Domů     Připravil Adolf Hitler svoji sestru o identitu?
Připravil Adolf Hitler svoji sestru o identitu?

„Můj dívčí svět byl pro něho, chlapce, příliš bezvýznamný…“ Paula je zklamaná, že jí její bratr Adolf Hitler nevěnoval ve své knize Mein Kampf ani řádku textu. Přesto ho jako „prý „největšího syna své vlasti“ neváhá hájit i po skončení 2. světové války.

 Sedmiletá Paula Hitlerová (1896 – 1960) dostává v roce 1903 šok. Umírá její otec Alois (1837 – 1903). I když pro facku nikdy nešel daleko, teď už jí zbývá jenom matka, Klára Hitlerová, která se upne na Adolfa.

Čtyři děti (synové Gustav, Otto, Edmund a dcera Ida) jí zemřely a nejmladší dcerka Paula ji vlastně moc nezajímá.

„Paula zjistila, že se po ní chce, aby hrála úlohu malé sestry a matka od ní očekává, že bude respektovat velkého bratra,“ píše německý publicista Wolfgang Zdral.

Holčička chce alespoň kousek pozornosti pro sebe, ale Kláru zajímá jenom její jediný syn. Adolfovi odpouští všechny lumpárny a uvěří jeho chvástání, že chce být malířem. V jedenácti letech Paula přichází i o matku, která umírá na rakovinu prsu.

Adolf mizí do Vídně, kde chce studovat uměleckou akademii. Úplný sirotek Paula se stěhuje k nevlastní sestře Angele Raubalové (1883 – 1949), která se vdala a žije v rakouském Linci.

Paula Hitlerová zůstane nenápadnou ženou, která dokonce nesmí užívat své jméno. Říká si Wolfová.
Paula Hitlerová zůstane nenápadnou ženou, která dokonce nesmí užívat své jméno. Říká si Wolfová.

Nestojí mu ani za jednu řádku

Její velký bratr sice vyřídí dědické záležitosti, ale na svoji malou sestru spáchá podvod. Část její sirotčí renty si přivlastní pro sebe.

Když to v roce 1911 zjistí Joseph Mayrhofer, poručník dosud nezletilých sourozenců (v Rakousku-Uhersku byla zletilost až ve 24 letech – pozn. red.) udělá pořádek. Naštvaný bratr potom s Angelou a Paulou na dvanáct let přerušuje styky.

Alois Hitler umírá brzy. Jeho manželka Klára se pak upne na svého syna Adolfa. Dceru Paulu moc nevnímá.
Alois Hitler umírá brzy. Jeho manželka Klára se pak upne na svého syna Adolfa. Dceru Paulu moc nevnímá.

Když se u ní v roce 1920 zastaví, Paula je sekretářkou Spolkové pojišťovny ve Vídni. Začínají se vídat, dokonce spolu zajedou i ke hrobu rodičů.

„Bylo to z jeho popudu,“ stojí později v protokolu z Paulina výslechu z května 1945. V dubnu 1923 přijíždí za bratrem do Mnichova a okamžitě chápe, že se z něho stal prominent.

Adolf, vůdce NSDAP, svými řečmi úspěšně plní pivnice a dopřává si i jízdu luxusním automobilem, ale pomoci sestře, to ho ani nenapadne.

Adolf Hitler své sestře Paule zakazuje i její lásku.
Adolf Hitler své sestře Paule zakazuje i její lásku.

Dáma beze jména

2. srpna 1930 dostává slečna Hitlerová od ředitelství Spolkové pojišťovny výpověď, protože „vešlo ve známost, kdo je váš bratr.“ Nezaměstnaná Paula žádá Ádu o pomoc. Ten se tentokrát zachová velkoryse.

Poukazuje jí každý měsíc 250 marek a po roce 1938 dokonce 500, což je tehdy jenom o málo víc než průměrná dělnická mzda. Stává se na něm závislá, ale setkávají se zřídka. Dvakrát do roka jí pošle pohlednici.

Z postavení sestry kancléře, kterým Adolf od roku 1933 je, žádné výhody nemá. Na zimní olympiádě v německém Garmischi roku 1936 jí bratr dokonce nařídí: „Zapomeneš na své jméno.

Odteď budeš žít inkognito jako Wolfová (Wolf býval začátkem 20. let Hitlerův pseudonym – pozn. red.).“ Připraví sestru o její vlastní identitu.

Situace se změní po obsazení Rakouska v březnu 1938. Setkávají se ve vídeňském hotelu Imperial, přátelsky si povídají a Paula Wolfová je na chvíli šťastná. V roce 1942 jí první muž Třetí říše dokonce posílá krátký dopis:

„Milá Paulo, k narozeninám jsem dostal spoustu darů z lásky. Ochutnej jeden z nich….“ Přibalí slaninu.

Všichni oslavují Hitlerovu smrt. Paula ale svého bratra přesto hájí.
Všichni oslavují Hitlerovu smrt. Paula ale svého bratra přesto hájí.

Obhájkyně hříšníka

Když v roce 1945 vůdce chápe, že se blíží jeho konec, pokouší se kupodivu dostat sestry Paulu a Angelu do bezpečí. Nechá je odvézt do stranického hotelu v bavorském Berchtesgadenu.

Po Hitlerově smrti se Paula může konečně přihlásit ke své totožnosti, je totiž jedinou přímou pokrevní příbuznou Adolfa Hitlera. Až do konce svého života zůstává v Berchtesgadenu. Přesto, že jí bratr nikdy nedal jediný důkaz upřímné lásky, obhajuje ho.

Odmítá uznat jeho vinu, protože prý mu byla „pouze svěřena role na šachovnici mocných.“ Nejspíš kvůli špatným zkušenostem s bratrem a otcem se Paula neobjevuje s žádným mužem na veřejnosti. Jeden pro ni ale přece jenom existuje.

„Příbuzní z Waldviertelu (jako dítě u nich trávila prázdniny – pozn. red.) se později dozvěděli o nějakém muži jménem Erwin, který prý bydlel ve Vídni na Marienstrasse,“ líčí Zdral.

Nevíme přesně, kdy a kde se s Erwinem Jekeliem (1905 – 1952) seznámila.

Jeho lásku jí zřejmě vůdce také zakázal, přestože šlo o aktivního člena NSDAP a lékaře angažovaného v letech 1940 – 1941v programu T4 (zkoušky „eutanazie“ v plynových komorách).

Foto: wikimedia.org, history.co.uk
Související články
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
Historie
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
reklama
lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
reklama
věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet