Domů     Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
16.5.2024

Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní:

„Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat.

Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro něj představuje samotné seznámení. Příliš mu nepomáhá neatraktivní vzhled, klátivá chůze ani obhroublé vyjadřování. Většinu příslušnic opačného pohlaví spolehlivě odradí.

To je Ladislav Hojer, vyučený sklenář a jeden z nejznámějších československých, potažmo českých sériových vrahů. „Připadal mi jako mentálně zaostalý, debil.

Bez peněz, hladový, zanedbaný,“ nevybíravě ho popíše někdejší kolegyně Dagmar.

Má sílu v prstech

On ovšem po ženách touží. Na přelomu 80. let 20. století spáchá minimálně pět vražd. První v Děčíně v noci z 1. na 2. listopadu 1978. Tehdy se 29letá Eva vrací z kina, kde se pohádala se svým manželem. Hojer na ni zaútočí na labském nábřeží.

Její tělo odtáhne do křoví. Drtí jí krk. Díky sklenářské profesi má obrovskou sílu v prstech. Snaží se ukojit svůj zvrácený chtíč. Nakonec vezme nohy na rameny.

Labské nábřeží v Děčíně. Místo první vraždy. FOTO: Jan Polák / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Labské nábřeží v Děčíně. Místo první vraždy. FOTO: Jan Polák / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Postěžuje si na vlak

Čas na druhý mord nadejde 9. února 1980, a to v nočním expresu, který se řítí z Prahy do Děčína. Kromě zabijáka je v něm také 25letá studentka medicíny Ivona. Krátce nad ránem sleduje Hojer mladou ženu, jak míří na toaletu. Vydá se za ní.

Vnikne dovnitř. Mladá žena nemá příliš prostoru ani možností k obraně. Hojer ji surově uškrtí. Nedostatek místa v kabince mu ale komplikuje manipulaci s bezvládným tělem. Snaží se o pohlavní styk, ale moc mu to nejde.

„Zkuste to, když vlak tak hází,“ bude si po dopadení stěžovat vyšetřovatelům. Nakonec zřejmě „pouze“ masturbuje. Když souprava dorazí do Ústí nad Labem, vlak opustí. Zhruba po dvouhodinovém čekání nastoupí na spoj zpátky do Prahy.

Nejde asi o cizinku

Dne 11. října 1981 uvidí chatař ze své loďky, jak se na hladině Ružínské nádrže nedaleko slovenských Košic houpe nějaký předmět. Připomíná velkou pneumatiku. Ve skutečnosti jde o ženské tělo, silně poznamenané rozkladem.

Hlava a končetiny už se dokonce oddělily od trupu. Tohle je děsivá „zásilka“ s jasným adresátem – policie. Dámské spodní prádlo tuzemské značky Triola vede vyšetřovatele k závěru, že se nejedná o cizinku. Patolog stanoví věk mrtvé mezi 25 až 35 lety.

Až po čase vyjde najevo, že i tato žena se stala jednou z obětí Ladislava Hojera.

Ružínská nádrž – zde se našla druhá oběť. FOTO: Jozef Kotulič / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED
Ružínská nádrž – zde se našla druhá oběť. FOTO: Jozef Kotulič / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Nevlídné počasí mu hraje do karet

Už v srpnu 1980 jede zabiják za kamarádem do Košic. Je na dovolené z vojenské služby. Vystoupí na železniční zastávce Margecany. Zbývajících 10 kilometrů k Ružínu urazí pěšky.

I když přehradu obvykle okupují zástupy zvědavých výletníků, tentokrát je tu nezvykle prázdno. Může za to nevlídné počasí. Ve chvíli, kdy mdlé sluneční paprsky vyhlédnou zpoza těžkých mraků, zastihnou u nádrže pouze dva lidi. Jedním z nich je Hojer.

Málem mi vyškrábala oči

Vrah se nezdržuje. Zaútočí zezadu. Strhává z oběti šaty. Ta se brání. „Málem mi tenkrát vyškrábala oči,“ svěří se maniak po čase. I tentokrát sevře silnými prsty štíhlý krk. Jenže u toho předčasně ejakuluje. Potom ztratí o ženu zájem.

Rozhodne se zbavit těla v temné hlubině. Sváže ho drátem a zatíží kamenem. Pak jej odevzdá do chladné moci živlu. Ani on jméno této své oběti nezná. Kdo konkrétně představuje třetí křížek na jeho seznamu smrti, se dosud nepodařilo zjistit.

Zástávka Celní ve Vídeňské ulice. Tady potkal svou další oběť. FOTO: Matej Grochal / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED
Zástávka Celní ve Vídeňské ulice. Tady potkal svou další oběť. FOTO: Matej Grochal / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Domů už nedojde

Na konci ledna 1981 zavítá Hojer do Brna. Toulá se jihomoravskou metropolí. Když se snese noc, je stále venku. Pořád si ještě nevybral novou kořist. Až kolem 3. hodiny ráno mu do oka padne pohledná 18letá Ivana.

Vrací se z plesu místní zoologické zahrady. Je v dobré náladě.

Rychle se blíží k domu rodičů. Ze tmy se náhle vyloupne podivný vytáhlý muž. Směřuje k ní klátivými kroky. Když ji osloví, chce dívka prostě odejít. Nedostane se daleko.

S křenem a hořčicí…

Bestiální vrah ji doběhne a srazí k zemi. Odtáhne ji do parku. Uškrtí ji. Tentokrát ho ale smrt jako taková neuspokojí. Odřízne nebožačce prsa a genitálie. Nacpe si je do igelitové tašky a zamíří vlakem domů do Prahy.

V bezpečí motolského bytu použije genitálie k sexuálnímu uspokojení. K tomu mu poslouží i ňadra položená opodál. Intimní místa zbaví veškerého pubického ochlupení. Když ho zvrácené sexuální hrátky omrzí, amputované části těla uvaří ve slané vodě.

Obludné menu podává s pálivou hořčicí a křenem. „Nedalo se to jíst – hlavně kůže ne. Zbytek jsem prostě vyhodil. Hrnec taky,“ tvrdí po dopadení u výslechu.

Pátá oběť šla z koncertu. Vrah na ni čekal u mostku přes Motolský potok. FOTO: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Pátá oběť šla z koncertu. Vrah na ni čekal u mostku přes Motolský potok. FOTO: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Zmate ho postavou

Začátkem října 1981 se zabiják naposledy vydává na lov. Tentokrát ale útočí jen kousek od svého bydliště. Pátá vražda mu nakonec zlomí vaz. V momentě, kdy pod rouškou tmy číhá u můstku přes Motolský potok, to ještě netuší.

Zhruba po hodinovém čekání se mu v zorném poli objeví 51letá Anna. Vrací se z koncertu v Rudolfinu. Na svůj věk se může pochlubit obdivuhodnou postavou. To Hojera zmate. Myslí si, že je mnohem mladší. Rozhodne se ji oslovit.

Na dlouhé vybavování ale nedojde. Po několika replikách přistoupí zabiják ke své obvyklé roli sexuálního agresora.

S živými ženami to Hojer neuměl. FOTO: Unsplash
S živými ženami to Hojer neuměl. FOTO: Unsplash

Kriminalisté jsou konečně na stopě

Při vyšetřování tohoto mordu padne do rukou strážců pořádku duševně nemocný Jaroslav D., který utekl z psychiatrického zařízení v Bohnicích. Zpátky do léčebny se mu nechce, raději zvolí kriminál. Přizná se k vraždě Anny.

Zná podrobnosti, které na něj jednoznačně ukazují. Záhy se ale ukáže, že v době činu se vůbec nevyskytoval na svobodě – trčel v bohnickém pavilonu číslo 27. Popíše, jak mu o mordu vyprávěl jeho kamarád, když se spolu procházeli kolem staré samoobsluhy v Motole. Tak se pozornost operativců stočí k Hojerovi.

Figurantky v ohrožení

V průběhu prověřování maniak „kápne božskou“ a přiblíží všechny své vraždy. S každým doznáním souvisí celá řada vyšetřovacích úkonů. Během rekonstrukcí se Hojer často tak rozvášní, že se živé dobrovolnice ocitají v ohrožení.

Místo nich tak musejí nastoupit gumové figuríny. Zabiják sám vypadá celkem spokojeně. Během pobytu ve vazbě si užívá pozornosti okolí. Líbí se mu být středem zájmu. Zdá se, že si vůbec neuvědomuje, jak obludných zvěrstev se dopustil.

V jednom momentě projede služební auto, ve kterém právě sedí, kolem dvou stopařek. Hojer detektivům navrhne, aby zastavili. Prý dívky zneužije a postará se jim o rychle vyřešený případ.

Pohled na Pankráckou věznici, kde byl Hojer popraven. FOTO: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED
Pohled na Pankráckou věznici, kde byl Hojer popraven. FOTO: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 DEED

Položí si hlavu a usne

Maniak se dokonce snaží navazovat s kriminalisty jakýsi familiární vztah. Obzvlášť silně přilne k dnes již legendárnímu Jiřímu Markovičovi – postupem času ho považuje takřka za otce. Zkušený vyšetřovatel to vnímá a naslouchá mu.

Podivné pouto k budoucímu šéfovi mordparty se projeví i během jízdy po únavném dni v terénu. Tehdy mu Hojer položí hlavu na rameno a usne jako mimino. Znalci z oborů psychiatrie, sexuologie a psychologie však nejsou sériovému vrahovi příliš nakloněni.

Podle jejich závěru se řadí mezi psychopaty bez morálních zábran, se schizoidními rysy a agresivními tendencemi. Nezná soucit ani výčitky. Tým odborníků usoudí, že možnost resocializace je v jeho případě prakticky nemožná.

Před Městským soudem v Praze si Hojer 9. listopadu 1984 vyslechne nekompromisní verdikt – trest smrti. Jeho život vyhasne 7. srpna 1986.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Unsplash
Související články
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Svět zločinu
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Svět zločinu
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
reklama
historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř