Domů     Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
15.5.2024

Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.

Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a hodiny zvukových nahrávek. Kontroverzní film z roku 2019 navíc přináší další údajně pravdivé výpovědi jeho obětí.

Těmto obviněním už se však Michael Jackson (1958–2009) nemůže bránit. Kde je pravda?

Medaile dodávají klid

Je 7. březen roku 2005 a král popu ten den vstává už o půl páté. Pokud vůbec usnul. Nervózně pobíhá po své ložnici od skříně ke skříni a nedočkavě vyhlíží svého stylistu. Váhá, co si obléknout, spěchá s náročným make-upem a účesem. Nesmí přijít pozdě.

Oblek si zdobí velkým množstvím medailí, řádů a vyznamenání, které kdysi nakoupil po bazarech. Teprve teď se uklidní, jako by se ujistil, že mu medaile dodají odvahu v následující bitvě.

Tři hodiny od Los Angeles leží ospalé město Santa Maria, a právě sem dnes světová celebrita s celou svou suitou osobně míří. Hrozí mu až 20 let vězení.

Pojďte spát do mého pokoje!

Ze sexuálního zneužívání ho viní tři děti, bratři Gavin a Star Arvizovi společně se starší sestrou Davellin.

„Když mi Michael řekl, že bychom měli spát v jeho pokoji, zvolal jsem Jo!, protože jsem o to stál,“ vypráví spontánně před soudem Gavin. S hvězdou pop-music děti spojila Gavinova rakovina, která v Los Angeles přivedla Jacksona do jeho nemocničního pokoje.

Malého a bezbranného chlapce si okamžitě zamiluje a od té doby dělá vše pro to, aby byl šťastný. Rodina dětí souhlasí, přízeň hvězdy takového formátu se přece neodmítá.

Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana, Bílý dům, 1984. Foto: White House photo by Jack Kightlinger / Volné dílo
Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana, Bílý dům, 1984. Foto: White House photo by Jack Kightlinger / Volné dílo

„Michael Daddy“ učí chlapce masturbovat

Na výlet potom Jackson vezme děti do údolí Santa Ynez Valley. A právě zde má docházet za zavřenými dveřmi k něčemu, co by dospělí ohodnotili jako krajně nevhodné. Pro Jacksona, který se sám považuje za dítě, jsou to ale zábavné a dobrodružné hry.

Zaměstnanec má dětem pouštět porno a později, když je Gavinovi třináct let, učí ho prý „Michael Daddy“ masturbovat ve svém vlastním pyžamu. „Je to přirozené, všichni muži to dělají.

A když to nedělají, jsou až tak neklidní, že by mohli někoho znásilnit,“ tvrdí důvěřivému chlapci.

Stojí za vším podnikavá Gavinova matka?

Trumf má ovšem v rukávu také Jacksonův obhájce Thomas Mesereau (*1950), podle kterého celou kauzu vyvolala fanaticky posedlá matka chlapců, navíc podporovaná hamižnými právníky.

Matka má v minulosti kontaktovat řadu jiných celebrit a žádat je o peníze na léčbu Gavinovy rakoviny.

A Gavin samotný je v minulosti přistižen při krádeži v obchodě, kterou matka tenkrát vyřeší jednoduše – policistu zažaluje ze sexuálního obtěžování mladistvého a v mimosoudním vyrovnání dokonce ještě získává 152 000 dolarů.

Podle obhájce Mesereaua je proto evidentní, že není žádná amatérka a že bez skrupulí touží po Jacksonových penězích.

Syna zubaře v tichosti umlčí miliony dolarů

Je 13. červen 2005 a porota vrchního soudu státu Kalifornie shledává po neskutečných 574 dnech Jacksona nevinným ve všech deseti bodech obžaloby. Vyčerpaný a zostuzený se zpěvák před veřejností uchyluje na malý ostrov v jižní části Perského zálivu.

Všem už je jasné, že navzdory oficiálnímu očištění před soudem je jeho kariéra už navždy v troskách. Jeho reputaci nenahrává ani fakt, že nejde o první podobnou aféru.

O dvanáct let dříve, v roce 1993, totiž čelí navlas stejnému obvinění ze sexuálního zneužívání třináctiletého chlapce Jordana Chandlera.

V té době se ale celá věc ještě rychle „zamete pod koberec“ – otec chlapce, zubař Evan Chandler, získává v mimosoudním vyrovnání neskutečných 22 milionů dolarů a před soud se tedy kauza vůbec nedostane.

Michael Jackson v roce 1988. Foto: Drew H. Cohen / CC BY-SA 3.0
Michael Jackson v roce 1988. Foto: Drew H. Cohen / CC BY-SA 3.0

Důvody nacházíme už v jeho dětství

Už v 90. letech se král popu svěřuje se svým temným tajemstvím svému kožnímu lékaři Arnoldu Kleinovi (1945–2015). Právě ten Jacksonovi daruje sperma, protože ten mít děti nemůže.

„Michael se Arnoldovi svěřil, že ho otec opakovaně fyzicky týral. Minimálně dvakrát Michael zmínil, že ho otec udeřil do pohlavních orgánů,“ vzpomíná Arnoldův milenec Paul Gohranson.

Joe Jackson (1928–2009) podle něj Michaela brutálně kopal a bil už jako malého kluka, a to za pokřiku: „Jsi posera a poserové nepotřebují koule!“ „Podruhé to bylo, když Michael vydal sólové album, které nemělo příliš velký úspěch.

A tak na něj začal řvát, potom ho opakovaně kopl do rozkroku,“ tvrdí Gohranson, podle kterého je v důsledku bití Jackson neplodný, a dokonce podstoupí kastraci.

Právě kastrace by měla vysvětlovat jeho vysoký hlas, ale také inkontinenci, kvůli které musí superhvězda denně nosit kondomový katétr.

Jacksonova sestra LaToya (*1956) dodává, že ji i sestru otec sexuálně zneužíval od deseti let, a to s plným vědomím jejich matky Katherine (*1930).

Znovu oprašovaná minulost vyvolává otazníky

Rok 2019 dává do pohybu dávno zrezlá kola dohadů a skandálních výpovědí Jacksonových údajných obětí.

V dokumentu Leaving Neverland vystupují dnes již dospělí muži, James Safechuck (*1978) a Wade Robson (*1982), které měl zpěvák rovněž sexuálně zneužívat.

Nechybí fotografie a videozáznamy Michaela Jacksona v soukromí, emoční výlevy matek obou chlapců, stejně jako velmi detailně popisované intimnosti, ke kterým mělo docházet.

Jak moc jsou tvrzení pravdivá, nebo zda za celým výstupem stojí jen touha po slávě a penězích, to se dnes můžeme pouze dohadovat. Samotný zpěvák už nemá možnost své jméno očistit.

Dozvíme se ještě někdy pravdu?

Efekt, který přináší první zveřejnění dokumentu, je ale nevídaný. Jacksonovy hity se ze dne na den ocitají na blacklistu největších světových rádií, a dokonce i producenti seriálu Simpsonovi vydávají prohlášení, že epizoda s králem popu už nebude vysílána.

Už teď je však jasné, že úspěch dokumentu, který odvysílalo HBO, byl tak obrovský, že se chystá pokračování.

Režisér a producent Dan Reed chce tentokrát ke zpovědi dohnat Gavina Arviza (*1989), který v roce 2005 exceloval v ostře sledovaném soudním procesu. Kolik pravdy se však z kontroverzního dokumentu dozvíme, je ve hvězdách.

Zpověď soudkyně

A je to právě dokument Leaving Neverland, který po letech mlčení dokáže rozvázat jazyk lidem z blízkého okolí krále popu.

Médiím se ozývají další údajné oběti a promluvit se rozhodne také Eleanor Cooková (*1926), jedna z celkem 12 porotkyň v ostře sledovaném procesu „Lid vs.

Michael Jackson“ z roku 2005. Ta dnes tvrdí, že se po táhnoucím se procesu podvolila většině, přestože je dodnes přesvědčena, že Jackson chlapce skutečně zneužíval. „Bylo to zlý, bylo to opravdu zlý,“ říká o nejnáročnějším procesu v celé své kariéře.

„Věděla jsem, že je vinen, cítila jsem to ve svém srdci i v duši. Během rozhodování o Jacksonově vině došlo na mě a ještě jednu ženu. Kromě nás si všichni mysleli, že je Michael Jackson nevinný.

My jsme měly opačný názor,“ popisuje po letech atmosféru s tím, že s kolegyní bojovaly za svoji pravdu až do konce. „Šikanovali nás a nutili nás říct, že je nevinný. Nakonec jsme to vzdaly. Podívaly jsme se na sebe a řekly si:

,No tak co!‘ a podvolily se zbývajícím porotcům. Deset proti dvěma.“

Foto: Úvodní foto: Zoran Veselinovic / CC BY-SA 2.0
Související články
Lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Lifestyle
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř