívala rozkvět až na konci 19. století, zato však měla skutečně fenomenální nástup, spojený se vznikem organizovaných turistických spolků. Začalo se stavět obrovské množství zejména dřevěných rozhleden.

Druhé pomyslné žně zažily rozhledny v období první republiky díky Klubu československých turistů. S válkou a komunistickým obdobím došlo k útlumu a renesanci zažily vyhlídkové věže až po roce 1991.

Navštivte Hitlerovu věž

Naše putování po kopcích začneme na Karlovarsku. Ačkoli nejznámější rozhlednou regionu je jistě právě ta karlovarská na Výšině přátelství – Diana, ke které se lze nechat dovézt lanovkou, my zamíříme do nedaleké obce Krásno.

Nejenže tady k návštěvě vybízí hornické muzeum v přírodě, ale jistě vás zaujme volně přístupná rozhledna na blízkém Krásenském vrchu.

Válcová věž vznikala v době hospodářské krize ve 30. letech 20. století a zdejším lidem měla její stavba poskytnout nějaký ten peníz navíc na obživu. Předpokládá se, že se stavitelé inspirovali minaretem z irácké Samary.

V době Protektorátu nesla rozhledna jméno po Adolfu Hitlerovi, po válce chátrala až do roku 1980, kdy byla opravena. Dnes se z ní pokocháte výhledem na Slavkovský les, Doupovské a Krušné hory.

Inspirací pro rozhlednu na Krásenském vrchu byl minaret v irácké Samaře. FOTO: Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Inspirací pro rozhlednu na Krásenském vrchu byl minaret v irácké Samaře. FOTO: Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vojenský pozůstatek

Na Plzeňsku nelze vynechat architektonicky originální betonovou rozhlednu na Poledníku (1315 m n. m.). Tato rulová hora nabízí jedinečný pohled na Šumavu. A nejen ten, navíc i zajímavou historii.

Po roce 1945 zde totiž vznikl vojenský výcvikový prostor a zároveň šlo o střežené nepřístupné pásmo. Tehdy vznikla i dnešní rozhledna. Šlo o základnu protivzdušné obrany a odposlechovou stanici v jednom.

Radarová věž začala po roce 1989 chátrat, přebudovat na rozhlednu se ji podařilo o 9 let později. Obdivovat z ní můžete nejen vrcholky Šumavy, ale též Bavorský les a za dobrého počasí dohlédnete dokonce až k Alpám! Navíc se na rozhledně můžete i občerstvit.

Výhled, lyže, stříbro

Jiný kraj, jiný styl. V ústeckém kraji se na výrazném znělcovém vrcholku Lužických hor nachází krásná rozhledna Jedlová.

Kamenná vyhlídka zde nestojí sama, sousední turistickou chatu ještě doplňuje památník německého romantického básníka Friedricha Schillera.

Rozhledna samotná vyrostla na popud Horského spolku pro nejsevernější Čechy v roce 1891 a nabídne výhled na Šluknovsko, Lužické hory a České Švýcarsko. Za dobré viditelnosti spatříte též Ještěd, Trosky nebo Děčínský Sněžník.

Rozhledna je otevřena celoročně a kdyby vám pozorování panoramat nestačilo, v zimě navštivte na severním svahu kopce lyžařský areál a na jaře například Jiřetínské muzeum pod kopcem věnující se historii těžby stříbra v oblasti.

Dřevěný skvost připomíná husity

Ve středních Čechách se vydejte do chráněné krajinné oblasti Blaník a vystoupejte na vrch Velký Blaník (638 m n. m.). Oceníte tady majestátní dřevěnou rozhlednu, tvarovanou do podoby husitské hlásky.

Vyhlídka vznikla v době tuhé nacistické okupace a je jen s podivem, že husitské období připomínající stavba tehdy dostala zelenou. V současnosti je otevřená celoročně, občerstvení je samozřejmostí.

Pokud přijedete v tu správnou dobu, můžete návštěvu spojit s jedním z pravidelných organizovaných turistických pochodů na Velký Blaník.

Možná, že při něm najdete tajemný vstup do podzemí hory, odkud, až bude národu nejhůř, prý vyjede svatý Václav se svými bojovníky.

Rozhledna na Blaníku má tvar husitské hlásky. FOTO: RomanM82 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Rozhledna na Blaníku má tvar husitské hlásky. FOTO: RomanM82 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Hvězdy z Kleti

Na jihu Čech nezapomeňte navštívit onu zmíněnou Josefovu vyhlídku na nejvyšším bodě Blanského lesa. Poblíž Českého Krumlova se nacházející Kleť z dálky nepřehlédnete.

Pozornost na sebe totiž poutá vysokým televizním vysílačem, viditelným ze vzdálenosti desítek kilometrů. K rozhledně vede cyklostezka, turistická stezka, a dokonce i lanovka.

Za výstavbou rozhledny stojí šlechtic Josef Jan Schwarzenberg s úmyslem vybudovat nejen vyhlídkové místo, ale předně hvězdárnu (dnes se zabývá zejména výzkumem komet a planetek).

Na její vrcholek vás zavede 120 dřevěných schodů, po jejichž zdolání se vám rozprostře výhled na Šumavu, Novohradské hory, daleké vrcholky Brd či Alp.

Ukryté poklady severu

Liberecko nenabízí jen dominantu Ještědu, navštivte proto vrch, který opěvují předně paraglidisté. V roce 1994 na vrchu Kozákov vznikla 48 m vysoká víceúčelová kovová věž s výhledem na Český ráj, Krkonoše a České středohoří.

Kopec je znám pro svou historickou těžbu drahých kamenů, dojet se dá až na vrchol přímo autem. Téměř skrytá je pro poutníky Krkonošemi originální rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda.

Stavba se dvěma vyhlídkovými plošinami vznikla na konci 19. století a už tehdy nabízela výhled na malebný východ Slunce. V současnosti se zde pořádá i pravidelný Novoroční výstup na Štěpánku.

Trojkou, kterou byste neměli na severu Čech vynechat, je rozhledna na Černostudničním hřbetu, nejjižnější části Jizerských hor. Z původem prosté skalní vyhlídky zde byla v roce 1905 vystavěna kamenná rozhledna s turistickou chatou. Vidět z ní můžete Jablonec nad Nisou, ale i Krkonoše.

Vyhlídky u Brna

Na nejjižnějších okrajích Vysočiny se nachází rozhledna s tajemným názvem Babylon. Jedná se o nejstarší rozhlednu na Českomoravské vrchovině vůbec, dnes stojící naproti jaderné elektrárně Dukovany.

Empírová rozhledna vznikla v roce 1831 a nabízí výhled na přehradu Dalešice, Pavlovské vrchy a na Brno. Ačkoli jih Moravy nenabízí desítky hor a vrchovin, i tak tady můžete narazit na romantická vyhlídková místa.

Vyzkoušejte třeba to na Kraví hoře. Jeho návštěvu spojte s návštěvou blízké vinařské obce Bořetice ve Velkopavlovské oblasti.

Dřevěná rozhledna zde byla otevřená v roce 2006 a kochat se z ní můžete rozsáhlým vinařským krajem, navíc je volně přístupná. Vystoupat budete muset jen 65 schodů. V okolní lokalitě se jako bonus nachází kolem 300 vinných sklípků.

Sudetská panoramata

Rozhledna Háj u Šumperka na Olomoucku se pyšní dřevěnou nosnou konstrukcí, obestírá ji ale také poměrně temná minulost.

Po záboru Sudet v roce 1938 sloužila německým vojákům jako letecká pozorovatelna a v roce 1953 se kopec Háj stal svědkem tragédie – rozhledna po zásahu bleskem do základů vyhořela. Volná replika věže vznikla až v roce 1996 a dnes se tak tyčí do výšky 29 metrů.

Výhledem na Rychlebské hory, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník se vám odmění až po zdolání 134 schodů. Rozhledna je otevřena celoročně, chcete-li se k ní dostat co nejblíž autem, nechte jej zaparkované na kraji lesa nad horním koncem ulice Jana Žižky v Bludově.

Rozhledna Cvilín byla otevřena v roce 1903. FOTO: BíláVrána / Creative Commons / volné dílo
Rozhledna Cvilín byla otevřena v roce 1903. FOTO: BíláVrána / Creative Commons / volné dílo

Moravské kopce

Z jednoho z nejsevernějších měst Moravy je to k rozhledně Cvilín co by kamenem dohodil. Areál krnovského poutního místa je v podstatě součástí města.

Říká se mu „Slezský krnovský Kopeček“, nachází se tu totiž dvouvěžový barokní kostel Panny Marie Sedmibolestné, křížová cesta, poutní dům a konečně také kamenná rozhledna, jež umožnila výhled do dáli v roce 1903. V současnosti je otevřená od května do září a ve zbytku roku dle počasí.

Za prohlídku stojí i samotný Krnov, ve kterém stojí i svébytná pseudorománská synagoga. Hory na Zlínsku zdobí 40 m vysoká rozhledna Čarták. Jde o původní věž mobilního operátora z betonu, jež je obložená smrkovými prkny.

Není lepšího místa, odkud by byly vidět Beskydy, Javorníky a Malá a Velká Fatra jako na dlani. Čarták najdete nad hraničním přechodem Bumbálka v Beskydech.

Foto: Marzper / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Draceane / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, RomanM82 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, BíláVrána / Creative Commons / volné dílo
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina