Domů     Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
16.5.2024

Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?

Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová opouští byt své matky Brigitty Sirny ve vídeňské čtvrti Donaustadt. Míří pěšky do školy.

Když míjí bílou dodávku zaparkovanou u chodníku, vyskočí z ní neznámý muž a vtáhne dívku dovnitř. Do své školy na ulici Brioschiweg už toho dne nedojde, nevrátí se ale ani domů. Rozjíždí se proto rozsáhlé pátrání, které však není úspěšné.

Foto: C.Stadler/Bwag / CC BY-SA 4.0
Foto: C.Stadler/Bwag / CC BY-SA 4.0

Pachatel uniká pozornosti policie

Policie se zaměřuje na výpověď dvanáctileté dívky, která celý únos viděla. Za volantem dodávky podle ní seděl ještě další muž, což se ale nikdy nepodařilo prokázat.

Podle výpovědi dalších dvou svědků začíná registrační značka dodávky písmenem G nebo F. Vyšetřovatelé poté prozkoumají celkem 776 popisu odpovídajících aut.

V hledáčku se jim objevuje i dodávka elektrotechnika společnosti Siemens Wolfganga Priklopila. Spokojí se však s jeho vysvětlením, že auto používá k odvozu suti ze stavby, a dále ho nevyšetřují. Přitom právě on je strůjcem únosu.

Vězení pro Nataschu

Následující dny tráví Natascha v opravdové kobce, v malé místnosti pod garáží Priklopilova domu na ulici Heinestrasse 60 ve Strasshofu, satelitním městečku asi 25 km od Vídně. K dispozici má zvukotěsný prostor bez oken o rozměrech 2,8 x 1,8 x 2,4 metru.

Vstup do něj je důmyslně zakrytý skříňkou, po jejím odsunutí se ukážou malé železné dveře, tak nízké, že se jimi musí člověk proplazit. V místnosti se nachází postel na patře, pod kterou je prostor na věšení oblečení, záchod a umyvadlo. Natascha z ní nesmí celého půl roku vyjít ani na krok.

Pokus se utéct a zabiju tě

Později jí Priklopil do místnosti nainstaluje interkom, tedy domácí telefon, aby s ní mohl mluvit a říkat jí, co má dělat. Dává jí málo jídla, aby byla slabá a nemohla utéct. Oholí jí hlavu.

Vyhrožuje jí, že pokud se byť jen pokusí o útěk, zabije ji i kohokoli dalšího, kdo jí s tím bude pomáhat. Ponižuje ji a bije. Dokonce jí tvrdí, že okna a dveře jsou zabezpečeny trhavinou a že má u sebe zbraň, kterou by nerad použil.

Až když má dostatečnou jistotu, že Natascha neuteče, dovolí jí chodit po setmění pod dozorem na zahradu.

Dům Wolfganga Priklopila v kterém byla držena. Foto: Priwo / CC BY-SA 3.0
Dům Wolfganga Priklopila v kterém byla držena. Foto: Priwo / CC BY-SA 3.0

Roky neviděla denní světlo

Dívka na to později v dokumentárním filmu 3096 dní, natočeném podle její knihy, vzpomíná: „Dotýkala jsem se trávy a cítila na své kůži vítr.“ Denní světlo nevidí ještě několik dalších let.

Její nezdolná vůle ji přesto drží při životě, Natascha se dokonce snaží sama vzdělávat.

Priklopil jí poskytne knihy a dovolí jí i poslouchat rádio či dívat se na televizi, ovšem jen na předem nahrané pořady, aby nic netušila o situaci, týkající se jejího únosu.

Priklopilova matka o ní nevěděla

Každé ráno společně snídají, pak ovšem musí Natascha zpátky do své kobky, kde tráví čas, než se Prikopil vrátí z práce. Noci musí taktéž bezpodmínečně trávit v malé místnosti bez oken.

Zajímavé je, že Priklopilova matka Waltraud jezdí pravidelně až do roku 2006 do synova domu vařit a uklízet, ale s Nataschou se nikdy nesetká.

Její syn si kvůli tomu dokonce pořídí druhou lednici, kterou umístí v předsíni Nataschina vězení, aby o ní matka nevěděla.

Odpadky vozil jinam

Nutno říci, že si Priklopil v maskování Nataschiny přítomnosti v domě počíná velmi promyšleně. Potraviny nakupuje vždy jen v supermarketech ve Vídni, aby nebylo podezřelé, kolik toho potřebuje.

Do domovního odpadu odkládá jen takové množství odpadků, aby to vypadalo, že v domě žije sám. Zbytek odváží do velkých kontejnerů daleko od svého bydliště. Snaží se také úzkostně, aby v domě nebyly žádné Nataschiny otisky prstů.

Dokonalá partnerka

Postupem času jí dokonce umožňuje, aby se v jeho přítomnosti volně pohybovala po domě. Dovolí jí připravovat mu jídlo, společně večeří. „Většinou jsem mu ohřívala jídlo, někdy jsem uvařila něco navíc. Vždy měl velkou porci.

Ta moje byla zhruba třetinová,“ vzpomíná Natascha. Chce si z ní vychovat dokonalou manželku. Zároveň v ní ale cíleně ničí její osobnost. Dívka musí vykonávat veškeré domácí práce, avšak při sebemenším prohřešku ji čeká tvrdý trest. Priklopil se nezdráhá bít ji či psychicky ponižovat.

Úmorné cvičení a trápení hladem

Dokonce si ji u toho natáčí. Na videu je zachyceno, jak jí ubližuje a mučí ji. Nazývá ji otrokyní, případně ji oslovuje Bibiane či Bibi. Nutí ji celé hodiny běhat nahou po schodech. I když už je vyčerpaná a nemůže, on na ni volá:

„Rychleji, rychleji!“ Musí plnit jeho příkazy, jinak ji uhodí. S kamerou ji sleduje všude, dívka nemá ani kousek soukromí, natáčí ji ve sprše i na toaletě. Zároveň ji peskuje, že je hloupá, případně že moc jí, přitom je podvyživená.

O jídle Natascha aspoň sní, jeho obrázky si stříhá z časopisů a ve své kobce je pak olizuje, aby měla pocit, že něco snědla.

Psychopat a perfekcionista

Priklopilovy motivy jsou dodnes nejasné. Ačkoli vyrůstal v úplné rodině, vyvinuly se u něj psychopatické rysy. Psychologové soudí, že musel v minulosti čelit nějaké formě týrání, přičemž své trauma potlačoval naprostým perfekcionismem.

Měl v sobě touhu vychovat svou vlastní partnerku přesně k obrazu svému. Možná ji v něm zasel kolega, který si ho v žertu dobíral, že ideální manželku si musí sám vychovat.

Opakované znásilňování Natascha dlouho tajila

Postupem času si to uvědomuje i samotná Natascha, která k tomu později řekne: „Tvářila jsem se, že se mi ta myšlenka líbí. Stále jsem doufala, že se jednou naskytne příležitost k útěku.“ Jak dospívá, mění se i Priklopilůvvztah k ní.

Opakovaně ji znásilňuje a musí s ním spát v jedné posteli. O tom se později Natascha zdráhá mluvit před médii: „Jsou to intimní věci. O takových většinou lidé nevypráví ani svým přátelům.“ U příležitosti premiéry snímku 3096 dní to však nakonec potvrzuje.

Bez možnosti úniku

Postupem doby začíná Priklopil věřit, že už mu Natascha neuteče. Změna je patrná i na videích, už na nich může být oblečená, občas se natáčí sama, a dokonce na nich Priklopilovi odpovídá. Ten ji bere někdy s sebou ven, a třeba i do Vídně.

Ovšem vždy se postará o to, aby neměla nejmenší příležitost uniknout, je jí stále nablízku a vyhrožuje jí mučením nebo smrtí, pokud začne křičet o pomoc.

Výlet do hor

U příležitosti Nataschiných osmnáctých narozeninách ji Priklopil dokonce bere na pár hodin na výlet do hor, lyžovat. Ani tam ovšem nemá dívka šanci utéct. Kdykoli ji vezme ven, nehne se od ní ani na krok.

Stále ji týrá hlady, aby byla slabá, a mnohdy ji zbije tak silně, že se pak ani nemůže postavit na nohy. Přesto se jí po osmi letech, pěti měsících a 21 dnech naskýtá příležitost k útěku, ve kterou už snad ani nedoufala. Rozhodne se jí proto využít.

U příležitosti Nataschiných osmnáctých narozeninách ji Priklopil dokonce bere na pár hodin na výlet do hor. Foto pixabay
U příležitosti Nataschiných osmnáctých narozeninách ji Priklopil dokonce bere na pár hodin na výlet do hor. Foto pixabay

Konečně šance utéct z pekla

Dne 23. srpna 2006 čistí spolu se svým únoscem na zahradě vnitřek jeho auta. Natascha luxuje, když tom okamžiku zazvoní Priklopilovi mobil. Protože kvůli hluku vysavače neslyší, co mu volající vykládá, poodejde zhruba deset metrů od auta.

„Zahradní branku nechal pootevřenou, tak jsem využila šance,“ řekla k tomu později Natascha. Dívka nechává vysavač běžet a utíká, co jí nohy dovolí, přes zahradu pryč. Doběhne k vedlejšímu domu jednasedmdesátileté důchodkyně a buší jí na okno.

Zachráněná Natascha

Řekne jí jediné: „Jsem Natascha Kampuschová.“ Sousedka ji schová u sebe a okamžitě volá policii, která krátce po jedné hodině odpoledne přijíždí a odváží Nataschu na tajné a bezpečné místo. Mezitím Priklopil dívku hledá, než mu dojde, že je pryč.

Chvíli váhá, zda se nemá vydat na útěk, ale brzy mu dojde, že jeho šance jsou mizivé, a tak se vrhá pod jedoucí vlak

vídeňské rychlodráhy nedaleko Severního nádraží. Nemá šanci přežít.

Slzy pro mrtvého tyrana

Policie ověřuje dívčinu totožnost podle jizvy a testů DNA, ve sklepení Priklopilova bytu nachází i její pas. Natascha ho měla u sebe, protože se den před únosem vrátila z rodinného výletu v cizině s otcem, Ludwigem Kochem.

Když policisté dívce oznamují, že je její únosce mrtvý, propuká Natascha v neutišitelný pláč. Do péče si ji berou psychologové.

Podle jejich názoru se u dívky vyvinul stockholmský syndrom, kdy si oběť vytvoří citový vztah ke svému trýzniteli, dívka to však popírá a svého únosce označuje za zločince, ačkoli ho lituje.

Snaha o normální život

Od svého útěku se Natascha snaží začlenit do normálního života. Poskytuje několik rozhovorů, ty hlavní odvysílají televize 6. září 2006. Doplňuje si vzdělání a navštěvuje různé kurzy.

Chvíli působí jako moderátorka talk show, v roce 2017 přichází s vlastní kolekcí šperků a pořizuje si i koně.

Ne všichni lidé se k ní ale chovají hezky, někteří anonymové zpochybňují její příběh, jiní jí posílají nenávistné komentáře typu „zemři“ nebo „vrať se zpátky do toho sklepa“.

Dům za trest

Několik let po útěku se Natascha stává majitelkou domu, kde byla vězněna. Předtím jej ze dvou třetin vlastnil Priklopil a z jedné třetiny jeho matka. Natascha nakonec nemovitost získává od státu jako odškodnění za prožité utrpění.

Pravidelně do něj chodí a dům uklízí, musí za něj rovněž platit povinné poplatky a daně, což jí přijde paradoxní, zároveň k němu má jisté vazby, když v něm strávila tolik let.

Když však dům chce prodat skupině uprchlíků, zvedne se vůči tomu ve Strasshofu mezi místními vlna odporu, a tak z prodeje sejde.

Komplikované vztahy s rodinou

Se svou rodinou se Natascha stýká, ale spíše sporadicky. Podle Ludwiga Adamoviche, šéfa zvláštní komise, zabývající se možnými policejními selháními při vyšetřování Nataschina únosu, nebyly její vztahy s rodiči ideální ani v době před únosem.

Podle jeho vyjádření, za které si vysloužil pokutu 10 000 EUR, byla doba jejího věznění „lepší, než co do té doby znala“. Natascha to však popírá a tvrdí, že život doma byl lepší než v zajetí. Ale připouští, že některé aspekty života s Priklopilem byly hezké.

Ostatně všechny, kteří s ní pracovali, překvapila její inteligence, vyspělost a slovník velmi odlišný od jejích vrstevníků.

Kdo si únos objednal?

Ve svých tvrzeních však jde Adamovich v roce 2009 ještě dál, když tvrdí:

„Mnohé mluví pro to, že v pozadí stáli jiní a že Priklopil jednal jen na objednávku.“ V hledáčku policie se tak ocitá Priklopilův přítel Ernest H., se kterým měl být v kontaktu i poté, co Natascha utekla.

Je možné, že se únos neodehrál tak, jak byl naplánován? Podle Adamoviche tomu nahrává fakt, že se Priklopil po únosu ocitá s Nataschou sám v lese a její sklepní vězení ještě není zdaleka hotové a dodělává se za pochodu.

Byla to opravdu sebevražda?

Po Priklopilově smrti se vyšetřování jeho případu ujímá Franz Krölle, který ovšem v roce 2010 páchá sebevraždu.

Stejně jako on je však i jeho bratr Karl Krölle přesvědčen, že Prikopil nezemřel dobrovolně, ale někdo ho zabil a jeho tělo položil na koleje, když říká:

„Vzhledem k poraněním Priklopila a poloze těla vzhledem k průjezdu vlaku je nemožné, aby Priklopil spáchal sebevraždu.“ Stejného názoru je tehdy i předseda Nejvyššího soudu a člen hodnotící komise Johann Rzeszut.

Priklopil jednal sám

Rozsáhlé vyšetřování vedené v roce 2010 speciální komisí, jejímiž členy jsou i zahraniční experti z americké FBI či německého kriminálního úřadu, nakonec vede k závěru, že Priklopil jednal s největší pravděpodobností sám a nebyl členem žádné skupiny pedofilů ani sítě s dětskou pornografií.

K tomuto závěru přispívá i fakt, že sama Natascha se vyjadřuje ve smyslu, že žádného Prilopilova komplice nikdy neviděla. Nebylo rovněž prokázáno cizí zavinění na Priklopilově smrti.

Natascha spisovatelka

Ve stejném roce vydává Natascha svoji autobiografii 3096 dní, přesně tolik jich totiž strávila se svým únoscem. Kniha se stává bestsellerem a je podle ní natočen i stejnojmenný film.

V roce 2016 vydává svoji druhou knihu s názvem Natascha Kampusch:10 let svobody u příležitosti desetiletého výročí svého sebeosvobození. V roce 2019 jí vychází třetí kniha zaměřující se na kyberšikanu, jíž musela sama čelit.

Ve vztahu k Priklopilovi vyjadřuje lítost, když říká: „Věřím, že lidí, jako byl on, je na světě mnoho, víc, než si myslíme. Je mi jich líto.“ Ona se snaží jít dál.

Foto: Viz popisky. Úvodní foto: VfGH/Achim Bieniek / CC BY-SA 3.0 at
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h