Domů     Záhady minulosti: Objevy, které věda nedokáže vysvětlit!
Záhady minulosti: Objevy, které věda nedokáže vysvětlit!

Lidstvo se neustále žene za technologickým pokrokem. Jak je ale možné, že některé věci byly vymyšleny už o stovky let dříve a dodnes vůbec netušíme, jak vlastně fungují?

Ohebné sklo

Místo objevu: Římská říše

Stáří objevu: 1. století n. l.

Dodnes se vědcům nepodařilo vynalézt nerozbitné sklo. Zmínka o něm ale sahá už do počátku našeho letopočtu. Poprvé o něm informoval spisovatel a básník Petronius (27 – 66 n. l.).

Podle něj vynalezl takzvané ohebné sklo řemeslník Isidor ze Sevilly pro římského císaře Tiberia Caesara (42 př. n. l. – 37 n. l.). Isidor přinesl císaři skleněnou mísu na vodu s tím, že je nerozbitná. Panovník se jí pokusil rozbít, ale marně.

I když vynálezce císaři přísahal, že zná techniku výroby pouze on, Tiberius jej nechal popravit z obavy, že by mohl materiál předčit hodnotu zlata nebo stříbra.

Bagdádská baterie

Místo objevu: Hujut Rabuah, Irák

Stáří objevu: 245 př. n. l. – 224 n. l.

Takzvaná Bagdádská baterie byla poprvé nalezena v roce 1936. O dva roky později ji popsal německý malíř Wilhelm König, pracující pro Irácké národní muzeum.

Jedná se o 14 centimetrů vysoký džbán z pálené hlíny a měděným plechem stočený do tvaru válce s železnou tyčí uprostřed. Hrdlo nádoby kryje asfaltová zátka. Okamžitě po nálezu se stal artefakt předmětem spekulací, k čemu vlastně sloužil.

Baterie, nebo schránka na svitky?

König přišel s hypotézou, že se jedná o galvanický článek. Pokusy totiž prokázaly, že pokud se nádoba naplní kyselou tekutinou (ocet, víno), dojde k elektrolýze a baterie vyrobí napětí okolo dvou voltů.

Nejčastěji přijímaným vědeckým vysvětlením ale je, že se jednalo o schránku na papyrové svitky, namotané na kovovou tyč a chráněné před poškozením měděným obalem.

Bagdádská baterie podle některých teorií sloužila jako galvanický článek.
Bagdádská baterie podle některých teorií sloužila jako galvanický článek.

Koule z Kostariky

Místo objevu: Kostarika

Stáří objevu: 500 – 1500 n. l.

K nálezu kamenných koulí došlo ve 30. letech 20. století ovocnářskou firmou United Fruit Company, která zakládala na jihu Kostariky plantáže banánovníků. Dodnes neznáme počet ani význam koulí.

Jejich rozměry se pohybují od 10 cm až po 2,5 metru a váhou až 16 tun, přičemž většina z nich je tvořena granodioritem, gabrem nebo vápencem.

Největší záhadou zůstává, jak lidé v té době dokázali vytvořit dohladka a dokulata opracované koule, navíc bez mechanických pomůcek.

Model sluneční soustavy

Podle nejnovějšího průzkumu stavitelé kamenný blok obrušovali a následně vyhlazovali mokrým pískem. K čemu ale sloužily? Nejpravděpodobněji zobrazovaly postavení hvězd, Slunce, Měsíce nebo dokonce celé sluneční soustavy. Podle mýtů pocházejí koule z Atlantidy nebo šlo o kuličky pro hru obrů.

Potrubí v hoře Baigong

Místo objevu: provincie Qinghai, Čína

Stáří objevu: 150 000 let

V tibetské autonomní oblasti se v hoře Baigong našla v roce 2002 zvláštní soustava kovových trubek. Podle některých teorií sloužilo místo jako mimozemská odpalovací rampa pro jaderné rakety nebo jaderná elektrárna.

Jedna ze tří jeskyní uprostřed je rourami doslova protkaná, a vypadá dokonce jako uměle vytvořená. Největší trubka vede od stropu až na zem a měří v průměru zhruba 40 cm.

Další útvary se táhnou od jeskyně až ke slanému jezeru Tosona, které obsahuje velké množství lithia sloužící k výrobě tritia. Mimozemské teorii nahrává fakt, že se tento prvek používá jako palivo v kosmických raketoplánech.

Prvky, které lidstvo nezná

Ještě podivnější se zdá být výzkum vzorků, který přinesl šokující fakta. Stáří trubek se odhaduje na 150 000 let.

Chemické analýzy ukázaly, že roury obsahují 8 procent prvků, které v současné době lidstvo vůbec nezná a navíc odborníci naměřili v celém okolí nezvykle vysokou hodnotu radiace.  Podle vědců vzniklo potrubí prosakováním magmatu bohatého na železo nebo došlo po povodních k usazení sedimentů, které ztvrdly do stávající podoby.

Vytvořila potrubí příroda nebo se jedná o dílo mimozemského původu?
Vytvořila potrubí příroda nebo se jedná o dílo mimozemského původu?

Damascénská ocel

Místo objevu: Indie, Srí Lanka

Stáří objevu: 1. polovina 1. tisíciletí př. n. l.

Název ocele se odvozuje podle syrského města Damašku, přes které se dovážela. První zmínky pocházejí z oblasti Indie a Srí Lanky, poté se výroba rozšířila do Persie a Turecka. V čem se lišila damascénská ocel od jiné?

Meče zhotovené z této oceli vynikaly svou tvrdostí, dobrou řezivostí, byly velmi odolné proti opotřebení, ale zároveň předčily ostatní zbraně svou pružností.

Nanotrubičky ve starověkém meči

Vyráběly se z více druhů železa, které se skládaly na sebe. Na leštěném nebo leptaném povrchu se střídala zřetelná struktura těchto vrstev. Pravá ocel se vyráběla při velmi vysokých teplotách z karbonové oceli společně s fragmenty železa.

Skenovací mikroskop dokonce odhalil, že ocel obsahovala i vícevrstvé uhlíkové nanotrubičky a nanodráty.

Sacsayhuamán

Místo objevu: Peru

Stáří objevu: kolem roku 1440

Takzvané „Orlí hnízdo“ leží v nadmořské výšce 3 701 m poblíž historického inckého hlavního města Cuzco. Tuto pevnost tvoří 3 nad sebou terasovitě postavené hradby, z nichž každá měří přes 365 metrů.

Podle legend stavba nesloužila jako obranné místo, ale jako „Chrám Slunce“ a sídlo incké vzdělanosti. Údajně ji stavělo 30 000 indiánů po celých 70 let. Největší kamenné bloky měří 5x5x4 metry a jejich hmotnost se odhaduje na 128 tun.

Záhadná stavba bez malty

Jak Inkové tyto obrovské kamenné bloky transportovali, ukládali a opracovávali, zůstává dodnes záhadou. Nejbližší lom se totiž nachází 35 km daleko. Bloky k sobě navíc těsně přiléhají i bez jakékoli spojovací hmoty a nelze jimi prostrčit ani čepel nože. Dodnes se dochovalo asi jen 20 procent z původní velikosti stavby.

Jak byla stavba postavena je dodnes záhadou. Mezi jednotlivé kamenné bloky se nevejde ani žiletka.
Jak byla stavba postavena je dodnes záhadou. Mezi jednotlivé kamenné bloky se nevejde ani žiletka.

Mechanismus z Antikythéry

Místo objevu: ostrov Antikytréra

Stáří objevu: 150 – 100 př. n. l.

Vrak římské lodí, která se potopila roku 67 př. n. l. objevil v roce 1900 sběrač mořských hub Elias Stadiatos v hloubce 42 metrů. Mechanismus našel v jeho útrobách až o dva roky později archeolog Spyridon Stais.

Zařízení sestávalo z 37 ozubených koleček zasazených do bronzovo-dřevěné bedýnky. Ta měla na přední straně jeden ciferník, na zadní se nacházely dva.

Předběhl svou dobu o 1800 let

Zřejmě se jednalo o přístroj zaznamenávající pohyb Slunce a Měsíce, ale dokázal předpovědět i zatmění vesmírných těles, a dokonce napodobovat nepravidelnou oběžnou dráhu Měsíce kolem Země. Celý strojek byl zřejmě poháněn jakousi klikou. Podle odhadů odpovídal technologickým znalostem 18. století.

Mechanismus zřejmě zaznamenával pohyb planet, Slunce a Měsíce.
Mechanismus zřejmě zaznamenával pohyb planet, Slunce a Měsíce.

Řecký oheň

Místo objevu: Konstantinopol

Stáří objevu: rok 673

Obávaný řecký oheň údajně vymyslel v Byzantské říši syrský mechanik Kllinikos, který přeběhl k Byzantincům a předal tajemství jeho výroby císaři Konstantinovi IV. Jednalo se o tekutou zápalnou směs, která hořela i ve styku s vodou.

Uhasit se dal pouze octem nebo močí. Byzantinci používali tuto zbraň především v námořním boji, existovala ale i v ručním provedení pro případ dobývání měst.

Poslední použití řeckého ohně

Ztráta „patentu“ na jeho výrobu nastala v roce 1210, kdy se musel císař Aleixos III. uchýlit pod ochranu rúmského sultána Kajhusrava I. Tak se dostala znalost ohně k Arabům, kteří ho použili v roce 1218 při obléhání egyptské pevnosti Damietty.

Poslední zmínku o jeho použití máme z roku 1453 během dobývání Konstantinopole Turky. Když se znalost výroby ohně rozšířila mezi ostatní národy, ztratil strategický význam. Výrobní postup časem upadl v zapomnění a byl nadobro ztracen.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml