Skip to content

Hawking měl „skoro“ pravdu, dokazuje nová studie

V roce 1974 vyslovil Stephen Hawking jednu ze svých nejznámějších myšlenek: Černé díry se na konci své existence celé vypaří. O třicet pět let mladší studie nyní ukazují, že nebyl daleko od pravdy.

Podle Hawkingovi teorie černé díry některé částice vypouští, nejen pouze vtahují do sebe. Radiace, kterou tato vesmírná monstra vylučují, měla podle něj odčerpávat energii a hmotu z černé díry na tolik, že se každá díra jednou sama zničí.

To se však doposud nedařilo nijak prokázat.

Nyní se však týmu vědců podařilo laboratorně tento efekt odpaření napodobit. A zachytit efekt radiace černé díry, kterou doposud žádné naše přístroje nezaznamenaly.

Černá díra

Otázka vakua

Podle některých teorií není vakuum skutečné prázdné, ale je naplněno virtuálními částicemi, které se drží v opačně nabitých párech. Pokud se tato dvojice částic dostane do černé díry, gravitace ji rozdělí a negativně nabitou částici díra vstřebá.

A právě tento negativní náboj následně nutí díru částice vysílat ven a tím se rozkládat. Pokud tedy černá díra vstřebá velké množství těchto částic, znamená to pravděpodobně její konec.

A právě tento proces dokázali napodobit vědci z Izraelského institutu technologie v laboratoři, čímž teoreticky podložili prohlášení slavného fyzika. Kdy, a jestli vůbec bude někdy možné zkoumat tento jev i v realitě nekonečného vesmíru je zatím nejasné.

Foto: discovermagazine.com, wetminstercollection.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …