Skip to content
reklama

Kdo zavraždil slavného rapera?

Je už téměř půlnoc. Na semaforu křižovatky East Flamingo Road a Koval Lane se zrovna rozsvěcí červená. Černý automobil BMW bez poznávací značky zastavuje a čeká. Po pravé straně se k němu zařazuje bílý cadillac.

Na červené ale nezastavuje – místo toho z něj někdo začne střílet.

Vrazi vystřelí na BMW celkem čtyřikrát. V křeči se tu ocitá Tupac Shakur (1971–1996), jeden z nejúspěšnějších představitelů amerického rapu a hip hopu. Do týdne je po smrti.

Newyorčan s prořízlou pusou

Píše se rok 1996 a Tupac Shakur, vlastním jménem Lesane Parish Crooks, se opájí vlastní slávou. Miliony fanoušků ho považují za nejlepšího rapera své doby. Má přátele všude, kam se podívá. Přestože oficiálně Tupac nepatří k žádnému gangu, rád se k jejich životnímu stylu vyjadřuje.

Shakur je Newyorčan, není tedy vychován v duchu amerických gangů – přestože několik členů jeho rodiny patří k Černým panterům. Tupac má o svém životě jiné představy a je mnohem ambicióznější. Jde si za svým cílem.

Chce být slavný, bohatý a známý. V době své smrti se o svůj sen rozhodně nemusí bát. Smlouva s nahrávací společností Death Row Records, kterou vede MarionSuge“ Knight (*1965), Tupacův přítel a bývalý člen pouličního gangu Mob Piru, mu zajišťuje bezpečné místečko na slunci.

Tupac zpohodlní a často si bere do úst i ty, o kterých by měl spíš mlčet.

Místo činu: Křižovatka East Flamingo Road a Koval Lane. FOTO: Adam Kliczek / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Nepřítel nejen státu

Shakur není policejnímu oddělení cizí. Je obviněn z několika sexuálních obtěžování, a dokonce je načas i uvězněn. V listopadu roku 1994 je Tupac přepaden a postřelen dvěma muži. Tento incident prežije, ale pachatel není nikdy dopaden.

Právě z tohoto zločinu později Shakur obviňuje své dřívější přátele Seana Combse (zvaneého Puff Daddy) (*1969) a Christophera Wallace, rozložitého rapera známého spíše jako Notorious B.I.G. (1972–1997). Tohle obvinění zažehne roky nenávisti a urážek mezi členy dvou nahrávacích společností – Death Row Records a Bad Boys. Ani Tupacova smrt spory neřeší, ba naopak. Vzhledem k tomu, že v době jeho smrti není možné ukázat na konkrétního viníka prstem, falešná obvinění a udání padají na všechny strany.

Poslední zápas

Tupac je nadšencem boxu, a navíc dobrým přítelem boxera Mikea Tysona (*1966). 7. září se jeho spřízněnec utkává s Brucem Seldonem (*1967). To si Shakur nemůže nechat ujít. Zápas se má odehrávat v MGM Grand v Las Vegas.

Tupaca doprovází majitel Death Row Records Suge Knight. Málokdo v tento moment ví, že je to naposledy, co vidí Tupaca veřejnost naživu. Po zápase se Tupac dostává do křížku s představitelem gangu Crips působícím v Comptonu, Kalifornii, Orlandem „Baby Lane“ Andersonem (1974–1998). Právě s ním má Shakur z dřívější doby nevyřízené účty, a proto netrvá dlouho a oba muži jsou v sobě.

blank
Tupac Shakur je i po čtvrtstoletí stále hvězdou, o čemž svědčí i graffiti v Harlemu. FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Vražda cestou do klubu

Potyčka je brzy zažehnána a rozčilený Tupac se společně s Knightem vydávají do hudebního klubu zvaného Club 662. Jsou následováni eskortou Knightovy partičky. Kolem jedenácté večerní je zastaví policejní jednotky kvůli chybějícím poznávacím značkám.

O 15 minut později se Tupac svíjí v bolestných křečích poté, co mu tělem projdou čtyři kulky. Dvě ho zasahují do hrudníku (z toho jedna prochází jeho pravou plicí), jedna trefí stehno a další paži. Jeho přítel Knight také není ušetřen.

Do hlavy ho zasahuje šrapnel. V autě není v ten moment žádný osobní strážce, Tupac ho poslal odvézt domů svoji přítelkyni Kidadu Jones (*1974). Cadillac, ve kterém sedí Tupacův vrah, mizí z křižovatky během několika sekund.

V prach se obrátil

Shakur je po útoku převezen do Univerzitního zdravotního centra v jižní Nevadě. Zde je uveden do umělého spánku a umístěn na oddělení intenzivní péče. Dne 13. září roku 1996 je prohlášen za mrtvého kvůli nekontrolovatelnému vnitřnímu krvácení a selhání dýchacího systému.

Jeho smrt nastane kolem čtvrté hodiny odpolední a jeho tělo je zpopelněno hned druhý den. Někteří rapeři tvrdí, že část jeho popela byla smíchána s marihuanou a následně vykouřena členy skupiny Outlawz, kterou Tupac založil.

blank
Pro své fanoušky je Tupac stále králem. FOTO: Čigot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Na koho ukázat prstem?

Na to, kdo tehdy poslal Tupaca na onen svět, dodnes nikdo nezná odpověď. Obviněnými jsou jak Orlando Anderson, se kterým měl před svou smrtí potyčku, tak Notorious B.I.G. – každý z nich má však na čas útoku spolehlivé alibi.

Stejně tak jako každý člen Crips gangu. Možná že za vším stojí samotný Suge Knight. Možná právě on měl být terčem útoku. Svědci si pamatují jen minimum nebo veškerou vinu přičítají chybující policii.

Keefe D, strýc Orlanda Andersona, na smrtelné posteli přizná, že ví, kdo Tupaca zavraždil, ale nikdy to nikomu neřekne. On sám ostatně osudné noci také seděl v onom bílem cadillacu. Anderson je v roce 1998 zabit během přestřelky znepřátelených gangů.

Stejně jako Terrance Brown, který toho večera, kdy byl Tupac zabit, řídí cadillac, z nějž se střílelo. Tupacův vrah je tudíž zřejmě už dávno po smrti.

Foto: imdb / Creative Commons / volné dílo, Adam Kliczek / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, flickr / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Čigot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha