Domů     Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
23.4.2024

Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi.

Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce!

Svatyně intelektuálů

Co: Kavárna Union

Zajímavost: Hašek zůstane dlužen dvě lahve vína

Dnes už bychom Kavárnu Union, které nikdo neřekl jinak než Unionka, hledali na Národní třídě marně – musela totiž ustoupit modernější zástavbě!

Kavárna? Národní památka!

Její kořeny sahají až do roku 1820, kdy je založena Vídeňská kavárna. Dům záhy kupuje český politik František August Brauner (1810-1880) a právě do této doby datujeme začátek Unionky.

Podnik připomíná bludiště, protože se skládá z několika propojených pokojů. Kdo chtěl na toaletu, musel si vyzvednout klíč v kuchyni. A vždy kolem osmé večer si vlastník podniku pustil na plné pecky svůj gramofon.

Umělcům však takové věci nevadily, jednou dokonce gramofon ucpali čokoládovým indiánkem. „Kávu jsme dělali mizernou, ale o konzumaci to nebylo,“ vzpomíná vrchní František Patera. Jen pro představu – za kávu a dva rohlíky účtují jen 24 haléřů!

Číšníci tak slýchají objednávky z úst Aloise Jiráska (1851-1930), Mikoláše Alše (1852-1913), Josefa Václava Myslbeka (1848-1922) či Jaroslava Haška (1883-1923). Autor Švejka dokonce zůstává dlužen za dvě lahve červeného vína!

Po první světové válce kavárna svůj punc neztratí, sílí však hlasy za její zrušení. „Jde o kulturní památku,“ postaví se na obranu Karel Čapek (1890-1938), mimo jiné častý návštěvník.

Zařízení vydrží až do 40. let 20. století, tehdy za ní oroduje Eduard Bass (1888-1946). Jeho hlas není vyslyšen a Unionka v roce 1941 končí, o devět let později jde k zemi celá budova.

Do proslulé Unionky často zabloudí autor Švejka – Jaroslav Hašek. (Hlávka / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Do proslulé Unionky často zabloudí autor Švejka – Jaroslav Hašek. (Hlávka / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vítejte, pane Einsteine

Co: Café Louvre

Zajímavost: Kavárnu navštěvuje Franz Kafka

Stačí přejít ulici a zaprášenou Unionku střídá honosnější podnik. Ostatně k luxusu odkazuje i francouzský název a dostaveníčko si v Café Louvre dávají především němečtí intelektuálové.

Trnem v komunistickém oku

Píše se rok 1902 a na tehdejší Ferdinandově třídě se koná velká sláva. Své brány otevírá nová kavárna, v níž se okamžitě usídlí německý filozofický kroužek. Mezi jeho členy bychom našli studenty Franze Kafku (1883-1924) a Maxe Broda (1884-1968).

Druhý jmenovaný se ale musí v roce 1905 poroučet a Kafka svého souputníka nenechá ve štychu. Prostorné zařízení, které pojme až 150 hostů, objevují i Češi v čele s malířem Josefem Váchalem (1884-1969).

Váženého štamgasta přivítá Café Louvre v roce 1912, kdy každé úterý překračuje práh vědec Albert Einstein (1879-1955), jež působí na pražské univerzitě.

Po vzniku Československa přijede do kavárny také Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937), jehož oficiálně pozve Karel Čapek, který mezi tamními zdmi zakládá PEN klub. Další osudy příliš veselé nejsou, protože podnik s noblesním jménem komunisté zavřou.

Lidé ho vezmou útokem a vyhází část nábytku na ulici. Obnovy se kavárna dočká až po roce 1992.

V Louvru hostí Kafku, Broda nebo třeba Alberta Einsteina! (VitVit / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
V Louvru hostí Kafku, Broda nebo třeba Alberta Einsteina! (VitVit / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Důležitý podnik českých dějin

Co: Kavárna Slavia

Zajímavost: U stolečků disidenti podepisují Chartu 77

Palác Lažanských se tyčí na břehu Vltavy a dělá výtečnou společnost naproti stojícímu Národnímu divadlu. Díky tomu se Kavárna Slavia stává oblíbeným podnikem herců.

V+W na kávě

Stavba vyroste koncem roku 1863, o dvacet let později získává živnostník Václav Zoufalý koncesi k provozování kavárny. Obdrží ji dva měsíce po otevření Národního divadla. Jméno Slavia jasně vystihuje národního ducha, odkazuje totiž na slovanskou bohyni.

Luxusní podnik těží z výtečného místa, protože si na kávu odskočí herci rovnou ze šaten. Podnik se dočká ambiciózní přestavby ve stylu art-deco.

Svou tradici startují také ikonické stolky, u nichž vysedává například Jiří Voskovec (1905-1981) s Janem Werichem (1905-1980). Prvorepubliková mizí končí za zvuků výstřelů druhé světové války.

Komunisté restaurační zařízení sice znárodní, ale provoz zachovají, a tak se Slavia nadechne k další slavné kapitole. Klábosí v ní třeba Karel Höger (1909-1977), Dana Medřická (1920-1983) a Rudolf Hrušínský (1920-1994).

Svůj stůl má i Bohumil Hrabal (1914-1997) a Jaroslav Seifert (1901-1986) kavárně dokonce věnuje báseň. Podnik neopomenou ani zahraniční návštěvy, a tak tamní kávu okusí chilský literát Pablo Neruda (1904-1973).

Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy se kousek od Národního divadla podepisuje Charta 77, ostatně Václav Havel (1936-2011) je stálým hostem!

Slavia se stává známou i díky ikonickým stolečkům. (Fred Romero / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Slavia se stává známou i díky ikonickým stolečkům. (Fred Romero / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Autor neznámý / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Lifestyle
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Lifestyle
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Lifestyle
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
reklama
věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
reklama
svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky