Domů     Prapodivná náboženství: Bohem se může stát slunce i kaktus
Prapodivná náboženství: Bohem se může stát slunce i kaktus

Mrtvý Egypťan vstupuje v roce 2000 př. n. l. do podsvětí. Zvládne nástrahy v podobě příšer a ohňových jezer a dostává se do „Síně obou pravd,“ před vládce nebeské říše, boha Usíra, který zváží jeho srdce proti péru pravdy.

Mrtvý naštěstí nehřešil, jinak by srdce sežral netvor Ammit! Posmrtný život je pro staré Egypťany silným lákadlem, ale nic se nevyrovná uctívání nejvyššího slunečního boha Re.

Peyotismus: Ďáblův kaktus

Počátky: 5000 let př. n. l.

Počet vyznavačů: asi 225 000 Indiánů

Archeologické nálezy v jižním Texasu potvrzují, že si američtí domorodci pochutnávali na kaktusech peyotle už 5000 let př. n. l.

Lahodná dužina, obsahující psychedelické alkaloidy, je přivádí do transu a rituály s modlitbami se nejvíce rozšiřují ve střední Americe v polovině 15. století. Indiáni se s jejich pomocí spojují s Velkým duchem a zemřelými předky.

Španělští dobyvatelé nového kontinentu ale tvrdí: „Jde o ďáblovu rostlinu“ a inkvizice ji v roce 1620 zakazuje.

Věčnou štvanici proti kaktusu ukončí teprve americký zákon z roku 1994, který povoluje, „užívání, vlastnictví či přepravu peyotlu Indiánem, ale pouze za tradičním náboženským ceremoniálním účelem.“

Narození Sidhárty Gautamy, který uteče z paláce, a zjistí, že vnější život je úplně jiný, než si představoval.
Narození Sidhárty Gautamy, který uteče z paláce, a zjistí, že vnější život je úplně jiný, než si představoval.

Buddhismus: Osvícení místo princezny

Počátky: 6. století př. n. l.

Počet vyznavačů: asi 360 miliónů

Siddhárta Gautama (563–483 př. n. l.) se má v severovýchodní Indii v 6. století př. n. l. stát vládcem kmene a vzít si princeznu. Otec ho chrání před světem za zdmi paláce. Princ přesto uteče a čekají ho nepříjemná překvapení.

Uvidí starce, nemocného muže i mrtvého. Potká ale i zbožného žebráka vyzařujícího klid a mír. Zážitky způsobí, že se zřekne přepychu a hledá příčiny utrpení. Léta žije v chudobě, ale osvícení dosáhne teprve po meditaci: „Běda, všechno živé se vyčerpá.

Znovu a znovu se rodí, stárnou a umírají a přecházejí do nového života.“ Gautamovým cílem je dosáhnout nirvány (osvobození ducha).

Buddhismus ale nemá na růžích ustláno ani ve 20. století, v Číně jsou v letech 1966–1976 buddhistické chrámy zavřeny a některé i zničeny.

Mahátmá Gándhí zlepší postavení chudých.
Mahátmá Gándhí zlepší postavení chudých.

Hinduismus: Na krávy nesahejte!

Počátky: 1800 př. n. l.

Počet vyznavačů: asi 900 miliónů

Z tradic obyvatel žijících kolem řeky Indus (dnešní Indie) vzniká víra v nejvyššího ducha Brahmu, udržovatele Višnu a ničitele Šivu, která má mnoho podob. „Jde spíše o způsob života než soubor věroučných zásad,“ říkají mnozí hinduisté.

Nejoblíbenějším Višnovým vtělením se stává pastýř krav Kršna. Kráva je proto posvátným symbolem, její moč a trus Indové považují za očistné. Sám Brahma dělí indickou společnost do čtyř kast označených barvou.

Nejvyšší bílou tvoří kněží, červenou válečníci a vládci, žlutou rolníci, řemeslníci a obchodníci, černou sluhové a nádeníci. „Nedotknutelní“, nepatří do žádné kasty, jsou chudí a vykonávají nečisté práce jako pohřbívání.

Jejich postavení zlepší teprve reformátor Mahátma Gándhí (1869–1948).

Haitský prezident Jean Bertrand Aristide povoluje kult woodoo.
Haitský prezident Jean Bertrand Aristide povoluje kult woodoo.

Woodoo: Špendlíkem proti nepříteli

Počátky: 1697 n. l.

Počet vyznavačů: asi 50 miliónů

Španělskou kolonii Haiti získávají v roce 1697 Francouzi a na ostrov vozí černé otroky z Afriky, kteří praktikují svoje tradiční rituály. Katoličtí Francouzi je ale bez milosti křtí a z propletence obou vlivů se rodí woodoo.

Obřady doprovázejí zvířecí oběti, pro léčení se používají figurky panenek. Otroci se bouří a v roce 1791 přísahají, že budou bojovat za svobodu ostrova. Pomocí černé magie a panenek se zapíchnutými špendlíky se snaží zničit nepřítele.

Začíná válka o nezávislost Haiti, kterou ukončí Jean Jacques Dessalines (1758–1806), který se roku 1805 prohlásí haitským císařem. Sotva se ale ujme moci, woodoo zakáže.

Kult povoluje teprve v 90. letech 20. století haitský prezident Jean Bertrand Aristide (*1953).

Abraham se se svým lidem usadí na území současného Izraele.
Abraham se se svým lidem usadí na území současného Izraele.

Judaismus: Pod žlutou hvězdou

Počátky: asi 1800 př. n. l.

Počet vyznavačů: 15 miliónů

Kolem roku 1800 př. n. l. se Abraham se svým kmenem usazuje se v Kanaánu (území dnešního státu Izrael). Bůh (Jahve) jeho prostřednictvím uzavírá smlouvu s židovským národem.

Hlad ale zažene Abrahámův lid až do Egypta, kde se dostává do otroctví. Všichni touží vrátit se zpět do země zaslíbené, podaří se to ale teprve proroku Mojžíšovi kolem roku 1280 př. n. l. Cesta napříč Sinajskou pouští trvá čtyřicet let.

Mojžíš věnuje svým lidem Deset přikázání a zákon v podobě Tóry (prvních pět knih hebrejské bible, které líčí dějiny od stvoření světa až po návrat do Kanaánu).

Židé se kvůli své národnosti a víře stávají pronásledovaným národem, největší tragédií je pro ně 2. světová válka, během níž jich zemře 6 miliónů.

Císař Konstantin Veliký povoluje křesťanství milánským ediktem roku 313.
Císař Konstantin Veliký povoluje křesťanství milánským ediktem roku 313.

Křesťanství: Přibijte ho na kříž!

Počátky: kolem roku 30 n. l.

Počet vyznavačů: asi 2 miliardy

Ježíš z Nazaretu putuje v období kolem roku 30 n. l. dnešním Izraelem a káže lásku k Bohu i druhým lidem. Shromažďuje své přívržence a jeho život vyvrcholí cestou do Jeruzaléma na svátek Pesach (židovské Velikonoce).

Jeho názory se ale mnoha lidem nelíbí a Jidáš, jeden z jeho učedníků, na něj dokonce přivede vojáky. Ježíš je ukřižován, ale jeho myšlenky se šíří dál. Centrem nové víry se stává Řím, kde ale první křesťané nejsou vítaní.

Teprve roku 313 císař Konstantin (272–337) v tzv. milánském ediktu povoluje křesťanství. V roce 1054 se ale nepohodnou římský papež a konstantinopolský patriarcha a církev se dělí na západní (římskokatolickou) a východní (pravoslavnou).

Římskokatolická víra se dočká ještě dalšího otřesu v podobě reformace, kterou odstartuje německý kněz Martin Luther (1483–1546). Vznikají protestantské církve.

Mohameda jako proroka si vybere archanděl Gabriel.
Mohameda jako proroka si vybere archanděl Gabriel.

Islám: Zjevení z jeskyně

Počátky: 611 n. l.

Počet vyznavačů: asi 1,3 miliardy

Arabský obchodník Mohamed (asi 570–632) medituje roku 611 v jeskyni u města Mekky. Najednou se mu zjeví archanděl Gabriel, který ho přesvědčí: „Bůh Alláh si tě vybral jako posledního proroka pro lidstvo.“ Mohamed v Mekce vypráví svůj příběh.

Získává sice stoupence, ale mnoho lidí mu nevěří. „Neposlouchejte ho, je to podvodník!“ rozčilují se. Nakonec má tak horkou půdu pod nohama, že mu v roce 622 nezbývá než utéct do města Jathrib (dnešní Medína). Tam se stává vůdcem první skupiny muslimů.

Brzy dojde k válce mezi Mekkou a Medínou, ve které medínští muslimové v roce 630 zvítězí. Po Mohamedově smrti se muslimové ale neshodnou na jeho nástupci: Sunnité uznávají prvního zvoleného chalífu Abú Bakru, Šíité Mohamedova bratrance Alího.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami